tigy
18.05.12,13:35
Sestra odkúpila pred viac ako piatimi rokmi (v r. 2004) spoluvlastnicky podiel (cca 3/4) na pozemku po starych rodicoch a zhruba pred tromi rokmi sa stala jedinym vlastnikom celej nehnutelnosti (t.j. druhy spoluvlastnik jej odpredal svoj podiel)...
Moja otazka znie, ci bude musiet platit dan z predaja nehnutelosti, ked by teraz nehnutelnost chcela predat... povazuje sa aj spoluvlastnictvo, ak trva dlhsie ako 5 rokov za splnenie podmienky na oslobodenie od dane z prijmu z predaja tejto nehnutelnosti? Podla mna ano, ale chcela by som vediet, aky na to mate nazor...
Vdaka.
mimbo
08.06.12,14:36
nieco podobne sa potrebujem aj ja poradit. dufam ze sa najde niekto, kto mi odpovie.
som spoluvlastnikom nehnutelnosti - zahrady viac ako 10 rokov (intravilan obce, mozne stavat na pozemku). tento rok som kupil za symbolicke 1euro spoluvlastnicky podiel od mamy (jej podiel je 3x mensi ako moj). teraz chcem predat cely svoj podiel (aj s podielom od mamy) svojmu bratovi - blizka osoba. v zakone o dani z prijmov som nenasiel nic co by suviselo s predajom blizkej osobe a o oslobodeni od platenia dane. oslobodenie sa vztahuje len keby som vlastnil pozemok 5 a viac rokov. kedze som 5 rokov nevlastnil podiel od mamy, zrejme budem musiet zaplatit dan z predaja nehnutelnosti vo vyske 20% z ceny, ktoru za tento pozemok prijmem. alebo sa berie spoluvlastnictvo bez ohladu na velkost podielov za splnenie podmienky o oslobodeni?
dakujem.