Andy055
17.05.12,08:37
Dobrý deň,
vedel by nám niekto poradiť pri výbere kotla na tuhé palivo? Odporúčania máme na kotle BUDERUS a ATTACK. Máte s nimi niekto nejaké dobré aj zlé skúsenosti? Ďakujem.
drozdm
17.05.12,07:05
aky kotol ? klasicky liatinovy alebo drevosplynovaci? attack liatinovy mame a nič extra...strašne sa zanaša aj napriek tomu že kurim suchym drevom a podobne som počul od dalšich dvoch .o drevosplynovacom moc neviem ..beriem pravdepodobne liatinovy viadrus
Andy055
17.05.12,07:09
Určite liatinový. Uvažovali sme aj nad Viadrusom, ale nemáme naňho dobré odporúčania, praskajú na ňom články - je tam veľmi tenká liatina.
drozdm
17.05.12,08:12
Určite liatinový. Uvažovali sme aj nad Viadrusom, ale nemáme naňho dobré odporúčania, praskajú na ňom články - je tam veľmi tenká liatina.
hmm to som nepočul ešte
mal som to v byte kde sme byvali asi 5 rokov a bez najmenšieho problemu ..ťažko povedať
lapejko
17.05.12,19:01
Určite liatinový. Uvažovali sme aj nad Viadrusom, ale nemáme naňho dobré odporúčania, praskajú na ňom články - je tam veľmi tenká liatina.

Už som tu minule naštartoval debatu o Attackoch, náhodou sme prišli na to, že väčšina ich dechtuje t.j. zle spaľuje, tieto referencie sú od mojich známych a pár z celého SK aj na Porade, kolega stolár spaľuje iba zvyšky stolárskeho reziva, býva na kopci a má nový 200-ku komín a stále dechtuje, toto sú staré info. Dˇalší sused teraz po skončení vykurovacej sezóny, chcel svoj Attack poriadne vyčistiť, zistil, že strdný článok slzí, po miernom poklepaní sa objavila prasklina a voda striekala. Článok sme kúpili nový aj s prísl. ale doporučujem všetkým majiteľom Attackov, ktorým kotol dechtoval aby poriadne skontrolovali články teraz v lete. Viadrus mal krátkodobý problém s nekvalitnou liatinou pred pár rokmi a pokazilo mu to meno, ale ja na neho nedám dopustiť, spaľujem v ňom všetko drevo bez ohľadu na vlhkosť, na suché drevo musím použiť plechové rošty na spomalenie horenia a nikto z mojich zákazníkov a známych s ním zatiaľ nemal problém, cca 8 ks čo poznám.
Martin1310
17.05.12,19:32
Prečo všetci chcete kúriť drevom v kotly ktorý je primárne určený na spalovanie uhlia.Ja neviem ale ked sa pozriem do Viadrusu a vidím hned za ohniskom velkú dieru do komína tak mám pocit že všetko teplo vyletí von komínom.V mojom plecháči absolvuje 3metre dlhú cestu než príde do komína.Drevo predsa horí dlhím plamenom,nesála ako uhlie.Leda že by ste to stále dusili potom by to bolo jedno ale potom sa zase nečudujte že vám dehtujú.
drozdm
17.05.12,20:29
Prečo všetci chcete kúriť drevom v kotly ktorý je primárne určený na spalovanie uhlia.Ja neviem ale ked sa pozriem do Viadrusu a vidím hned za ohniskom velkú dieru do komína tak mám pocit že všetko teplo vyletí von komínom.V mojom plecháči absolvuje 3metre dlhú cestu než príde do komína.Drevo predsa horí dlhím plamenom,nesála ako uhlie.Leda že by ste to stále dusili potom by to bolo jedno ale potom sa zase nečudujte že vám dehtujú.
a aky maš kotol
Martin1310
17.05.12,21:01
Tento čo mám teraz som si spravil sám,pretože mi v podstate žiadny nevyhovoval.Chcel som velký prikladací priestor a to pri kúpenom kotli majú iba velké výkonné kotle a taký nepotrebujem. ale mal som predtím tiež dva plecháče ,značku neviem boli to staršie kotle. Mne jednoducho príde škoda toho tepla čo ide do komína,inak nemám nič proti liatinovím iste sú to dobré trvanlivé kotle len keby boli pre drevo trošku inak tvarované.
Andy055
18.05.12,04:33
Čo sa týka toho Attacku, tak väčšinou som naňho našla podobné referencie ako píšete, že sa veľmi zanáša. Na Viadrus žiaľ nemám dobré referencie už ani priamo od susedov a známych, jedným tiež praskol článok a viacerí sa sťažujú na tú tenkú liatinu. Možno majú kotle z doby keď mal Viadrus ten problém, to neviem. A čo BUDERUS, s tým máte niekto nejaké skúsenosti? Doteraz som na tento kotol nenašla žiadne referencie.
lapejko
18.05.12,21:09
buderus a ferolli vyzerajú presne ako attack, oproti viadrusu majú jedno spoločné, liatinu odlievanú pod tlakom
drozdm
19.05.12,20:10
buderus a ferolli vyzerajú presne ako attack, oproti viadrusu majú jedno spoločné, liatinu odlievanú pod tlakom
a čo je lepšie pre kotol odlievanie pod tlakom alebo..
lapejko
20.05.12,10:00
kamaráti strojári sa o tom minule bavili a dospeli k názoru, že voľne liata liatina do formy vyplaví na povrch všetky ľahké nečistoty, preto má taký drsný a nepekný povrch, pod tlakom je do formy vstreknutá vrátane všetkého bordelu, ktorý môže vytvoriť bubliny a oslabenia steny...
lapejko
02.02.13,20:55
Tak na bratrancovom Attacku začali tiecť ďalšie dva články, v jari sa jeden menil...
bubulo
04.02.13,10:22
taktiez sa musim priklonit na tu stranu ohladom Attacku ze sa dost zanasa. OSobne skusenosti a to kurime suchym drevom a aj tak.
Ander111
05.02.13,11:42
Teraz mám VIADRUS a som s ním spokojny, ale to je ešte stará verzia na koks a pevné palivo. Všetko záleží ako sa kúri, či dechtuješ ( veľa dymu pri škrtení a nízkych teplotách ) a nesmie sa vlhké drevo použiť. Teraz sa články vyrábajú pod tlakom ,takže sú odolné, ale ak sa udrie do článku drevom, alebo sa horúceho článku dotkne voda môže sa článok poškodiť.
Nandrolon
05.02.13,12:07
a čo tak kotol, v ktorom sa dá spáliť všetko a je kvalitný, s vymeniteľnými roštami ?
primárne je určený na prach z čierneho uhlia, kde 25 kg vrecko horí aj 5 dní...

http://kolton.pl/ typ MATIX, ale cena je trochu vyššia....
SERVIS
11.02.13,07:39
Mohol by sem dať ešte niekto nejaké názory? mne začal tiect splyňovací kotol po 4 rokoch a už ho nechcem kúpiť tretí krát. síce sa výborné ovláda, ale dechtuje, bohužiaľ..iste je to aj mojou vinou, ráno idem preč, naložím a kým sa vrátim z práce tak keď nechcem mať vyhorené, tak sa to tam dusí. pomaly si zháňám info o nejakom inom type kotla, ktorý čosi vydrží a hlavne aby som nemusela každý deň zakurovať.
lojko
11.02.13,07:56
Prečo všetci chcete kúriť drevom v kotly ktorý je primárne určený na spalovanie uhlia.Ja neviem ale ked sa pozriem do Viadrusu a vidím hned za ohniskom velkú dieru do komína tak mám pocit že všetko teplo vyletí von komínom.V mojom plecháči absolvuje 3metre dlhú cestu než príde do komína.Drevo predsa horí dlhím plamenom,nesála ako uhlie.Leda že by ste to stále dusili potom by to bolo jedno ale potom sa zase nečudujte že vám dehtujú.

tomu verte
SERVIS
11.02.13,08:18
tak mi poraď kotol na drevo..
dilo6666
18.02.13,19:56
ferroli=buderus=attack
Dusan Kurej
31.03.16,20:58
tak aky kotol kupit