gbellini
20.05.12,10:49
ahojte, vedel by my niekto poradiť, čo je nutné urobiť pred odchodom za prácou do ČR? Mám na mysli, sociálnu a zdravotnú poisťovňu poprípade daňový úrad. Je potrebné si platiť odvody aj na SVK, ak tie by boli za mňa platené v ČR?
Ďakujem za odpoveď
Indeed
20.05.12,08:57
Nepíš či ideš pracovať ako zamestnanec alebo iným sposobom.

V prvom rade by som radil uspešne sa osvedčiť v skušobnej dobe,
v dnešnej dobe sú nároky na každého pracovníka veĺmi vysoké.
gbellini
20.05.12,10:52
ako zamestnanec
Indeed
20.05.12,11:11
Tak potom sa nemusíš o nič starať,

len si na konci roka vyžiadaj mzdové listy, kde bude uvedené hrubá mzda, a koĺko odvodov zaplatil za Teba zamestnavateľ.

Zamestnavateľ je povinny do 10 dní Ťa prihlasiť do soc.poistenia v ČR v okresnej pobočke SP v mieste kde ma sidlo Tvoj zamestnavateľ.
veronikasad
20.05.12,11:19
ako zamestnanec
V zdr.poisťovni je potrebné odovzdať kopiu pracovnej zmluvy z ČR a odovzdať slovenský preukaz poistenca.
Paula
20.05.12,12:02
Tak ako píše Veronika. Aby sa nestalo, že raz zaklope exekútor kvôli pokute za neoznámenie zmeny v ZP + pekné penále.
Indeed
20.05.12,12:06
Ja som bol zamestnaný v ČR jeden mesiac a ked som to chcel nahlásiť v svojej ZP , tak mi povedali, že ich to nezaujíma, že oni to nemajú ako zistiť, kto je kde zamestnaný....
ivka70
20.05.12,12:08
Presne tak, a podla zakona tak treba urobit najneskor do 8 dni od zaciatku prac. zmluvy.
Tlacivo na odhlasenie sa zo ZP sa da stiahnut aj na ich stranke.
Teda da sa to aj poslat (doporucene, najlepsie s dorucenkou a nechat si kopiu,
alebo niekoho na SK, kto ti to odnesie. Aby bolo potvrdenie - a to dobre uschovat)
veronikasad
20.05.12,12:10
Aby si nebol veľmi nemilo prekvapený o pár rokov. Mám osobnú skúsenosť u klientky, ktorá nenahlásila zamestnanie v zahraničí, odvody naďalej platila na Slovensku ako samoplatitel. Na výzvu ZP musela uhradiť tzv. kapitačné (ak som to správne napísala) obvodnému lekárovi, zubárovi, aj gynekologovi. Zaplatené preddavky samoplatitela jej vrátili. Či dostala aj nejakú pokutu - neviem.
ivka70
20.05.12,12:10
Ja som bol zamestnaný v ČR jeden mesiac a ked som to chcel nahlásiť v svojej ZP , tak mi povedali, že ich to nezaujíma, že oni to nemajú ako zistiť, kto je kde zamestnaný....

V ramci EU nesmies byt zdravotne poisteny sucasne v 2 krajinach.
Takze ak to bol TPP, v CR za teba platili ZP, mal si povinnost sa na SK zo ZP odhlasit.
Povinnost si is nesplnil, a keby daco, zodpovednost nesies ty, lebo "povedali mi, ze ich to nezaujima" sa dost blbo dokazuje ...

To neplati ak v CR pracujes napr. na dohodu, z ktorej sa neplati ZP.