Natka
13.02.06,12:18
Prosím vás, ako mám zaúčtovať nenávratný finančný príspevok z úradu práce, ktorý sa poskytuje na začatie podnikania? Príjem ovplyv.základ dane alebo nie? A použitie? Živnostník si založil živnosť v máji 2005, v máji dostal spomínaný príspevok, ale koncom novembra zomrel. Mám už iba pár dní na podanie daňového priznania na jeho živnosť, ale neviem čo s tým príspevkom. V dohode je písané, že v prípade úmrtia sa nepožaduje vrátenie príspevku. Ale mne sa hlavne jedná zaúčtovanie v jednoduchom účtovníctve: príjem príspevku, jeho použitie a zostatok.
bredikova
13.02.06,11:22
Prosím vás, ako mám zaúčtovať nenávratný finančný príspevok z úradu práce, ktorý sa poskytuje na začatie podnikania? Príjem ovplyv.základ dane alebo nie? A použitie? Živnostník si založil živnosť v máji 2005, v máji dostal spomínaný príspevok, ale koncom novembra zomrel. Mám už iba pár dní na podanie daňového priznania na jeho živnosť, ale neviem čo s tým príspevkom. V dohode je písané, že v prípade úmrtia sa nepožaduje vrátenie príspevku. Ale mne sa hlavne jedná zaúčtovanie v jednoduchom účtovníctve: príjem príspevku, jeho použitie a zostatok.

Ja som príjem dala oko príjem neovpl. ZD. Počas rok som zaň kupovala, ale som ho neminula ešte celý. V koncoročných uzávierkových operáciach som dala len príslušnú časť , ktorá zodpovedala nákupu do prímov ovplyv. ZD.
Natka
13.02.06,11:31
Ja som príjem dala oko príjem neovpl. ZD. Počas rok som zaň kupovala, ale som ho neminula ešte celý. V koncoročných uzávierkových operáciach som dala len príslušnú časť , ktorá zodpovedala nákupu do prímov ovplyv. ZD.Prepáč, nepochopila som. Išla si podľa §9 ods. 2d) alebo §17 ods. 3h) alebo §19 ods. 2m) ?
bredikova
13.02.06,11:38
Prepáč, nepochopila som. Išla si podľa §9 ods. 2d) alebo §17 ods. 3h) alebo §19 ods. 2m) ?

§9 odst. 2d) nemôžeš použiť , lebo ty si dostala príspevok na výdaje , z ktorých ti budú plynúť príjmy podľa §6. Takže dotácia-príjem podľa §17 odst. 3 h) a následne výdaje podľa §19 ods 2m). Daňovo budeš vlastne na nule.

je tu toho na PORADE dosť popísaného o danej problematike.:D
Natka
13.02.06,12:15
To znamená, že príjem príspevku neovplyv.ZD, výdaj tiež neovplyv.ZD a zostatok nepoužitý príspevok ovplyv.ZD?
bredikova
13.02.06,12:39
To znamená, že príjem príspevku neovplyv.ZD, výdaj tiež neovplyv.ZD a zostatok nepoužitý príspevok ovplyv.ZD?


Nie.
Uvediem príklad.
Príspevkok 40 300,- Sk prijatý napr. 1.5.2005 Dáš príjem NZD
Počas rok napr. nákup:
v júli počítač za 20 000,- Sk Výdaj OZD
v septembri Sofrware za 5 000,- Sk Výdaj OZD
v decembri tlačiareň za 5 000,- Sk Výdaj OZD

spolu 30 000,- Sk

V uzávierkových operáciach dáš do príjmov OZD 30 000,- Sk ako nepeňažnú operáciu.

V prímoch NZD ti zostane 10 300,- ktoré prefinancuješ až v roku 2006

Ak minieš všetko v tomto roku tak v uzávierkových operáciach dáš do príjmov OZD 40 300,- Sk ako nepeňažnú operáciu.

:p
Natka
13.02.06,12:45
Už mi je v tom jasnejšie, ale čo s tým, keď živnostník umrel na konci roka? Minul iba podľa tvojho príkladu: 40 300 prijal, 20 000 minul a zostalo mu 20 300? Čo s tými 20 300? A čo všetko môžem dať do výdavkov?
bredikova
13.02.06,12:51
Už mi je v tom jasnejšie, ale čo s tým, keď živnostník umrel na konci roka? Minul iba podľa tvojho príkladu: 40 300 prijal, 20 000 minul a zostalo mu 20 300? Čo s tými 20 300? A čo všetko môžem dať do výdavkov?

No to už neviem. Chvala bohu taký prípad som nemala. Ja by som sa opýtala na príslušných miestach t.j. Úrad práce a Daňový úrad. Alebo nech sa vyjadria skúsenejší z PORADY.
Elen1
14.02.06,11:24
Môžem otázočku, čo ak sa peniaze z príspevku nakúpim DM nad 30 000,--, musím dať do príjmov celú čiastku a do výdajov len do výšky odpisu, alebo aj do výdajov môžem dať celú čiastku. Ďakujem
bredikova
14.02.06,11:44
Môžem otázočku, čo ak sa peniaze z príspevku nakúpim DM nad 30 000,--, musím dať do príjmov celú čiastku a do výdajov len do výšky odpisu, alebo aj do výdajov môžem dať celú čiastku. Ďakujem

Musíš postupovať podľa §17odst.3h). Teda ak kúpiš DM nad 30 000,- dáš do výdajov len čiastku zodpovedajúcu odpisom a podtupne ako budeš nasledujúe roky odpisovať postupne budeš dávať do výdajov aj príslušnú čiastku podpory.
:p
bredikova
14.02.06,11:48
Ešte k tým príjmom. Celú podporu dáš do nezdanit. príjmov. A výdaj upravuješ v uzávierkových operáciach.
gandy
14.02.06,18:42
Ja tiež nastokrát ďakujem za vysvetlenie,lebo tiež som si s tým nevedela poradiť.
Elen1
14.02.06,18:54
Poprosím ešte vysvetliť na konkrétnom príklade:
podpora 40 100,--
nákup PC 40 500,--
Ja som myslela, že do ostatných zdaniteľných príjmov dávam 40 100,-- a do výdavkov 1/4 zo 40 500,--, teda 10 125,--. Mýlim sa???
bredikova
14.02.06,19:42
Poprosím ešte vysvetliť na konkrétnom príklade:
podpora 40 100,--
nákup PC 40 500,--
Ja som myslela, že do ostatných zdaniteľných príjmov dávam 40 100,-- a do výdavkov 1/4 zo 40 500,--, teda 10 125,--. Mýlim sa???

Nie. Musíš postupne dávať do zdaniteľných príjmov čiastku rovnajúcu sa 1/4 odpisov:

Príjem 40 100,- Príjmy neovplyv. ZD

nákup 2005 40 500,- Výdaje neovplyv. ZD

Rok 2005 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 1 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 10 125

Rok 2006 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 2 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 10 125

Rok 2007 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 3 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 10 125

Rok 2008 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 4 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 9 725

:o
lydinka
14.02.06,19:56
Ešte k tým príjmom. Celú podporu dáš do nezdanit. príjmov. A výdaj upravuješ v uzávierkových operáciach.

A ked podnikatel minie celu dotaciu s ESF v roku 2005 a v tomto roku ju aj dostal, môžem ju zahrnuť do príjmov ovpl. daň a výdavky do VOZD?
Ak nie, môžem neminutú čiastku upravovat v uzávierkových operáciách?
bredikova
14.02.06,20:03
A ked podnikatel minie celu dotaciu s ESF v roku 2005 a v tomto roku ju aj dostal, môžem ju zahrnuť do príjmov ovpl. daň a výdavky do VOZD?

V podstate áno. Ty však musíš účtovať tak ako ti idú účtovné operácie . t.j. , keď príjmeš dotáciu, ty ešte nevieš čo za ňu kúpiš a či ju preinvestuješ v danom roku. Tak ju dáš do príjmov neovpl. ZD. Až na konci roka ju vieš vysporiadať.



Ak nie, môžem neminutú čiastku upravovat v uzávierkových operáciách?
Pozri si príspevok 6.
lydinka
14.02.06,20:13
V podstate áno. Ty však musíš účtovať tak ako ti idú účtovné operácie . t.j. , keď príjmeš dotáciu, ty ešte nevieš čo za ňu kúpiš a či ju preinvestuješ v danom roku. Tak ju dáš do príjmov neovpl. ZD. Až na konci roka ju vieš vysporiadať.



Pozri si príspevok 6.

Tento prispevok som pochopila, diky za pomoc, len ešte neviem ako to mam nahodiť do tych nepenažných operácii. Napríklad z dotácie neminiem v roku 2005 8000,- sk. Ako to zaučtujem?
Ďakujem za pomoc.
bredikova
14.02.06,20:22
Tento prispevok som pochopila, diky za pomoc, len ešte neviem ako to mam nahodiť do tych nepenažných operácii. Napríklad z dotácie neminiem v roku 2005 8000,- sk. Ako to zaučtujem?
Ďakujem za pomoc.

Ty si musíš viesť pomocnú evidenciu príspevku-dotácie s postupným nákupom za ňu. Tých 8000 ti v pomocnej evidencii zostane na minutie v ďalšiom roku. V denníku o nich nebudeš účtovať v roku 2005 ale až v roku 2006. neviem či som to dobre vysvetlila? :confused:
lydinka
14.02.06,20:33
Ty si musíš viesť pomocnú evidenciu príspevku-dotácie s postupným nákupom za ňu. Tých 8000 ti v pomocnej evidencii zostane na minutie v ďalšiom roku. V denníku o nich nebudeš účtovať v roku 2005 ale až v roku 2006. neviem či som to dobre vysvetlila? :confused:

Čiže nerobím žiadne uzávierkové operácie, len ked napr, v januári 2006 dokupim niečo za tych zvyšných 8000,- tak ich zaučtujem znova do VNZD?
Pochopila som to správne?
millo
14.02.06,21:20
Nie. Musíš postupne dávať do zdaniteľných príjmov čiastku rovnajúcu sa 1/4 odpisov:

Príjem 40 100,- Príjmy neovplyv. ZD

nákup 2005 40 500,- Výdaje neovplyv. ZD

Rok 2005 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 1 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 10 125

Rok 2006 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 2 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 10 125

Rok 2007 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 3 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 10 125

Rok 2008 : Výdaje OZD - odpisy - 10 125,- 4 štvrtina
Príjmy OZD - nepeňažná operácia v uzávierkových operáciach
- 9 725

:o
UP som sa zaviazal podnikat na 2 roky potom mozem ukoncit podnikanie . Zaujimalo by ma co potom z odpisom OZD?:confused:
bredikova
14.02.06,22:11
Čiže nerobím žiadne uzávierkové operácie, len ked napr, v januári 2006 dokupim niečo za tych zvyšných 8000,- tak ich zaučtujem znova do VNZD?
Pochopila som to správne?

Ok. Ohladne tých 8000 nerobíš v roku 2005 žiadne uzávierkové operácie. presne si to vystihla. Vlastne z daňového hladiska musíš byť dotácia a nákup za dotáciu na nule.:rolleyes:
bredikova
14.02.06,22:15
UP som sa zaviazal podnikat na 2 roky potom mozem ukoncit podnikanie . Zaujimalo by ma co potom z odpisom OZD?:confused:

To je len účtovné rozpúšťanie do nákladov. Ty si vlastne za tie peniaze nakúpil a splnil si podmienky dotácie. :D
lydinka
15.02.06,16:21
To je len účtovné rozpúšťanie do nákladov. Ty si vlastne za tie peniaze nakúpil a splnil si podmienky dotácie. :D

Dakujem ti veľmi pekne, veľmi si mi pomohla
apo
15.02.06,17:04
No to už neviem. Chvala bohu taký prípad som nemala. Ja by som sa opýtala na príslušných miestach t.j. Úrad práce a Daňový úrad. Alebo nech sa vyjadria skúsenejší z PORADY.
Možných riešení je viac po úmrtí živnostníka.

Všeobecne bez ohľadu na príspevok z úradu práce.

1. Živnosť sa ukončí.
2. V živnosti bude pokračovač niekto z pozostalých.

1. Prvý prípad je o tom, že sa podá daňové priznanie a ukončí sa živnosť so všetkými náležitosťami ako keď ukončí podnikanie žijúci daňovník. Dodania sa pohľadávky a zásoby, do daňových výdavkov pôjdu záväzky a daň zaplatí ten kto je na to poverený podľa zákona o správe daní a poplatkov (za pomoci správcu dane sa tieto úkony urobia bez nejakých väčších ťažkostí)
Problémom ostane nedočerpaná dotácia. Vzhľadom na to, že sa už nepreinvestuje logicky mi vyplývajú dve možnosti
a. Dodaniť.
b. Vrátiť úradu práce.
Mám s týmto postupom osobnú skúsenosť a správca dane bol ústretový všetko prebehlo bez stresov a v súlade s daňovými postupmi.

2. Ak niekto z pozostalých bude pokračovať v živnosti tak po konzultácii na živnostenskom odbore sa dozvie, že je to možné pod pôvodným ičom, a pôvodným obchodným menom po dobu počas ktorej (už si prene nepamätám) sa neuzavrie dedičské konanie. Takéto prípady sm mal dva, raz pokračoval manžel a v druhom prípade syn. Ten proces trval minimálne dve daňové obdobia kým syn nezačal podnikať s vlastným živnostenským listom. Pri riešení tohoto postupu sa treba radiť aj s komerčným právnikom a nedať všetko len nato ako povie notár. Bolo to dosť na dlhé lakte.
Čo sa týka nedočerpanej dotácie v tomto prípade tak sa nič nedeje nakoľko živnosť bude ďalej pokračovať, ale nič netreba brať ako samozrejmosť a všetko prekonzultovať s Úradom práce.

Všeobecná rada.
Chodiť po úradoch a trpezlivo zbierať informácie, alebo celú vec zveriť komerčnému právnikovi. Z osobnej skúsenosti podľa bodu 1 viem, že úkon od komerčného právnika bol úplným nezmyslom podľa vyjadrenia sudkyne z decičského súdu. Všetko sme vysporiadali osobným a ľudským jednaním a ústretovým prístupom z obidvoch strán či už sme jednali s úradmi, alebo obchodnými partnermi.
lydinka
15.02.06,17:08
To je len účtovné rozpúšťanie do nákladov. Ty si vlastne za tie peniaze nakúpil a splnil si podmienky dotácie. :D

CHcela by som ešte vedieť, či sa dotácia s ESF zaznamenáva do DP do nejakeho osobitého riadku. Dakujem
apo
15.02.06,17:25
CHcela by som ešte vedieť, či sa dotácia s ESF zaznamenáva do DP do nejakeho osobitého riadku. Dakujem

Už v predchádzajúcom príspevku bolo uvedené, že v uzávierkových operáciách ako nepeňažný zápis v denníku sa zaúčtuje príjem, ktorý zvýši základ dane z príjmu.

V daňovom priznaní sa nič neuvedie. Je nepríjemné to, že tento príjem bude ovplyvňovať výšku vymeriacieho základu pre odvody do fondov. Ale bude to len príjem, ktorý sa bude rovnať výdavkom financovaným z príspevku od úradu práce.

apo
alexxandra
17.02.06,06:10
Este sa chcem opytat k tomu,ze tento prijem vstupuje do zakladu pre vypocet fondov do SP. To je mi viac menej jasne. Chcem sa opytat,ze ked v minulom roku podnikatel kupil z tohto prispevku PC, minuly rok sme rozpustili 1/4 do prijmu aj do vydavku, OK. Tento rok ma prijem z podnikania 78 tis, a stale by nemusel byt povinne poisteny do SP. Ak mu ale rozpustim odpis 2./4, tak mu prijem skoci o 9tis a stane sa povinne poistenym do SP,co nechce. Mam taky dojem,ze som sa tu niekde stretla s tym,ze v tomto pripade,ked sa rozpusta prispevok,nie je mozne vynechat odpis, tak ako to normalne umoznuje zakon o dani z prijmov. Je to pravda? Mozem v roku 2005 prerusit odpisovanie,alebo nemozem? Je asi nespravne uctovat odpis 2005 ako vydavok neovplyvnujuci dan a rozpustenie dotacie ako prijem neovplyvnujuci dan? Danovo by to vyslo rovnako,ale mam pocit,ze sa nieco na tuto temu rozoberalo ... prosim poradte :-)

Dakujem.
bredikova
17.02.06,07:11
[quote=alexxandra]Este sa chcem opytat k tomu,ze tento prijem vstupuje do zakladu pre vypocet fondov do SP. To je mi viac menej jasne. Chcem sa opytat,ze ked v minulom roku podnikatel kupil z tohto prispevku PC, minuly rok sme rozpustili 1/4 do prijmu aj do vydavku, OK. Tento rok ma prijem z podnikania 78 tis, a stale by nemusel byt povinne poisteny do SP. Ak mu ale rozpustim odpis 2./4, tak mu prijem skoci o 9tis a stane sa povinne poistenym do SP,co nechce. Mam taky dojem,ze som sa tu niekde stretla s tym,ze v tomto pripade,ked sa rozpusta prispevok,nie je mozne vynechat odpis, tak ako to normalne umoznuje zakon o dani z prijmov. Je to pravda? Mozem v roku 2005 prerusit odpisovanie,alebo nemozem? Je asi nespravne uctovat odpis 2005 ako vydavok neovplyvnujuci dan a rozpustenie dotacie ako prijem neovplyvnujuci dan? Danovo by to vyslo rovnako,ale mam pocit,ze sa nieco na tuto temu rozoberalo ... prosim poradte :-) [quote=alexxandra]

V zákone so nenašla nič čo by ti zabraňovalo prerušiť odpisy. Ty si splnila podmienku príspevku. Nakúpila si zaň podľa podnikateľského plánu. Ale možno existuje aj iný názor.
A tá úvaha nemôže byť. je to nesprávne účtovanie.
apo
17.02.06,08:56
Este sa chcem opytat k tomu,ze tento prijem vstupuje do zakladu pre vypocet fondov do SP. ..... Mam taky dojem,ze som sa tu niekde stretla s tym,ze v tomto pripade,ked sa rozpusta prispevok,nie je mozne vynechat odpis, ..........


Prerušiť odpisovanie je zakázané pri paušálnych výdavkoch. V predchádzajúcich príspevkoch bola uvedená infomrmácia o zakáze prerušovania odpisovania v súvislosti s kombináciou dodácie a paušálnych výdavkov.

apo
alexxandra
19.02.06,15:57
aha,ano,uz je mi to jasne :-) Je to logicke,nemoze si akoze "usetrit" vydavky. Takze ak ma normalne vydavky,nie pausalne,moze presrusit odpisovanie? Nebude to socialna poistovna posudzovat ako obchadzanie povinnosti?