ivoška
17.05.12,05:50
Dobrý deń,
som rozvedená mám dve deti vo veku 16 a 10 rokov.S ex manželom nekomunikujem a po rozvode som ho riadne vyplatila ....až dosť.... zo "spoločneho" majetku.Teraz som sa prestahovala,zobrala som uver a zvýšila som si úróveň a hodnotu bývania.Mám rizikovú prácu,denne som na cestách v aute a každý deń je riziko že sa domov nevrátim z ciest....Moja otázka znie ako sa môžem ohrániť v prípade mojej smrti aby môj ex nemohol spravovať môj majetok resp.kto by bol dedičom? Mám nárok spravovať môj majetok môj ex do dovršenia veku dospelosti našich detí ? To by som sa asi v hrobe otáčala ako na grile......
KEJKA
17.05.12,05:05
ešte doplň, či ste si po rozvode právoplatne rozdelili majetok, alebo to bola dohoda len medzi vami.Ak je všetko právoplatné, dediť budú tvoje deti a spravovať majetok bude ich poručník /neviem isto či je to správny výraz/, nemusí to byť ex-manžel, ale iný príbuzný, krstní rodičia, teta, najlepšie ak spíšeš svoju vôľu - ustanovíš niekoho, komu dôveruješ za budúceho opatrovníka.
Samozrejme s jeho súhlasom. Budeš kľudnejšia.
/ja som tak urobila - aj ked nie písomne - kedysi dávno, dohodla som sa so svojim bratom, musel mi sľúbiť, že sa takejto úlohy ujme, písomne sme to neriešili, žiaden ex nebol iba moje obavy, že tu nie som večne...../
willma
17.05.12,05:53
Súhlasím s KEJKOU, ja som tiež mala debat s mojim prvorodeným - sestry sa veru nevzdá a postará sa o ňu v prípade najhoršom.
ivoška
17.05.12,06:15
Kejka,vysporiadanie BSM je pravoplatne u pravnika...tzn.bolo by dobre pisomne ustanovit napr.mojich rodicov ze v pripade mojej smrti budu spravovat majetok....treba to pravne overit alebo staci ak to bude nejaka pisomna dohoda medzi nami ?
ivoška
17.05.12,06:42
mám otázku....priateľ má 16 ročného syna ktorý je z bezmanželského zväzku...tzn.s matkou neboli manželia,len spolu istý čas žili.Už 10 rokov žije mimo ich domácnosti,počas tohto obdobia nadobudol vlastný byt...v prípade že by nedajbože zomrel ,dedí jeho syn.Moja otázka je či môže matka jeho syna nakladať do jeho plnoletosti z majetkom ktorý by syn zdedil....
KEJKA
17.05.12,07:22
Kejka,vysporiadanie BSM je pravoplatne u pravnika...tzn.bolo by dobre pisomne ustanovit napr.mojich rodicov ze v pripade mojej smrti budu spravovat majetok....treba to pravne overit alebo staci ak to bude nejaka pisomna dohoda medzi nami ?
ja nie som právnik. Pokiaľ sa však dohodnete a dáte to na papier, tak sa nič nestane, ak si tie podpisy dáte aj overiť.
Keby náhodou bol spor o majetok a napr. len kvôli tomu by sa Tebou neželaná osoba hlásila o deti - overený podpis je overený podpis, ten sa už ťažko dá spochybniť.
Len ja by som tam nedávala len rodičov, akoby si naisto počítala, že ťa prežijú, prečo? Ak tgo chceš mať poistené, tak tam daj napr. v prvom rade rodičov, v druhom rade ďalšiu osobu.
KEJKA
17.05.12,07:24
mám otázku....priateľ má 16 ročného syna ktorý je z bezmanželského zväzku...tzn.s matkou neboli manželia,len spolu istý čas žili.Už 10 rokov žije mimo ich domácnosti,počas tohto obdobia nadobudol vlastný byt...v prípade že by nedajbože zomrel ,dedí jeho syn.Moja otázka je či môže matka jeho syna nakladať do jeho plnoletosti z majetkom ktorý by syn zdedil....
syn je syn, dediť bude, viac príspevok 2 s podporou 3.
doktor23
17.05.12,08:20
o tom, kto bude jeho zástupcom nerozhoduje nebohý rodič. Jeho zákonným zástupcom je druhý rodič, pričom príbuzný môžu podať žalobu na súd, aby sa tento zástupca zmenil ...
KEJKA
17.05.12,08:39
o tom, kto bude jeho zástupcom nerozhoduje nebohý rodič. Jeho zákonným zástupcom je druhý rodič, pričom príbuzný môžu podať žalobu na súd, aby sa tento zástupca zmenil ...
áno, zo zákona "automaticky" druhý rodič.
Ale ak bude písomnosť, prejav vôle nebohého, tak to sa bude hádam brať do úvahy, či je to jedno?
je fakt jedno, či bude spísaná dohoda alebo nebude?
luja5
17.05.12,09:21
... bolo by dobre pisomne ustanovit napr.mojich rodicov ze v pripade mojej smrti budu spravovat majetok....treba to pravne overit alebo staci ak to bude nejaka pisomna dohoda medzi nami ?
- Ty ustanoviť nemôžeš, môže len súd
- možno pomôže http://www.e-pravo.sk/questions/view/364/sprava-majetku-maloleteho-dietata
- môj názor je taký, že písomne môžeš prejaviť svoju vôľu, uviesť v nej dôvody, prečo si želáš, aby to boli Tvoji rodičia a nie otec detí (Tvoj ex-manžel), túto vôľu by mali u seba Tvoji rodičia, ktorí by po Tvojej smrti podali súdu príslušný návrh, ale v konečnom dôsledku by záležalo od súdu, ako by posúdil dôvody/dôkazy a iné okolnosti a ako by rozhodol