karfiolova
16.05.12,07:59
Dobrý den,

chcem sa opýtať na zmenu priezviska dieťaťa. Som rozvedená, z prvého manželstva pochadza jedno dieťa, teraz žijem s druhom, s ktorým mam druhe dieťa. Plánujeme svadbu a po sobáši by sme chceli zmeniť priezvisko aj dcere z prvého manželstva. Jej otec sa o nu nezaujíma, neplatí výživné. Preto poberám náhradné výživné z UPSVR. Zaujíma ma či zmenou priezviska, terajši priatel si ju neosvojí stratím nárok na náhradné výživné.
draik
16.05.12,07:23
Zmeniť priezvisko možné je, ale so súhlasom druhého rodiča (ide o hanlivé priezvisko alebo by boli na to obzvlášť závažné dôvody, je možné nahradiť súhlas druhého rodiča rozhodnutím súdu). V prípade osvojenia by to bolo omnoho jednoduchšie, ale zase by to znamenalo stratu výživného. Tak si vyberte, čo je pre Vás dôležitejšie.
Erzebeth
16.05.12,08:13
Ak chceš zmeniť priezvisko dieťaťa, rob to veľmi citlivo. Ak je dieťa maličké, nevie o tom; no ak už chodí do školy, môže to by preň aj traumatizujúce. Dieťa by malo v rodnom liste napísané priezvisko tvojho budúceho manžela a rodné priezvisko svojho otca. Aké priezvisko má tvoje druhé dieťa?
karfiolova
16.05.12,16:19
Moja dcera ktorej sa to týka ma sedem rokov, no za svojho otca berie mojho druha, nakolko je s nim aj dlhšie ako so svojim biologickym otcom. Maju sa navzajom radi akoby bola jeho dcera, so zmenou priezviska súhlasí. Cestou súdu by to šlo podla mna, pretože priezvisko je jednak ani nie hanlive ale neobvykle / Karfiolová/ , jej otec sedel vo vazeni za neplatenie alimentov, ma tri deti, na ktore vobec neplati, je už vyhlaseny za bezdomovca, nikdy nezaplatil ani cent a bol za nou v priebehu piatich rokov dva krat. Moje druhe dieťa ma priezvisko mojho druha. Ked sa zosobašime chceme mať všetci rovnake priezvisko, nechceme aby dcera pociťovala že je v niečom odlišná. Ako vyššie píšete že čo je pre nas doležitejšie osvojenie alebo alimenty, nechcem aby to vyznelo hlupo, ale sme obyčajny ludia, ktorý počítajú každý cent, k tomu mi exmanžel narobil dlžoby, ktore musim splacať, takže nemam dovod aby mi alimenty neboli vyplacane. Preto chcem zvoliť len zmenu priezviska, nie osvojenie.
lujza.j
16.05.12,16:30
Andel6610
30.01.13,06:42
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom zmeny priezviska dcerky mojej priateľky. Jej ex nám súhlas nedal, preto sa chcem opýtať ako by sme mali postupovať. V marci máme sobaš. Právnička nam odporucila aby sme dali dietatu vypracovat psychologický posudok, lenže ziaden psycholog sa k tomu nema. Bio otec maloletej sa o nu zaujima tak sporadisky ako to jemu vyhovuje. My dvaja plánujeme spolocne dieta a chceme aby sa deti volali rovnako, mala ma 5 rokov vsetko vnima. Dakujem
arizona
30.01.13,07:00
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom zmeny priezviska dcerky mojej priateľky. Jej ex nám súhlas nedal, preto sa chcem opýtať ako by sme mali postupovať. V marci máme sobaš. Právnička nam odporucila aby sme dali dietatu vypracovat psychologický posudok, lenže ziaden psycholog sa k tomu nema. Bio otec maloletej sa o nu zaujima tak sporadisky ako to jemu vyhovuje. My dvaja plánujeme spolocne dieta a chceme aby sa deti volali rovnako, mala ma 5 rokov vsetko vnima. Dakujem
Pozri starsie temy,preklikaj aj linky
http://www.porada.sk/t68757-zmena-priezviska.html

vzor : http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace-nasilie-zdravie/adopcia-osvojenie-porucnictvo/ziadost-o-povolenie-zmeny-priezviska-pre-neplnolete-dieta/
anka_p
30.01.13,07:09
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom zmeny priezviska dcerky mojej priateľky. Jej ex nám súhlas nedal, preto sa chcem opýtať ako by sme mali postupovať. V marci máme sobaš. Právnička nam odporucila aby sme dali dietatu vypracovat psychologický posudok, lenže ziaden psycholog sa k tomu nema. Bio otec maloletej sa o nu zaujima tak sporadisky ako to jemu vyhovuje. My dvaja plánujeme spolocne dieta a chceme aby sa deti volali rovnako, mala ma 5 rokov vsetko vnima. Dakujem

Mám s tým osobnú skúsenosť, ale otec dieťaťa súhlasil :eek:, čo prekvapilo aj mňa - matku dieťaťa. Keďže vy súhlas nemáte, tak sa musíte vydať cestou úradou a súdou.
veronika91
13.02.13,19:15
Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť ak by mi niekto vedel pomôcť ohľadom zmeny priezviska potrebujem napísať známemu do žiadosti dôvod prečo chce priezvisko zmeniť a mňa nič také nenapadá povedzme že sa volá po jednom zvierati napr. Kohút a chce to zmeniť na priezvisko po matke za slobodna... Za každý nápad Vám dopredu veľmi pekne ďakujem :)
Mila123
13.02.13,19:17
lujza.j
13.02.13,19:25
Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť ak by mi niekto vedel pomôcť ohľadom zmeny priezviska potrebujem napísať známemu do žiadosti dôvod prečo chce priezvisko zmeniť a mňa nič také nenapadá povedzme že sa volá po jednom zvierati napr. Kohút a chce to zmeniť na priezvisko po matke za slobodna... Za každý nápad Vám dopredu veľmi pekne ďakujem :)
neviem aké to je priezvisko aj ked si naznačila.......neviem ja by som použila niečo v takom zmysle .....má zosmiešňujúci ......urážlivý charakter...spôsobuje problémy a súkromnom aj pracovnom prostredí....
veronika91
14.02.13,11:53
Ďakujem veľmi pekne za radu :)
veronika91
14.02.13,12:09
Ešte mám otázku napísala som tú žiadosť aj dôvody a to takto : Moje súčasné priezvisko má zosmiešňujúci a urážlivý charakter. Spôsobuje mi problémy v súkromnom aj pracovnom prostredí. tak ako ste mi radili ale neviem či to stačí ako dôvod či by tam nemalo byť toho viac napísaného... Ďakujem ešte raz veľmi pekne za rady...
No a ešte som našla na internete jeden dokument že čo by mala žiadosť obsahovať a našla som tam napísané že ako príloha sa prikladá overený rodný list osoby ktorá priezvisko mení a aj občiansky preukaz + osvedčený rodný list osoby podľa ktorej si priezvisko mení...
no a moja otázka je kam by si tento dotyčný mal ísť osvedčiť tieto dokumenty a koľko by ho to asi tak stálo
Ďakujem