Daduš K
16.05.12,10:45
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie v takomto prípade. SZČO končil so živnosťou a predal automobil v 3/2012 s DPH v zostatkovej hodnote s.r.o. S.r.o je platiteľom DPH od 01.04.2012, podľa zákona môže si uplatniť DPH odpočet z majetku nadobudnutého pred pridelením IČ SK. S.r.o však auto išla nahlásiť ako zmena majiteľa v TP až 30.04.2012. Môže si uplatniť DPH z PHM a celkovo PHM za 4/2012? Neviem ako mám postupovať poradíte mi prosím?:confused:
Tweety
16.05.12,08:47
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie v takomto prípade. SZČO končil so živnosťou a predal automobil v 3/2012 s DPH v zostatkovej hodnote s.r.o. S.r.o je platiteľom DPH od 01.04.2012, podľa zákona môže si uplatniť DPH odpočet z majetku nadobudnutého pred pridelením IČ SK. S.r.o však auto išla nahlásiť ako zmena majiteľa v TP až 30.04.2012. Môže si uplatniť DPH z PHM a celkovo PHM za 4/2012? Neviem ako mám postupovať poradíte mi prosím?:confused:
Môže si uplatniť nárok na odpočet.Samozrejme, ak má faktúru .
Daduš K
16.05.12,08:53
Áno má fa na kúpu auta a čo s PHM, keď bol robiť prepis až 30.04.2012? Môže aj DPH za 4/2012?
Tweety
16.05.12,08:55
Áno má fa na kúpu auta a čo s PHM, keď bol robiť prepis až 30.04.2012? Môže aj DPH za 4/2012?
Nič, ak MV používal na podnikanie, môže si ich uplatniť. Nárok na odpočet dph si môže uplatniť už v mesiaci, kedy sa stal platiteľom.
Daduš K
16.05.12,08:58
Čiže môže aj z PHM 80% DPH v 4/2012? Ďakujem
Tweety
16.05.12,08:59
Čiže môže aj z PHM 80% DPH v 4/2012? Ďakujem
Ak ide na paušál, tak áno.
Daduš K
16.05.12,09:03
Ďakujem za pomoc. Pekný deň.:)
druzstvo81
28.05.12,07:17
Poradíte mi prosím?

naše družstvo kúpilo ojazdený traktor od exekútora na základe dražby. exekútor vydal len príjmový pokladničný doklad bez rozpisu dph.

družstvo - kupujúci je platiteľ dph.
exekuovaná spoločnosť - majiteľ traktora je tiež platca dph

teraz neviem, či mi stačí ako doklad o kúpe len ten príjmový doklad alebo by sme ako kupujúci mali dostať aj faktúru?
ako to bude v tomto prípade s dph?
podľa príjmového dokladu nárok na odpočet nemáme, lebo tam žiadna dph uvedená nie je, ale predsa mi len nejde do hlavy, že firma, ktorá je v exekúcii, je platiteľ dph a asi by mala vystaviť faktúru, či nie?
druzstvo81
29.05.12,05:42
posúvam
SilMar Group
29.05.12,06:44
Poradíte mi prosím?

naše družstvo kúpilo ojazdený traktor od exekútora na základe dražby. exekútor vydal len príjmový pokladničný doklad bez rozpisu dph.

družstvo - kupujúci je platiteľ dph.
exekuovaná spoločnosť - majiteľ traktora je tiež platca dph

teraz neviem, či mi stačí ako doklad o kúpe len ten príjmový doklad alebo by sme ako kupujúci mali dostať aj faktúru?
ako to bude v tomto prípade s dph?
podľa príjmového dokladu nárok na odpočet nemáme, lebo tam žiadna dph uvedená nie je, ale predsa mi len nejde do hlavy, že firma, ktorá je v exekúcii, je platiteľ dph a asi by mala vystaviť faktúru, či nie?

Ak je predávajúci stále platiteľom DPH, tak by mali vystaviť riadnu faktúru. Exekútor predáva v ich mene a na ich účet. Podľa mňa by ste si mali od firmy pýtať daňový doklad, oni predsa musia DPH odviesť.
druzstvo81
30.05.12,07:14
no neviem či predáva v ich mene a na ich účet, veď oni zrejme peniaze za ten traktor neuvidia, ale peniaze pôjdu buď exekútorovi alebo tomu, kto dal príkaz na exekúciu nie?
ak by tá firma ktorá vlastnila traktor a je v exekúcii vystavila faktúru za predaj traktora pre nás ako kupujúcich, čo bude pri sume na úhradu? 0,-€? mi ako kupujúci sme to uhradili exekútorovi a nie pôvodnému vlastníkovi traktora...
SilMar Group
30.05.12,07:18
no neviem či predáva v ich mene a na ich účet, veď oni zrejme peniaze za ten traktor neuvidia, ale peniaze pôjdu buď exekútorovi alebo tomu, kto dal príkaz na exekúciu nie?
ak by tá firma ktorá vlastnila traktor a je v exekúcii vystavila faktúru za predaj traktora pre nás ako kupujúcich, čo bude pri sume na úhradu? 0,-€? mi ako kupujúci sme to uhradili exekútorovi a nie pôvodnému vlastníkovi traktora...

Jedna vec je predaj majetku, druhá úhrada. Stále si myslím, že keď predali traktor a sú platiteľmi DPH, mali DPH aj odviesť a vy ste si ju mohli nárokovať. To, že tie peniaze išli na úhradu iného ich záväzku, je už vec dohody a zmluvy o tom, ako budú plynúť peniaze.

Ale možno sa mýlim...
druzstvo81
30.05.12,12:22
Jedna vec je predaj majetku, druhá úhrada. Stále si myslím, že keď predali traktor a sú platiteľmi DPH, mali DPH aj odviesť a vy ste si ju mohli nárokovať. To, že tie peniaze išli na úhradu iného ich záväzku, je už vec dohody a zmluvy o tom, ako budú plynúť peniaze.

Ale možno sa mýlim...

veď aj ja si myslím že by mali vystaviť faktúru...
alusa783
25.07.12,09:36
zdravím

len pre istotu s. r. o. pri kupe nového automobilu má nárok na odpočet dph? alebo su ta dake podmienky?
lebo som našla len metodické usmernenie zo začiatku 2010teho..
Tweety
25.07.12,09:49
zdravím

len pre istotu s. r. o. pri kupe nového automobilu má nárok na odpočet dph? alebo su ta dake podmienky?
lebo som našla len metodické usmernenie zo začiatku 2010teho..
Nemožnosť uplatnenia bola len u osobných MV skupiny M1, ale toto už je dávnejšie zrušené. Stačí si pozrieť Zákon o dph, a nenájdeš to tam.
Zrejme myslíš toto: §49

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,

d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),

d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
tictac7
25.07.12,09:49
zdravím

len pre istotu s. r. o. pri kupe nového automobilu má nárok na odpočet dph? alebo su ta dake podmienky?
lebo som našla len metodické usmernenie zo začiatku 2010teho..

závisí od toho, či sa bude využívať aj na súkromné účely. Viď link

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_auta_par49_ods5.pdf
alusa783
25.07.12,10:17
velmi pekne dakujem :)
ešte otázka ked ho bude využívat len na podnikatelskú činnost treba to potom aj dokazovať? (myslím na niečo podobné ako pri phm a dph knihou jázd, alebo to netreba dokazovat stačí pri kontrole povedať že je využíbvané len na podnikatelskú činnost?
Tweety
25.07.12,10:19
velmi pekne dakujem :)
ešte otázka ked ho bude využívat len na podnikatelskú činnost treba to potom aj dokazovať? (myslím na niečo podobné ako pri phm a dph knihou jázd, alebo to netreba dokazovat stačí pri kontrole povedať že je využíbvané len na podnikatelskú činnost?
Nijako zvlášť nie. Veď bude nakupovať PHM, viesť knihu jázd, uplatňovať náklady spojené s jeho prevádzkou. MV môže používať aj na súkromné účely,ale takéto náklady nie sú daňovo uznané.
alusa783
25.07.12,10:22
dakujem
kubkokubko
25.07.12,23:21
Ahojte poradaci v jednej teme tu na porade som citala, ze je mozne ak je v TP auta zapisany manzel ako klasicka osoba nepodnikatel, tak to netreba v technickom preukaze prepisovat na firmu (IČO) ale staci to papierovo zaradit do majetku SZČO, ktora vedie JU a moze si davat do danovych vydavkov cestnu dan (tu uz si daval, lebo je auto prihlasene auto na DU na DMV), opravy, zákonnu poistku, nákupy spotrebovanej PHM, odpocitavat si DPH z nákupu PHM. A moze ho aj odpisovat? Asi nie ze? A ako ohodnotim obstaravaciu cenu auta ak ho zaradi do majetku?
nikula
01.10.12,07:12
SZČO kúpila v 9/2012 auto s DPH. Teraz si chce uplatniť odpočet DPH v plnej výške. Bude sa používať na podnikanie. Môže využívať paušál 80% z PHM? Odpisovať sa bude V OC bez DPH?
Tweety
01.10.12,07:14
SZČO kúpila v 9/2012 auto s DPH. Teraz si chce uplatniť odpočet DPH v plnej výške. Bude sa používať na podnikanie. Môže využívať paušál 80% z PHM? Odpisovať sa bude V OC bez DPH?
Dvakrát áno.