hankabenesova
15.05.12,11:47
Dobrý deň,
poradia mi skúsené kuchárky ako uvariť chutnú tarhoňu (ako prílohu k mäsu). Na internete je kopec receptov, niekto ju varí prikrytú, iný odokrytú, niekto mieša, niekto nie. Má sa po uvarení opáchnuť vodou? Moc mi to nevonia, ale píšu, že aby sa nelepila, ale podľa mňa stratí chuť. Tak ako? Má niekto osvedčený spôsob?
Tweety
15.05.12,09:52
Dám môj osvedčený. Dám na oliv. olej cibuľku na kocky, trošku podusím, potom pridám tarhoňu, osolím a miešam, až kým nemá peknú farbu, takú trocha opálenú.:--- Potom zalej horúcou vodou trochu nad povrchom, prikryjem,(už nemiešam) medzitým skúšam, či je už chytená:---, ak nie, ešte prilejem vody, a nechám odokrytú tzv. dôjsť. Takto robím aj slovenskú ryžu.
Haira
15.05.12,09:53
Ja robim tarhonu podla mojej starej mami a chuti mi najviac na svete. Najprv si ju uprazim do zlatista na oleji a potom zalejem vodou. Necham uvarit s mierne prikrytou pokrievkou, aby sa voda mohla odparit. A ano premiesavam ju, tak sa mi nezlepi a je pekne sypka. Vodou nepremyvam.
Rada na zaver: ak sa mi zda byt tarhona po uvareni tvrda, teda ze v nej uz nie je ziadna voda, s kludnym svedomim pridam za pohar horucej vody a necham znovu podusit pod zakrytou pokrievkou.

dobru chut :)
inges
15.05.12,10:03
Ja taktiež opražím na oleji do zlatova. Zalejem horúcou vodou, posolím a vložím do trúby. Ak sa mi zdá ešte trošku tvrdšia pridám trošku vody a nechám dôjsť už vo vypnutej trúbe. A občas premiešavam.
babi2
15.05.12,10:07
Ja robím tarhoňu tak isto ako ryžu, iba je pred dusením popražím do slabo hneda /my máme najradšej na bravčovej masti/, potom podlejem vodou, na 1 šálku tarhone dávam cca 1,5 šálky vody, osolím. Robím ju na platni keď začne vrieť stíšim plyn na mimimum a po 10 minútach vypnem a nechám ešte ďalších 10 minút a je hotovo. Pred zaliatim vodou zvyknem pridať ešte roztlačený strúčik cesnaku.
Tweety
15.05.12,10:14
Tak už len si vybrať, a nech sa vydarí.
Deganova
15.05.12,10:36
Popražím na oleji, zalejem vodou v pomere 1 pohár tarhone a 2 poháre vody, 1 mokka lyžičku soli, na strednom stupni( u mňa 3) za stáleho miešania varím na husto, potom prikryjem, vypnem a nechám na teplej platničke. Po 5 minútach premiešam a už neodokrývam len nechám dopariť.
hankabenesova
15.05.12,10:45
dovarené, moc sa nevydarila, je taká kašovitá, zlepená,nie je sypká, asi som dala moc vody ...
:mee: a takú chuť som na ňu mala :mee:
Tweety
15.05.12,10:50
dovarené, moc sa nevydarila, je taká kašovitá, zlepená,nie je sypká, asi som dala moc vody ...
:mee: a takú chuť som na ňu mala :mee:
Nevadí, druhykrát už budeš vedieť, že nemáš dať veľa vody. PS, a neprezradíš, ktorý recepísek si skúšala?
msa
15.05.12,10:52
ja tiež opečiem do kakaova na cibuľke a masti , zalejem vodou tak isto ako ryžu, miešam, a keď sa voda odparí, nechám ju zakrytú a tak po 10 minútach premiešam, rozlepí sa a ešte ju potom vopchám do uterákov do paplonov a tam ju nechám až do konzumácie.
ale niekedy ju mám tiež nie dobrú, dám viac vody a je po nej. :(
Tweety
15.05.12,10:53
To je hotové kulinárske umenie, veď veľa ľudí nevie variť ani klasickú bielu, nieto ešte takúto. .
osky
16.05.12,19:47
mam mierku:
na 100g tarhone-gulickovej,1/4l vody.

tarhonu si poopekam na SUCHOM hrnci,bez akehokolvek omastku.poriadne premiesavam a necham trosku ohnednut.akonahle vidim ze by sa zacala pripalovat alebo pachnut,okamzite stiahnem z ohna.
medzitym opekanim si dam uvarit vodu do rychlovarnej kanvice.
horucu tarhonu vsak necham tosicku vypustit dusu a az potom ju zalivam vriacou vodou podla mierky uvedenej vyssie.
premiesam a dam na ohen.prikryte povarim,casto premiesavam,potom ohen zoslabim tak na tretinu a necham dusit prikryte,podobne ako ryzu.
ale obcas odkryjem a premiesam.
ked je uz celkom malo tekutiny,platnu necham len na minime a tarhona je hotva ked sa vsetka voda odpari.ak je predsalen este tvrda,pidat treba vodu,trosku,a nechat este na minime parit.
cerstva,este taka horuca je lepkava,nerozsypa sa,treba ju prehadzovat kym vychladne.ale ked vychladne,uz sa nelepi.dobre je premiesavat ju velkou vidlickou.
lujza.j
16.05.12,19:54
dovarené, moc sa nevydarila, je taká kašovitá, zlepená,nie je sypká, asi som dala moc vody ...
:mee: a takú chuť som na ňu mala :mee:
ja dávam vodu "na prst"
Tweety
16.05.12,20:04
ja dávam vodu "na prst"
My sa tu snažíme a zadávateľka ani ďakujem, ništ. :)
Darina1234
16.05.12,20:07
Dobr& recept sa zide aj nam,
pepsikova
16.05.12,20:19
..ja tiež takto..len pridám za lyžičku oleja potom , ako zalejem vodou..a mrazený hrášok..je božská...
Tweety
16.05.12,20:22
Dobr& recept sa zide aj nam,
Nevravím, ale mohla byť od nej nejaká spätná väzba, či?
Dáša_
16.05.12,20:38
Ja som niekde citala, ze tarhonu treba solit az tesne pred dokoncenim. Inak ze vraj sa moc lepi a ostava mazlava. Ale neskusala som, lebo doma to jem iba ja a sama pre seba varit nebudem :)

Inak, ja to rada aj ako "rizoto" - poopekat na cibulke, ku tomu dostupnu zeleninu (napríklad fazulové lusky, hrášok, paprika, cuketa) - spolu dusit v trochu viac vody, nakoniec pridat syr podla chuti - tavený, strúhaný, nivu. Ten sa v tekutine roztopí a zároveň vytvorí fajn omáčku. Super rýchle jedlo z jedného hrnca, akurát, že ho môžem variť tak akurát pre seba
avalik
16.05.12,22:37
robim rovnako - prazim na sucho, prilievam vriacu vodu podla toho kolko "vypije", priebezne miesam a kostujem :)
avalik
16.05.12,22:47
ja lubim tarhonu aj bez masa, len so salatom, alebo kyslou uhorkou, alebo cviklou :D
Deganova
17.05.12,04:45
my ho voláme tarhoňoto...
Haira
17.05.12,06:44
take chute ste mi narobili, ze dnes mam na veceru, resp neskory obed urcite tarhonu :---
denisa1606
18.05.12,07:03
ale podstatu nikto nepovedal... tarhoňa sa nepreplachuje pred opekaním, dáva sa do hrnca na olej suchá, keď ju prepláchneš ako ryžu, zostane mazlavá. Osvedčený recept, nepreplachuj a guličky budeš naháňať po tanieri. :-)
avalik
18.05.12,07:20
ale podstatu nikto nepovedal... tarhoňa sa nepreplachuje pred opekaním, dáva sa do hrnca na olej suchá, keď ju prepláchneš ako ryžu, zostane mazlavá. Osvedčený recept, nepreplachuj a guličky budeš naháňať po tanieri. :-)

nikdy mi ani nenapadlo preplachovat tarhonu pred varenim - ved je to cestovina :eek:
inges
18.05.12,07:29
a ja si neviem predstaviť dať mokrú tarhoňu do rozpaleného oleja. Vraj ryža by sa mala preplachovať teplou vodou, ale vo varení ryže mám medzery.
kopretinka
18.05.12,07:41
avalik
18.05.12,07:59
a ja si neviem predstaviť dať mokrú tarhoňu do rozpaleného oleja. Vraj ryža by sa mala preplachovať teplou vodou, ale vo varení ryže mám medzery.

tarhonu zasadne na sucho :) ... ked chyti farbu a vonu opatrne zalievam vriacou vodou - olej nedavam ... neziada sa mi :)

ryzu vzdy preplachujem - je to rastlina, skladuje sa v roznych podmienkach ... po preplachnuti ju necham vyschnut na sitku
su ale aj urcite druhy ryze, ktore sa nepreplachuju - na prave talianske rizoto
inges
18.05.12,07:59
ďakujem:)
Slayer666
18.05.12,08:54
a ja si neviem predstaviť dať mokrú tarhoňu do rozpaleného oleja. Vraj ryža by sa mala preplachovať teplou vodou, ale vo varení ryže mám medzery.

Ryza sa preplachuje kvoli skrobu, ak ho pre potreby konkretneho receptu treba zmyt. Napr. na pilaf sa premyva a ryza sa zvykne aj namacat, lebo tam je dolezite, aby zrna boli oddelene. Pilaf je vlastne ryza osmazena na masle (prip. inom tuku) a potom udusena vo vode alebo vyvare. K tomu sa mozu pridat vselijake ine veci - bezne cibula, korenia, rozna zelenina, dokonca ovocie, orechy, bylinky a velmi casto nejake maso. Mimochodom to, co u nas volame rizoto, je v skutocnosti pilaf, dokonca niekedy je to len varena ryza zmiesana so zeleninou a masom.

Na druhej strane, na prave rizoto je specialna ryza, ktora ma velmi vysoky obsah skrobu a pestuje sa v severnom Taliansku. Tu sa ryza nesmie premyvat, inak sa neda pripravit rizoto. Rizoto musi byt pravdaze kremove a to sa dosiahne tym skrobom, postupnym pridavanim vyvaru a miesanim.

A ked uz sme pri tom, aj muka je rovnaka obilnina ako ryza a skladuju ju asi dost podobne a tu nikdy nepremyvame v strachu pred bakteriami. A tiez si neviem predstavit bakteriu (okrem tych, co ziju v sopkach ci zemskom plasti), ktora by prezila smazenie na masle ci varenie.

Tarhona je len muka a voda, prip. vajce alebo mlieko - neviem, z coho sa robi ta, co sa predava, ale vo vychodom stredomori az po Iran, odkial pochadza, je to jogurt a muka (na to su regionalne variacie a vola sa to rozne - trachana, tarhana, tarkana, kišk), co sa potom struha a susi na slnku.

Nevidim dovod premyvat tarhonu, no na druhej strane, ani jej to nemoze ublizit.
osky
18.05.12,16:58
to je predsa jasne,ze sa neprplachuje-ryza je obilnina,tarhona cestovina.to je rozdiel.
osky
18.05.12,16:59
napokon,ja nepreplachujem ani ryzu...
Martasch
18.05.12,19:48
Autorka témy asi mala na mysli premývanie po uvarení. Usudzujem podľa návodu, ktorý som čítala na jednom obale: v slovenčine v podstate tak, ako píšete viaceré a ako ju robím aj ja - opiecť, zaliať vodou ..... v češtine ako klasickú cestovinu, preliať vodou, pridať olej.
lujza.j
18.05.12,19:58
Slayer666
18.05.12,22:27
Autorka témy asi mala na mysli premývanie po uvarení. Usudzujem podľa návodu, ktorý som čítala na jednom obale: v slovenčine v podstate tak, ako píšete viaceré a ako ju robím aj ja - opiecť, zaliať vodou ..... v češtine ako klasickú cestovinu, preliať vodou, pridať olej.

Mas pravdu, akosi som si neprecital jej uvodnu otazku. Ja by som nepremyval. Nepremyvat cestoviny po uvareni je jedna z takych mojich najzakladnejsich zasad, skratka uplne taboo. Ak ide o cestoviny talianskej tradicie, tie sa maju okamzite premiesat s omackou, ktora obsahuje dost tuku (spravidla maslo alebo olivovy olej) a hned aj zjest a neodkladat na horsie casy. Pokial ide o cestovinu ako prilohu k dusenemu masu, tak hned premiesat s tukom z toho masa. Skratka odobrat trochu tuku a omacky a premiesat a tak to podavat. Cestoviny treba vzdy premiesat s tukom a nie je problem s tym, ze by sa zlepili. Premyvanim sa len pokazi chut.
Ľubomír
19.05.12,15:09
Opražíme ju na sucho pekne slabo dohbeda na panvici. A varíme ju ako cestovinu v osolenej vode, to hádam zvládne každá, zlejeme. Opražíme si cibuľku na masti a pekne farebnú, hnedobielu tarhoňku primiešame. Je najlepšia na svete, nie je rozmočená ako blato. Mám 59 rokov a ináč sme tarhoňu ani slovenskú ryžu nevarili. Vždy bola dobrá.
A také recepty, že koľko vody a ako dlho dusiť, to sme nikdy neskúšali, vyhoďte. Je to predsa len cestovina. Nič nepokazíte. Nie sme taliani, vatre po slovensky.
truch
19.05.12,15:25
Opražíme ju na sucho pekne slabo dohbeda na panvici. A varíme ju ako cestovinu v osolenej vode, to hádam zvládne každá, zlejeme. Opražíme si cibuľku na masti a pekne farebnú, hnedobielu tarhoňku primiešame. Je najlepšia na svete, nie je rozmočená ako blato. Mám 59 rokov a ináč sme tarhoňu ani slovenskú ryžu nevarili. Vždy bola dobrá.
A také recepty, že koľko vody a ako dlho dusiť, to sme nikdy neskúšali, vyhoďte. Je to predsa len cestovina. Nič nepokazíte. Nie sme taliani, vatre po slovensky.
Ľubomír, tarhoňu varím presne tak isto ako ty:) akurát neviem nič o vatre po slovensky:D
Rozalka
19.05.12,15:32
Tarhoňu nasucho opražím, do zlatova, zalejem vriacou vodou, len tak trochu, miešam, kým sa peniaca voda utíši, potom nalejem zvyšok vody z dvojnásobného objemu.
Prikryjem, semo-tamo zamiešam, opäť prikryjem. Tak v polčase, keď je ešte voda, posolím, zamiešam, prikryjem. Po cca 10 minútach vypnem a nechám "dôjsť".
Každá guľôčka je samostatne, žiadna zlepená guča.
Ľubomír
20.05.12,07:53
Prehoď si písmenka pochopíš.
Heni
20.05.12,19:49
dievčence, a akú máte fintu na to "zalejeme horúcou vodou"?
lebo ja si zvyknem do rýchlovarnej konvice prichystať vriacu vodu, ale ked ňou zalievam tarhoňu, tak sa furt obarím :D
tak ako na vec, aby som nemala prsty popálené?
avalik
20.05.12,19:51
ja zalievam po troske, aby mi to velmi nevybublalo
Rozalka
20.05.12,19:58
dievčence, a akú máte fintu na to "zalejeme horúcou vodou"?
lebo ja si zvyknem do rýchlovarnej konvice prichystať vriacu vodu, ale ked ňou zalievam tarhoňu, tak sa furt obarím :D
tak ako na vec, aby som nemala prsty popálené?
Skús si dať chňapky :)
enka81
21.05.12,12:50
ja som mala tiež problém s tarhoňou, potom som nasla nápad uvariť tarhoňu v mikrovlnke a odvtedy inak ju už ani nerobím, je krásne sypká a vôbec nie tvrda.
msa
22.05.12,05:00
ja som mala tiež problém s tarhoňou, potom som nasla nápad uvariť tarhoňu v mikrovlnke a odvtedy inak ju už ani nerobím, je krásne sypká a vôbec nie tvrda.
fakt? ja som ešte nikdy nevarila nič v mikrovlnke, ako sa to robí? ale to je asi pre menšie množstvo však?
enka81
29.05.12,12:42
robím ju podľa tohto receptu http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=5070 . Vyskúšaj a daj vedieť, ci sa podarila. Na jednu dávku používam cele vrecko, t.j. 400g
msa
01.06.12,05:14
enka včera som to vyskúšala, a musím povedaať, že inak to už robiť nebudem, zdalo sa mi, že to nie je možné, aby sa to urobilo, ale urobilo a ešte bola aj výborná a rozsýpavá, budem to síce robiť na 2x, lebo jedno balenie je pre nás málo, ale som rada konečne budeme mať super tarhoňu a prakticky bez roboty,. Túto zo včera sme zjedli takú suchú na posedenie. Ďakujem za recept
enka81
01.06.12,09:14
som strasne rada, ze som niekomu pomohla a ze vam chutila. U nas sa tiez velmi rychlo zje, kolko krat sa mi ani neujde, zbastia to vacsinou moji drobci /5 a2 rocni/ s manzelom.