Blindman
13.02.06,13:43
Vykonávam podnikanie podľa osobitných predpisov (ods. 1 písm. c) a uplatňujem si paušálne výdavky. Viem že ak si budem chcieť uplatniť náklady v preukázateľnej výške musím viesť jednoduché účtovníctvo. Ale tá otázka mi vŕta v hlave, či si musím založiť aj kvôli tomu živnosť.
Muška
13.02.06,12:48
Nie nemusíš si založiť živnosť. Pri príjmoch podľa § 6 odst. 1 písm. c) môžeš viesť účtovníctvo, alebo paušálne výdavky.
Blindman
13.02.06,21:07
Ešte ma zaujíma jedna vec, mám paušál na telefón napísaný na mňa ako fyzickú osobu. Keď si ho chcem dať do nákladov, musím ho prepísať na živnosť. Ale ja v podstate podnikám na základe iného opravnenia (nie živnosť), tak to by mali potom uznať, alebo sa mýlim?
STRELEC
13.02.06,21:27
Ešte ma zaujíma jedna vec, mám paušál na telefón napísaný na mňa ako fyzickú osobu. Keď si ho chcem dať do nákladov, musím ho prepísať na živnosť. Ale ja v podstate podnikám na základe iného opravnenia (nie živnosť), tak to by mali potom uznať, alebo sa mýlim?
U FO sa bežne vyskytuje vo VOZD domáci (bytový) telefón, ktorý samozrejme nie je užívaný len pre účely domácnosti, ale aj pre účely živnosti jedného, alebo oboch manželov (a pod.).
V praxi sa používa rozumné % z celkových nákladov, resp. len % z hovorného. Teoreticky by mal byť vypracovaný akýsi prepočet v akom % sú tie hovory na živnosť (napr. kalkulácia, rozbor napr. za 3 mesiace používania a pod.). Keď to % sa nepreháňa, tak výdavky na domáci telefón prechádzajú aj bez takejto kalkulácie, rozboru. Odporúčam si ho však urobiť a potom už len mesačne uplatňovať do výdavkov.