reiva
18.05.12,17:50
Dobrý deň.

Potrebovala by som poradiť, nakoľko nám ešte prebieha dedičské konanie a potrebujem sa nejako zorientovať.
Sme traja súrodenci, otec zomrel v marci tohto roka 2012. Rodičia sú/boli rozvedení od roka 1993. Matka sa potom druhý krát vydala a aj druhýkrát rozviedla. Po otcovi zostal družstevný byt, v ktorom mám ja jediná trvalý pobyt so súrodencov a samozrejme tam mám nahlásenú maloletú dcérku. Bezpodielové spoluvlastníctvo rodičov družstevného bytu nebolo po ich rozvode vysporiadané. Matka má stále nárok na 1/2 podielnickej časti toho bytu. Na poslednom sedení u notára sa matka vyjadrila, že nechce byť nájomníčkou bytu a chce byť z bytu vyplatená (nebýva tam od roku 1993 ako sa s otcom rozviedli). Takže jej prináleží 1/2 "trhovej hodnoty" bytu a 1/2 prislúcha nám potomkom. Zo súrodencov sa javím ja ako najschopnejšia vyplatiť tých ostatných.

Chcem sa teda opýtať:
1) Keďže na vyplatenie ostatných členov rodiny budem musieť zobrať úver, môžem po ukončení dedičského konania odkúpiť od bytového družstva byt do osobného vlastníctva? Pomohlo by mi to pri získaní úveru, z ktorého by som bola schopná vyplatiť členov rodiny.

2) Čo s najmladším bratom, ktorý je "čiernou ovcou rodiny" a od 15-tich rokov je neustále väznený. Nedá sa z tohoto všetkého nejakým spôsobom vynechať? Keďže sa ho obáva celá rodina, matku bíjal, otca vykrádal a má bohatú trestnú minulosť na to, že má len 22 rokov.

3) Bude notár ako súdny komisár poverený vedením dedičského konania zisťovať našu solventnosť v situácii, ak ten najmladší brat nebude súhlasiť s návrhom zvyšku dedičov o dohode komu pôjde podielnicka časť družstevného bytu?

Ďakujem Vám za rady.
arizona
18.05.12,16:10
Mária27
18.05.12,17:08
Družstevný byt sa nededí, dedí sa členstvo a členský podiel, ktorý pripadne novému členovi a ten vyplatí z trhovej hodnoty ostatných dedičov (je to zjednodušné). Členstvo v družstve môže zdediť len jeden - to sa musíte dohodnúť v prípade, že bol členom len otec.
Ak však družstevný byt nadobudli rodičia počas manželstva a spoločný nájom bytu nebol doteraz zrušený, nadobudne zo zákona členstvo matka (§ 707 obč.z.). Iný dedič ho môže zdediť len v prípade, že sa všetci dedičia o tom dohodnú.

Najmladší brat nemusí byť spôsobilý dediť podľa § 469 obč.z., ak mu otec všetko neodpustil. Ak nebol vydedený ani podľa § 469a, bude môcť byť uzavretá dedičská dohoda len s jeho súhlasom. Notár nebude skúmať solventnosť.

Kto získa členstvo a nájom družstevného bytu, môže si odkúpiť družstevný byt do vlastníctva za anuitu, t.j. zostak poskytnutého úveru na byt. Býva to nízka čiastka, alebo je už anuita nulová, preto neviem, ako to urobíš s bankou o hypotéke.



§ 707
(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.

§ 469
Nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil.
reiva
18.05.12,18:29
Ide o to, že matka nechce polku členského podielu, ale nárokuje si na vyplatenie tej 1/2. Ja, matka a mladší brat máme dohodu medzi sebou, ktorú sme navrhli notárovi, ktorý to spísal do akejsi zápisnice. V tej dohode ide o to, že ja by som prevzala členský podiel družstevného bytu a z neho by som musela vyplatiť matku a súrodencov. Bojíme sa však, že najmladší brat nebude súhlasiť. Otec ho ani nevydedil, ani nenapísal závet. Neodpustil mu, ale bohužiaľ to nedal otec na papier :( Momentálne dal notár zistiť polícii, kde vlastne je väznený, nakoľko s ním nemáme žiaden kontakt už 4 roky a nemáme tušenia kde je.

Notár nás o tom všetkom čo ste písali informoval, aj to, že družstevný byt sa nededí, ale len členský podiel. Starosti nám robí najmladší brat. Notár sa pred nami vyjadril tak, že ak by nesúhlasil s naším návrhom, tak o tom, komu pripadne členský podiel družstevného bytu a kto bude ostatných vyplácať určí výhradne on ako súdny komisár a bude prihliadať na to, kto je najschopnejší vyplatiť tých ostatných... takže neviem ako to myslel.
Druhá vec je, že ak by všetci súhlasili s návrhom, teda aj najmladší brat, či si môžem najskôr odkúpiť byt do OV od bytového družstva, kde je tá anuita cca 1070 eur, s tým, aby som mohla zobrať úver (kde by som ručila už nehnuteľnosťou) na vyplatenie matky a súrodencov.

PS: najhoršie je, že otec nikdy nič nedával na papier, mal svoju pravdu a nedal si ju nikým vyhovoriť :( ja som s ním bývala od šestnástich, mám v tom byte jediná trvalý pobyt, je tam prihlásená aj moja dcérka, vynakladala som do bytu aj svoje financie, keď ostal otec chorý, tak o všetko som sa postarala ja, či lieky, či nemocnicu, či stravu, čisté oblečenie... jediná som sa informovávala o jeho zdravotnom stave, po jeho smrti, som všetko hradila ja, ja som bola vybavovateľka pohrebu, aj všetkých potrebných náležitostí (ohlásenie SPP, energiám, platenie nájmu- platím doteraz nik z ostatných zúčastnených neprispieva na nič, hoci je zatiaľ byt prázdny)... matka o neho nejavila záujem, väčšinou ho brala do úst v zlom, jeden brat sa vyjadroval, že s rodičmi nechce mať nič spoločné, ale teraz čaká na svoju čiastku vyplatenia, druhý brat otca zo trikrát vykradol....... takže už keď som vynaložila toľko síl, energie a financií na udržanie toho bytu, tak by som bola nerada, keby nakoniec musel notár rozhodnúť o tom, že byt sa predá za trhovú hodnotu a budeme všetci vyplatení.
Mária27
18.05.12,18:45
Nech si ten notár radšej zistí za čo je väznený ... Ak sa s ním otec nestýkal, je jasné, že mu neodpustil. Aj keď nič nebolo na papieri, dokazovať by mal brat odpustenie, nie vy neodpustenie.

A ešte tu máš jednu nádej:

§ 468


Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.