Jananu
16.05.12,16:43
Vymenil sa management nasej spolocnosti, ktorá ma jedine sidlo. Pisomne som oznamila, ze som tehotna. Udajne sa chysta reorganizacia, aby sa zbavili napr. aj mna. Zmluvu mam na dobu neurcitu.

Existuje nejaky sposob, ako mozem dostat vypoved? Urcite nie je mozne, ze sa zamestnavatel zrusi alebo premiestni. Mozu ma zreorganizovat? Momentalne som veducou odd.

Dakujem.
Tweety
16.05.12,14:48
Vymenil sa management nasej spolocnosti, ktorá ma jedine sidlo. Pisomne som oznamila, ze som tehotna. Udajne sa chysta reorganizacia, aby sa zbavili napr. aj mna. Zmluvu mam na dobu neurcitu.

Existuje nejaky sposob, ako mozem dostat vypoved? Urcite nie je mozne, ze sa zamestnavatel zrusi alebo premiestni. Mozu ma zreorganizovat? Momentalne som veducou odd.

Dakujem.
Môžu ťa preradiť na inú prácu, ale výpoveď nemôžu dať, si v ochrannej dobe, platí zákaz výpovede.
Jananu
16.05.12,16:47
Môžu mi ponúknuť miesto, ktoré nie je adekvátne tomu, na ktorom som? Môžem odmietnuť?
Tweety
16.05.12,16:57
Môžu mi ponúknuť miesto, ktoré nie je adekvátne tomu, na ktorom som? Môžem odmietnuť?
Samozrejme, že môžeš odmietnuť.
brčko
16.05.12,16:57
predpokladám predložila si aj doklad o tehotenstve, tj. oznámila si tehotenstvo ako to vyžaduje Zákonník práce.
S prácou, ktorá nezodpovedá tvojej prac.zmluve nemusíš súhlasiť.
Jananu
16.05.12,17:09
Áno, oznámila som písomne a doložila lekárske potvrdenie.
Keď odmietnem prácu, ktorá nezodpovedá mojej prac. zmluve/pozícii/náplne práce, aký je ďalší postup?
Jananu
17.05.12,07:15
Viete niekto odpovedať?
Ďakujem!
veronikasad
17.05.12,07:46
Viete niekto odpovedať?
Ďakujem!
môžeš bližšie popísať tú reorganizáciu ? Akú funkciu máš v pracovnej zmluve ?

Ide o § 63 odst. 1 písm.a) ?

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
Jananu
17.05.12,07:56
V prac. zmluve som veducou konkretneho oddelenia.
Reorganizacia este neprebehla, pripravuju ju - samozrejme podrobnosti neviem.
Ked v reorganizacii zrusia moje odd., resp. premenuju ho alebo inak zlucia, je to § 63 odst. 1 písm.a)?
Tweety
17.05.12,08:15
V prac. zmluve som veducou konkretneho oddelenia.
Reorganizacia este neprebehla, pripravuju ju - samozrejme podrobnosti neviem.
Ked v reorganizacii zrusia moje odd., resp. premenuju ho alebo inak zlucia, je to § 63 odst. 1 písm.a)?

Áno, pri výpovedi je to tak, ale môže to byť aj b. To je na zamestnáv.. Ale pri b si v OD.
veronikasad
17.05.12,08:17
V prac. zmluve som veducou konkretneho oddelenia.
Reorganizacia este neprebehla, pripravuju ju - samozrejme podrobnosti neviem.
Ked v reorganizacii zrusia moje odd., resp. premenuju ho alebo inak zlucia, je to § 63 odst. 1 písm.a)?
Ťažko teraz ti dať nejakú konkrétnu radu, keď nevieš podrobnosti ...

Ak si firma bude vedieť obhájiť, že ide o výpoveď podla § 63 odst. 1 písm. a), pôjde o platnú výpoveď, aj keď si tehotná.Ak však v priebehu výpovednej doby nastúpiš na PN-ku, výpovedná doba končí až po skončení PN.
Jananu
17.05.12,08:25
Ak tomu dobre rozumiem, ak mi dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu:
- § 63 odst. 1 písm. a) (určite nebude zrušená spoločnosť), musí mi ponúknuť iné miesto. Aj keď odmietnem, výpoveď je platná?
- § 63 odst. 1 písm. b) musí mi ponúknuť iné miesto. Napriek môjmu odmietnutiu výpoveď dostať nemôžem, lebo som v ochr. lehote?
Tweety
17.05.12,08:29
Ak tomu dobre rozumiem, ak mi dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu:
- § 63 odst. 1 písm. a) (určite nebude zrušená spoločnosť), musí mi ponúknuť iné miesto. Aj keď odmietnem, výpoveď je platná?
- § 63 odst. 1 písm. b) musí mi ponúknuť iné miesto. Napriek môjmu odmietnutiu výpoveď dostať nemôžem, lebo som v ochr. lehote?
1.áno
2.áno
ivka70
17.05.12,08:29
Ak tomu dobre rozumiem, ak mi dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu:
- § 63 odst. 1 písm. a) (určite nebude zrušená spoločnosť), musí mi ponúknuť iné miesto. Aj keď odmietnem, výpoveď je platná?
- § 63 odst. 1 písm. b) musí mi ponúknuť iné miesto. Napriek môjmu odmietnutiu výpoveď dostať nemôžem, lebo som v ochr. lehote?

Musi ti ponuknut ine miesto ,ak take miesto ma. Ak ho nema, nema ti co ponuknut.
Ak ti miesto ponuknu a odmietnes ho ,vypoved plati.
a) moze pouzit zamestnavatel len v pripade, ze sa rusi firma alebo prevadzka, zrusenie oddelenie takym dovodom nie je.
brčko
17.05.12,08:39
Ťažko teraz ti dať nejakú konkrétnu radu, keď nevieš podrobnosti ...

Ak si firma bude vedieť obhájiť, že ide o výpoveď podla § 63 odst. 1 písm. a), pôjde o platnú výpoveď, aj keď si tehotná.Ak však v priebehu výpovednej doby nastúpiš na PN-ku, výpovedná doba končí až po skončení PN.

Veronika, ak by išlo o písmeno a), tak tam by jej pn nepredlžila trvanie prac.pomeru, lebo tam ochrannu doba neplynie, tj. končí pp posledným dnom výpovednej doby. aj ked som čítala tuším tu nejaké pochybnosti o tom, toto je môj názor.

A aj ked som predtým (ked sa ma to týkalo) myslela, že výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) možno dať ak sa napr. ruší pobočka, teraz si nie som velmi istá, po tom, čo som čítala niekolko príspevkov o tom, (napr v epi). Aj ked zákonník práce to nerieši čo je časť podniku, zdá sa, že to len ak sa rušia samostatné časti podniku (asi to súvisí s ich právnou subjektivitou), a teda rušia sa hlavne zo zákona či súdnym rozhodnutím. Ak by som bola mzdárka/šefka, už si netrúfnem napísať výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) ZP bez porady s právnkom v tom zbehnutým.
brčko
17.05.12,08:40
miesto ti musí ponúknuť pred tým, než ti dá výpoved, inak súhlasím
veronikasad
17.05.12,08:46
Veronika, ak by išlo o písmeno a), tak tam by jej pn nepredlžila trvanie prac.pomeru, lebo tam ochrannu doba neplynie, tj. končí pp posledným dnom výpovednej doby. aj ked som čítala tuším tu nejaké pochybnosti o tom, toto je môj názor.

A aj ked som predtým (ked sa ma to týkalo) myslela, že výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) možno dať ak sa napr. ruší pobočka, teraz si nie som velmi istá, po tom, čo som čítala niekolko príspevkov o tom, (napr v epi), aj ked zákon nie presne to rieši či je časť podniku. Zdá sa, že to len ak sa rušia samostatné časti podniku (asi to súvisí s ich právnou subjektivitou), a teda hlavne zo zákona či súdnym rozhodnutím. Ak by som bola mzdárka/šefka, už si netrúfnem napísať výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) ZP bez porady s právnkom v tom zbehnutým.
Gabika, nemyslím si to - neide teraz o tehotenstvo, ale PN-ku.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
brčko
17.05.12,08:48
Ak odmietneš miesto, ktoré nezodpovedá tvojej prac.zmluve, staneš sa nadbytočnou, no si v ochrannej dobe pred výpovedou, tak to je podla mna prekážka na strane zamestnávatela a musel by ti platiť náhradu mzdy priemerkou.
Jananu
17.05.12,09:20
Tak rekapitulácia:
-podľa a) by mi vypoveď nemali dať... aj keď asi nikdy nevieš a ja budem musieť výpoveď prijať, lebo aj tak bude platná (alebo sa súdiť) ,
-podľa b) ak odmietnem preradenie na iné miesto, budem dostávať "priemerku" (počíta sa z aktuálne zníženého platu, alebo z predchádzajúceho obdobia - rozhodujúceho obdobia? rozdiel od oznamenia o tehotenstve je polovica platu)