jozi28
14.05.12,19:25
Zdravim,

mam sro tu na Slovensku, neplatca DPH. Venujem sa hlavne online podnikaniu - od tvorby webstranok a podobne po nejake vlastne projekty (zatial cielene iba na Slovensko, ale chcem aj zahranicie), kde sa prijimaju platby za premium sluzby a podobne.

Problem c1: Ak chcem ponukat platene sluzby aj v zahranici je logicke, ze chcem prijimat platby cez paypal - vsade vo svete bezny sposob, u nas neviem o legalnej moznosti pouzitia, kedze o kupujucom prakticky nic neviem (naco aj?) a tak nejake faktury nehrozia.

Problem c2: Ked vidim na co vsetko sa pouzivaju prachy zaplatene na daniach a odvodoch.... nemam velmi chut prispievat svojimi prachmi do tohto deraveho sudu. Aby sme sa rozumeli - dane platit treba, to je mi jasne. Ale nepaci sa mi system, ze zaplatim XY € a z toho sa skoro vsetko pouzije na predrazene nakupy (lebo kamaratovi treba dohodit biznis) a na vyslovene hovadiny. Na podstatne veci ide realne mozno 10% vyzbieranej sumy. A toto sa mi velmi podporovat nechce.

Rozmyslal som teda nad zalozenim dalsej firmy niekde vonku (danove raje napr.), kde nemaju problem s tym, aby sa platby prijimali cez paypal a kde je mensie danove zatazenie. Stym, ze sa peniaze nepouziju na Slovensku je mi to prakticky jedno, pretoze aj tu je z nich minimalny uzitok, ako pisem hore :(

Je mozne urobit nieco take, ze vsetky prava na vlastne riesenie na tvorbu webstranok, vlastne projekty a know how prevediem na zahranicnu firmu a tej bude slovenska platit za licencie na toto riesenie a know how?

V podstate by to malo byt tak, ze za zakazku dostanem napr. 1000 €; naklady v slovenskej firme budu na ludi, najom, telefony, net, reklamu.... pomedzme 600€ a teda vychadza zisk 400€. Zo zahranicnej firmy by som si poslal fakturu napr na 370€ za know how a poradenstvo a tak by odisli vonku. Tu by som z tohto projektu zaplatil dan zo zisku len z 30€. (A takto by sa to urobilo so vsetkymi projektmi).

Dalej za platby za premiove sluzby tu na Slovensku (pre firmy, takze faktury nie su problem) by som inkasoval napr. 5000€ / rok a z nich by som 4700 "poslal" do zahranicia. (Kedze majitel webu by bola zahranicna firma a tato svk by bola iba nieco ako sprostredkovatel a nehala by si 300 € proviziu).

Zahranicna firma by potom zaplatila dan zo zisku (aku krajinu by ste odporucili? Ide radovo o tisice eur zisku rocne). Pozeral som, ze niektore krajiny maju dan okolo 10%, inde viac... kam by ste odporucali ist?

+ samozrejme zahranicna firma by riesila vlastne projekty platene cez paypal a podobne.

Zo zdaneneho zisku v zahranici by som si vyplatil odmenu ako spolocnik. Plati aj v tomto pripade to, ze z danej sumy musim odviest 10% do zdravotky? Dalo by sa to poriesit tak, ze napr. dovolenku by mi zaplatila zahranicna firma zo svojho zisku a bolo by? Ci?

Je nieco taketo legalne? Nemoze to byt brane ako "export" zisku do zahranicia alebo daco podobne? Je to bez problemov alebo uplna kravina / nelegalne / hrozia ponukty / problemy / ... = kaslat na to?

Dakujem za rady a nazory, hadam to pomoze aj niekomu inemu :)
jozi28
15.05.12,07:19
No... vecer som pokracoval v googleni a nasiel som zaujimave info o Seycheloch a IBC spolocnostiach. Ich zalozenie stoji 850€.

V skratke - plan by bol ako popisujem hore. Know how a projekty previest na tuto firmu a zo slovenskej jej za to platit. + Seychelska firma by robila na globalnych projektoch a mala prijmi cez paypal a z google adsense. Prakticky vsetko co by tato firma zarobila by bol zisk. Zaplatil by sa len rocny poplatok 550€. Dan zo zisku aj DPH su tam nulove.

Ako by sa dal potom zisk tejto spolocnosti dostat ku mne na Slovensko? Kedze by som bol konatelom tejto firmy, malo by stacit zaplatit 10% do zdratvotky a bolo by vybavene, nie? Alebo to treba aj nejako zdanit - kedze Seychely?

Dufam, ze sa najde niekto kto vie poradit :)
jozi28
22.05.12,18:15
naozaj nikto nevie pomoct? :(

Staci aspon zakladny nastrel, bud:

1) je to mozne, ale treba to poriadne premysliet, aby sa to nebralo ako...

alebo

2) je to nelegalnae / uplna kravina = ruky prec od toho....

Dakujem za rady :)
gabesfun
13.06.12,15:24
Napr. taký hotfile.com má sídlo:
Hotfile Corp
34-20 Calle 34, Panama City
Zip:0005
Panama

Takže sa oplatí mať webfirmu v daňovom raji pre toho kto sa hrá vo velkom a nepredáva tovar len berie peniaze za služby alebo reklamu.
Vraj peniaze ale ťažko dostať domov o čom aj ty špekuluješ.
Škoda že sa do tohto nerozumiem skoro nič ale taký Richard Branson by o tomto vedel porozprávať.
Inak aj ja mám webstránku-kandidáta na niečo podobné v budúcnosti v prípade že bude stránka úspešná.
busdriver
02.07.12,12:38
Ohladom platenia dani Ti nepomozem.Co sa tyka 'danovych rajov', tiez sa oplati porozmyslat nad Free Zonami v Dubaji.Zalozenie trva 1 den, nie su s tym ziadne administrativne problemy. Sidlo firmy mas v Zone, tam je aj adresa,neplatis ziadne dane,poplatky,nepodliehas ani auditu ci platbam DPH.Jednoduche,ucelove,priehladne a logicke. Dubaj je 6 hodin lietadlom z Viedne ci Budapesti,letenky sa daju kupit uz za 400,ak tam potrebujes skocit raz za rok,spravis si dovolenku,riadne nakupy(bez DPH) atd.