jozi28
14.05.12,19:45
Zdravim,

vedeli by ste mi prosim poradit, akou formou je pre mna najvyhodnejsie vyplacat si odmenu vo vlastnej sro, neplatca DPH. Som konatel, spolocnik a tiez vo firme normalne robim.

Ide o to, akym sposobom docielit to, aby sa mi vo finale dostala na ucet co najvacsia cast penazi ktore so mnou ma firma ako naklady.

Ak by som bol iba bezny zamestnanec, realne by som dostal v cistej mzde mozno polovicu toho co som firmu stal (lebo odvody,....). To nie je velmi vyhodne.

Ak by som si vyplacal iba podiel na zisku, vsetky prachy by sa drzali cez rok vo firme (alebo by som si ich bral formou pozicky, to uz je detail) a na konci roka by vysiel zisk XY €. Z nich by sa odviedlo 19% dan zo zisku a ten zvysok by som si mohol vyplatit ako podiel na zisku (reps cast a cast nechat na rozvoj, to je detail). Z tejto sumy by som potom este odviedol 10% do zdravotky a padla? Cize celkovo by som v cistom dostal XYx0,81x0,9 = cca 73% zisku pred zdanenim. Pocas roka by som mohol pre firmu normalne pracovat a nebrat za to ziadnu odmenu, alebo je to blbost a musel by som robit aspon za minimalnu mzdu? Nedal by sa vyuzit institut dobrovolne nezamestnaneho s platenim odvodov do zdravotky?

Na dochodok od statu sa spoliehat nemienim, preto mi nevadi "nebudovanie" si dochodku tam. Hlavne ked kazdeho pol roka daco menia a nakoniec ludia skoncia s holou.... radsej budem makat sam a seba....

Ako je to potom s branim odmeny za vykon funkcie konatela? Vedeli by ste mi pls poradit?

Aka je najvyhodnejsia moznost pre vyplacenie odmeny v tejto mojej situacii?

Dakujem velmi pekne za odpovede / nazory / rady

(myslim, ze to pomoze viacerym) :)
SilMar Group
14.05.12,17:55
Ale veď si si v podstate odpovedal sám. Základom je, že musíš byť z nejakého dôvodu poistený zdravotne. Ak nebudeš sociálne, nezapočítava sa ti to do dôchodku, ale to ti nevadí. Odmena za výkon funkcie, prípadne odmena spoločníka bez pracovnej zmluvy je, pokiaľ dobre viem, s odvodmi a zdaňovaním rovnako ako pracovná zmluva, tam rozdiel nie je...

Ale všetky info máš, ide len o to, čomu dáš prednosť...
KEJKA
14.05.12,18:00
nemusíš byť zamestnaný vo firme. Môžeš robiť za budúci zisk, ako píšeš.
je tu plno príspevkov ako optimalizovať príjem. takže vyhľadávaj, porovnávaj......
Súvislosti chápeš správne.
Neodporúčala by som ti byť samoplatiteľom, lebo odvody, resp. to ZP platíš zo svojho vačku - z čistého.
Radšej sa zamestnaj - napr. na 1/4-ový uväzok tomu bude zodpovedať nejaká mzda a malé odvody.
oplatí sa ti zarobiť aspoň toľko, koľko je odpočitateľná suma.
takže kombinácia napr. HPP s 100 EUR platom a dohoda o prac. činnosti s 200 EUR odmenou.
zvyšok potom ako podiel zo zisku, alebo dohoda o vykonaní práce - je tu výpočet, že na tom sa ušetrí cca 9%.
jozi28
14.05.12,18:17
Super, dakujem za odpovede :)

Este budem dalej citat a porovnavat, ale zaklad v chapani suvislosti teda asi mam

Cize ak by som isiel na HPP za tych 100€ +-, boli by v tom aj nejake klasicke odvody do socialky + zdravotky (cize celkovo asi 45% z odmeny) a z 200 € na dohodu by sa odviedlo to 1,05% do socialky? Cize bol by tam nejaky maly zaklad na dochodok? Perspektivna vyska dochodku je asi tak jeden listok na bus mesacne...

Myslite, ze je dobry napad spoliehat sa sam na seba, alebo by bolo lepsie platit "plne" odvody (z normalnej vysky mzdy) s viziou aj tak mizerneho dochodku? Ci? :)
KEJKA
14.05.12,19:46
nuž pri vízii nulového dôchodku pchať do čiernej diery.................závisí od tvojej finančnej disciplíny.
či sa riadiš rozprávkou o troch grošoch................atp.
skrátka z každého aj malého príjmu treba odložiť cca 20% na dane, a podobne aj na "dôchodok" a nie všetko rozhádzať.
jozi28
15.05.12,07:11
To, ze si na dochodok treba odkladat uz teraz je mi jasne. Podla toho sa aj spravam. Nerozhadzujem na blbosti. + tak ako hovoris, nechcem prachy "pchat do ciernej diery", ale radsej si ich budem setrit sam podla svojho uvazenia a do dochodku pojdem ked si to budem moct dovolit.
jozi28
18.05.12,13:58
KEJKA - nevies mi, prosim, poradit ci je nieco take ako pisem v tomto vlakne: http://www.porada.sk/t194196-platba-za-know-how-do-zahranicia.html mozne?

Resp su tam dve otazky:

1) prijem platieb cez pay pal - je to vobec na Sklovensku legalne mozne?

2) platby za know how a poradenstvo do zahranicia.

Je to realne to riesenie co ma napadlo s firmou na Seacheloch, alebo je to uplna kravina ci dokonca nelegalne?

Dakujem velmi pekne za info a pomoc :)
Eva99
23.05.12,06:09
Prosim Vas, vztahuje sa na odmenu konatela nejaky min. VZ z hladiska odvodov? Alebo pravidelna odmena vo vyske 10 EUR, z ktorej sa odvadzaju aj odvody je v poriadku?
KEJKA
23.05.12,06:18
Prosim Vas, vztahuje sa na odmenu konatela nejaky min. VZ z hladiska odvodov? Alebo pravidelna odmena vo vyske 10 EUR, z ktorej sa odvadzaju aj odvody je v poriadku?
odvody sú v poriakdu, ak výška odmeny zodpovedá úväzku, napr. ide o odmenu za 1-3 hod práce mesačne.
Eva99
23.05.12,06:23
odvody sú v poriakdu, ak výška odmeny zodpovedá úväzku, napr. ide o odmenu za 1-3 hod práce mesačne.
Dakujem za rychlu odpoved! Pekny den.