Alana1
15.05.12,22:33
Dobry den,
prosim o radu, ako sa bude vypocitavat materska v tomto pripade:
Zamestnankyna robila za minimalnu mzdu, otehotnela, isla na matersku, potom rodicovsku dovolenku a teraz v auguste jej rodicovska konci, ale uz je tehotna a v septembri ma ist opat na matersku.
Z coho sa jej bude vypocitavat materska?
Dakujem za rady
brčko
15.05.12,21:41
z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md a ktorý mzdárka uvedie do potvrdenia pre soc.poistovnu, vid Zákon o soc.poistení § 57 ods.2 myslím druhá veta, ak teda v rozhodujúcom období, r.2011 nemá žiadny vym.základ (§ 57 ods.1 písm.a).
zo sumy, čo uvedie mzdárka v SP vyrátajú pravdepodobný denný vym.základ, teda vydelia to číslom 30.
Alana1
16.05.12,06:37
a ked je pocas rd skoncil pracovny pomer, tj ze nenastupi do prace pocas toho mesiaca do materskej? na mesiac ju nikto nikde v 7 mesiaci tehotenstva nezamestna....takze bude mat vobec narok na matersku ci bude brat len rodicak? dakujem
ivka70
16.05.12,06:51
a ked je pocas rd skoncil pracovny pomer, tj ze nenastupi do prace pocas toho mesiaca do materskej? na mesiac ju nikto nikde v 7 mesiaci tehotenstva nezamestna....takze bude mat vobec narok na matersku ci bude brat len rodicak? dakujem

Kedy jej skoncil pracovny pomer a kedy je predpokladany nastup na MD?
Maja24
24.05.12,07:34
Dobry den, prosim o radu, ako postupovat. Som tehotna, v druhom mesiaci, termin porodu mam december 2012/januar 2013. Z akeho obdobia sa mi bude ratat materska? Zamestnana som posledne 4 roky nepretrzite. Minuly rok som dostavala minimalnu mzdu. Tento rok od februara mam hrubu mzdu 750 Eur. Je potrebne, aby ma zamestnavatel odhlasil jeden den a na druhy prihlasil, aby sa mi ratala materska z vyssieho platu? Pripadne ake su moznosti? Dakujem za odpoved
macula
24.05.12,11:51
Dobry den, prosim o radu, ako postupovat. Som tehotna, v druhom mesiaci, termin porodu mam december 2012/januar 2013. Z akeho obdobia sa mi bude ratat materska? Zamestnana som posledne 4 roky nepretrzite. Minuly rok som dostavala minimalnu mzdu. Tento rok od februara mam hrubu mzdu 750 Eur. Je potrebne, aby ma zamestnavatel odhlasil jeden den a na druhy prihlasil, aby sa mi ratala materska z vyssieho platu? Pripadne ake su moznosti? Dakujem za odpoved
Samozrejme, moze ta zamestnavatel odhlasit a potom s vyssim vymeriavacim zakladom prihlasit, ale......podla mojich informacii taketo odhlasovanie a prihlasovanie s vyssimi odvodmi a naslednym nastupom na PN alebo matersku nahlasuju pracovnicky SP ako zneuzivanie socialneho systemu ....
A este k tomu porodu- ak porodis tento rok,ak nastupis na MD tento rok, tak vymeriavaci zaklad budes mat minulorocny prijem, ak porodis ak nastupis na MD na buduci rok, tak VZ bude rok 2012 a ak sa chces odhlasit a prihlasit, tak musis mat 90 dni poistenia od prihlasenia do nastupu na MD, aby sa ti ratala materska z vyssieho VZ...
Maja24
24.05.12,12:11
Samozrejme, moze ta zamestnavatel odhlasit a potom s vyssim vymeriavacim zakladom prihlasit, ale......podla mojich informacii taketo odhlasovanie a prihlasovanie s vyssimi odvodmi a naslednym nastupom na PN alebo matersku nahlasuju pracovnicky SP ako zneuzivanie socialneho systemu ....
A este k tomu porodu- ak porodis tento rok, tak vymeriavaci zaklad budes mat minulorocny prijem, ak porodis na buduci rok, tak VZ bude rok 2012 a ak sa chces odhlasit a prihlasit, tak musis mat 90 dni poistenia od prihlasenia do nastupu na MD, aby sa ti ratala materska z vyssieho VZ...

Dakujem za radu. VZ zavisi od datumu porodu? Myslela som, ze je to od nastupu na matersku, prip. od terminu, kedy o nu poziadam. Lebo aj ked porodim v januari 2013, tak na matersku pojdem urcite este v roku 2012. Tych 90 dni by som splnila urcite, len teda neviem, ci to risknut, alebo nie..
macula
24.05.12,12:20
Dakujem za radu. VZ zavisi od datumu porodu? Myslela som, ze je to od nastupu na matersku, prip. od terminu, kedy o nu poziadam. Lebo aj ked porodim v januari 2013, tak na matersku pojdem urcite este v roku 2012. Tych 90 dni by som splnila urcite, len teda neviem, ci to risknut, alebo nie..

hop, opravujem- od terminu nastupu na MD zavisi VZ
Maja24
24.05.12,12:27
hop, opravujem- od terminu nastupu na MD zavisi VZ

tak tak, som si aj myslela.. aj tak vlastne neviem, ako sa rozhodnut. ale dakujem za rady
Maja24
24.05.12,12:54
hop, opravujem- od terminu nastupu na MD zavisi VZ

dakujem za spravu, neda sa mi odpovedat sukromne, pretoze mam este malo prispevkov. ale naozaj dakujem velmi pekne