neon80
15.05.12,10:19
Dobry den :)
Nedavno som prevzal predsednictvo po byvalom predsedovi SVB. Nedavno som zistil, ze 4 rodiny maju v byte rovnake radiatory(rovnake rozmery a plechove) len byvali predseda a jeho zastupca maju ine radiatory (vecsie a liatinove). Sme 6 bytovka. Na radiatoroch nie su umiestnene merace tepla.
Preto moja otazka znie ci to tak moze byt a ci je nejaky zakon na to podla ktoreho sa da riesit tato situacia.

Dakujem za Vase odpovede.
sito
15.05.12,13:08
Dobry den :)
Nedavno som prevzal predsednictvo po byvalom predsedovi SVB. Nedavno som zistil, ze 4 rodiny maju v byte rovnake radiatory(rovnake rozmery a plechove) len byvali predseda a jeho zastupca maju ine radiatory (vecsie a liatinove). Sme 6 bytovka. Na radiatoroch nie su umiestnene merace tepla.
Preto moja otazka znie ci to tak moze byt a ci je nejaky zakon na to podla ktoreho sa da riesit tato situacia.

Dakujem za Vase odpovede.

Tipická Slovenská nátura. Ak sa dostane ku korytu, tak chce všetko zožrať. Ak by ste mal tie merače, vedeli by ste, že vám kradnú peniaze z peňaženiek. Ako? no minajú viac tepla, aby mali v byte teplejšie, vyššiu teplotu, tepelnú pohodu.

U nás sú tiež taký, kúriť áno, platiť, nech platia iní ...

Riešenie?

㤠5
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla za dodávku
tepla na vykurovanie podľa podlahovej plochy bytu
a nebytového priestoru



(1) Ak v objekte rozpočítavania nie sú zapojené pomerov rozdeľovače tepla ani určené meradlá1) tepla u konečných spotrebiteľov podľa osobitného predpisu,6) náklady na dodané teplo na vykurovanie sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere podlahovej plochy bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, náklady za dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov. Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere podlahovej plochy bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom základná zložka nákladov sa rozpočítava aj medzi
užívateľov bytov a nebytových priestorov s individuálnym vykurovaním okrem prípadov, keď byt alebo nebytový priestor s individuálnym vykurovaním má polohu podľa § 7 ods. 3 písm. a).

(3) Náklady na dodané teplo do spoločných priestorov sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch podľa odseku 1.

(4) Ustanovenie odseku 3 sa neuplatňuje, ak sa spoločné priestory využívajú inak ako na účel, na ktorý sa zriadili, a nevyužívajú sa v prospech všetkých konečných spotrebiteľov. V takom prípade sa náklady na dodané teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú podľa podlahovej plochy bytu a nebytových priestorov tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory využívajú len na osobnú potrebu na základe dohody s vlastníkmi bytov a nebytových priestorov.

(5) Ak počas zúčtovacieho obdobia došlo k zmene konečného spotrebiteľa, náklady na dodané teplo na vykurovanie a na prípravu teplej úžitkovej vody podľa § 4 ods. 3 sa konečnému spotrebiteľovi rozpočítavajú v pomere nákladov na dodané teplo podľa jednotlivých mesiacov k celkovým nákladom na dodané teplo za zúčtovacie obdobie podľa prílohy č. 1 alebo v pomere počtu dennostupňov v jednotlivých mesiacoch k celkovému počtu dennostupňov za zúčtovacie obdobie, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú inak.

(6) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 5 sa neuplatňuje.“.

Pri rovnako veľkých bytoch platíte rovnakú úhradu, podiel z nákladov domu. Ale odsek 6 vám umožňuje sa dohodnúť aj inak. Prehlasovať ich nie je problém, či?
neon80
15.05.12,13:19
No zije tu 6 rodin ja som sa sam nastahoval a postupne som zistil ze to je kazdy s kazdym rozhadany. Na poslednej schodzi SVB sa hadali cez hodinu a nanicom sme sa nedohodli :( takze neviem ci sa to podari ale skusim .
Indeed
15.05.12,13:22
No zije tu 6 rodin ja som sa sam nastahoval a postupne som zistil ze to je kazdy s kazdym rozhadany. Na poslednej schodzi SVB sa hadali cez hodinu a nanicom sme sa nedohodli :( takze neviem ci sa to podari ale skusim .

NAČO Vám je SVB ???

Naozaj si odkázaný na tu almužnu za vedenie takého podniku ako je SVB ???

Nevieš si privyrobiť peniaze iným sposobom ?
neon80
15.05.12,13:25
NAČO Vám je SVB ???

Naozaj si odkázaný na tu almužnu za vedenie takého podniku ako je SVB ???

Nevieš si privyrobiť peniaze iným sposobom ?

Peniaze za to neberiem !!! robim to zadarmo na ukor mojho volneho casu!!
Indeed
15.05.12,13:28
Ja poznam takych, čo to robia za peniaze a šikanujú druhych
neon80
15.05.12,13:32
tak nie kazdy to robi za prachy, bytovku som prevzal v dezolatnom stave na ucte nula a nik mi nevie vysvetlit kde su peniaze ziadne faktury atd ....
sito
15.05.12,13:35
Tak to si ešte užiješ. Teda užijete. Potrebuješ podporu väčšiny, bude?
PASKOV
15.05.12,14:01
Prosím laskavě * sito * , aby přestal PRVN ( namontované na radiátorech ) označovat měřidly.

Byl jste již na to mnohokrát upozorněn.

Děkuji.

PS
PRVN namontované na radiátorech nelze ověřit a tím nevíme, co vlastně zobrazují.

Jsou to chytré hračky pro dospělé.

Je to výborný byznis pro trubičkovou lobby- nelze reklamovat.

PRVN jsou často maskované elektronikou s mikroprocesory a s rádiovým přenosem dat --- dobrý trik na laiky.

PS
PRVN nikdo neschvaluje, nezkouší a negarantuje.
sito
15.05.12,14:04
:eek: Nebol ten Indeed, alebo nejaký taký u vás, ten predseda? Potom to aj tak vypadá, keď sa vlastníci starajú len o svoju časť, priestor v dome :mee::mee:

Najprv preštuduj Zákon 182/1993, je hore prvý, priklincovaný. Pomôže.
PASKOV
15.05.12,14:23
Prosím o pozornost,
neboť nekonečná demagogie * sito * na adresu označení PRVN je značně úsměvná.

Názor autority na PRVN:

Český metrologický institut
zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech vědecké, technické a hospodářské činnosti v rozsahu podle § 14 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.

Otázka:
S_013
Žádám o stanovisko k problematice metrologického zabezpečení poměrových rozpočítávačů ( na Slovesku označené PRVN ) používaných při rozpočítání úhrady za dodané teplo.

Odpověď:

S_013
Výše uvedené rozpočítávače ( PRVN )nejsou uvedeny v seznamu druhů měřidel v příloze vyhlášky MPO č. 345/2002 Sb., kterou se stanovují měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Nejde tedy o pracovní měřidla stanovená.

Podle stanoviska ČMI se dokonce ani o měřidla nejedná.

S ohledem na tyto skutečnosti nepodléhají rozpočítávače( PRVN ) povinnosti schvalování typu ani ověřování.

ČMI tyto rozpočítávače nezkouší ani jinak neposuzuje.

Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce. Povinnost poskytnout příslušné informace o výrobku je obecně stanovena zákonem o ochraně spotřebitele číslo 634/1992 Sb. (především § 9 až 11). Následně pak může poskytnout relevantní informace o způsobu instalace a použití rozpočítávače případně i jeho uživatel (majitel), který jej obvykle používá k rozpočtu úhrady za teplo dodané uživatelům jednotlivých bytů apod. nebo jím zmocněná firma.



Informace jsou dostupné:
http://www.cmi.cz/
sito
15.05.12,14:54
:eek: Aaaa, už sa havrany zlietajú, sadajú k sebe ...

Jasné, že nie merače, len nepovinné prístroje, ktoré zaznamenajú počty jednotiek, ks podľa ktorých sa dá spraviť inak rozpočítanie nákladov za teplo, objektívnejšie ako podľa m2. A aj teplo sa dá viac kontrolovať. Pri m2 sa s teplom v dome len plytvá. Ale keď na to vlastníci v dome majú, prečo nie, prečo? :) :D:D:D ;)
nunenko
15.05.12,16:35
sito, že ty si občas uhneš? Nevadí, ale vtedy nepíš!
Martin1310
15.05.12,16:51
Neviem či som niečo nepochopil ale tým že tam majú liatinové radiatory si polepšili akurát ich večšou životnosťou viac tepla veru mať nebudú.Dnešné panelové radiatory sú schopné odovzdať z vody viac tepla do vzduchu ako liatinové radiatory.Samozrejmä záleží aj od ich velkosti.Ale pochybujem že si tým nejak polepšili čo sa týka tepla,skôr naopak.
mackoivan
15.05.12,18:15
v domoch kde sú namontované pomerové rozdeľovače tepla sú veľké radiátory nevýhodou čo sa týka platieb za teplo. Veľkosť (Výkon) radiátora má veľký podiel va zvýšených platbách., pretože ti firma ktorá odpočíva spotrebu navýši koeficient za ten ktorý radiátor. Takto ti môže namiesto koeficientom 1 prenásobiť odčítané dieliky aj koeficientom 2,5. AK aj škrtíš veľký radiátor on väčšinou na vrchu kde je namontovaný merač ostáva horúci a na spodku studený. Ja som takto bol nútený vymeniť nadrozmerné radiátorý, ktoré mi tam firma namontovala. Neuvedomil som si čo takéto veľke radiátory urobia s platbami za teplo. Prišiel som o stovky eur za dva roky ich používania.
driver100
15.05.12,20:04
v domoch kde sú namontované pomerové rozdeľovače tepla sú veľké radiátory nevýhodou čo sa týka platieb za teplo. Veľkosť (Výkon) radiátora má veľký podiel va zvýšených platbách., pretože ti firma ktorá odpočíva spotrebu navýši koeficient za ten ktorý radiátor. Takto ti môže namiesto koeficientom 1 prenásobiť odčítané dieliky aj koeficientom 2,5. AK aj škrtíš veľký radiátor on väčšinou na vrchu kde je namontovaný merač ostáva horúci a na spodku studený. Ja som takto bol nútený vymeniť nadrozmerné radiátorý, ktoré mi tam firma namontovala. Neuvedomil som si čo takéto veľke radiátory urobia s platbami za teplo. Prišiel som o stovky eur za dva roky ich používania.
Máš absolútnu pravdu.Ja keď som rekonštruoval svoje nájomné byty,staré radiatory som nahrádzal typom Korad a vždy s menším výkonom,ako pôvodné.Overil som si to aj vo firme,ktorá ma u nás na starosti rozpočítanie nákladov podľa pomerových rozdeľovačov.Jednoducho platí,že radšej celý radiator teplý,ako veľký radiator,ktorý hreje len vo vrchnej časti,kde je PRVN.Nesmie sa to samozrejme prehnať,aby počas silnej zimy nebola miestnosť nedokurovaná.
Ešte dodám,že tieto firmy majú tabuľky veľkosti a výkonov radiatorov a koeficienty k nim priraďujú.Ja mám aj miestnosti,kde sú telesá s koeficientmi 0,20.
sito
15.05.12,20:16
Neviem či som niečo nepochopil ale tým že tam majú liatinové radiatory si polepšili akurát ich večšou životnosťou viac tepla veru mať nebudú.Dnešné panelové radiatory sú schopné odovzdať z vody viac tepla do vzduchu ako liatinové radiatory.Samozrejmä záleží aj od ich velkosti.Ale pochybujem že si tým nejak polepšili čo sa týka tepla,skôr naopak.

Tie merače nie sú ani tak podstatné, termostatické hlavice, tie je treba, potom môže byť aj veľký radiátor malý, málo využívaný, efektívne. Ale ak sa nejedná o teplo, len o životnosť, tak je to v poriadku. Vykurovací systém domu je spoločne využívaný, ale ak si kúri každý byt zvlášť, čo ťa trápi?
sito
15.05.12,22:05
v domoch kde sú namontované pomerové rozdeľovače tepla sú veľké radiátory nevýhodou čo sa týka platieb za teplo. Veľkosť (Výkon) radiátora má veľký podiel va zvýšených platbách., pretože ti firma ktorá odpočíva spotrebu navýši koeficient za ten ktorý radiátor. Takto ti môže namiesto koeficientom 1 prenásobiť odčítané dieliky aj koeficientom 2,5. AK aj škrtíš veľký radiátor on väčšinou na vrchu kde je namontovaný merač ostáva horúci a na spodku studený. Ja som takto bol nútený vymeniť nadrozmerné radiátorý, ktoré mi tam firma namontovala. Neuvedomil som si čo takéto veľke radiátory urobia s platbami za teplo. Prišiel som o stovky eur za dva roky ich používania.

Čo je to, aký je to veľký radiátor? Firma ktorá stavala dom, montovala radiátory podľa projektu, väčšie radiátory montovali do miestnosti s väčšou ochladzovanou plochou, prečo asi? Keď si dali vlastníci namontovať PRT, tak tú okolnosť je treba zohľadniť v rozpočítaní nákladov za teplo. Ale kto dodávateľovi PRT, správe domu, dodávateľovi tepla je to prd, oni za to teplo neplatia. A vlastníci, záleží na počte výhodných a nevýhodných bytov, vyhráva väčšina, zväčša.

Príklad: Pokiaľ neboli PRT tak na prízemí mal jeden vlastník strašnú zimu, tiež povymieňal všetky radiátory, ale nie za také ako ty, menšie, väčšie, dal. Potom sa spravilo vyregulovanie, oteplilo sa aj na prízemí. Ale kto by nastavoval hlavice, však to nikto nevidí, či má, alebo nemá nastavené optimálne. Po štyroch rokoch sme dali namontovať PRT a už bolo vidieť.

Obývačka pôvodný koeficient 0,950, nový 1,075
Kuchyňa pôvodný koeficient 0,675, nový 0,875
Izba od schodišťa pôvodný koeficient 0,750, nový 1,075
Izba pri schodišti pôvodný koeficient 0,625, nový 1,275.

Prvý rok počet zaznamenaných jednotiek na PRT

Obývačka 2 727 jednotiek
Kuchyňa 862
Izba od schodišťa 3 071
Izba pri schodišti 1 701
Spolu 8 361 jednotiek.

Druhý rok, keď mu to začalo páliť. V máji dostal vyúčtovanie za predošlí rok, začal menej páliť.

Obývačka 1 403 jednotiek
Kuchyňa 138
Izba od schodišťa 2 342
Izba pri schodišti 446
Spolu 4 329 jednotiek.

Keď už mu to pálilo, tak najmenej spálil v jednom roku

Obývačka 75 jednotiek
Kuchyňa 1
Izba od schodišťa 316
Izba pri schodišti 8
Spolu 400 jednotiek. A stačilo mu.

A ja? Jeho priamy sused v uvedených rokoch

Obývačka koeficient 1,150
Kuchyňa koeficient 0,625
Izba od schodišťa koeficient 0,625
Izba pri schodišti koeficient 0,625

Prvý rok počet zaznamenaných jednotiek na PRT

Obývačka 719 jednotiek
Kuchyňa 552
Izba od schodišťa 1 024
Izba pri schodišti 402
Spolu 2 697 jednotiek.

Druhý rok.

Obývačka 575 jednotiek
Kuchyňa 755
Izba od schodišťa 594
Izba pri schodišti 228
Spolu 2 152 jednotiek.

V roku keď už mu to pálilo

Obývačka 520 jednotiek
Kuchyňa 23
Izba od schodišťa 544
Izba pri schodišti 200
Spolu 1 287 jednotiek. A stačilo mi, ba ešte mohlo byť menej. Ale aj ja som sa narodil nahý, či ostatní nie?

Asi až tak nezáleží na veľkosti radiátora, ani hlavy, asi ... :);)

Pokiaľ sa díva každý len na to svoje, brvno v oku nevidí, aký môže mať potom pohľad na dom ako celok? 50 : 50? Alebo 60 : 40?
nunenko
16.05.12,03:45
Milý sito, zasa pálíš od pása. Zrovnávať "spotrebu tepla" čí vlastne ani len akože meraný podiel radiátorov na celku. Celok má spotrebu ovplyvnenú hlavne podľa vonkajšieho vplyvu počasia, každý rok má iný počet dennostupňov. Keby si zrovnal dva denostupňové roky stále by to bolo málo, museli by sme vedieť aj celkové spotreby domu dielikov aj kWh.
Ak raz byt "spotrebuje " teplo v počte 2 697 jednotiek, pri priblžne rovnakej teplote v byte, a iný rok 1 287 a veľosť dielika je zhruba rovnaká, tak to znamená len jedno, sú to tieto dve možnosti:

1, zima bola polovičatá
2, v byte si mal jeden rok cez zimu 35 stupňov, druhy 20, alebo druhý 20 a ďalší 5. (je to len obrazne povedané).
3, Niekde sa stala chyba
Štvrtá je tá že svietla svíti, blinkéry blikají, trouba troubí, len tie rozdeľovače vykurovacích nákladov nerozdeľujú teplo, ale ľudí - na rozmýšľajúcich a tých čo im ich rozmýšlanie v teple zaplatia. PREČO? Lebo rozdeľovač to tak zaznamenal...
PRI VYREGULOVANEJ SÚSTAVE A TERMOSTATICKÝCH HLAVICIACH NA VELKOSTI RADIÁTORA NEZÁLEŽÍ. AK SÚ ROVNAKÉ BYTY A V KAŽDOM MIESTNOSTI BUDU ROVNAKÉ TEPLOTY TAK NA ICH DOSIAHNUTIE JE POTREBNÉ ROVNAKÉ MNOŽSTVO TEPLA. JE ABSOLUTNE JEDNO KOĽKO A AKÝCH RADIÁTOROV NA VYKÚRENIE MIESTNOSTI SA POUŽIJE. ROZDIEL JE LEN PRI VYHRIATÍ, A TO V DĹŽKE ĆASU ZA AKÝ SA POŽADOVANÁ TEPLOTA DOSIAHNE.
JEDINÝ ROZDIEL JE TEN, KTORÝ VZNIKNE PRI MENŠOM ÚNIKU TEPLA MIMO SYSTÉM PRI MENEJ VÝKONNÝCH RADIATOROCH, V ČASU POKIAĽ DOSIAHNU ROVNAKÚ TEPLOTU MIESTNOSTÍ, (AK JE VEĽKOSŤ TOHTO ÚNIKU TEPLA PRIAMO ÚMERNÁ OD VNÚTORNEJ TEPLOTY).
PS:rovnaký byt je vtedy, keď má aj rovnaké ochladzovacie plochy a teda aj rovnaký tepelný odpor-rovnakoveľký únik tepla mimo dom a rovnaké (zrovnatelné) vetravanie.
nunenko
16.05.12,04:22
Jeden rok............................................... ..........Iný rok
Obývačka 75 jednotiek.......................................Ob ývačka 2 727 jednotiek
Kuchyňa 1................................................. ........Kuchyňa 862
Izba od schodišťa 316........................................Izba od schodišťa 3 071
Izba pri schodišti 8 ............................................Izba pri schodišti 1 701
Spolu 400 jednotiek........................................S polu 8 361 jednotiek.
Pre sita je to príklad šetrenia, pre mňa nefunkčnosti PRVN.
Predpokladajme, že rozdelovače čosi zaznamenáva na nejakom základe, ale podiel spotreby tepla na celku v tomto prípade naisto nie.
Halli
16.05.12,06:46
NAČO Vám je SVB ???

Naozaj si odkázaný na tu almužnu za vedenie takého podniku ako je SVB ???

Nevieš si privyrobiť peniaze iným sposobom ?

Pozri si zákon rypáčik /či svb či správa/a tie tvoje blbé uvahy, či je odkázaný na niečo si nechaj.
Halli
16.05.12,06:49
Peniaze za to neberiem !!! robim to zadarmo na ukor mojho volneho casu!! neon takých ako Indeed si tu prosím nevšímaj. Urobil si len jednu nesprávnu vec a to, že to robíš zadarmo. Preto budeš mať problémy stále...Nebudem písať podrobnosti, prečo začo, kto to robí vie o čom hovorím a kto nepochopil rýpe ako tento tu!
Halli
16.05.12,06:53
v domoch kde sú namontované pomerové rozdeľovače tepla sú veľké radiátory nevýhodou čo sa týka platieb za teplo. Veľkosť (Výkon) radiátora má veľký podiel va zvýšených platbách., pretože ti firma ktorá odpočíva spotrebu navýši koeficient za ten ktorý radiátor. Takto ti môže namiesto koeficientom 1 prenásobiť odčítané dieliky aj koeficientom 2,5. AK aj škrtíš veľký radiátor on väčšinou na vrchu kde je namontovaný merač ostáva horúci a na spodku studený. Ja som takto bol nútený vymeniť nadrozmerné radiátorý, ktoré mi tam firma namontovala. Neuvedomil som si čo takéto veľke radiátory urobia s platbami za teplo. Prišiel som o stovky eur za dva roky ich používania.

Je na tom niečo pravdy, ale neprišiel si o stovky eur...kedysi za socíku si "vychcalkovia" dávali od bytových podnikov zámerne montovať vačšie radiatory /to nehovorím teraz o tebe/ a kadejako po známostiach zneužívali všetko čo sa dalo,....lebo to bolo zadarmo...a teraz? No nech platia, keď vcelé roky okrádali iných...aj keď vtedy bolo kúrenie za pár šupov...
Halli
16.05.12,06:57
Máš absolútnu pravdu.Ja keď som rekonštruoval svoje nájomné byty,staré radiatory som nahrádzal typom Korad a vždy s menším výkonom,ako pôvodné.Overil som si to aj vo firme,ktorá ma u nás na starosti rozpočítanie nákladov podľa pomerových rozdeľovačov.Jednoducho platí,že radšej celý radiator teplý,ako veľký radiator,ktorý hreje len vo vrchnej časti,kde je PRVN.Nesmie sa to samozrejme prehnať,aby počas silnej zimy nebola miestnosť nedokurovaná.
Ešte dodám,že tieto firmy majú tabuľky veľkosti a výkonov radiatorov a koeficienty k nim priraďujú.Ja mám aj miestnosti,kde sú telesá s koeficientmi 0,20.

To je síce pekné, ale dúfam si "dal" aj preregulovať sústavu celého domu :rolleyes:...lebo keby to urobili všetci tak vyhodené peniaze za reguláciu. Aj keď viem, že ty sám to až tak neovplyvníš, preto ak takých ako ty sa zíde v dome viac a je o srandu postarané...
nunenko
16.05.12,07:30
Je na tom niečo pravdy, ale neprišiel si o stovky eur...kedysi za socíku si "vychcalkovia" dávali od bytových podnikov zámerne montovať vačšie radiatory /to nehovorím teraz o tebe/ a kadejako po známostiach zneužívali všetko čo sa dalo,....lebo to bolo zadarmo...a teraz? No nech platia, keď vcelé roky okrádali iných...aj keď vtedy bolo kúrenie za pár šupov...
Reálne prišiel, pretože on to najlepšie vie. Nikoho neokrádal, mal väčšie pernamentne priškrtené radiátory. V byte mal teplo tak ako teraz pri menších radiátoroch. ODOBERÁ A ODOBERAL PRIBLIŽNE ROVNAKO VEĽA TEPLA, ale len preto, že PRVN a koeficienty radiátorov sú nefunkčný spôsob rozdelenia vykurovacích nákladov PRIŠIEL O PENIAZE, alebo možno teraz teraz práve on PRICHÁDZA K PENIAZOM.
Halli
16.05.12,08:08
Reálne prišiel, pretože on to najlepšie vie. Nikoho neokrádal, mal väčšie pernamentne priškrtené radiátory. V byte mal teplo tak ako teraz pri menších radiátoroch. ODOBERÁ A ODOBERAL PRIBLIŽNE ROVNAKO VEĽA TEPLA, ale len preto, že PRVN a koeficienty radiátorov sú nefunkčný spôsob rozdelenia vykurovacích nákladov PRIŠIEL O PENIAZE, alebo možno teraz teraz práve on PRICHÁDZA K PENIAZOM.

Ale však nemotaj stale dokola, že PRVN sú na nič...ja som to písala už pred 8-mimi rokmi a presviedčala som vlastníkov v dome, že nám ich netreba...to ma tu všetci na Porade zatracovali! Vlastníci súhlasili a vydržali sme to až do minulého roka, čo som opísala už , že to prospelo...pri iných meračoch a inom pomere rozpočítavania, ako sa navrhoval kedysi...
Ale skúsenosti s chovaním ľudí ma po rokoch presvedčili o tom, že PRVN su bezpochyby kontrolkou psychologickou a akonáhle ich majú nesprávajú sa tak, že čo je nemerané -to ma nezaujíma. Však buď múdry a navrhni nejaký spravodlivý spôsob! Nie dokola,dokola len svoje melieš. Nie sú PRVN spravodlivé, nie je plocha spravodlivá...tak čo chceš? Domy zbúrať?
nunenko
16.05.12,09:35
Halii, stále dokola zavádzaš ... pretože som ti už raz povedal, že porovnávaš neporovnateľné roky. A ešte čosi, prvý rok budú točiť ventilmi a "šetriť", a ďaľšie sa čím ďalej vykašlú.
Ja som za aby sa ušetrené peniaze za teplo rozdelili tým čo sa o to zaslúžili najviac a vypínali radiátori. Ale aby sa im rozdelilo z ušetreného za teplo, nie z celého nákladu.
Koľko je to? Spotreba tepla (kWh) pred zavedením PRNV na jeden dennostupeň na meter štvorcový vykurovaného priestoru za rok mínus spotreba tepla (kWh) po zavedením PRNV na jeden dennostupeň na meter štvorcový vykurovaného priestoru za rok . Rozdiel je ÚSPORA tepla na jeden dennostupeň na m2 za rok dosiahnutá šetrením.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Šetrenie má za následok toto:
Domová kotolňa "vyrobí" a majitelia bytov spotrebujú 200 000kWh. Bytov je 16 a každý má 100m2.
Kotolna ma stojí 2 000 000 SK za desať rokov aj vybudivanim revíziami atď. Potrebujem aby sa mi vrátilo o 10 rokov.
Ročne sa priemerne spotrebovalo 200 000kWh čo je za životnosť kotolne 2 000 000kWh.
Čiže ceny vychádza 1 SK/kWh+ cena plynu na 1 kWh dajme tomu že 20halierov , ale pre návratnosť investície nepodstatná
Päť rokov to takto funguje 200 000kWh rok. Na šiesty rok sa zateplí dom a spotreba klesne na 50%. Šiesty rok na to nezareagujem a cena bude 1,2 Sk, korunu na navrátenie investície a 20hal za plyn.
Na siedmi rok si spočítam čo sa udialo. A zistím, Že cena za 1 kWh je nízka. Ešte ta štyri roky potrebujem dostať späť 900 000 Sk, spotreba je ale 100 000kWh rok, takže cenu musím zvýšiť 2,25Sk/kWh + 0,2Sk plyn.
Ak to neurobím skrachujem (ešte je minimálna šanca znížiť prevádzkové náklady). Vlastníci ušetria každý rok 20 000SK za plyn.
A takto obdobne, ale ovela komplikanejšie to funguje aj vo veľkom.
Čísla použité pre výpočet majú len obrazný charakter.
Indeed
16.05.12,12:41
k dochodočku je každy eurik dobry... a najhoršie je ak sa niekto chce realizovať.
mackoivan
16.05.12,15:48
Tie merače nie sú ani tak podstatné, termostatické hlavice, tie je treba, potom môže byť aj veľký radiátor malý, málo využívaný, efektívne. Ale ak sa nejedná o teplo, len o životnosť, tak je to v poriadku. Vykurovací systém domu je spoločne využívaný, ale ak si kúri každý byt zvlášť, čo ťa trápi?
absolútne nesúhlasím- termostatické hlavice nemajú veľký vplyv na šetrení tepla. AJ obyčajné ventily jednoducho postačia na zavretie radiátora, Najučinejšie šetríš ak úplne zatvoríš radiátor a na nejaký čas ho potom otvoríš. Veď v každom dome je najmenej tretina radiátorov furt zavretá. Termostatické - hydraulické vyregulovanie za takehoto stavu je fikcia. V domoch je vždy prebytok ponukaného tepla. Nestáva sa, že by niekomu neprúdilo ak nemá poruchu na rozvodoch v byte.
nunenko
16.05.12,16:45
"Najučinejšie šetríš ak úplne zatvoríš radiátor a na nejaký čas ho potom otvoríš." to áno, ale ušetríš hlavne ty, pretože dieliky nepribudnú a teplo príde od susedov, keď klesne teplota v byte pod teplotu u susedov.
Neušetríš veľa tepla domu, len sa presunie náklad na iných.
sito
16.05.12,20:19
Milý sito, zasa pálíš od pása. Zrovnávať "spotrebu tepla" čí vlastne ani len akože meraný podiel radiátorov na celku. Celok má spotrebu ovplyvnenú hlavne podľa vonkajšieho vplyvu počasia, každý rok má iný počet dennostupňov. Keby si zrovnal dva denostupňové roky stále by to bolo málo, museli by sme vedieť aj celkové spotreby domu dielikov aj kWh.
Ak raz byt "spotrebuje " teplo v počte 2 697 jednotiek, pri priblžne rovnakej teplote v byte, a iný rok 1 287 a veľosť dielika je zhruba rovnaká, tak to znamená len jedno, sú to tieto dve možnosti:

1, zima bola polovičatá
2, v byte si mal jeden rok cez zimu 35 stupňov, druhy 20, alebo druhý 20 a ďalší 5. (je to len obrazne povedané).
3, Niekde sa stala chyba
Štvrtá je tá že svietla svíti, blinkéry blikají, trouba troubí, len tie rozdeľovače vykurovacích nákladov nerozdeľujú teplo, ale ľudí - na rozmýšľajúcich a tých čo im ich rozmýšlanie v teple zaplatia. PREČO? Lebo rozdeľovač to tak zaznamenal...
PRI VYREGULOVANEJ SÚSTAVE A TERMOSTATICKÝCH HLAVICIACH NA VELKOSTI RADIÁTORA NEZÁLEŽÍ. AK SÚ ROVNAKÉ BYTY A V KAŽDOM MIESTNOSTI BUDU ROVNAKÉ TEPLOTY TAK NA ICH DOSIAHNUTIE JE POTREBNÉ ROVNAKÉ MNOŽSTVO TEPLA. JE ABSOLUTNE JEDNO KOĽKO A AKÝCH RADIÁTOROV NA VYKÚRENIE MIESTNOSTI SA POUŽIJE. ROZDIEL JE LEN PRI VYHRIATÍ, A TO V DĹŽKE ĆASU ZA AKÝ SA POŽADOVANÁ TEPLOTA DOSIAHNE.
JEDINÝ ROZDIEL JE TEN, KTORÝ VZNIKNE PRI MENŠOM ÚNIKU TEPLA MIMO SYSTÉM PRI MENEJ VÝKONNÝCH RADIATOROCH, V ČASU POKIAĽ DOSIAHNU ROVNAKÚ TEPLOTU MIESTNOSTÍ, (AK JE VEĽKOSŤ TOHTO ÚNIKU TEPLA PRIAMO ÚMERNÁ OD VNÚTORNEJ TEPLOTY).
PS:rovnaký byt je vtedy, keď má aj rovnaké ochladzovacie plochy a teda aj rovnaký tepelný odpor-rovnakoveľký únik tepla mimo dom a rovnaké (zrovnatelné) vetravanie.

:eek: Že od boku? Tebe gule do gebule! Zasiahnuť by z vnútra mali, ak majú čo!

Ten prvý rok bola spotreba domu 1 201, nech ho šľak trafí, Gj. Počet zaznamenaných jednotiek v dome spolu 347 814 jednotiek.

Ten druhý, 1 080 GJ. a 306 150 jednotiek.

Ten tretí, 617 GJ. a 141 076 jednotiek.

Nič ti to nehovorí?

1. Asi áno.

2. Ten tvoj obraz tiež niečo vypovedá. Že by si bol pod obraz, boží? Pod obrazom, božím, Bože?

3. Asi hore ... ?

4. Páliť a páliť nie je vždy to isté, ale každý si môže trúbiť to svoje, Trúbiť na trúbke a hrať na trúbke je tiež rozdiel, kto nemá hudobný sluch ten to má za jedno, rovnaké trúbenie. Rovnaké platenie za kúrenie, teplotu.

Áno, nezáleží! Ak sú rovnaké výmerou m2 a ak aj nie, tak teplota by mala byť rovnaká v každej miestnosti bytu, domu pri odobratí rovnakého množstva tepla cez fakturačný merač. Tiež obrazne?

Absolútne, výnimočne máš pravdu! Rozdiel je, ak pri dosiahnutí zákonom požadovanej teploty hlavica zastaví prietok vykurovacej vody radiátorom, ani PRT sa nepohne, teda zaznamenané hodnoty na ňom. A na základe toho preteká aj menej vody fakturačným meračom, dom odoberá menej tepla. Ak nie, dom odoberá viac tepla, A všetky PRT zaznamenávajú cez ktoré radiátory sa dostalo do domu vykurovaného objektu viac, alebo menej tepla.

Príklad: Rovnaké miestnosti, rovnaký počet zaznamenaných jednotiek 1 000, rozdielne koeficienty radiátorov, jeden 1,000, druhý 2,000 po prenásobení sú korigované jednotky rovnaké hodnoty bez desatinej čiarky. Ak, čo jednotka to euro, prvý zaplatí 1 000 euro, druhý 2 000 euro. Ak 50 : 50, tak obaja po 750 euro a prvý k tomu ešte 500 euro, spolu 1 250 euro. Druhý ešte 1 000 euro, spolu 1 750 euro. Súhlasím! Nesúhlasím, ako so spôsobom rozpočítania.

Ty áno? Však 3 000 euro je dodávateľovi tepla zaplatených, dodávateľ PRT má tiež za PRT a aj za rozpočítanie nákladov zaplatené, a aj správa domu poplatok za správu, tiež má. A vlastníci, nech sa aj ... rozmýšľajú, rozdeľujú na základe PRT, alebo pre PRT. Načo, keď ich netreba. Ale z vlastnej vôle môžu, môžu sa ...
sito
16.05.12,20:32
absolútne nesúhlasím- termostatické hlavice nemajú veľký vplyv na šetrení tepla. AJ obyčajné ventily jednoducho postačia na zavretie radiátora, Najučinejšie šetríš ak úplne zatvoríš radiátor a na nejaký čas ho potom otvoríš. Veď v každom dome je najmenej tretina radiátorov furt zavretá. Termostatické - hydraulické vyregulovanie za takehoto stavu je fikcia. V domoch je vždy prebytok ponukaného tepla. Nestáva sa, že by niekomu neprúdilo ak nemá poruchu na rozvodoch v byte.

Pane Bože, čítaš to?

:eek: Absolútne, absurdné!!!

Aj chladnička má termostat a ten má vplyv na jej spotrebu. Najúčinnejšie ušetríš, ak vytrhneš šnóru zo zásuvky a pichneš si ju do riti, alebo tomu, ktorý s tebou súhlasí a dal ti užitočné.

:) :D:D:D ;)
nunenko
17.05.12,04:23
Pane Bože, čítaš to?
sito, čítam
Analyzujem údaje a dám ti stanovisko.
Mám otázky, ako sa určuje koeficient radiátora a čo znamená, a teda prečo sa namerané dieliky ním vynásobia?
Čo predstavuje nameraný dielik, čoho je to záznam čo vyjadruje?
nunenko
17.05.12,04:51
a ešte prosím ktoré roky to boli, ak vy si mohol aj koľko zaplatili peňazí.
sito
17.05.12,12:54
sito, čítam
Analyzujem údaje a dám ti stanovisko.
Mám otázky, ako sa určuje koeficient radiátora a čo znamená, a teda prečo sa namerané dieliky ním vynásobia?
Čo predstavuje nameraný dielik, čoho je to záznam čo vyjadruje?

Ňuňo, tak ty si ten Pán, bohové! Bože, Ty to nevidíš? :);)
Halli
17.05.12,14:53
Indeed, niekto sa realizuje prácou a niekto táraninami...
mackoivan
17.05.12,15:14
Pane Bože, čítaš to?

:eek: Absolútne, absurdné!!!

Aj chladnička má termostat a ten má vplyv na jej spotrebu. Najúčinnejšie ušetríš, ak vytrhneš šnóru zo zásuvky a pichneš si ju do riti, alebo tomu, ktorý s tebou súhlasí a dal ti užitočné.

:) :D:D:D ;)
Sito- ja som ten nezmysel nevymyslel- pchať do panelákov vraj merače tepla. Však byty niesú od seba tepelne odizolované. Pošli radšej do riti tých, ktorí nutia slovákov šetriť aj na teple - ozaj nedôstojným spôsobom. "Do riti"! ak napríklad v našom paneláku jeden plati za teplo 360 eur a druhý 1300 a to sú byty rovnaké. Je to fakt na riť, ale ty to nepochopíš - vychádzaš len zo svojej logiky a nie reality. V panelákoch sa vo veľkom kradne teplo od susedov a napomahaju tomu aj takí ako ty svojimi argumentaciami
sito
17.05.12,15:51
Sito- ja som ten nezmysel nevymyslel- pchať do panelákov vraj merače tepla. Však byty niesú od seba tepelne odizolované. Pošli radšej do riti tých, ktorí nutia slovákov šetriť aj na teple - ozaj nedôstojným spôsobom. "Do riti"! ak napríklad v našom paneláku jeden plati za teplo 360 eur a druhý 1300 a to sú byty rovnaké. Je to fakt na riť, ale ty to nepochopíš - vychádzaš len zo svojej logiky a nie reality. V panelákoch sa vo veľkom kradne teplo od susedov a napomahaju tomu aj takí ako ty svojimi argumentaciami

A čo vám bráni ich poslať tam kde končí chrbtica. Zákon je na strane vlastníkov, čí dom vám nepatrí? Čítaj.

Zákon 99/2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 657/2004, zmena č. 22

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:
„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.

Vieš, nie som za také rozdiely v zaznamenaných, korigovaných jednotkách, teda aj v rozdelení nákladov.,

Ale však navrhni riešenie, okrem toho, že ich nemusíte mať. Ako dosiahnuť stav korigovaných jednotiek, ks v čo najmenšej odchýlke od priemeru na byt. Ak budú korigované jednotky v odchýlke +/- 40 % , budú aj úhrady bytov v odchýlke +/- 40 %.

To by ten byt - 40 % uhradil 498 euro a ten druhý 1 162 euro. To je z pohľadu len príkladu tých dvoch bytov, skutočnosť je v dome celkom iná. Prečo?
Indeed
20.05.12,18:48
"Najučinejšie šetríš ak úplne zatvoríš radiátor a na nejaký čas ho potom otvoríš." to áno, ale ušetríš hlavne ty, pretože dieliky nepribudnú a teplo príde od susedov, keď klesne teplota v byte pod teplotu u susedov.
Neušetríš veľa tepla domu, len sa presunie náklad na iných.



SOMARINA !

Žiadne teplo od suseda nepríde !

Akým sposobom by malo prísť ?

To by si musel byť z každým susedom prepojený nejakým spoločným otvorom alebo dverami

vtedy by prišlo to teplo a teplota vzduchu by sa vyrovnala inak nie.

Skor má vyznam to,že zabrániš tomu aby teplo s Tvojho radiatora z tvojho bytu unikalo

Utesníš vchodové dvere, vymeníš chatrné rozpadavajuce sa okna

za nové ktoré lepšie izolujú ap.
nunenko
20.05.12,20:53
Noó, teplo z tvojho bytu ide na chodbu, s chodby susedovcom.
sito
20.05.12,21:00
Noó, teplo z tvojho bytu ide na chodbu, s chodby susedovcom.

Nooo, slušne zaklope. Pekne sa pozdraví "dobrý deň prajem" a poprosí "prosím Vás, môžem sa u vás zohriať"
nunenko
20.05.12,21:58
moje neklope, moje teplo zvoní a slušne sa spýta: Vonku je strašná zima, môžem sa u vás zahriať?
Pre mňa bude ododnes naj záhada, ako sa dostane zima v chladničke do zatvorenej pivovej flaši a schladí pivo v jej vnútri.
PASKOV
21.05.12,05:05
Bez kvalitní znalosti stavební fyziky je diskuse o teple v BD jen bla, bla, bla...
Indeed
21.05.12,14:12
moje neklope, moje teplo zvoní a slušne sa spýta: Vonku je strašná zima, môžem sa u vás zahriať?
Pre mňa bude ododnes naj záhada, ako sa dostane zima v chladničke do zatvorenej pivovej flaši a schladí pivo v jej vnútri.

Použil si vtipné prirovnanie o tom pive no problém to aj tak nerieši a nič nevysvetľuje.

Pivo sa ochladí povedzme o 15 °C oproti tomu aku malo teplotu pred vložením do chladničky.

Vysvetli mi však akym sposobom sa stane a či je to vobec možné aby v mojom byte stupla teplota o 15°
len prestupom tepla zo susedovho bytu ??
driver100
21.05.12,15:12
Použil si vtipné prirovnanie o tom pive no problém to aj tak nerieši a nič nevysvetľuje.

Pivo sa ochladí povedzme o 15 °C oproti tomu aku malo teplotu pred vložením do chladničky.

Vysvetli mi však akym sposobom sa stane a či je to vobec možné aby v mojom byte stupla teplota o 15°
len prestupom tepla zo susedovho bytu ??

Ja sa pokúsim na príklade.Syn odišiel na jeseň do USA a jeho 1-iz.byt ostal na 8 mesiacov prázdny.Radiatory v oboch miestnostiach boli vypnuté celú zimu,napriek tomu najnižšia nameraná teplota bola 17,5°C aj to len vtedy,keď vonku bolo -22.Inak tam bolo 19-20.Garáž je samostatne stojaca,bez kúrenia a pri -20,je v nej -4.Ak by okolo jej stien kúrili susedia,myslím,že by teplota stúpla o tých 15 stupňov.
mackoivan
21.05.12,17:20
SOMARINA !

Žiadne teplo od suseda nepríde !

Akým sposobom by malo prísť ?

To by si musel byť z každým susedom prepojený nejakým spoločným otvorom alebo dverami

vtedy by prišlo to teplo a teplota vzduchu by sa vyrovnala inak nie.

Skor má vyznam to,že zabrániš tomu aby teplo s Tvojho radiatora z tvojho bytu unikalo

Utesníš vchodové dvere, vymeníš chatrné rozpadavajuce sa okna

za nové ktoré lepšie izolujú ap.
mýliš sa! Pozri napríklad také podlahové kúrenie - rúrky sú zabetonóvané v podlahe nesála z nich teplo priamo, ale prechádza cez vrstvu podlahového betónu.
Takéto podlahové kúrenie ti zabezpečí aj sused pod tebou ak dobre kúri. Pod stropným panelom hr. 12 cm je teplo 24 st. C to tiež prejde cez takúto hrubku betónu. Susedové teplo samozrejme nemá taký výkon ako vlastné podlahové kúrenie, ale bohato stačí, že máš v byte 15 st. aj keď celú zimu nekúriš. Podobne teplo prechádza aj cez steny z prostého betónu.
sito
24.05.12,06:40
moje neklope, moje teplo zvoní a slušne sa spýta: Vonku je strašná zima, môžem sa u vás zahriať?
Pre mňa bude ododnes naj záhada, ako sa dostane zima v chladničke do zatvorenej pivovej flaši a schladí pivo v jej vnútri.


No čo! Máš lepšiu drezúru ako v Humberte. Ja to moje zaboha nemôžem naučiť vyzváňať, len tichučko zaklope, aby nikto nevedel kam ide. To tvoje je úžasné, vyzváňa a vyzváňa, každý hneď vybehne, čo sa robí a každý vie kam ide.


Myslím, ale myslieť ... , že je to vraj fyzikou. Teplejšie teplo stúpa hore a nahrádza ho menej teplé teplo. Teplejšie narazí na plafón a smeruje na druhý koniec miestnosti, cestou sa ochladzuje a klesá, znova sa plazí k radiátoru. A tak dokolečka, dokola. Ak sú zavreté dvere na miestnosti. Ak nie, uteká aj na chodbu, vykuruje ju na vyššiu teplotu. No a ak sa otvoria vchodové dvere do bytu, neudržíš ho, ani sito nepomôže, ujde z bytu na schodište. A keď vyzváňa, ujde ho na schodište spústa. No a kam sa vyberie, hore, hore! Na poslednom schodišti musí byť ukrutné horko. Už nemyslím, uvažujem, že keď sa otvoria dvere do bytov na najvyššom podlaží, teplo využije možnosť, ktorá sa mu naskytne a vtrhne do vrchných, bytových priestorov domu. Automaticky tie byty nemusia používať radiátory. Stačí mať otvorené vchodové dvere do bytu a v dome mať teplo, ktoré vie vyzváňať. To vieš, energia, šak rozkáž počasiu! Ak môžeš?

Vykurovací systém domu a chladnička sú protiklady. V dome teplo, teplejšie len hore drží sa. V chladničke zas opačne to je, teplejšie v nej dole je. Je to proti fyzike, kto nepochopí, nepomôže mu ani výhra v Nike. No aj mrcha je, keď miesto v kuchyni len pred hlavicou pre ňu jesto. A však dnes AAA+ je najlepšia pre ňu značka, taká vraj do seba zbytočne energiu nemačka. Stačí jej len toľko, čo minie žiarovečka. Toľko energie vraj dostať aj z človečka. Ak energie pre ňu niet, nefunguje sieť, stačí nájsť len ten svoj USB kľúč a poslať jej energie, lúč. Bez energie ju nikto nemá rád, začne sa s nej šíriť smrad a kto ten ma rád? No nájdu sa aj smradi, čo poradia radi.

Vykurovací systém sa každoročne vypína, ale aj rozkuruje. Chladnička, vraj každé dva týždne by sa aspoň mala vypnúť. To sa dá!

Vykurovací systém majú vlastníci v dome, aby si vylepšili v zime pohodu! Chladničku má vlastník bytu vo svojom priestore, byte aby v zime nemusel chystať veľa ľadu. Pivo si v nej uloží, studené je aj keď vonku nesneží. Čo sa mu mohlo stať, snáď sa mu už nechce umierať.

Keď to pivo z chladničky vytiahneš, nevypiješ, už nebudeš môcť spať. Ako sa to mohlo stať, žiaden chlad nie je na pive už znať.

Lev aj somár si na poludnie ľahnú, radšej do chládku, každý do iného. Prečo?

Vieš, extrémy! Eskimák a Masay! My sme niekde uprostred. V zime v kožuchu a v lete s holou riťou. Ale podstata je v niečom inom! Ak nebudeš prikladať do svojho kotla, necháš ho vyhasnúť, už ho nerozkúriš!
PASKOV
24.05.12,07:16
Vidím, že * sito * místo studia stavební fyziky raději šermuje slovy a baví.

Děkuji.
neon80
29.05.12,14:37
no ale ako Vas tu citam tak mi nik neodpovedal na moju otazku ... mna nezaujimaju merace tepla ... mne ide oto ci ich viem nejako prinutit aby si dali radiator taky aky maju aj iny obyvatelia bytovky
sito
29.05.12,15:30
Vieš, ona sa to sem - tam na porade tak zbehne, že sa odbočí. Nikdy nehovor nikdy! Ale najprv si treba vysvetliť ich úmysel. Dali si výkonnejšie radiátory, aby mali v byte vyššiu teplotu za rovnaké peniaze ako ostatí vlastníci bytov. Jednoducho povedané rozhodli sa ostatných okrádať. Súhlasím, že by si mali dať pôvodné radiátory, alebo rovnako výkonné, ale nepredpokladám, že sa oni o to budú snažiť.

Hneď v prvom príspevku som ti uviedol ako sa rozpočítavajú náklady na teplo vo vašom dome. Ale dohodnúť sa môžete aj inak.

Príklad: Náklady domu sú 1 200 euro, byty sú rovnako veľké, m2. Každý byt uhradí 200 euro. Ale väčšina, dve tretiny si môžete schváliť, že keď si tie byty kde si dali radiátory o 50 % väčšie, tým dvom bytom sa zvýši plocha bytov o 50 %. Ak je plocha bytov 100 m2 tak dom má 600 m2, ale na rozpočítanie nákladov bude 700 m2. V tom prípade by tie štyri byty platili len 171 euro a tie dva byty 257 euro a to do doby pokiaľ si nedajú do bytu pôvodné radiátory, prípadne radiátory rovnakej veľkosti. :);)

Buď, alebo ...
PASKOV
29.05.12,16:12
Vidím, že * sito * baví.

Děkuji.
neon80
29.05.12,16:23
Dik za informaciu , pokusim sa to asi takymto sposobom riesit.


Vieš, ona sa to sem - tam na porade tak zbehne, že sa odbočí. Nikdy nehovor nikdy! Ale najprv si treba vysvetliť ich úmysel. Dali si výkonnejšie radiátory, aby mali v byte vyššiu teplotu za rovnaké peniaze ako ostatí vlastníci bytov. Jednoducho povedané rozhodli sa ostatných okrádať. Súhlasím, že by si mali dať pôvodné radiátory, alebo rovnako výkonné, ale nepredpokladám, že sa oni o to budú snažiť.

Hneď v prvom príspevku som ti uviedol ako sa rozpočítavajú náklady na teplo vo vašom dome. Ale dohodnúť sa môžete aj inak.

Príklad: Náklady domu sú 1 200 euro, byty sú rovnako veľké, m2. Každý byt uhradí 200 euro. Ale väčšina, dve tretiny si môžete schváliť, že keď si tie byty kde si dali radiátory o 50 % väčšie, tým dvom bytom sa zvýši plocha bytov o 50 %. Ak je plocha bytov 100 m2 tak dom má 600 m2, ale na rozpočítanie nákladov bude 700 m2. V tom prípade by tie štyri byty platili len 171 euro a tie dva byty 257 euro a to do doby pokiaľ si nedajú do bytu pôvodné radiátory, prípadne radiátory rovnakej veľkosti. :);)

Buď, alebo ...