mariocka1103
17.05.12,19:20
Ahojte všetci tak som tu opäť aj s mojimi trampotami. Dnes mám niečo nové.
Sused podal žalobu a onedlho máme pojednávanie O určenie neplatnosti právneho úkonu relatívne neplatného
Jedná sa o to, že chce napadnúť kúpnu zmluvu, ktorou sme pred rokom získali do vlastníctva tú nešťastnú polovicu dvora. No nechápem čo chce napadnúť pretože on ako spoluvlastník s predkupným právom dostal ponuku ako prvý no reagoval na ňu nižšou ponukou, takže pôvodný majiteľ ju predal nám, keďže sme ponúkli viac.
Máte niekto skúsenosti s takýmto konaním? Mám z toho nervy v .......!
misoft
17.05.12,17:32
P/okiaľ sa preukáže, že "susedovi" bolo pred rokom ponúknuté uplatnenie predkupného práva a on ho neuplatnil, resp. odmietol - súd to zmietne zo stola (a on ešte zacáluje aj poplatky). Na to sa budete musieť pripraviť dôkazne, teda zohnať dôkazy listinné (zmluvy, ponuky) a najlepšie by bolo, keby ste ako svedka vo svoj prospech mali pôvodného majiteľa (toho, čo vám to predal) - čiže svedok z prvej ruky.
mariocka1103
17.05.12,18:22
Fajn to si ma ukľudnil, mám z toho neskutočné obavy ale zároveň aj toho svedka. Tak snáď to vyjde.
Mária27
18.05.12,07:04
Ak dostal ponuku na kúpnu cenu a on ponúkol inú cenu, ide o nový návrh (pozri §§ 43a až 43c obč.z.).
Ak neprijal ponuku od spoluvlastníka do stanovenej doby resp. do 2 mesiacov, spoluvlastník mal právo predať podiel hocikomu.

Aj na predaj spoluvlastníckeho podielu platí tento paragraf obč.z.:

§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
mariocka1103
18.05.12,07:35
[QUOTE=Mária27;2064721]Ak dostal ponuku na kúpnu cenu a on ponúkol inú cenu, ide o nový návrh (pozri §§ 43a až 43c obč.z.).
Ako mám teda tomu rozumieť? Je teda naša kúpna zmluva neplatná?
Mária27
18.05.12,08:41
Je platná, nemáš sa čoho obávať.
mariocka1103
18.05.12,10:16
Ďakujem Mária27 drž mi palce.