IVAN IVAN
15.05.12,12:29
Dobry den,

Prosim poradte

V roku 1996 sme mali autonehodu v Cechach, pri ktorej nanestastie bola zranena aj mama. 3-5 dni sme boli v nemocnici.

V roku 1998 som sa odstahoval do zahranicia. pocas tych dvoch rokov po tej nehode ma nikto nekontaktoval ani telefonicky ani postov.

A teraz 11.05.2012, ano 16 rokov po nehode, dostala mama postu ( nie doporucene ) na jej meno no obsah bol adresovany mne, od exekutora, ze vraj dlhujem VSZP 4000.00 eur za to osetrenie (aj s urokom) ktore dali mojem mame v Cechach.

Som z toho uplne v soku. Keby ma vyzvali to zaplatit po tej nehode, nebol by ziadny problem, bola to moja vina ze mama nemala pojistenie do Ciech, a samozrejme by som to zaplatil.

Volal som do VSZP povedali ze ja som zapricinil nehodu a tak som aj zodpovedny zaplatit naklady na osetrenie matky, sudny rozsudok bol vydany v 2003, a v 2008 to dali exekutorovi. toto vsetko sa dialo bez mojho vedomia.

1 Otazka: Mal sudca provo vyniest rozsudok 7 rokov po nehode a bez toho aby som ja o tom vedel ? Myslim ze je tam premlcacia doba 5 rokov?
2 Otazka: Maju vobec pravo to vymahat odo mna po 16 rokoch?
3 Otazka: Ak ten sudny rozsudok je pravoplatny, znamena to ,ze 10 rocna premlcacia doba sa pocita od 2003? alebo od datumu ked to dali na sud 14.02.2001

Skutocne nechapem,
Obvinili ma, ze som si nechcel prevziat doporucenu postu a tak to dali na sud. NO prve dva roky som nedostal nic a potom som bol v zahranici. Ako som si mal nieco prevziat od postara, ked som tam nebol? Ako sa takto mozu zahravat z ludmi? Ved ja sa s nimi ani sudit nemozem, som asi 18000km od Slovenska.

Poradte, prosim
globalpartner
15.05.12,11:00
Dobry den,

Prosim poradte

V roku 1996 sme mali autonehodu v Cechach, pri ktorej nanestastie bola zranena aj mama. 3-5 dni sme boli v nemocnici.

V roku 1998 som sa odstahoval do zahranicia. pocas tych dvoch rokov po tej nehode ma nikto nekontaktoval ani telefonicky ani postov.

A teraz 11.05.2012, ano 16 rokov po nehode, dostala mama postu ( nie doporucene ) na jej meno no obsah bol adresovany mne, od exekutora, ze vraj dlhujem VSZP 4000.00 eur za to osetrenie (aj s urokom) ktore dali mojem mame v Cechach.

Som z toho uplne v soku. Keby ma vyzvali to zaplatit po tej nehode, nebol by ziadny problem, bola to moja vina ze mama nemala pojistenie do Ciech, a samozrejme by som to zaplatil.

Volal som do VSZP povedali ze ja som zapricinil nehodu a tak som aj zodpovedny zaplatit naklady na osetrenie matky, sudny rozsudok bol vydany v 2003, a v 2008 to dali exekutorovi. toto vsetko sa dialo bez mojho vedomia.

01 Otazka: Mal sudca provo vyniest rozsudok 7 rokov po nehode a bez toho aby som ja o tom vedel ? Myslim ze je tam premlcacia doba 5 rokov?
2 Otazka: Maju vobec pravo to vymahat odo mna po 16 rokoch?
3 Otazka: Ak ten sudny rozsudok je pravoplatny, znamena to ,ze 10 rocna premlcacia doba sa pocita od 2003? alebo od datumu ked to dali na sud 14.2.2001

Skutocne nechapem,
Obvinili ma, ze som si nechcel prevziat doporucenu postu a tak to dali na sud. NO prve dva roky som nedostal nic a potom som bol v zahranici. Ako som si mal nieco prevziat od postara, ked som tam nebol? Ako sa takto mozu zahravat z ludmi? Ved ja sa s nimi ani sudit nemozem, som asi 18000km od Slovenska.

Poradte, prosim
Dobrý deň,
asi Vás nepoteším:
k 3.Plynutie premlčacej lehoty bolo podaním na súd 14.2.2001 prerušené do právoplatného rozhodnutia.

k 1. Sudca môže vyniesť rozsudok (tkzv. diskvalifikačný) aj bez účasti žalovaného na pojednávaniach. Platí tu tkzv. fikcia doručenia ak pošta nazastihne adresáta oznámi mu lístkom opätovné doručenie, ak aj v tedy ho nezastihne uloží sa písomnosť na pošte a ak si ju adresát ani v lehote myslím 15 dní neprevezme považuje sa písomnosť posledným pracovným dňom tejto lehoty za doručenú so všetkými jej následkami.
Preto je dobré pri dlhšej neprítomnosti splnomocniť niekoho na preberanie aj doporučenej pošty (dá sa to urobiť na pošte) .
Takže , áno sudca mohol vyniesť tento rozsudok.

k 2 Po právoplatnosti rozsudku (toto je najpodstatnejší dátum) môžu vymáhať aj po 16 rokov od nehody (prerušenie plynutia premlčacej doby)

Bohužial neostáva len platiť.
globalpartner
15.05.12,11:20
PS
Predchádzajúcu odpoveď som dával tak ako som ju napísal keďže neviem kedy nadobudol
právoplatnosť rozsudok a predpokladám keďže to má už exekútor , že to bude už zopár mesiacov.
Je tu ešte jedná možnosť , ak viete preukázateľne dokázať , že počas doručovania písomnosti ste bol mimo trvalého bydliska. Existuje judikatúra Najvyššieho súdu o tejto fikcie doručenia podĺa ktorej by ste mal ešte šancu na zvrátenie celej kauzy podaním dovolania.
Dovolanie musí podať za Vás advokát a je tam myslím lehota 3 mesiace od právoplatnosti rozsudku.
IVAN IVAN
18.05.12,06:47
Velmi pekne dakujem za vasu radu..

Teraz uz mam v ruke vsetky udaje, takze:

*VSZP mi poslala vyzvu na zaplatenie 14.02.2000 ( 4 roky po nehode )
*VSZP to dala na sud 14.2.2001
*ROZSUDOK 7.10.2003
*Pravoplatnost exekucneho titulu 20.12.2003 a vykonatelnost 24.12.2003
*Navrch na exekuciu 4.2.2008
*Zacatie exekucie 29.9.2008
*Exekucne zalozne pravo zriadene 31.10.2011
* Dopis od exekutorky mama dostala 11.05.2012 ( prve oznamenie,ze so vobec nieco deje)

Neviem ,co dalej..... Idem pozriet to co ste radili

Dakejem velmi pekne
IVAN IVAN
18.05.12,06:53
Tak je to veru pravda,. je tam 3 mesacna lehota. Takze nemam sancu sa odvolat....
misoft
18.05.12,06:53
Pár zlých slov:
Je to v ***** - zaplať!
Pár dobrých slov:
Skús dohodnúť splátkový kalendár.
kopretinka
18.05.12,06:55
Pár slov:
Je to v ***** - zaplať!
mňa len udivuje,že sa sto stalo v 1996 a dotyčný sa to dozvie v 2012...........a medzi tým absolútne nič......??????????:eek:
IVAN IVAN
18.05.12,06:57
Mna to udivuje tiez, ako je to mozne....???
misoft
18.05.12,06:59
fikcia doručenia
tým je to vysvetlené.
kopretinka
18.05.12,07:00
na to je iba jedna odpoveď : na Slovensku je možné VŠETKO........a ešte to bude aj v súlade so zákonom....http://www.clicksmilies.com/s1106/wuerg/vomit-smiley-026.gif
globalpartner
18.05.12,13:37
mňa len udivuje,že sa sto stalo v 1996 a dotyčný sa to dozvie v 2012...........a medzi tým absolútne nič......??????????:eek:

Pochybujem, že medzitým absolutne nič. Súd zadavateľovi určite doručoval návrh VŠZP ,ako aj samý rozsudok vo veci. Keďže však bol mimo republiku a písomnosti do vlastných rúk nemal kto prevziať a ostali uložené na pošte s následkami doručenia dopadlo to tak ako to dopadlo.
Som presvedčený , že v spise sa nachádzajú doručenky s vrátením pre nevyzdvihnutie adresátom.
Keby mu to mama aspoň dala preposlať na jeho adresu do zahraničia tak by sa mohol brániť . Na druhej strane je otázne , či proti regresu od VŠZP by bol úspešný.
IVAN IVAN
25.05.12,13:48
Dakujem vsetkym za vase prispevky.....
Rozhodol som sa to zaplatit.....nemam ani cas ani moznosti to riesit na sude......len je to nespravodlive, ze VsZP to trvalo viac ako 4 roky, nez mi poslali prvy a posledny doporuceny dopis a ja mam teraz platit 50% viac....
Dakujem este raz