janskoda
16.05.12,02:11
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať ako je to z vdovským dôchodkom, situácia je nasledovná.
Moja mama má 57 rokov, má tri deti, prvé dve s prvého manželstva (rozvedená)a tretie (mňa) s druhého manželstva. Môjho otca 2 roky po zosobášení zabilo - pracovný úraz.
Mama poberá na seba vdovský a na mňa sirotský dôchodok, chcem sa ale spýtať, že keď ja teraz skončím v máji školu či ona bude mať ďalej nárok na poberanie vdovského dôchodku keď vychovala tri deti a určitý čas aj s mojim otcom. Na sociálke nám to zatiaľ nevedela povedať, že sa musí pozrieť do papierov, lebo že je to tak, že musia byť dve deti s manželstva, ale nevedela nám povedať, že či to môže byť aj tak keď prvé dve neboli môjho otca ale bol iv spoločnej domácnosti po zosobášení.
A ešte som sa chcel spýtať či tam nehrá aj nejakú úlohu to, že to bol smrteľný pracovný úraz, lebo niečo podobné som čítal na stránke sociálnej poisťovne, že keď je pracovný úraz tak v niektorých prípadoch vdovský dôchodok zostáva.

Ďakujem za informácie.
Andyke
16.05.12,04:22
§74 Zák. o soc.poistení
2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) vychovala aspoň tri deti,
d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
e) dovŕšila dôchodkový vek.

- - -
Vdovský dôchodok bude naďalej poberať.
janskoda
16.05.12,13:00
Ďakujem za informácie.
Dúfam, že nám to takto potvrdia aj zo sociálnej poisťovne. :-)
Dám tu potom samozrejme vedieť.