valeta
15.05.12,11:40
Obdržala som na zamestnanca exekúciu, ktorá sa mala zrážať 1/3 zo mzdy. Po tejto exekúcii som obdržala prednostnú exekúciu na výživné + na dlžné výživné, t.j. zrážanie 2/3. Nakoľko bol dotyčný dlhodobo práceneschopný, zrážanie prvej pohľadávky bolo prerušené a po nastúpení do práce som začala zrážať len výživné. Dotyčný má príjem 508,76 €, je rozvedený. Mesačne má určené výživné vo výške 110,- EUR a na dlžnom výživnom má pohľadávku ešte vo výške 543,- €. Podľa dostupných tabuliek aj na porade mi napr. minulý mesiac vyšlo zraziť 334,12 €, pričom som s tým uhradila len exekúciu výživného. Volal mi však exekútor z pohľadávky, ktorá prišla ako prvá, a tvrdil mi, že z prvej tretiny mám vykonávať zrážky pre neho. V akom poradí sa vlastne majú vykonávať zrážky, keď podľa informácií, ktoré som si k tomu našla je uvedené, že v prvom rade zrážam výšku výživného t.j. 110,-€, potom dlžné výživné a až potom ostatné pohľadávky? V mojom prípade to má byť tak, že od 334,12 odpočítam 110,- a zvyškom uhradím dlžné výživné, alebo keď 1/3 je vo výške 94,91 € to pošlem tomu prvému exekútorovi a 129,21 € (rozdiel 334,12 - 110 - 94,91) pošlem na uhradenie dlžného výživného? Prosím o pomoc a hlavne s presným výpočtom. Ďakujem
Andyke
16.05.12,12:23
Koľko detí vyživuje? Postup som Ti poslala cez SS.
valeta
17.05.12,09:24
Andyke, ďakujem len podľa toho čo som si našla na internete (viď nižšie) tak by to malo byť ,aspoň si myslím, inak. A to je to čomu nerozumiem. Podľa toho by mal mať zrážané vždy ako prednostnú pohľadávku bežné výživné, potom dlžné výživné (pokiaľ ho nebude mať splatené) a keďže mi nepostačuje len 2/3, tak to dlžné zrážam aj z 1/3, potom až tú prvú exekúciu a keďže mi z prednostnej exekúcie zostanú ešte súdne trovy, tak až potom tie. Tak naozaj neviem, čo skôr


Prvá tretina
Je určená na uspokojenie bežných pohľadávok (§ 279 OSP a § 71 ods. 1 EP) a zvyšku prednostných pohľadávok, ktoré neboli uspokojené v druhej tretine.
Čiastkou z prvej tretiny sa uspokojujú pohľadávky podľa ich poradia, ktoré je určené dňom doručenia exekučného príkazu na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy, bez ohľadu na to, či niektorá z pohľadávok je prednostná alebo neprednostná. Ak boli v ten istý deň doručené dva exekučné príkazy voči jednému povinnému, pohľadávky sa uspokojujú z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy pomerne. Pomer uspokojenia sa pritom určí pomerom výšky zostatku vymáhanej sumy.
Druhá tretina
Je určená na uspokojenie výživného a prednostných pohľadávok (§ 71 ods. 2 EP a § 279 ods. 2 OSP).
Na prednostné pohľadávky sa zrážajú dve tretiny zvyšku čistej mzdy povinného. Najskôr sa pohľadávky uspokojujú z druhej tretiny a vtedy, ak výška druhej tretiny nepostačuje na ich úhradu, uspokoja sa spolu s ostatnými pohľadávkami aj z prvej tretiny, ale podľa poradia, v akom boli doručené.
Prednostnými pohľadávkami podľa § 71 ods. 2 EP sú pohľadávky:
a) Výživného,
b) náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) daní, poplatkov a ciel,
e) na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie,
f) na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa,
g) náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby.
Špecifické postavenie medzi pohľadávkami má výživné. Ak sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie:
1. najskôr pohľadávky výživného
a) najprv bežné výživné všetkých oprávnených,
b) a až potom nedoplatky na výživnom za skorší čas,

2. potom podľa poradia ostatné prednostné pohľadávky.
Andyke
17.05.12,17:20
Valeta ale čo si sem pripla je presne o tom, čo som Ti napísala.
Pokračuješ v zrážaní 1.exekúcie (neprednostná pohľadávka), lebo došla prvá.
A súbežne začínaš zrážať aj prednostnú pohľadávku .
Minulý mesiac si vynechala 1.exekúciu a zrazila si zrážky iba na 2.exekúciu výživné a dlžné výživné. Hneď na to Ťa kontaktoval exekútor, že prečo nevykonávaš zrážky pre neprednostnú pohľadávku, keď máš podľa zákona pre neho. Oprávnene !!
Dávaj pozor, lebo :
§ 82 EP
Ak platiteľ mzdy nevykoná zo mzdy povinného zrážky riadne a včas, ak ich vykoná v menšom rozsahu, ako je určený, alebo ak nevyplatí zrážky oprávnenému bezodkladne po tom, keď sa mu doručil exekučný príkaz alebo keď sa stali splatnými ďalšie mesačné sumy mzdy, môže oprávnený uplatniť proti platiteľovi mzdy na súde právo na vyplatenie súm, ktoré sa mali zo mzdy povinného zrážať.

A teraz znovu tvrdíš, že mala by si postupovať ako minulý mesiac.
Takže nesmieš prestať v zrážaní 1.neprednostnej exekúcie (viď §72 ods.1 a 3 )
§72 Exek. poriadku :
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne

Prečítaj zákon Exek.poriadok 233/1995 Z.z. od § 66 až 92 (minimum 2x a určite to pochopíš)
Netreba sa stresovať, kľudne naštuduj.
megyzah
04.12.12,08:41
Dobrý deň, prepáčte, prešla som si tu množstvo tém o exekúcii, ale pre mňa je to písané veľmi komplikovane, neviem nájsť to správne riešenie pre seba. Prosím , skúste mi konkrétne pri mojej prípade ešte poradiť:
- prvá exekúcia na vymoženie pohľadávky zamestnanca nám prišla v mesiaci október - začali sme ju zrážať , ale nakoniec nie podľa čistej mzdy zamestnanca, ale len vo výške 20 €, lebo takto sa exekútor a zamestnanec dohodli - papier o tom mám.
- v mesiaci november nám však prišli na tohto zamestnanca ďalšie dve exekúcie - jedna na vymoženie pohľadávky ( nikde som nenašla že ide o prednostnú ) z jednej tretiny a druhá prišla z mestkého úradu ako prednostná pohľadávka na vymoženie daňových nedoplatkov.
Čistá mzda zamestnanca je za mesiac november 321 € ( z toho jej zrazím tých 20 € z prvej exekúcie ), žije sama s jedným maloletým dieťaťom.
Prosím poraďte mi ako postupovať?
Zrážam ďalej len tú prvú a tým dvom dám písomne vedieť, že prídu na rad až neskôr? Alebo má tá prednostná pohľadávka z mestského úradu prednosť? Ďakujem, veľmi mi pomôžete, neviem ssa pohnúť s výplatami.
megyzah
04.12.12,08:57
Dobrý deň, prepáčte, prešla som si tu množstvo tém o exekúcii, ale pre mňa je to písané veľmi komplikovane, neviem nájsť to správne riešenie pre seba. Prosím , skúste mi konkrétne pri mojej prípade ešte poradiť:
- prvá exekúcia na vymoženie pohľadávky zamestnanca nám prišla v mesiaci október - začali sme ju zrážať , ale nakoniec nie podľa čistej mzdy zamestnanca, ale len vo výške 20 €, lebo takto sa exekútor a zamestnanec dohodli - papier o tom mám.
- v mesiaci november nám však prišli na tohto zamestnanca ďalšie dve exekúcie - jedna na vymoženie pohľadávky ( nikde som nenašla že ide o prednostnú ) z jednej tretiny a druhá prišla z mestkého úradu ako prednostná pohľadávka na vymoženie daňových nedoplatkov.
Čistá mzda zamestnanca je za mesiac november 321 € ( z toho jej zrazím tých 20 € z prvej exekúcie ), žije sama s jedným maloletým dieťaťom.
Prosím poraďte mi ako postupovať?
Zrážam ďalej len tú prvú a tým dvom dám písomne vedieť, že prídu na rad až neskôr? Alebo má tá prednostná pohľadávka z mestského úradu prednosť? Ďakujem, veľmi mi pomôžete, neviem ssa pohnúť s výplatami.


Prosím veľmi, keby že porozumiem výkladu tu spomínaných exekúcií, neotravujem, ale neviem si s tým rady. Ďakujem
Andyke
04.12.12,10:43
Exekúcie v novembri v akom poradí prišli?

Ak prišla najprv tá neprednostná, tak :
20 Eur pošleš na tú neprednostnú z októbra, 31,87 Eur na neprednostnú z novembra + pošleš 51,87 Eur na prednostnú.

Ak prišla tá prednostná prvá v novembri:
Tak 20 Eur pošleš na neprednostnú z októbra, 83,74 Eur na prednostnú z novembra a tú ďalšiu neprednostnú z novembra riešiš zatiaľ len oznámením exekútorovi, že vykonávate z jej mzdy skôr obdržané exekúcie a ich eviduješ zatiaľ v poradí.
megyzah
05.12.12,08:13
Tá prednostná z mestského úradu prišla posledná. Najprv prišla neprednostná v októbri, potom ďalšie neprednostná v novembri a nakoniec tá prednostná. Čiže zrážam ako si napísala v tom prvom prípade, len pri jej plate to bude znamenať že jej ostane len 217,26 €. Prosím, len mi ešte poraď na aký paragraf sa odvolať, lebo ja som pochopila tak, že ak má zamestnanec viaceré exekúcie tak ich zráža v poradí ako prišli s tým, že tie ďalšie môžem mu zraziť až vtedy keď je splatená prvá exekúcia.
Ďakujem ešte raz za pomoc!
Andyke
05.12.12,08:54
Posielam Ti SS.
Katarína75
04.06.15,11:36
Ahojte, vedel by mi nieto poradiť ak mi došli dve "prednostné" exekúcia? Jedna prišla v apríli a druhá v máji. Zraziť mám najprv prvú prednostnú (zdravotná poisťovňa) a ked ju splatím potom druhu (súdna) ALEBO na každú poslať po 1/3? ďakujem
Mila123
04.06.15,14:01
postupuješ ako došli, v poradí, t.j. ZP je prvá a keď skončí začneš zrážať súdnu, ale informuj druhého o tom, že nie v poradí ....
Katarína75
05.06.15,05:47
Dakujem.