Tomik1
18.05.12,17:45
Ahoj,
nieco som nasiel na nete, ale celkom v tom jasno nemam.

Popisem historicku chronologiu co sa dialo a potom moj problem...

V roku cca 1960 moj stary otec so starou mamou postavili dom. Povodne doklady ako povolenie stavby a uzivacie povolenie aj s pridelenim supusneho cisla-vtedajsieho (vymery a rozhodnutia ONV) mam.

Potom niekedy okolo roku 1970 stary otec pristavil pristavbu - verandu a jednu izbu. Doklady nemam ziadne.

Dom zdedila moja mama a neskor po mame ja so sestrou. V sucasnosti odkupujem podiel od sestry aby som bol jedinym vlastnikom.

Na katastri je dom evidovany na inom LV ako pozemok na ktorom je postaveny (dedili sa samozrejme aj dom na jednom LV aj pozemok na druhom LV). Na LV je v sucasnosti uvedene ine supisne cislo, ako bolo pridelene v roku 1960 (ta ulica vtedy neexistovala, boli to len zahrady, kedy sa supisne cislo zmenilo neviem, ani neviem ci je to podstatne), kazdopadne ale dom ma pridelene supisne cislo. Vymera domu nie je nikde (na LV, v dedicskych konaniach) spomenuta. Stara cast domu je zakreslena v katastralnej mape. Problem je, ze pristavba nie je zakreslena na katastralnej mape. Potrebujem pristavbu zakreslit do mapy. Mam urobeny GP (pre uplnost uvediem ze v GP sa pod domom vytvara parcela s novym podlomenim).

Ake presne potvrdenie si mam pytat od obce? A ktore doklady bude kataster pre zapis pristavby podla GP pozadovat?

Niekde som len nasiel ze je potrebne prilozit:

Oznámenie obce, kedy bola stavba skončená, aké jej bolo pridelené súpisné číslo a kto bol jej stavebníkom podľa § 127 vyhlášky UGKaK 79/1996 Zb. z. v znení nesk. predp.

Stavebnikom bol ale moj stary otec s mazelkou. Ma tam obec napisat ako stavebnika mojho stareho otca? Pod pojmom "stavba" vyssie citovaneho odstavca mam v mojom pripade rozumiet "PRISTAVBA"? (ma teda obec vydat potvrdenie k roku 1960 alebo 1970 ?)

Nebude potom pri zapise GP a "legalizacii" pristavby pozadovat obnovenie dedicskeho konania, kedze pristavba v ziadnom dedicskom spominana nie je (to by ale mohla byt teoreticky vyhoda, lebo dom sa de-facto dedil v celosti aj spristavbou, ale nikto ju doteraz do mapy nezakreslil). Ako sa kataster pri zapise pristavby do mapy dozvie celu dedicsku retaz v tom zmysle, za sa aj pristavba ako sucast domu dedila spolu s domom zakreslenym v katastri? (ak to bude skumat - je to potrebne nejako riesit?)- Aky je vas pravny nazor? pripadne ine problemy ktore by na katastri mohli nastat?



Dakujem za ozrejmenie a odpovede.

Tomas.
Mária27
18.05.12,19:25
Ja by som to neriešila vôbec. Je to tvoja nehnuteľnosť, aj keď kúsok načierno. Kataster nič zisťovať nebude, ani o dedičské konanie sa zaujímať. Ak mu nahlásite chybu, opraví ju.


Katastrálny zákon (č. 162/1995) hovorí o opravách v § 59 a § 78. Vyhláška je už nová - teraz platí č. 461/2009 a o tom potvrdení obce sa dočítaš v § 31.
Tomik1
20.05.12,11:43
Pristavbu potrebujem legalizovat cim skor, preto nejdem formou stavebneho zakona. Problem s pristavbou nema obec ani ja, ale banka ktora v tomto pripade nahliada na tuto nehnutelnost ako na nevysporiadanu (alebo v takom nejakom duchu). Tie opravy si este pozriem, ale nemyslim ze to bude cesta...