jtomeckova
18.05.12,14:31
Dobrý deň,

chcem Vás všetkých poprosiť o pomoc.
Zamestnancovi bola v januári 2012 vyplatená odmena podľa §118 ZP na základe dohody o vyplatení stabilizačnej odmeny v nemalej výške. V dohode sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodli, že zotrvá v pracovnom pomere 24 mesiacov. Ak odíde zamestnanec skôr je povinný alikvótnu časť tejto odmeny vrátiť.
Odmena zamestnancovi bola v januári 2012 vyplatená cez výplatnú pásku. Zamestnanec však k 31.5.2012 ukončí pracovný pomer so zamestnávateľom a teda je potrebné vysporiadať aj alikvótnu čiastku tejto odmeny, t.j. vrátiť zo strany zamestnanca. Ak však túto odmenu dám do výplaty ako mínusovú hodnotu výjde mi celková hodnota výplaty mínusová a to v nemalej výške.
Prosím poraďte akým spôsobom vysporiadať soc.poistenie, zdravotné poistenie a daň.
Vopred veľmi pekne ďakujem
ivka70
18.05.12,12:50
Ja by som to nevysporiadavala cez hrubu mzdu.
Mne to pripada ako dohodnuta pokuta za skorsie ukoncenie PP, stiahla by som ju zamestnancovi z cistej mzdy, pripadne ziadala od neho vratenie zbytku, ak by to bolo viac ako posledna cista mzda.
jtomeckova
21.05.12,05:59
ďakujem aj nad touto možnosťou som uvažovala. A ako by si prosim Ťa vysporiadala SP, ZP, daň?
ivka70
21.05.12,06:10
ďakujem aj nad touto možnosťou som uvažovala. A ako by si prosim Ťa vysporiadala SP, ZP, daň?

Ja by so mto nevysporiadavala specialne.
Raz tu odmenu dostal a boli z nej odvedene odvody aj dan.
to, ze ma nejaku jej cast vratit je predmetom dohody medzi nim a zamestnavatelom, je to v podstate pokuta za nedodrzanie niecoho.
Nemyslim si, ze pokuta by mala byt v hrubom, ide o pokutu, ktoru zaplati zamestnanec "zo svojho" , teda z cistej mzdy.
Pravdepodobne ani cista mzda stacit nebude, ked tak ratam, treba s nim dohodnut zrazky zo mzdy + pripadne nejake splatky neskor.