miroKam1978
17.05.12,11:18
Chcem sa opýtať takúto vec.
Skončil mi dňom 16.5.2012 pracovný pomer na dobu určitú.
Chcem sa Vás opýtať či som ešte v ochranej dobe a či si viem momôct keď by som išiel teraz na PN.
Celu dobu PN mi bude platiť socialna poistovňa či este aj zamestnavateľ ?
V prípade že mi PN bude platiť len Soc. poisťovna, tak o akú mes. sumu by asi išlo za mesiac?

Dakujem
katka50
17.05.12,09:31
Chcem sa opýtať takúto vec.
Skončil mi dňom 16.5.2012 pracovný pomer na dobu určitú.
Chcem sa Vás opýtať či som ešte v ochranej dobe a či si viem momôct keď by som išiel teraz na PN.
Celu dobu PN mi bude platiť socialna poistovňa či este aj zamestnavateľ ?


Dakujem

Máš ochrannú lehotu 7 dní od ukončenia PP. Od prvého dňa PN Ti nemocenské dávky vypláca Soc. poisťovňa.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
miroKam1978
17.05.12,09:35
Viete mi povedať o akú sumu za mesiac by asi išlo v prípade vyplacania PN Soc. poisťovnou?
ivka70
17.05.12,09:37
Viete mi povedať o akú sumu za mesiac by asi išlo v prípade vyplacania PN Soc. poisťovnou?

No to teda nevieme, take kristalove gule este nevymysleli.
Ono to totiz zavisi od tvojho vymeriavacieho zakladu a ten oid toho, kolko si do SP odvadzal, teda aky bol tvoj prijem :)
brčko
17.05.12,09:37
odkedy trval tento prac.pomer?
miroKam1978
17.05.12,09:42
Prac.pomer začal 16.05.2011 a skončil 16.05.2012. Môj čistý mes. príjem bol v priemere 300,- Eur
ivka70
17.05.12,09:47
Prac.pomer začal 16.05.2011 a skončil 16.05.2012. Môj čistý mes. príjem bol v priemere 300,- Eur

Pre vypocet VZ je podstatny rok 2011 v tvojom pripade, nie vsak cista mzda, ale hruba.
Okrem toho je potrebne vediet kolko dni si bol na PN, neplatenom volne a pod .....

Skus si pozriet vyplatnu pasku , VZ tam dost casto byva uvedeny.
veronikasad
17.05.12,10:17
Viete mi povedať o akú sumu za mesiac by asi išlo v prípade vyplacania PN Soc. poisťovnou?
akú mesačnú hrubú mzdu si mal v roku 2011 ?

Velmi zjednodušený výpočet

mesačná hrubá mzda / 30 = denný vymer.základ.

nemocenské vypláca SP od prvého dňa
prvé 3 dni = 25 % denného vymer.základu
od 4. dňa = 55 % denného vymer.základu

vypláca sa za kal. dni
miroKam1978
17.05.12,10:19
Hrubú mzdu som mal v priemere 380,- Eur. Na PN som bol 27 kal.dní.
Na výplatnej páske som našiel toto
DVZ-DNP: 12,49
Priemer:2,35
veronikasad
17.05.12,10:22
Hrubú mzdu som mal v priemere 380,- Eur. Na PN som bol 27 kal.dní.
Na výplatnej páske som našiel toto
DVZ-DNP: 12,49
Priemer:2,35
PN-ku si mal v roku 2012 ?
miroKam1978
17.05.12,10:25
V roku 2012 som bol na PN 8 dní.
veronikasad
17.05.12,10:27
V roku 2012 som bol na PN 8 dní.
Potom pri výpočte nemocenského bude SP vychádzať z DVZ, ktorý si uviedol.
Prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 % DVZ
ivka70
17.05.12,10:28
V roku 2012 som bol na PN 8 dní.

Ale ak si bol na PN v roku 2012, tak vies, ako si ju mal platenu.
Presne tak isto bude platena aj dalsia PN v roku 2012, v ochrannej dobe.
miroKam1978
17.05.12,10:38
Ešte som pozabudol, neviem či je to podstatné v tejto veci, ale som poberateľom čiast.invalid. dôchodku a úrazovej renty. Popritom som bol riadne zamestnaný. Teraz ked pôjdem na PN, neovplyvní mi to poberanie týchto dávok zo Soc. poisťovne?
Tlačivo PN od lekára treba zaniesť ešte k bývalému zamestnávateľovi, alebo priamo do Soc. poisťov.?
Všetkým ďakujem za rady a ochotu
veronikasad
17.05.12,10:46
Ešte som pozabudol, neviem či je to podstatné v tejto veci, ale som poberateľom čiast.invalid. dôchodku a úrazovej renty. Popritom som bol riadne zamestnaný. Teraz ked pôjdem na PN, neovplyvní mi to poberanie týchto dávok zo Soc. poisťovne?
Tlačivo PN od lekára treba zaniesť ešte k bývalému zamestnávateľovi, alebo priamo do Soc. poisťov.?
Všetkým ďakujem za rady a ochotu
Poberanie ČID nemá vplyv na výplatu nemocenského z ochr.doby. S úrazovou rentou nemám skúsenosti.
Choď sa najskôr zaevidovať na UP, až potom na PN-ku. Tlačivo o PN odnes priamo do SP, daj si potvrdiť prefotenú kopiu, budeš ju potrebovať pre UP.
jonky2
15.06.12,11:33
Koncom maja mi skoncil prac. pomer, sla som potom na PN. na tejto stranke som zachytila, ze stat za mna v tomto pripade plati iba zdravotne poistenie? nie dochodkove a socialne? tj. mozem mat neskor problem s materskou, ci podporou v nezamestnanosti? alebo sa mi za toto obdobie nebude ratat dochodok? vdaka moc..
veronikasad
15.06.12,11:40
Koncom maja mi skoncil prac. pomer, sla som potom na PN. na tejto stranke som zachytila, ze stat za mna v tomto pripade plati iba zdravotne poistenie? nie dochodkove a socialne? tj. mozem mat neskor problem s materskou, ci podporou v nezamestnanosti? alebo sa mi za toto obdobie nebude ratat dochodok? vdaka moc..
Kedy bol začiatok PN-ky ? Si evidovaná na UP ?

Počas PN-ky a evidencie na UP nie si nemocensky ani dôchodkovo poistená.
jonky2
15.06.12,11:47
vdaka za odpoved. a, ako to je s vypoctom materskej? potrebujem sa teda nejako pripoistit, ak by som chcela ist v najblizsom roku - dvoch na MD?
jonky2
15.06.12,11:49
zaciatok PN bol hned 1.6., teda v ochrannej dobe. na UP este registrovana nie som, no hned po skonceni pN sa chcem ist zaregistrovat. ak sa mi nepodari najst pracu do 3 mes, chcem poziadat o podporu na rozbeh podnikania a ist na zivnost. to by som ale musela 2 r vkuse byt na tej zivnosti - ako by to vyzeralo ak by som pocas tych 2 r chcela ist na MD? mala by som narok na matersku? z coho by sa mi vyratavala? vdaka..
veronikasad
15.06.12,11:49
vdaka za odpoved. a, ako to je s vypoctom materskej? potrebujem sa teda nejako pripoistit, ak by som chcela ist v najblizsom roku - dvoch na MD?
Kolko trval pracovný pomer ? Dobrovolné poistenie je možné len na celý balík - čo je platba cca 120€ mesačne pri min.vymer.základe. Ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (sleduje sa ku dňu začiatku novej PN-ky alebo materskej), stačí prihlásiť sa na balík dobr.poistenia pár dní pred vznikom nároku na nemocenské alebo materské.
jonky2
15.06.12,11:51
pracovny pomer trval 14 mesiacov..
veronikasad
15.06.12,11:54
pracovny pomer trval 14 mesiacov..
Pokial ti bude vychádzať že v čase nároku na nemocenské alebo materské budeš mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (zo zamestnania), platí postup v predch.príspevku. Počas poberania nemocenského a materského sa odvody na dobr.poistenie neplatia.
jonky2
15.06.12,11:58
vdaka.. ako je to teda s tou zivnostou pocas MD? ci to je uz ina tema, ze..
veronikasad
15.06.12,12:03
zaciatok PN bol hned 1.6., teda v ochrannej dobe. na UP este registrovana nie som, no hned po skonceni pN sa chcem ist zaregistrovat. ak sa mi nepodari najst pracu do 3 mes, chcem poziadat o podporu na rozbeh podnikania a ist na zivnost. to by som ale musela 2 r vkuse byt na tej zivnosti - ako by to vyzeralo ak by som pocas tych 2 r chcela ist na MD? mala by som narok na matersku? z coho by sa mi vyratavala? vdaka..
V prvom roku podnikania ako živnostník nie si povinne nemocensky poistená. Ak si nebudeš platiť dobr.poistenie, nárok na materskú zo živnosti ti nevznikne. Povinná registrácia živnostníka v SP vzniká k 1.7. nasl. kal.roka za predpokladu, že príjem živnostníka(tržby, nie zisk), za predch.kal.rok dosiahol 12-násobok min.vymer.základu.

Ak by si si počas záväzku voči úradu práce (do dvoch rokov od podpísania zmluvy), našla prácu na prac.zmluvu, môžeš tak urobiť a prevádzkovať živnosť v súbehu so zamestnaním. Aby si nemusela vracať časť dotácie, musí byť živnosť aktívna aj počas MD a RD.
jonky2
15.06.12,12:06
dakujem:) takze, nechala by som si zivnost aktivnu a pocas poberania materskej by som neplatila odvody.. ako je to na RD?
jonky2
15.06.12,12:07
a, co znamena ze je zivnost aktivna? staci ze si ju nepozastavim/nezrusim, alebo musim vykazovat nejaky prijem?
veronikasad
15.06.12,12:09
dakujem:) takze, nechala by som si zivnost aktivnu a pocas poberania materskej by som neplatila odvody.. ako je to na RD?
počas RD - závisí od výšky príjmu a zisku za predch. kal.rok. Ak prekročí príjem 12-násobok min.VZ, stávaš sa aj počas RD povinným platitelom odvodov v SP
V zdr.poisťovni - ako poistenec štátu - neplatíš preddavky z minima, ale v skutočnej výške (neupravené) na základe roč.zúčt.zdr.poistenia, vykonaného zdr.poisťovňou
Ingrid Ondruskova
15.06.12,14:48
pracujem vo firme posledných 12 mesiacov /predtým som bola na rodičovskom/
ak dám teraz v práci výpoveď, prihlásim sa na Úrade práce, a ochoriem až mesiac
po ochrannej lehote, z podpory človek prechádza na platenú PNku? Ale asi nie....
Stále bude bežať podpora....inak....ak človek berie 6 mesiacov podporu a potom
ochorie, nedostane od štátu celkom nič???
veronikasad
15.06.12,17:00
pracujem vo firme posledných 12 mesiacov /predtým som bola na rodičovskom/
ak dám teraz v práci výpoveď, prihlásim sa na Úrade práce, a ochoriem až mesiac
po ochrannej lehote, z podpory človek prechádza na platenú PNku? Ale asi nie....
Stále bude bežať podpora....inak....ak človek berie 6 mesiacov podporu a potom
ochorie, nedostane od štátu celkom nič???
ochranná doba - pokial neide o tehotnú pracovníčku - je len 7 dní od skončenia prac.pomeru, resp. iného nem.poistenia. Ak sa pred začiatkom PN-ky neprihlásiš na celý balík dobr.poistenia v SP, nemáš neskôr nárok na nemocenské. (nezabudni sa z neho po skončení PN odhlásiť a uhradiť alikv.časť).
silviad
31.07.12,07:41
Dobrý deň! Zamestnanec dostal výpoveď k 31.07., papiere sú všetky podpísané. Celý júl čerpal dovolenku. Dnes mi poslal PN od 31.07. keďže je ešte v pracovnom pomere my, ako zamestnávateľ mu platíme 10 dní, a potom pošlem papier do SP. Teraz otázka - na odhllášky do SP a ZP platí dátum 31.07. ? Ďakujem za odpoveď!
Tweety
31.07.12,07:44
Dobrý deň! Zamestnanec dostal výpoveď k 31.07., papiere sú všetky podpísané. Celý júl čerpal dovolenku. Dnes mi poslal PN od 31.07. keďže je ešte v pracovnom pomere my, ako zamestnávateľ mu platíme 10 dní, a potom pošlem papier do SP. Teraz otázka - na odhllášky do SP a ZP platí dátum 31.07. ? Ďakujem za odpoveď!
Dostal výpoveď a končí aj PP? Ak áno, tak jeden deň preplatíte náhradu príjmu, potom už SP preplatí nemocenské. Odhlášky budú teda k 31.7..
Mila123
31.07.12,07:44
odhlasuješ ho k 31 07 2012, zároveň do ZP urobíš zmenu platiteľa.....
a do SP zasielaš PN, platíte ako zamestnávateľ iba dnešný deň ako náhradu, od zajtra je platený už SP....
silviad
31.07.12,08:09
Ďakujem!
silviad
31.07.12,08:11
Ďakujem
Tweety
31.07.12,09:22
Rado sa stalo
silviad
16.08.12,05:33
Ešte stále k tejto téme : zamestnanec prevzal výpoveď z organizačných dôvodov v apríli, výpovedná lehota začala od 01.05. do 31.07. Zvolil si výpovednú dobu, všetky papiere sú podpísané. PN je vystavená od 31.07. a teraz hovorí, že je ešte stále našim zamestnancom a že jej nemôžme dať výpoveď počas PN ??? Podľa mňa u nás je to v poriadku, na SP sme zaslali PN a odhlásili z PP. V ZP je tiež prihlásený ako PN a odhlásený ako zamestanec. Ďakujem za vaše názory!
silviad
16.08.12,05:55
Ďakujem, som z neho už zúfalá!
veronikasad
16.08.12,06:44
Ešte stále k tejto téme : zamestnanec prevzal výpoveď z organizačných dôvodov v apríli, výpovedná lehota začala od 01.05. do 31.07. Zvolil si výpovednú dobu, všetky papiere sú podpísané. PN je vystavená od 31.07. a teraz hovorí, že je ešte stále našim zamestnancom a že jej nemôžme dať výpoveď počas PN ??? Podľa mňa u nás je to v poriadku, na SP sme zaslali PN a odhlásili z PP. V ZP je tiež prihlásený ako PN a odhlásený ako zamestanec. Ďakujem za vaše názory!
Zamestnanec má pravdu, pozri

§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
ivka70
16.08.12,06:58
Ešte stále k tejto téme : zamestnanec prevzal výpoveď z organizačných dôvodov v apríli, výpovedná lehota začala od 01.05. do 31.07. Zvolil si výpovednú dobu, všetky papiere sú podpísané. PN je vystavená od 31.07. a teraz hovorí, že je ešte stále našim zamestnancom a že jej nemôžme dať výpoveď počas PN ??? Podľa mňa u nás je to v poriadku, na SP sme zaslali PN a odhlásili z PP. V ZP je tiež prihlásený ako PN a odhlásený ako zamestanec. Ďakujem za vaše názory!

Ma pravdu, ak sa inak nedohodnete, pracovny pomer bude skonceny az poslednym dnom PNky.
silviad
16.08.12,08:19
Výpovedná doba bola od 01.05. do 31.07. a on má PN od 31.07. výpovedná doba nemala plynúť v ochrannej dobe. Tak teraz vôbec neviem. Pokiaľ by mal pravdu (nedohodli sme sa inak) tak teraz ju mám opäť prihlásiť do PP do SP a ZP ? Som z toho už dosť domotaná. Ďakujem za názory !
veronikasad
16.08.12,08:20
Výpovedná doba bola od 01.05. do 31.07. a on má PN od 31.07. výpovedná doba nemala plynúť v ochrannej dobe. Tak teraz vôbec neviem. Pokiaľ by mal pravdu (nedohodli sme sa inak) tak teraz ju mám opäť prihlásiť do PP do SP a ZP ? Som z toho už dosť domotaná. Ďakujem za názory !
PN-ka začala plynúť v ochrannej dobe, 31.7. pracovný pomer ešte trval. Pracovníčka trvá na pokračovaní prac.pomeru ? Je predpoklad dlhodobej PN-ky ?
silviad
16.08.12,08:30
Neviem či bude dlhodobá PN, ale isté je, že špekuluje, lebo si nenašiel prácu.
veronikasad
16.08.12,08:41
Neviem či bude dlhodobá PN, ale isté je, že špekuluje, lebo si nenašiel prácu.
Z akého dôvodu "naťahuje" trvanie prac.pomeru ? Nevznikol by mu nárok na dávku v nezamestnanosti (nesplňa podmienku 730 dní poistenia v nez.v posl.troch rokoch) ?
brčko
16.08.12,08:47
Súhlasím s tu napísaným. Ak dostal výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) ZP z nadbytočnosti, tak pp pokračuje. Jedine ak by išlo o výpoved podla § 63 ods.1 písm a) ZP, tak by pp skončil posledným dnom plynutia výp. lehoty. Alebo ako je už uvedené, ak by netrval na pokračovní pp.

Ja som takú výpoved dostala, počas výpovednej lehoty som bola pn, tehotná, MD a RD. Môj prac.pomer mal skončiť posledným dnom RD.

Podla mna musíš zrušiť odhlášky v poisťovniach. Ale nemám skúsenosť, ako sa robia takéto opravy alebo ako sa to v praxi robí.
veronikasad
16.08.12,08:49
Súhlasím, ak sa so zamestnancom nedohodne na skončení prac.pomeru uplynutím riadnej výpovednej doby.
ewita888
16.08.12,10:51
Robí sa to tak, že zavoláš alebo zájdeš do SP a ZP a tam oni sami zrušia odhlášky..
silviad
16.08.12,11:50
Takže zamestnávateľ mu platí 10 dní PN ?