lenka.peter
14.05.12,16:15
Dobry den,

moja mama ma takyto problem, v roku 1999 odkupila byt do osobneho vlastnictva za zhruba 10000 Skk v tedy a zaviazala sa ze 10 rokov ho nepreda nikomu inemu ako manzelke, manzelovi, detom v nucencam. Ale v roku 2002 predala byt dcere a jej muzovi. Dnes jej prislo po 9 rokoch, ze ma zaplatit 30% hodnoty byt a este za nieco 30% dokopy 368€.

Preco by mala platit/vratit neake peniaze ked byt predala ako bolo napisane dcere.

Moze byt problem v tom ze na kupnej zmluve a liste vlastnictva je uvedena dcera a jej manzel ?
Alebo ???

Dakujem vopred za kazdu radu. V stredu ideme na urad a rad by som mal neake informacie k dispozicii aby nas tam neposlali kade lahsie ...

Dakujem
Kvaka
14.05.12,16:54
Áno, problém môže byť v tom, že byt predala nielen dcére, ale aj jej manželovi. Zľava z ceny bytu odkúpeného od obce nájomcom bytu je viazaná na podmienku, že sa byt neprevedie do 10 rokov na iného, ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov. Podľa § 18b odsek 5 zákona o bytoch kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu zistenú podľa § 18 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#f5343824) v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu. Toto bolo na liste vlastníctva zapísané ako záložné právo v prospech obce. Išlo o to, aby sa s lacno odkúpenými bytmi neobchodovalo. Skúsila by som sa obhajovať tým, že predsa len ten byt predala dcére, aj keď vydatej, takže podmienka bola na 50% splnená. Nepoznám prípad, že by obec niekoho vyzvala na doplatenie zľavnenej ceny, pričom určite sa takto získané byty predávali skôr ako za 10 rokov, najmä jednoizbové. Obce peniaze nemajú, tak hľadajú možnosti, ako ich získať.
lenka.peter
14.05.12,16:58
Ved prave ze sa teraz zobudili a asi sa snazia nahnat si peniaze do kasicky. Neplati na toto neaka premlcacia doba ? kedze uz je tomu neakych 9 rokov z hruba.
Nemam teraz financne moznosti ako matke pomoct zo zaplatenim, nakolko sestra uz s nami nekomunikuje. Cize peniaze z tejto strany nie su mozne.

Prosim poradte ako z toho vykluckovat.

Dakujem velmi pekne
Kvaka
15.05.12,15:22
Ved prave ze sa teraz zobudili a asi sa snazia nahnat si peniaze do kasicky. Neplati na toto neaka premlcacia doba ? kedze uz je tomu neakych 9 rokov z hruba.
Nemam teraz financne moznosti ako matke pomoct zo zaplatenim, nakolko sestra uz s nami nekomunikuje. Cize peniaze z tejto strany nie su mozne.

Prosim poradte ako z toho vykluckovat.

Dakujem velmi pekneNeviem, ako je to v tomto prípade s premlčacou dobou, pohľadaj si, ako sa premlčuje pohľadávka zo záložného práva obce (asi bolo na LV), ale mám taký pocit, že až po zrušení záložného práva.
Mária27
15.05.12,17:45
Byt bol predaný deťom, tak to treba na obecnom úrade obhajovať. Dcére nemohol byť predaný byt inak ako do BSM, ak ho kupovala počas manželstva za spoločné peniaze. A zať predsa patrí medzi deti - aj keď nie vlastné:)
O premlčacej dobe nemožno uvažovať, lebo išlo o rozväzovaciu podmienku (§ 36 obč.z.) - po predaji tretej osobe sa zľava ruší. Obec nemôže stále kontrolovať prepis vlastníctva všetkých predaných bytov.
verkaz
15.05.12,18:02
Toto bolo uvedené v kúpnej zmluve. U nás to pomerne dobre sledovali a tí, čo predávali byty, tak museli zľavu vrátiť mestu. Samozrejme, že začali špekulovať a byt deťom darovali. Na tých sa už táto podmienka nevzťahovala, takže deti byty predali.
Ja by som šla ma mesto a odvolala by som sa, že predsa dcéra s manželom sa považujú za deti, tak ako to píše Mária.
lenka.peter
19.05.12,10:11
Tak nakoniec to dopadlo dobre. Akceptovali to ze na kupnej zmluve je uvedena dcera.
Dakujem vsetkym kto poradili.

Dakujem este raz.
Kvaka
19.05.12,10:14
Tak nakoniec to dopadlo dobre. Akceptovali to ze na kupnej zmluve je uvedena dcera.
Dakujem vsetkym kto poradili.

Dakujem este raz.
Tak to je super, teším sa s tebou.