Ivka 24
15.05.12,17:50
Dobrý deň,
od 11/2010 pracujem na obecnom úrade ako opatrovateľka bez kvalifikácie (pričom zamestnávateľ v tom čase o tom vedel, že nemám kvalifikáciu na opatrovateľstvo).
Chcú má vyhodiť, pretože potrebujú opatrovateľku s kvalifikáciou. Mám v tomto prípade teda nárok na odstupné, alebo môžem žiadať o preradenie na inú pracovnú pozíciu na obecnom úrade? Alebo ma majú nárok vyhodiť bez odstupného aj bez výpovednej lehoty?
drobeceva
15.05.12,16:34
Dobrý deň,
od 11/2010 pracujem na obecnom úrade ako opatrovateľka bez kvalifikácie (pričom zamestnávateľ v tom čase o tom vedel, že nemám kvalifikáciu na opatrovateľstvo).
Chcú má vyhodiť, pretože potrebujú opatrovateľku s kvalifikáciou. Mám v tomto prípade teda nárok na odstupné, alebo môžem žiadať o preradenie na inú pracovnú pozíciu na obecnom úrade? Alebo ma majú nárok vyhodiť bez odstupného aj bez výpovednej lehoty?

Ako máš pracovnú zmluvu, na určitú, či neurčitú dobu?
Nárok na odstupné Ti vzniká, ak by bol PP ukončený z organizačných dôvodov.
Podľa nového ZP nie je možný súbeh výpovednej lehoty a odstupného- buď, alebo
Ivka 24
15.05.12,19:02
No zmluvu mám na dobu určitú, len zo zmluvy nie je jasné dokedy tá doba je, pretože v zmluve mám napísané, že na dobu určitú od 3.11.2010 a koniec vety.
Tweety
16.05.12,04:55
No zmluvu mám na dobu určitú, len zo zmluvy nie je jasné dokedy tá doba je, pretože v zmluve mám napísané, že na dobu určitú od 3.11.2010 a koniec vety.
Mám za to, že PP je na dobu neurčitú, kedže v PZ nie je uvedený dátum ani nič, čo by kvalifikovalo dobu určitú. Podmienky odstupného máš v prvom príspevku.
Ivka 24
16.05.12,16:22
Viem, že nie je možné aj výpovedná doba aj odstupné zároveň, len chcem vedieť, či aspoň na jedno z toho mám nárok.

Tweety: presné znenie zmluvy je: Pracovný pomer sa uzatvára na dobu určitú: od 3.11. 2010 - počas vykonávania opatrovateľskej služby detí, narodených 5.9.2010.
Mám teda nárok na odstupné??!!!!
Tweety
16.05.12,16:26
Viem, že nie je možné aj výpovedná doba aj odstupné zároveň, len chcem vedieť, či aspoň na jedno z toho mám nárok.

Tweety: presné znenie zmluvy je: Pracovný pomer sa uzatvára na dobu určitú: od 3.11. 2010 - počas vykonávania opatrovateľskej služby detí, narodených 5.9.2010.
Mám teda nárok na odstupné??!!!!
Veď v predch. príspevkoch to máš jasne uvedené. Ak dostaneš výpoveď z organiz. dôvodov-§63 ZP a pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou, nárok na odstupné zostane zachované. Ak celú VD odpracuješ, nárok mať nebudeš.
vieraaaa
16.05.12,16:51
Veď v predch. príspevkoch to máš jasne uvedené. Ak dostaneš výpoveď z organiz. dôvodov-§63 ZP a pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou, nárok na výpoveď zostane zachovaná. Ak celú VD odpracuješ, nárok mať nebudeš.
Majka, nechcela si napísať, že bude mať nárok na odstupné?
Tweety
16.05.12,16:55
áno, už som opravila, dík
vieraaaa
16.05.12,17:05
Nie je začo.
Ivka 24
17.05.12,17:20
To znamená ,že ak mi dá zamestnávateľ - obecný úrad výpoved podľa §63 ods d)1. - kedže nespĺňam požiadavky - nemám potrebný opatrovateľský kurz, mám nárok na odstupné, dobre tomu rozumiem ?
O odstupné musím požiadať po tom, čo mi dajú výpoveď. Požiadam formou výpovede dohodou spolu s odstupným ešte pred plynutím výpovednej doby ??
veronikasad
17.05.12,17:24
Viem, že nie je možné aj výpovedná doba aj odstupné zároveň, len chcem vedieť, či aspoň na jedno z toho mám nárok.

Tweety: presné znenie zmluvy je: Pracovný pomer sa uzatvára na dobu určitú: od 3.11. 2010 - počas vykonávania opatrovateľskej služby detí, narodených 5.9.2010.
Mám teda nárok na odstupné??!!!!
čím je výnimočný dátum narodenia detí 5.9.2010 ? Dokedy sa týmto deťom má poskytovať opatrovatelská služba ?
Ivka 24
17.05.12,17:30
čím je výnimočný dátum narodenia detí 5.9.2010 ? Dokedy sa týmto deťom má poskytovať opatrovatelská služba ?

Výnimočným nie je ničím, ja som len citovala presné znenie pracovnej zmluvy. Opatrovateľská služba sa má poskytovať deťom do dovŕšenia troch rokov.
veronikasad
17.05.12,17:32
Výnimočným nie je ničím, ja som len citovala presné znenie pracovnej zmluvy. Opatrovateľská služba sa má poskytovať deťom do dovŕšenia troch rokov.
tak tvoj pracovný pomer na dobu určitu končí 5.9.2013
Katy a R
17.05.12,17:32
to bolo treba uviesť na začiatku !!!!
tictac7
17.05.12,17:57
tak tvoj pracovný pomer na dobu určitu končí 5.9.2013

...budem troška oponovať....

opatrovateľskú službu obec poskytuje konkrétnemu človeku (aj opatrovateľky sú tak prijímané a je im x-krát za rok menený z tohto dôvodu aj úväzok), ak ten človek už túto službu nepotrebuje (je jedno z akého dôvodu - trebárs pri tom dieťati je možné, že išlo do pestúnskej starostlivosti, ja neviem kde..., alebo už ju rodičia z nejakého dôvodu nepožadujú....), tak nie je o čom.
mimotemy inak, fakt neviem, celé je to akési divné, scestné....prijímateľom opatrovateľskej služby, ktorú zabezpečuje obec, je diametrálne odlišná skupina obyvateľstva..... (ešte možno, ak by to boli x-torčatá, tak asi áno, ale nie som si istá....)
veronikasad
17.05.12,18:04
...budem troška oponovať....

opatrovateľskú službu obec poskytuje konkrétnemu človeku (aj opatrovateľky sú tak prijímané a je im x-krát za rok menený z tohto dôvodu aj úväzok), ak ten človek už túto službu nepotrebuje (je jedno z akého dôvodu - trebárs pri tom dieťati je možné, že išlo do pestúnskej starostlivosti, ja neviem kde..., alebo už ju rodičia z nejakého dôvodu nepožadujú....), tak nie je o čom.
mimotemy inak, fakt neviem, celé je to akési divné, scestné....prijímateľom opatrovateľskej služby, ktorú zabezpečuje obec, je diametrálne odlišná skupina obyvateľstva..... (ešte možno, ak by to boli x-torčatá, tak asi áno, ale nie som si istá....)
S prac.zmluvami opatrovateliek nemám skúsenosť, tak ti nebudem oponovať. Môžeš mi ale prosím vysvetliť, z akého dôvodu tam potom obec dala ten dátum ?
Katy a R
17.05.12,18:06
Ivka, je problém v tej kvalifikácii .. ale určite si o tom vedela skôr, že musíš mať. Pretože podľa zákona sa to muselo dať do poriadku .
- neodmietla si náhodou ísť na kurz.. :confused:
tictac7
17.05.12,18:11
S prac.zmluvami opatrovateliek nemám skúsenosť, tak ti nebudem oponovať. Môžeš mi ale prosím vysvetliť, z akého dôvodu tam potom obec dala ten dátum ?

neviem, ale keď si to tak vezmem, oni vlastne len definovali, komu sa má služba poskytovať - deťom narodeným v konkrétny deň, maximálne do 3. roku veku - aspoň som to tak z tých kúskov od zadávateľky pochopila, takže to je v poriadku. Oni nedali konkrétna dátum..... Tak sa to robí bežne. Pretože, bežne sú prijímateľom tejto služby ľudia, ktorí sú odkázaní na pomoc .... sú to proste starí a chorí ľudia a nikto nevie, ako dlho budú túto pomoc potrebovať.... (netreba hneď myslieť na najhoršie - napríklad sa ich podarí umiestniť v zariadení s celodennou starostlivosťou.... a v niektorých prípadoch, sa aj malé zázraky dejú...)
veronikasad
17.05.12,18:13
neviem, ale keď si to tak vezmem, oni vlastne len definovali, komu sa má služba poskytovať - deťom narodeným v konkrétny deň, maximálne do 3. roku veku - aspoň som to tak z tých kúskov od zadávateľky pochopila, takže to je v poriadku. Oni nedali konkrétna dátum..... Tak sa to robí bežne. Pretože, bežne sú prijímateľom tejto služby ľudia, ktorí sú odkázaní na pomoc .... sú to proste starí a chorí ľudia a nikto nevie, ako dlho budú túto pomoc potrebovať.... (netreba hneď myslieť na najhoršie - napríklad sa ich podarí umiestniť v zariadení s celodennou starostlivosťou.... a v niektorých prípadoch, sa aj malé zázraky dejú...)
Tvoje vysvetlenie by som akceptovala, ak by nešlo o pracovný pomer na dobu určitú.
tictac7
17.05.12,18:23
Tvoje vysvetlenie by som akceptovala, ak by nešlo o pracovný pomer na dobu určitú.

...ale veď doba určitá je ohraničená - po dobu prijímania tejto služby konkrétnou osobou.... Neviem, fakt sa nechcem dohadovať, som 5 rokov mimo práce na na obci, ale takto sme to bežne robili, takto boli postavené všetky PZ s opatrovateľkami (a to sme ich mali za môjho pôsobenia 24.... a dokonca aj kontroly boli O.K. - aj z IP....)
Ivka 24
17.05.12,19:33
Ivka, je problém v tej kvalifikácii .. ale určite si o tom vedela skôr, že musíš mať. Pretože podľa zákona sa to muselo dať do poriadku .
- neodmietla si náhodou ísť na kurz.. :confused:

Nevedela som o tom nič, žeby som musela mať opatrovateľský kurz keď ma prijímali ....až pred pár mesiacmi som sa dozvedela, že musím tento kurz mať!

A kurz som neodmietla, pretože mi žiadny neponúkali, hľadajú inú opatrovateľlku
Ivka 24
17.05.12,19:35
neviem, ale keď si to tak vezmem, oni vlastne len definovali, komu sa má služba poskytovať - deťom narodeným v konkrétny deň, maximálne do 3. roku veku - aspoň som to tak z tých kúskov od zadávateľky pochopila, takže to je v poriadku. Oni nedali konkrétna dátum..... Tak sa to robí bežne. Pretože, bežne sú prijímateľom tejto služby ľudia, ktorí sú odkázaní na pomoc .... sú to proste starí a chorí ľudia a nikto nevie, ako dlho budú túto pomoc potrebovať.... (netreba hneď myslieť na najhoršie - napríklad sa ich podarí umiestniť v zariadení s celodennou starostlivosťou.... a v niektorých prípadoch, sa aj malé zázraky dejú...)


Nie, v zmluve nie je uvedené, že opatrovateľská služba bude poskytovaná do 3. roku života....to viem len od pani, ktorej opatrujem deti (trojičky)
Ivka 24
17.05.12,19:37
tak tvoj pracovný pomer na dobu určitu končí 5.9.2013


Takže keď je pracovný pomer teda do 2013 a oni mi výpoveď dajú teraz z dôvodu, že nemám kurz, tak mám nárok na odstupné príp. výpovednú dobu??
Katy a R
18.05.12,07:54
Nevedela som o tom nič, žeby som musela mať opatrovateľský kurz keď ma prijímali ....až pred pár mesiacmi som sa dozvedela, že musím tento kurz mať!

A kurz som neodmietla, pretože mi žiadny neponúkali, hľadajú inú opatrovateľlku
V čase, keď ťa prijímali ešte neplatila novela zákona - tak to stačilo. teraz to už musí byť v súlade so zákonom (kvalifikačné predpoklady) - však aj obec sa ním musí riadiť.
Neviem ako presne to funguje :confused: - možno niekto doplní - ale kurzy si opatrovateľky robia "za vlastné".
http://www.porada.sk/t179047-opatrovatelsky-kurz.html#post1879334