afrodita3108
16.05.12,10:37
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o niekoľko rád.. prvá otázka - Majiteľ a konateľ firmy musia byť evidovaný ako zamestnanci? druhá otázka - Ak nie a mesačne si chcú rozdeľovať zisk ako sa to účtuje v podvojnom účtovníctve.. tretia otázka - Majiteľ firmy je na výsluhovom dôchodku a chcel by aby sa mu počítali ešte roky do normálneho dôchodku? Musí byť tým pádom zamestnaný alebo mu stačí sa na sociálku prihlásiť ako dobrovoľný platca....

Ďakujem veľmi pekne za skoré rady
avalik
16.05.12,08:47
1. spolocnik a konatel nemusia byt zamestnanci, konatel by mal mat stanovenu odmenu za konatelstvo v zmluve o vykone funkcie konatela (ak suhlasi, moze byt aj bez odmeny)
2. zisk sa zisti az po skonceni UO - dovtedy asi len pozicka od sro
3. spolocnik moze byt zamestnany - pracovna zmluva - odvody ako bezny zamestnanec + vyssie dane (nema narok na NCZD - predpokladam, ze vysluhovy dochodok ma vyssi ako je NCZD), moze byt aj dobrovolny platca - a platit si 15 rokov balik ... no len nie som si ista ci sa mu to oplati
afrodita3108
16.05.12,09:12
Ďakujem veľmi pekne
SilMar Group
16.05.12,09:16
1. spolocnik a konatel nemusia byt zamestnanci, konatel by mal mat stanovenu odmenu za konatelstvo v zmluve o vykone funkcie konatela (ak suhlasi, moze byt aj bez odmeny)
2. zisk sa zisti az po skonceni UO - dovtedy asi len pozicka od sro
3. spolocnik moze byt zamestnany - pracovna zmluva - odvody ako bezny zamestnanec + vyssie dane (nema narok na NCZD - predpokladam, ze vysluhovy dochodok ma vyssi ako je NCZD), moze byt aj dobrovolny platca - a platit si 15 rokov balik ... no len nie som si ista ci sa mu to oplati

Len by som ešte dodala, že v obchodnom zákonníku je zakázané vopred si vyplácať zisk. Ten môžu spoločníci rozdeliť len valným zhromaždením - napr. pri schvaľovaní účtovnej závierky a aj to musia najprv doplniť rezervný fond tvorený zo zákona, prípadne iné fondy, ak sa tak zaviazali v stanovách.