anka_p
15.05.12,16:10
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť pri zmluve o uzavretí budúcej kúpnej zmluvy (dalej len ZoUBKZ). Predávam nehnuteľnosť a kupujúci momentálne nemá financie. Bude ich mať cca o 3 mesiace. Veľmi chce našu nehnuteľnosť, ale bojím sa, aby ma neťahal 3 mesiace za nos a potom mi oznámi, že už nehnuteľnosť nechce alebo bude vyjednávať s cenou. Už raz sa mi to stalo, tak sa chcem poistiť.

Môžeme v ZoUBKZ dohodnúť, že v prípade ak kupujúci odstúpi od zmluvy z akéhokoľvek dôvodu prepadne v prospech predávajúceho záloh na kúpnu cenu a to 1000,- Eur. A pokuta vo výške 30,- Eur za každý deň od podpisu ZoUBKZ až do odstúpenia od zmluvy?

Môžeme taktiež dohodnúť, že predávajúci má právo na odstúpenie v prípade, že by nastala pokles hodnoty meny Eur smerom dole a tým pádom by bol predaj pre mňa nevýhodný?
danushka
15.05.12,14:21
Tak trošku veľa toho máš na svoju ochranu a kde je ochrana budúceho kupujúceho?

Povedzme, že začne riešiť hypotekárny úver, zainvestuje do znaleckého posudku, porieši aj iné, ako hypotekárne peniaze a Ty mu znemožníš uzatvoriť KZ, lebo euro padlo.

Seriózne je dohodnúť sa na zadržaní zálohy v prípade, že nedôjde k podpisu KZ.
Už tých 30€ za každý deň vôbec nevyzerá košer a ak rátaš aj s možnosťou neuzatvorenia KZ, tak vráť, čo ste si plnili a navrhni odškodnenie tiež.

Žiadna zmluva nemá byť výhodná len pre jednu stranu. Majú sa chrániť obe strany.
luja5
15.05.12,14:59
... A pokuta vo výške 30,- Eur za každý deň od podpisu ZoUBKZ až do odstúpenia od zmluvy?
...
K uvedenej pokute pre informáciu vyberám z judikatúry Najvyššieho súdu SR, č. judikátu 27/2002:
Ak účastníci zmluvy o budúcej zmluve dohodli zmluvnú pokutu pre prípad odstúpenia od zmluvy, je zmluva v tejto časti neplatná pre rozpor so zákonom.
buchač
15.05.12,15:32
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť pri zmluve o uzavretí budúcej kúpnej zmluvy (dalej len ZoUBKZ). Predávam nehnuteľnosť a kupujúci momentálne nemá financie. Bude ich mať cca o 3 mesiace. Veľmi chce našu nehnuteľnosť, ale bojím sa, aby ma neťahal 3 mesiace za nos a potom mi oznámi, že už nehnuteľnosť nechce alebo bude vyjednávať s cenou. Už raz sa mi to stalo, tak sa chcem poistiť.

Môžeme v ZoUBKZ dohodnúť, že v prípade ak kupujúci odstúpi od zmluvy z akéhokoľvek dôvodu prepadne v prospech predávajúceho záloh na kúpnu cenu a to 1000,- Eur. A pokuta vo výške 30,- Eur za každý deň od podpisu ZoUBKZ až do odstúpenia od zmluvy?

Môžeme taktiež dohodnúť, že predávajúci má právo na odstúpenie v prípade, že by nastala pokles hodnoty meny Eur smerom dole a tým pádom by bol predaj pre mňa nevýhodný?
...ak ste obaja normálni , tak nepotrebujete žiadnu zmluvu - až na tú kúpnopredajnú...

Ak Tebe nesúri predaj , tak počkaj ........a ani zálohu by som nebral , len tak - povedzme , že z princípu slušného jednania ....

Z mojich skúseností ???
Predával a aj kupoval som ...
Keď som predával ,dotyčnému som počkal...
Keď som kupoval , tak mne bol daný čas na vybavovačky ...
Dokonca v oboch prípadoch boli vopred poskytné novým majiteľom k dispozícii kľúče od objektov...čiže ja som odovzdal a aj mne boli dané k užívaniu ...

Ale holt , to som ja .....verím ešte na spečatenie obchodu podaním pravej ruky...

...jeden z kupujúcich chcel tlačiť na pílu ...rýchlo sa zbadal , že moje ostrie nie je ešte poškodené ...
...slušne som mu čo - to vysvetlil ...;)

P.S.:

...k tým " podmienkám " sa radšej nevyjadrujem ...
Záloha 1.000 €
Pokuta 30 € ...povedzme za tých cca 90 dní ...2.700 €

...pekná sumička dokopy ...za nič , len tak ...
kopretinka
15.05.12,15:36
mimotemy ja ako kupujúci by som nikdy nepristala na Tvoje podmienky.....:confused:
buchač
15.05.12,15:41
...nik normálny .... :-) :-)
bubkoch
15.05.12,15:50
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť pri zmluve o uzavretí budúcej kúpnej zmluvy (dalej len ZoUBKZ). Predávam nehnuteľnosť a kupujúci momentálne nemá financie. Bude ich mať cca o 3 mesiace. Veľmi chce našu nehnuteľnosť, ale bojím sa, aby ma neťahal 3 mesiace za nos a potom mi oznámi, že už nehnuteľnosť nechce alebo bude vyjednávať s cenou. Už raz sa mi to stalo, tak sa chcem poistiť.

Môžeme v ZoUBKZ dohodnúť, že v prípade ak kupujúci odstúpi od zmluvy z akéhokoľvek dôvodu prepadne v prospech predávajúceho záloh na kúpnu cenu a to 1000,- Eur. A pokuta vo výške 30,- Eur za každý deň od podpisu ZoUBKZ až do odstúpenia od zmluvy?

Môžeme taktiež dohodnúť, že predávajúci má právo na odstúpenie v prípade, že by nastala pokles hodnoty meny Eur smerom dole a tým pádom by bol predaj pre mňa nevýhodný?

zle formulovane ... on nemusi odstupit od ZoBZ, on moze len neuzavriet kupnu zmluvu ...

musis to formulovat tak, ze pokutu v urcitej vyske plati ta strana, ktora neuzavrie kupnu zmluvu do urciteho terminu ...
bubkoch
15.05.12,15:51
mimotemy ja ako kupujúci by som nikdy nepristala na Tvoje podmienky.....:confused:

ja ako predavajuci by som ti potom nikdy nerezervoval byt ...
kopretinka
15.05.12,16:09
ja ako predavajuci by som ti potom nikdy nerezervoval byt ...
nemusíš....bytov je kopa :---
buchač
15.05.12,16:12
Predávam nehnuteľnosť


nemusíš....bytov je kopa :---
mimotemy

...hm...dom , vila , záhrada , chata , chalupa , pozemok ...............??? ;)

...ale ja nič , ja muzikant...:rolleyes:
bubkoch
15.05.12,16:16
nemusíš....bytov je kopa :---

nikto normalny ti neurobi sluzbu (rezervaciu) zadarmo, bez sankcii v pripade ze si to rozmyslis
danushka
15.05.12,16:22
nikto normalny ti neurobi sluzbu (rezervaciu) zadarmo, bez sankcii v pripade ze si to rozmyslis

Áno rezervačka je v dnešných časoch úplne normálna vec.
Je však rozdiel medzi ZoBKZ a RZ a preto by si mala zadávateľka premyslieť, čo vlastne chce.
anka_p
15.05.12,18:20
Áno rezervačka je v dnešných časoch úplne normálna vec.
Je však rozdiel medzi ZoBKZ a RZ a preto by si mala zadávateľka premyslieť, čo vlastne chce.

aký je rozdiel medzi ZoBKZ a RZ?

viem, že tak ako som postavila ZoBKZ je nevýhodná pre kupujúceho. Čakala som aj takéto odpovede. Potrebujem si už kupujúceho zabezpečiť, lebo už nemám chuť čakať dalšie 3 mesiace, medzitým sa mi môže ozvať záujemca, ktorý by to ozaj kúpil, ale ja to budem držať pre toho aktuálneho a nakoniec nič z toho nebude. Preto sú tie podmienky postavené tak ako sú. Ten kurz je už extrém, ale chcela som vedieť názory aj na to.
Ako som písala, už raz sme sa takto "popálili", tak už sa chceme zabezpečiť. Tú nehnuteľnosť chceme predať, čiže z našej strany je to 100 %.
danushka
15.05.12,18:50
Aby som sa nerozpisovala, čítaj tu : http://www.riesimebyvanie.sk/attachment/194/09_Zmluvy.pdf
anka_p
16.05.12,05:34
Tak trošku veľa toho máš na svoju ochranu a kde je ochrana budúceho kupujúceho?

Povedzme, že začne riešiť hypotekárny úver, zainvestuje do znaleckého posudku, porieši aj iné, ako hypotekárne peniaze a Ty mu znemožníš uzatvoriť KZ, lebo euro padlo.

K úvere len toľko: ak je kupujúci dosť šikovný a znalý problematiky, nebude investovať do znaleckého posudku. Sú banky, neviem či všetky, ale asi áno, ktoré robia znalecké posudky, netreba platiť vopred až po načerpaní úveru. Ak by mal úver schválený, nestojí ho to vôbec nič, až do času kým ho nenačerpá - tzn. že budú peň, prostriedky prevedené na účel, na ktorý boli určené a to by znamenalo aj pre predávajúceho, že už niet cesty späť.
anka_p
16.05.12,05:37
Aby som sa nerozpisovala, čítaj tu : http://www.riesimebyvanie.sk/attachment/194/09_Zmluvy.pdf

dakujem za info, doteraz som si myslela, že rezervačky môžu robiť len realitky.