ESTER
16.09.04,11:55
Ak spoločník a konateľ zároveň, nepoberá žiaden príjem za prácu pre spoločnosť, môže si do daňových výdavkov uplatniť výdavky na pracovnú cestu?
Ďakujem.
accad
16.09.04,20:21
Podľa zákona č.283/2002 Z.z. § 1 bod 2) písm.b - upravuje poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu,
ESTER
17.09.04,06:05
Ďakujem za radu.
V spomínanom paragrafe zákona o cetovných náhradách je v komentári uvedená mandátna zmluva, kde je v §566 uvedené že mandant sa zaväzuje zaplatiť odplatu mandatárovi. Musí sa táto odmena vyplatiť pokiaľ sro
nemá dostatok financií na vyplatenie, alebo stačí len dohodnúť podľa § 572 úhradu cestovných nákladov? Je vôbec nutné mať takúto zmluvu uzatvorenú, aby vznikol nárok na náhradu cestovných výdavkov?
Ďakujem.
jessica
17.09.04,07:52
Tu by som sa aj ja pripojila, ak konateľ, ktorý nie je v prac.pomere používa firemné auto na služ.účely, je to v poriadku alebo to musí byť upravené nejakou int. smernicou?
ESTER
17.09.04,12:12
Nie je mi celkom jasné, že ak konateľ a spoločník nepoberá príjem z pracovnoprávneho vzťahu alebo obchodno-právneho vzťahu napr.(mandátna zmluva), je možné ho považovať za zamestnanca a vyplácať mu náhrady cestovných výdavkov?
Ak by príjem fyzicky poberali je mi jasné že na tieto náhrady majú nárok.
vladan
18.09.04,10:53
ani mne niečo nie je jasné... ak tento jedinec nepoberá žiadny príjem, ale pre spoločnosť pracuje zadarmo, nie je mi celkom zreteľne jasné, prečo za prácu žiadnu odmenu nechce a za využívanie auta áno - veď to je oproti mzde, resp. príjmu smiešna suma, však?... ten človek musí byť poklad a ešte veľmi dobrosrdečný, tak nechápem prečo sa chce "ulakomiť" na náhradách za auto :-)))... ak by som bola daňová kontrolórka, určite by ma zaujímalo prečo to tak je :-)
... to len tak na okraj... :-)))
Pekný deň
M3G
19.09.04,09:13
Ak je spoločník a zároveň nie konateľ, má nárok na náhradu cest. výdavkov, v tom prípade, ak mu to konateľ schváli.

Ak je iba konateľ, má nárok na náhradu, ak je preukázaný účel.

Ten naturálny príjem sa konateľa, ak nie je v pracovno-právnom vzťahu s firmou, netýka.
ESTER
19.09.04,12:31
to Vladan:

Nemusí poberať pravidelný mesačný príjem ale napríklad len podiel na zisku.
Fajdy
21.09.04,20:18
Za daňové výdavky v s.r.o. "cestovné náhrady" spoločníka možno uznať vtedy, ak plnil úlohy na základe uzatvorenej písomnej zmluvy, v ktorej je dohodnuté, že bude vykonávať pracovné cesty v tuzemsku a v zahraničí.
Za daňový výdavok sa môže považovať každá realizovaná pracovná cesta v zmysle ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) z. č. 595/2003 o DzP. Rozhodujúcim kritériom v danej situácii je schopnosť preukaznosti skutočnej pracovnej cesty, t. j. nie či spoločník bol pri ceste v jednaní úspešný, ale či pracovnú cestu skutočne vykonal. Túto dokumentujete napr. správou z pracovnej cesty (ak je absolvovaná os. automobilom - záznamníkom o prevádzke motorového vozidla, resp. potvrdenkami o parkovnom v konkrétnom mieste a čase) ako aj menami a personáliami navštívených klientov, s ktorými spoločník obchodne rokoval.
Podnikanie je určitou formou špekulácie a preto prináša zisk, alebo stratu - preto sa môžu všetky realizované služobné cesty považovať za daňové výdavky ak je to so spoločníkom zmluvne dohodnuté a viete preukázať, že išlo o plnenie predmetu zmluvy, ktorým môžu byť aj obchodné rokovania.
:)
ESTER
22.09.04,04:39
To Fajda:
Platí to aj vtedy ak sa spoločníkovi preplácajú cestovné náhrady a odmenu nepoberá žiadnu?
Fajdy
22.09.04,17:55
Preplácanie cestovného nesúvisí s poberaním odmeny.
:)
Janca
14.07.06,09:22
Oprašujem túto tému s otázkou:
konateľ spoločnosti použije na účely služobnej cesty svoje osobné motorové vozidlo. Môže si uplatňovať cestovné náhrady ako riadny zamestnanec, ktorý použije svoje MV pre firmu ? Musí konateľ zaplatiť za toto MV daň z motorových vozidiel ?
Janca
14.07.06,09:37
Už som zistila, nemusí platiť daň.
Danila
16.07.06,16:24
Názory jednotlivých DÚ sa na túto problematiku rôznia. Akceptovaný režim však je taký, že zamestnanec, ktorý na základe internej smernice používa vlastné vozidlo na služobné účely, neplatí daň z MV. Iná situácia je u konateľa, ktorý používa vlastné vozidlo, nezahrnuté do majetku firmy. Takéto používanie vozidla na služobné účely, za účelom dosahovania zisku je podmienené zaplatením dane z MV, aby mohli byť vynaložené výdavky uznané.
atka4
06.06.07,10:50
Oprašujem túto tému s otázkou:
konateľ spoločnosti použije na účely služobnej cesty svoje osobné motorové vozidlo. Môže si uplatňovať cestovné náhrady ako riadny zamestnanec, ktorý použije svoje MV pre firmu ? Musí konateľ zaplatiť za toto MV daň z motorových vozidiel ?

Pridávam podotázku.
Čo v prípade, ak je zamestnanec súčasne konateľom.
Predpokladám, že by nemal byť problém uplatniť a obhájiť uplatňovanie cestovných náhrad ako u bežného zamestnanca, keďže samým sebou, ako konateľom je zamestnanec (totožná osoba) vyslaný na SC....
Detto neuhradiť teda daň z MV...