Sany
16.09.04,12:03
Prosím, poraďte mi niekto!!!
Potrebovala by som poradiť, ako mám zdaniť vyplatený podiel na zisku za roky 1997 - 2003 spoločníkovi s.r.o.( 100% vlastník podielu) - občanovi ČR.
Sany
29.11.04,12:29
Prosím, poraďte mi niekto!!!
Potrebovala by som poradiť, ako mám zdaniť vyplatený podiel na zisku za roky 1997 - 2003 spoločníkovi s.r.o.( 100% vlastník podielu) - občanovi ČR.Nikto mi zatiaľ nič neporadil, pýtam sa znova.....
gabina
29.11.04,13:32
zdravím...... práve som prišla zo školenia...... podiel na zisku bol rozoberaný v tom duchu, že sa zdaňuje 19-timi percentami..... pred rokom, ste to mohli zdaniť 15-timi..... smola.... a to, že sa vypláca Čechovi nemení nič na tom, že je to na našom území..... ale to na školení nebolo.... je to môj názor....
vladan
29.11.04,13:49
Sany, pozrite si znenia zákonov o daniach z príjmov, ktoré platili v rokoch 1997 - 2003, myslím, že to bolo riešené v paragrafoch o zrážkovej dani. Lebo staré veci idú podľa starého zákona .... no okrem výšky percenta dane!!! to fakt poriešili!!! takže zdaňovať to budete 19timi percentami.
Pekný deň
ingi
29.11.04,14:20
Sany, podiel na zisku vykázanom do konca r.2003 sa spoločníkovi - občanovi SR zdaňuje 19% sadzbou dane tak ako píše Vladan.
Podiel na zisku vyplácaný zahraničnému daňovníkovi, ak má sídlo v ČŠ EÚ, ktorý má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania v jeho prospech aspoň 25% priamy podiel na základnom imaní spoločnosti, z ktorej mu podiel na zisku plynie v SR nezdaňuje. Z uvedeného mi vychádza, že Ty nič nezdaňuješ.
Viera
29.11.04,14:38
Sany, pozrite si znenia zákonov o daniach z príjmov, ktoré platili v rokoch 1997 - 2003, myslím, že to bolo riešené v paragrafoch o zrážkovej dani. Lebo staré veci idú podľa starého zákona .... no okrem výšky percenta dane!!! to fakt poriešili!!! takže zdaňovať to budete 19timi percentami.
Pekný deň
No, ja mám také informácie, že podiely na zisku sa nezdaňujú podľa starého zákona,
ale sa zdaňujú v rámci daňového priznania fyzickej osoby podľa §8 ako ostatné príjmy.
Tvoria čiastkový základ dane a zdaňujú sa spolu s príjmami zo živnosti, závislej činnosti 19 % sadzbou dane.
KATKA H
29.11.04,14:44
A kedy sa ten podiel na zisku za rok 2003 vyplatený v novembri 2004 zdaní? Za mesiac november 2004 vo výplatnej páske?/keď je aj zamestnanec/ Alebo v daňovom priznaní za rok 2004?
ingi
29.11.04,15:02
KATKAH, podiel na zisku spoločníka (občana SR) za rok 2003 sa zdaní až v daňovom priznaní za rok 2004 ako ostatný príjem.
Sany
29.11.04,16:12
Sany, pozrite si znenia zákonov o daniach z príjmov, ktoré platili v rokoch 1997 - 2003, myslím, že to bolo riešené v paragrafoch o zrážkovej dani. Lebo staré veci idú podľa starého zákona .... no okrem výšky percenta dane!!! to fakt poriešili!!! takže zdaňovať to budete 19timi percentami.
Pekný deňNo teda som z toho vážne úplne zblbnutá. Posledná informácia, ktorú som dostala bola,že nakoľko je občanom ČR tak prednostne platí zmluva o zamedzení dvojakého zdanenia a zdaňovať sa bude 15 - imi percentami. Teraz veru neviem....
ingi
29.11.04,18:00
Sany, zmluva o zam.dvoj.zdan. platí ak sa nejedná o členský štát EÚ. Teraz som doma a mám poruke iba zákon o DZP zo začiatku roka, zajtra Ti však presne napíšem, kde to nájdeš, ak sa nemýlim, zmena bola v prechodných ustanoveniach zákona.
ingi
29.11.04,18:18
Môžem sa hneď doplniť (dcéra študuje na EU, má aj príslušnú novelu), takže:
Novela zákona o dani z príjmu č.177/2004 Z.z. (platná od 01.04.2004) doplnila prechodné ustanovenia §52 ods.24 o zdaňovaní podielov na zisku vykázanom do konca roku 2003 v tom , že tieto podiely sú považované za príjmy zo zdrojov na území SR a sú zdaňované daňou vyberanou zrážkou podľa §43 ZDP sadzbou dane 19%.
Výnimkou sú (na území SR sa teda nezdaňujú) podiely na zisku vykázané do 31.12.2003
ak plynú daňovníkovi so sídlom v ČŠ EÚ a ak má v čase výplaty aspoň 25% podiel na ZI subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie.
Ak som správne pochopila Tvoju otázku, práve toto je Tvoj prípad. Takže opakujem - podľa mňa nič nezdaňuješ.
Sany
30.11.04,09:28
Ďakujem, idem si to teda zase prečítať a snáď sa z toho vymotám...
Simi
30.11.04,09:32
Súsim to zhrnúť či som si to dobre vysvetlila:

Podiely na zisku za roky do 31.12.2003 vyplácané v roku 2004 :

1. Spoločníkovi občanovi SR
- sa nezdaňujú pri zdroji, ale zdaní si ich sám príjemca vo svojom
daňovom priznaní

2. Spoločníkovi občanovi/firme z členského štátu napr.ČR

a/ ktorý má podiel do 25%
- zdaníme pri zdroji čiže vyplatíme mu podiel-19% daň

b/ ktorý má podiel väčší ako 25%
- sa nezdaňuje pri zdroji, ale zdaní si ho sám prijímateľ vo svojom DP
vo svojom štáte

Je to tak ?
Sany
30.11.04,09:59
No tak som si pozrela aj tú novelu 177/2004, ale zase mám v tom trochu hokej, lebo sa jedná o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou - fyzickú osobu s trvalým pobytom v ČR, ale §52 ods. 24 druhá veta hovorí o daňovníkovi so SÍDLOM v členskom štáte EÚ..... Môžeme chápať sídlo a trvalý pobyt ako to isté? A teda je jedno, či ide o právnickú alebo fyzickú osobu?
ingi
30.11.04,10:17
Simi:

Myslím, že to nie je celkom správne.
Spoločník - občan (alebo právnicka osoba so sídlom v SR) SR je nám už jasný.

Spoločník - občan štátu EÚ, alebo z mimo EÚ - tu vzniká až 5 prípadov.
Takže skrátene a bez omáčky:


1)Spoločník z EÚ + min. 25% podiel na ZI.....nezdaňuje sa,

2)Spoločník z EÚ, podiel na ZI je menej ako 25%, SR má s týmto štátom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia......zdaňuje sa sadzbou podľa zmluvy,

3)Spoločník z EÚ, podiel na ZI je menej ako 25%, SR nemá s týmto štátom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia......zdaňuje sa 19%sadzbou dane,

4)Spoločník z iného štátu, SR má s týmto štátom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia......zdaňuje sa sadzbou podľa zmluvy,

5)Spoločník z iného štátu, SR nemá s týmto štátom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia......zdaňuje sa 19% sadzbou dane.
Sany
30.11.04,11:45
Takže z tohto mi vyplýva, že je jedno, či je spoločník FO s bydliskom. alebo PO so sídlom?
ingi
30.11.04,13:30
Podľa mňa áno - daňovník ako daňovník.
Simi
30.11.04,14:26
Pre Ingy:
Ja som to tiež tak pochopila. Cau