riso4
18.05.12,07:59
Ahojte poraďáci,

hľadám pomoc v mojej smole.

Kúpil som auto od iného občana, podpísal kúpno-predajnú zmluvu. Pri preberaní auto pojazdné a zdalo sa v pohode. Po 4 dňoch sa na ňom veľmi závažná chyba, ktorej oprava je brutálna nákladová. Auto je síce pojazdné, ale veľmi obmedzene.

Môžem auto vrátiť predávajúcemu, keď sa tá chyba objavila takto skoro? Ak áno, môžem sa oprieť o občiansky zákonník? či?

Ďakujema za akúkoľvek pomoc...lebo som z tejto situácie úplne zrútený...
:(
misoft
18.05.12,06:22
Ak v texte KPZ (kúpno-predajná zmluva) je napísané niečo v zmysle, že technický stav zodpovedá dobe používania a predávajúci ťa oboznámil s technickým stavom a táto závada sa vyskytla po krátkej dobe, môže sa jednať aj o zatajenie skutočného technického stavu zo strany predávajúceho (musela by to byť skrytá technická chyba, aby o nej nevedel, ale keďže sa vozidlo používalo, už by sa bola prejavila) a o podvod z jeho strany. Môžeš sa o OZ oprieť.

Všeobecné ustanovenia o kúpnej zmluve
§ 596
Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť.

§ 597
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

§ 598
Kupujúci má právo na úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady.

§ 599
(1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.

(2) Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1.

§ 600
Uplatnením práv zo zodpovednosti za vady nie je dotknuté právo na náhradu škody.
Martin1310
18.05.12,14:09
Sú mraky závad ktoré sa nedajú predpokladať a prejavia sa náhle,takže o nich predávajúci nemôže vedieť,teda pokial ide o ojazdené auto.Ako by kto chcel predpokladať alebo dopredu vedieť že sa trebárs ulomí zub v prevodovke alebo posunie nalisované ozubené koleso na hriadeli,to sa proste nedá.
A často sa to stáva práve vtedy ked auto zmení majitela - úplne iní spôsob jazdenia a pokazí sa niečo čo by sa tomu pôvodnemu nepokazilo ešte dlhú dobu.
bubkoch
18.05.12,17:55
Ahojte poraďáci,

hľadám pomoc v mojej smole.

Kúpil som auto od iného občana, podpísal kúpno-predajnú zmluvu. Pri preberaní auto pojazdné a zdalo sa v pohode. Po 4 dňoch sa na ňom veľmi závažná chyba, ktorej oprava je brutálna nákladová. Auto je síce pojazdné, ale veľmi obmedzene.

Môžem auto vrátiť predávajúcemu, keď sa tá chyba objavila takto skoro? Ak áno, môžem sa oprieť o občiansky zákonník? či?

Ďakujema za akúkoľvek pomoc...lebo som z tejto situácie úplne zrútený...
:(

je na tebe aby si dokazal ze povodny majitel o chybe v case predaja vedel a neupozornil ta na nu ... ak budes mat znalecky posudok ktory to bude dokazovat, mozes dalej konat