Mickya
16.09.04,12:07
Zdravím,
chcem sa spýtať, že som živnostník a chcem si dať do výdavkov pomernú časť sumy za pevnú linku.
Musí byť uvedené na faktúre IČO alebo môže byť fakturované na nepodnikateľa (adresa sedí, meno nie - telefón je na otca) ?
Ďakujem
ESTER
16.09.04,10:52
Pokiaľ ide o súkromnú linku, podľa môjho názoru je to v poriadku a nič netreba meniť.
ajacik
16.09.04,12:14
ja tiez nemam nahlasenu telef. linku na podnikatela a davam ucet do nakladov. lebo ak by to bolo na podnikatela, uz su ine, samozrejme o dost drahsie volacie programy.
Katty
16.09.04,12:27
a ako by to bolo s nákladmi na internet u živnostníka ak je tel.linka písaná na rodiča (ten platí tel.hovory) živnostníka ale poplatok za stiahnuté data sú fakturované zvlášť na živnosť. Môže si poplatky za tieto dáta dať živnostník do nákladov v plnej miere a ako ich má vydokladovať? históriou web stránok?
ajacik
16.09.04,18:15
ja ti poviem takto. jednemu podnikatelovi/zivnostnikovi to robim takto: ma kancelariu doma v byte. pevnu linku si dal zaviest hned (klasicky ako domaca linka), ako sa dalo zaviest DSL (internet). Musi byt na to minimalne program ST standard. Vsetko, co je prevolane nad 30 volnych minut davam ako nedanovy naklad. Teda zaplatim celu fakturu z "firemnych" penazi.
Takze toto si pred danovakmi obhaji. jeho predmet je tvorba web-stranok, takze nepriklada ani podrobny vypis.
M3G
16.09.04,20:34
Presne tak, súhlasím s Ajacik, ja to robím podobne:

Mal som telefón na firmu, ale prišiel lacný internet pre domácnosti, tak som telefón previedol na fyzickú osobu. Ale keďže mám vysoký telefón za mobil, asi by som ťažko obhájil prevolané minúty na pevnej linke, takže "st standard" ide o nákladov, internetové poplatky do nákladov a ostatné nad prevolané minúty dávam do nedaňových nákladov.
Podobne to robím aj pre ostatných klientov, ktorý majú takýto systém.

Čo sa týka DPH - pozor, aby faktúra od ST spĺňala všetky náležitosti, t.j. ak je faktúra na fyzickú osobu-nepodnikateľa, tak nespĺňa všetky náležitosti na odpočet a dph v tom prípade nemôžete odpočítať!