mart.
14.05.12,19:25
Ahojte poraďáci,
ja by som veľmi rád vedel ako to je s účtovníctvom v praxi. Som totiž ešte len študent, ktorý sa učí účtovníctvo a čím ďalej, tým ma to viac zaujíma.
Ja by som rád vedel, že ako je to s tými účtovníkmi, ktorí robia účtovníctvo ako ,,privyrobenie si" pre takých malých/menších podnikateľov. To akože na konci účtovného obdobia takýto podnikateľ prinesie všetky účtovné doklady za celé účtovné obdobie nejakému účtovníkovi a ten musí všetky tieto prípady podložené doklami spracovať do denníka, spraviť uzávierku, účtovnú závierku a takto ? všetko ručne ? alebo to si účtovník može kúpiť software a v ňom spracovať aj viac účt. jednotiek ? ako to je vlastne ? ďakujem
calawen
14.05.12,17:57
No, účtovník si obvykle kúpi program - multilicenciu obvykle - aby mohol spracovávať viac firiem. Čo sa týka časového harmonogramu, je to na dohode, ja uprednostňujem aj u neplatcov DPH minimálne 1/4-ročné stretnutia s odovzdaním dokladov, ktoré si doma vytriedim a ak niečomu nerozumiem, komunikujem a vyjasňujem aby som správne zaúčtovala prípad. Potom zaúčtujem a oznámim predbežné hospodárenie firmy, vyfakturujem a čakám na peniaze... Opakuje sa pravidelne. Po skončení účtovného obdbia samozrejme urobím všetky uzávierkové operácie, inventarizácie a až potom vypíšem daňové priznanie a výkazy...
SilMar Group
14.05.12,18:02
V prvom rade ti radím, nájdi si nejakého guru, ktorý nad tebou bude dohliadať, pretože pustiť sa robiť len tak účtovníctvo niekomu - s tým, veď to študujem... chlapče to chce odvahu...
a nielen tvoju, ale hlavne tvojich potenciálnych klientov..
rýchlokvasných účtovníkov je habakuk ale väčšinou potom po nich opravujú tí, čo majú skúsenosti.
To nie je o škole, ale o skúsenostiach, aj keď v škole ti ukážu, ako a kde hľadať...
Opakujem väčšinou, možno patríš medzi účtovných géniov, ktorí sa narodili s účtovnou osnovou v kolíske...
mart.
14.05.12,18:19
ja nevravím, že sa chcem teraz hneď do toho pustiť - to v žiadnom prípade. Určite treba skúsenosti, veľa skúseností a poznatkov. Mňa to len zaujíma. Pýtam sa, aby som vedel ako funguje aj v praxi a nie len v škole ako nás učia.
Inak taký človek, čo chce robiť účtovníctvo niekomu, tak potrebuje živnosť alebo ako ?? Dajme tomu, že by som bol normálne zamestnaný TPP, ale popri tom by som si takto privyrábal...
srska
14.05.12,18:26
sú aj tzv. "marcoví igelitkári" ale ja osobne sa im vyhýbam.
lepšie je mať zazmluvneného klienta a platby za robotu na mesačnej bázi
Dav
14.05.12,18:38
Môžeš robiť na živnosť, alebo na Dohodu. Softwér je lepší, ako ručné účtovanie, hoci pre JÚ je aj na Porade šikovný excelovský Peňažný denník. Soft je ľahší, už len kvôli výkazom, Evidenciám, knihám faktúr.
mart.
14.05.12,18:44
aha takže buď živnosť alebo dohoda...a takýto účtovník potrebuje aj nejaký certifikát alebo osvedčenie alebo nič proste ? to aj vyučený kaderník može robiť účtovníctvo ak ho ovláda ? :D
srska
14.05.12,18:46
aha takže buď živnosť alebo dohoda...a takýto účtovník potrebuje aj nejaký certifikát alebo osvedčenie alebo nič proste ? to aj vyučený kaderník može robiť účtovníctvo ak ho ovláda ? :Daj ten čo vyštudoval sociálnu prácu
Dav
14.05.12,18:49
aha takže buď živnosť alebo dohoda...a takýto účtovník potrebuje aj nejaký certifikát alebo osvedčenie alebo nič proste ? to aj vyučený kaderník može robiť účtovníctvo ak ho ovláda ? :D
Nič, je to voľná živnosť.
P.S. Keď si prečítaš niektoré príspevky na Porade, zistíš, že ho robia aj takí, čo ho neovládajú :D
mart.
14.05.12,18:57
OK, ďakujem vám veľmi pekne :)
DanielaSL
14.05.12,19:22
A poniektori to robia popri svojej praci aj nacierno. Napriklad aj pracovnicky DU. A take idu pod cenu,cim skodia serioznym uctovnikom.
calawen
15.05.12,15:23
žiaľ...
mart.
21.05.12,05:26
a ak by som takto niekomu spravil účtovníctvo na dohodu, tak musím v marci nasledujúceho roka podať daňové priznanie že ?
veronikasad
21.05.12,05:37
a ak by som takto niekomu spravil účtovníctvo na dohodu, tak musím v marci nasledujúceho roka podať daňové priznanie že ?
Ak tvoj príjem nepresiahne 1/2 nezd.časti základu dane a nechceš, aby ti DU vrátil zrazené preddavky, DP podať nemusíš.

Ale ak klient, ktorému budeš robiť účto na dohodu nemá iných zamestnancov, nezabudni na povinnosti zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému pradu.
mart.
27.05.12,18:02
prečo 1/2 ? prečo nie celú nezdaniteľnú časť ?
a o akých preddavkoch hovoríte ?
"Ale ak klient, ktorému budeš robiť účto na dohodu nemá iných zamestnancov, nezabudni na povinnosti zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému pradu." - -tomuto tiež nejako nerozumiem. Nemám zabudnúť na povinnosti zamestnávatela ? čo ja mám s povinnostami zamestnavatela alebo ako to myslíte ?
Ivana Š
27.05.12,18:07
veď predsa, ak ty ak budeš zamestnaný na dohodu, tak si zamestnanec
si myslíš, že malý klient si bude na spracovanie miezd hľadať iného človeka? - mzdového účtovníka?
Ivana Š
27.05.12,18:10
celú nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť pri podaní daňového priznania

Veronika písala, že daňové priznanie nemusíš podať, ak tvoje príjmy nepresiahnu polovicu nezdaniteľnej časti základu dane
mart.
27.05.12,18:15
celú nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť pri podaní daňového priznania

Veronika písala, že daňové priznanie nemusíš podať, ak tvoje príjmy nepresiahnu polovicu nezdaniteľnej časti základu dane
toto je v zákone o dani z príjmov ? alebo kde sa dočítam kedy som povinný podať daň. priznanie a kedy nie ? lebo ja som bol v tom, že ak moje príjmy nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak nemusím podávať DP
veronikasad
27.05.12,18:15
prečo 1/2 ? prečo nie celú nezdaniteľnú časť ?
a o akých preddavkoch hovoríte ?
"Ale ak klient, ktorému budeš robiť účto na dohodu nemá iných zamestnancov, nezabudni na povinnosti zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému pradu." - -tomuto tiež nejako nerozumiem. Nemám zabudnúť na povinnosti zamestnávatela ? čo ja mám s povinnostami zamestnavatela alebo ako to myslíte ?
Ak nebudeš mať u zamestnávatela, ktorému budeš robiť účto na dohodu, podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, zamestnávatel ti z odmeny stiahne 19 % daň zo závislej činnosti.

Ako dohodár si zamestnancom firmy - s povinnosťami voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu.

Ak budeš mať živnosť, tieto povinnosti ti "odpadnu".
veronikasad
27.05.12,18:25
toto je v zákone o dani z príjmov ? alebo kde sa dočítam kedy som povinný podať daň. priznanie a kedy nie ? lebo ja som bol v tom, že ak moje príjmy nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak nemusím podávať DP
Nie NČZD, ale len 1/2 NČZD. Pozri § 46 Zákona o DzP
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#46
marjankaj
27.05.12,19:03
toto je v zákone o dani z príjmov ? alebo kde sa dočítam kedy som povinný podať daň. priznanie a kedy nie ? lebo ja som bol v tom, že ak moje príjmy nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak nemusím podávať DP
Dobré ráno stará mámo.:rolleyes:
A ty chceš robiť účtovníctvo? A nevieš nič o zákone o dani z príjmov? A o ostatných zákonoch ani nehovorím.:eek:
mart.
28.05.12,15:10
Dobré ráno stará mámo.:rolleyes:
A ty chceš robiť účtovníctvo? A nevieš nič o zákone o dani z príjmov? A o ostatných zákonoch ani nehovorím.:eek:
kua kde som písal, že chcem robiť účtovníctvo ? Ja som sa len pýtam, čo všetko tomu podlieha...Účtovníctvo som sa len teraz začal učiť na strednej škole !!!!!!!!!!!! trebá čítať od začiatku
g.martin
30.05.12,10:24
Zdravím,
možno blbá otázka - ale existuje nejaká kniha alebo "návod"(nemyslím postupy účtovania), v ktorej by bolo popísaný presný popis ako postupovať pri vykonávaní účtovníctva pre niekoho, teda čo všetko takýto účtovník musí mať, ako musí postupovať, načo nemože zabudnúť, kedy a aké výkazy zostavovať atď.
Totiž ja som sa v škole učil účtovníctvo, ale nikdy nám ako žiakom nebolo povedané ako je to s účtom v praxi. Ja totiž viem účtovať prípady, orientovať sa v zákone, vypĺňať doklady, ale vobec neviem ako vyzerá účtovnícto v praxi a nemá ma to ani kto naučiť, tak sa to musím naučiť sám, pretože raz by som chcel robiť účtovníctvo ako súkromník. Ďakujem
Majka
02.06.12,14:18
ešte je len študent,to doštuduje :-) zatiaľ sa teší že ho to žačalo baviť, zakony luskať nie je sranda :-)

Dobré ráno stará mámo.:rolleyes:
A ty chceš robiť účtovníctvo? A nevieš nič o zákone o dani z príjmov? A o ostatných zákonoch ani nehovorím.:eek:
Majka
02.06.12,14:29
nie je to blba otazka, v pohode, chapem tiez som tak zacinala.Vsetko zalezi ci ides robit Ju alebo Pu, treba sa riadit zakonom o uctovnictve ten mas nastudovany? ak ano kludne sa ozvi v akom zamerani ides uctovat firmu ak budem vediet rada ti pomozem tie prvotne kroky...
g.martin
03.06.12,05:28
nie je to blba otazka, v pohode, chapem tiez som tak zacinala.Vsetko zalezi ci ides robit Ju alebo Pu, treba sa riadit zakonom o uctovnictve ten mas nastudovany? ak ano kludne sa ozvi v akom zamerani ides uctovat firmu ak budem vediet rada ti pomozem tie prvotne kroky...
Ja by som sa chcel zamerať momentálne na PU. Zákon o účtovníctve mám ako tak naštudovaný, teraz si idem kúpiť zákon o DPH a dani z pridanej hodnoty.
A ja ešte neúčtujem/ani nejdem účtovať žiadnu firmu...len chcem vedieť ako to presne vyzerá takto robiť niekomu externe účtovníctvo - asi treba mať nejaký účtovný softvér v prvom rade že ? Potom povedať klientovi nech odkladá všetky účtovné doklady a tie mi potom na konci účt. obdobia odovzdá a ja idem začnem chronologicky evidovať/účtovat v softe ?
JankaV
03.06.12,05:41
Zákony je len základ. Samotný výkon závisí od "veľkosti a rozsahu" klienta, od zmluvy ktorú si uzatvoríš. V malých sro robím aj mzdy, personalistiku, obchod, zmluvy, marketing, zmeny so registra, a polovicu dokladov, ktoré mám dostať od konateľa hotové, samotné účto nechce nik. Aspoň som sa zatiaľ s nikým takým nestretla. A asi by som to ani nerobila, len účto.
Máš vzdelanie, soft a zmluvu, v nej si dohodneš kde to budeš robiť, či u klienta alebo u seba, obeh dokladov medzi vami, periodicitu, zodpovednosti a jasne odmenu. Doklady buď budeš mať uložené u seba alebo ich po spracovaní odnesieš klientovi.
Ale pravdu povediac, ani jeden klient nechce len to, čo má v zmluve. To len pri uzatváraní zmluvy vymenuje 10 vecí, ktoré si bude robiť sám, ale nebude.
KEJKA
03.06.12,06:12
Ja by som sa chcel zamerať momentálne na PU. Zákon o účtovníctve mám ako tak naštudovaný, teraz si idem kúpiť zákon o DPH a dani z pridanej hodnoty.
A ja ešte neúčtujem/ani nejdem účtovať žiadnu firmu...len chcem vedieť ako to presne vyzerá takto robiť niekomu externe účtovníctvo - asi treba mať nejaký účtovný softvér v prvom rade že ? Potom povedať klientovi nech odkladá všetky účtovné doklady a tie mi potom na konci účt. obdobia odovzdá a ja idem začnem chronologicky evidovať/účtovat v softe ?
je mi sympatická tvoja snaha vedieť viac, než ti dávajú v škole. Zákony podľa mňa preberáte aj v škole, alebo ste sa k tomu ešte nedostali? Nevadí, opakujem, je to sympatické.
Ja by som ti odporúčala okrem Porady a tejto debaty skúsiť nájsť v okolí účtovníčku, hoci aj SZČO a dohodnúť sa s ňou na výpomoci. V období december-marec sa dobrej účtovníčke zídeš takmer určite. Myslím, že ťa momentálne nikto nezamestná, ale tebe by v tomto štádiu nemalo ísť o zárobok, ale práve o tú prax. Na začiatku by si podľa jej pokynov pripravoval doklady, usporadúval, lepil bločky, čísloval ........... je hromada drobnej administratívnej práce, kde by si jej mohol byť užitočný a zároveň získal predstavu o čom to je.
g.martin
03.06.12,07:40
ďakujem vám. Ako vravím, zákony ešte teraz cez prázdniny začnem študovať a možno aj nejakú ďalšiu literatúru ohľadom UCT si zaobstarám, ale veľmi rád by som sa dostal aj do praxe, aby som vedel ako to všetko vyzerá v praxi.
KEJKA - presne o to sa pokúšam, nájsť si nejakú brigádu v tejto oblasti, ako pomocný účtovník...a aj som dotyčným písal, že mi vobec nejde o zárobok, ale o získanie poznatkov, resp. praxe ale aj tak nikto nemá záujem...ale však ešte skúsim niečo poriešiť
KEJKA
03.06.12,10:25
áno, verím, že je to ťažké, nájsť brigádu, ale ak v tvojom prípade "nepadlo jablko ďaleko od stromu", isto nájdeš v rámci rodinného kruhu a priateľov nejakú účtovníčku. Myslím, že je to istejšie a jednoduchšie riešiť cez osobné vzťahy.
Úplne neznámy si ťa "na krk" ťažko zoberie, nečuduj sa. Viac otázok, viac diskusie ako odvedenej práce a to všetko bez návratnosti - väčšinou je to o tom. Ale skús po prázdninách, v oktobri - decembri sa "zaškolíš" a v účtovnej sezone budeš tým pádom užitočný. Zdôrazňujem, pravdepodobnejšie to bude s človekom, s ktorým sa osobne poznáte.
Držím palce.