1rolko1
14.05.12,16:36
Dobrý deň,
pracujem pre firmu (kaviareň) otvorenú pondelok - štvrtok od 8:00-22:00, piatok - sobota od 8:00-01:00, nedeľa od 10:00-20:00. Zamestnanci majú týždenný pracovný fond 37,5 hodiny. Zamestnanec v mesiaci apríl odpracoval 19 pracovných dní + 2 sviatky, avšak mzdová účtovníčka mu povedala, že sviatky nemá preplatené z titulu nepretržitej prevádzky. Teda ak nedostane preplatené sviatky nemusí mať aspoň príplatok za nepretržitú prevádzku? Je to v poriadku?
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem
kopretinka
14.05.12,15:04
neexistuje príplatok za nepretržitú prevádzku,ak odpracoval sviatok,má nárok na príplatok za sviatok za každú odpracovanú hodinu.
Sarlotka
14.05.12,16:55
a treba pozriet aj pracovnú zmluvu ako su v zmluve riešená práca cez sviatok...
kopretinka
14.05.12,16:58
a treba pozriet aj pracovnú zmluvu ako su v zmluve riešená práca cez sviatok...
zmluva-nezmluva,podľa ZP : Za výkon práce vo sviatok patrí zamestnancovi za každú hodinu mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 50% priemerného mzdového zárobku. Tento príplatok môže byť opäť ako každý iný príplatok zvýšený.
mzdarka renca
14.05.12,17:55
Dobrý deň,
pracujem pre firmu (kaviareň) otvorenú pondelok - štvrtok od 8:00-22:00, piatok - sobota od 8:00-01:00, nedeľa od 10:00-20:00. Zamestnanci majú týždenný pracovný fond 37,5 hodiny. Zamestnanec v mesiaci apríl odpracoval 19 pracovných dní + 2 sviatky, avšak mzdová účtovníčka mu povedala, že sviatky nemá preplatené z titulu nepretržitej prevádzky. Teda ak nedostane preplatené sviatky nemusí mať aspoň príplatok za nepretržitú prevádzku? Je to v poriadku?
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem
1. nejedná sa o nepretržitú prevádzku, ale o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
2. týždenný pracovný fond je 38,75 hod./týždeň pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. čase (37,5 hod./týždeň je v nepretržitej prevádzke
3. Rozdiel medzi nepretržitou prevádzkou a nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom je ten, že nepretržitá prevádzka je ozaj nepretržite 24 hod. denne 365 dní v roku a nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas je ten, ktorý má iný cyklus zmien ako je bežný pracovný cyklus po-pi.
4. ak podľa pracovného kalendára pripadla zamestnancovi prac. zmena a tú odpracoval. patrí mu mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok 50%, ak na uvedený deň nemal naplánovanú zmenu v deň, keď pripadol sviatok, nepatrí mu nič.
5. Pozor na dodržiavanie prac. fondu, ktorý sa počíta - počet prac, dní v mesiaci+sviatky=norma
Sarlotka
15.05.12,14:40
a prosim praca nadcas nemusi byt preplacane ? do vysky 150 hodin rocne? dakujem
kopretinka
15.05.12,14:56
samozrejme,musí byť zaplatená,hádam Ty by si robila zadarmo? :eek: zaplatiť alebo náhradné voľno.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#97
Sarlotka
15.05.12,15:57
a toto neznamena ze nemusi? ze je to zohladnena pripadna praca nadcas v mzde? dakujem som len zaciatocnik

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu alebo s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
kopretinka
15.05.12,16:05
a toto neznamena ze nemusi? ze je to zohladnena pripadna praca nadcas v mzde? dakujem som len zaciatocnik

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu alebo s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
...okruh zamestnancov----
to bývajú menežéri a ľudia na vyšších riadiacich postoch,ale určite nie čašník (predpokladám,keďže píšeš,že robíš v kaviarni)
ak to teda nemáš už zakomponované v zmluve...dúfam,že nemáš
Sarlotka
15.05.12,20:34
ja som nie zadavatel temy, prevzdala som uctovnictvo jednej firmy a oni maju v zmluvach, ze nie su priplatky za nadcas , ide o malu výrobnú firmu a o pracovnikov , ktorí vyrábajú výrobky nie o riadiacich pracovnikov.

nie je to teda mozne?
kopretinka
15.05.12,21:35
ja som nie zadavatel temy, prevzdala som uctovnictvo jednej firmy a oni maju v zmluvach, ze nie su priplatky za nadcas , ide o malu výrobnú firmu a o pracovnikov , ktorí vyrábajú výrobky nie o riadiacich pracovnikov.

nie je to teda mozne?
príplatky za nadčas sú podľa zákonníka práce,tá zmluva potom porušuje zákonník práce....
tacasina
20.02.13,07:52
Prosím...mám dotaz.

Pracujem vo firme, kde sa chovajú dostihové kone. Máme tu jednu pracovníčku, ktorá stále tvrdí, že sme nepretržitá prevádzka. Podľa mňa sa ale jedná o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, nakoľko robia systémom, že doobeda odrobia 6 hodín / 6.3o - hod.-13.30 hod./ a poobede 2 hodiny /16.oo - 18.oo hod./ Samozrejme, že robia soboty, nedele a sviatky, s tým, že majú 1 deň v týždni voľno a 2x do týždňa tzv. krátku smenu 4 hod.
Ešte by som si chcela upresniť, ako je to s dovolenkou na nedele a sviatky. Toto mi celkom nie je jasné.
tacasina
20.02.13,08:39
Prosím...mám dotaz.

Pracujem vo firme, kde sa chovajú dostihové kone. Máme tu jednu pracovníčku, ktorá stále tvrdí, že sme nepretržitá prevádzka. Podľa mňa sa ale jedná o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, nakoľko robia systémom, že doobeda odrobia 6 hodín / 6.3o - hod.-13.30 hod./ a poobede 2 hodiny /16.oo - 18.oo hod./ Samozrejme, že robia soboty, nedele a sviatky, s tým, že majú 1 deň v týždni voľno a 2x do týždňa tzv. krátku smenu 4 hod.
Ešte by som si chcela upresniť, ako je to s dovolenkou na nedele a sviatky. Toto mi celkom nie je jasné.

Nevie sa prosím k tomuto nikto vyjadriť ?