sanca
20.05.12,15:55
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
buchač
20.05.12,14:04
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
...možeš ...čoby aj nie ......

Len sa čudujem , veď rodičia mohli darovať hneď manželke a aj dcére ...hm , teda ak vedia ( vedeli o Tvojom zámysle )...
Teraz sa bude musieť celá anabáza od znova opakovať ....zmluvy , notár , kataster ...o poplatkoch a strate času ani nevravím , mohli ste ušetriť ...
sanca
20.05.12,17:33
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
buchač
20.05.12,17:42
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
mimotemy
....to sa v dnešnej dobe cení .....teda ja určite oceňujem ...:)
mattto
20.05.12,17:50
ja by som bol zase pragmatický a keď ho rodičia darovali tebe, tak by som rešpektoval ich vôľu a nešpekuloval, nikdy nevieš, čo život prinesie a potom si to budeš vyčítať...
buchač
20.05.12,17:54
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.


ja by som bol zase pragmatický a keď ho rodičia darovali tebe, tak by som rešpektoval ich vôľu a nešpekuloval, nikdy nevieš, čo život prinesie a potom si to budeš vyčítať...

matto ....nejdem polemiku otvárať .....no keď si vezmeme zvýraznené , predsa len ak by niečo život doniesol , pragmatika by aj tak šla bokom ...aj manželka by mala v podstate nejaký ten nárok ...roky do toho domu vrážaLI a to nik nezatají ...
mattto
20.05.12,17:56
matto ....nejdem polemiku otvárať .....no keď si vezmeme zvýraznené , predsa len ak by niečo život doniesol , pragmatika by aj tak šla bokom ...aj manželka by mala v podstate nejaký ten nárok ...roky do toho domu vrážaLI a to nik nezatají ...

asi nie som taký romantik :D
Erzebeth
22.05.12,05:13
Dom bude teraz tvoj. Po darovaní 1/2 manželke a 1/2 dcére zasa nebudeš mať ty nič.
luja5
22.05.12,07:09
Sanca, aj keď už bola Tvoja otázka zodpovedaná, dúfam, že nebude vadiť, ak pridám ešte aj ja svoj príspevok z tohto pohľadu:
Na jednej strane píšeš, že rodičia nevedeli o Tvojom úmysle. Na duhej strane píšeš, že ste im nedokázali rozumne vysvetliť, že ak na darovacej zmluve bude zapísaný len jeden, bude to len jeho a že rodičia si myslia, že ak darovali dom len Tebe, tak je automaticky aj manželkin (nie automaticky aj ich vnučky).
Z toho, čo si napísal, mi nie je celkom jasné, čo bolo vlastne Tvojím úmyslom, o ktorom rodičia nevedeli - aby ten dom vlastnili len Tvoja manželka a dcéra? A ťažko usúdiť, čo bolo dôvodom rozhodnutia Tvojich rodičov a ich úmyslom - či aby si dom vlastnil len Ty, alebo Ty s manželkou, alebo Tvoja manželka s ich vnučkou ... a prípadne v akých podieloch.
Možno rodičia vedeli a rozumeli tomu, čo robia pri darovacej zmluve pre Teba, možno sa predtým s niekým radili, mali svoje dôvody a nemuseli Vám o tom povedať, možno ... Rodičia robia aj veci, o ktorých svojim deťom nepovedia;). Ale z tých informácií, ktoré si sem dal, mi vychádza, že Tvoji rodičia nemali úmysel, nemysleli si a nerozumeli tomu tak, aby dom vlastnili na polovicu Tvoja manželka a dcéra ;).
Teraz to už bude na Tvojom rozhodnutí, ako posúdiš aj dôvody a vycítiš úmysel svojich rodičov a ako sa rozhodneš, lebo darovanie strechy nad hlavou je veľký dar :).
Mária27
22.05.12,11:46
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.

Aj keď bude vlastníctvo zapísané len jednému, užívate si ho všetci. Žiadna sviňa nebudeš, ak to tak necháš a nikdy pred manželkou nespomenieš, že dom je len tvoj. Keby si náhodou zomrel skôr, bude ho dediť manželka a deti. Pamätaj tiež na to, že investície do domu počas manželstva sú spoločné a dali by sa ľahko vyporiadať napr. pri rozvode - polovica z nich patrí manželke (§ 150 OZ).


Naproti tomu, neviem akým zvieraťom môžeš byť nazvaný, ak sa rodičia dozvedia, ako si naložil (bez ich vedomia) s ich darom ihneď po prepise. Rodičia myslia zvyčajne aj dopredu - a majú nadhľad.
buchač
22.05.12,12:06
mimotemy
....to sa v dnešnej dobe cení .....teda ja určite oceňujem ...:)


Aj keď bude vlastníctvo zapísané len jednému, užívate si ho všetci. Žiadna sviňa nebudeš, ak to tak necháš a nikdy pred manželkou nespomenieš, že dom je len tvoj. Keby si náhodou zomrel skôr, bude ho dediť manželka a deti. Pamätaj tiež na to, že investície do domu počas manželstva sú spoločné a dali by sa ľahko vyporiadať napr. pri rozvode - polovica z nich patrí manželke (§ 150 OZ).


Naproti tomu, neviem akým zvieraťom môžeš byť nazvaný, ak sa rodičia dozvedia, ako si naložil (bez ich vedomia) s ich darom ihneď po prepise. Rodičia myslia zvyčajne aj dopredu - a majú nadhľad.
...doplním

...a keby aj spomenul , predsa pri normálne fungujúcom spolužití dvoch normálnych by predsa k takejto situácii nemalo dôjsť...

...a viem , o čom rozprávam ...;)
marjankaj
22.05.12,12:15
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
No istá logika tam je.
Ak sa chystáš v blízkej dobe na onen svet, tak by manželka a dcéra ušetrili na notárskych poplatkoch pri dedení.
Ale ak to daruješ, tak po prípadnom rozvode ti čo zostane? Rodičia ti darujú ďalší dom?
Oliwa
22.05.12,12:30
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
... a inde zasa píšeš, že "roky doňho spoločne vrážame" - treba tomu rozumieť tak, že ste investovali spoločne celé roky do rodičovského domu, ktorý sa teraz "len" prepisuje?

Nič nás síce do toho nie je, ale tiež sa prikláňam k názoru ostatných, že:
-a čo zostane Tebe? Vlastníš nejakú inú "rezervnú" strechu nad hlavou?
-nemusíš byť ešte zlý, ak nedaruješ svoj dar manželke a dcére... Kto na tom trvá?
-nevieme, koľko rokov má dcéra a či býva s Vami, ale čiste hypoteticky sa raz môže prisťahovať do toho domu aj s prípadným partnerom a ktovie, čo Ti ešte život prinesie...
- možno rodičia až veľmi dobre vedia, prečo dom darovali iba Tebe - so svojím majetkom si môžu robiť čo chcú a oni sa rozhodli takto...
- ako zareagujú, ak sa dozvedia, že nevlastníš ich dom? Zrejme sa im tým nepochváliš. Neviem, či by sa /tiež čiste teoreticky/ mohol uplatniť v prípade ich nespokojnosti s Tvojím konaním štatút "späťvzatia daru"...
- Tvoja veľkorysosť k manželke a dcére je síce pekná, priam obdivuhodná, ale čo Tvoja úprimnosť a vďačnosť voči rodičom? Nemyslím, že je to z Tvojej strany voči nim férové...
- si skús predstaviť, že aj Tvoja manželka či dcéra sa raz rozhodnú /a to už úplne čiste hypoteticky/ darovať Tvoj dar niekomu inému - že vylúčené? To isté si asi teraz myslia aj Tvoji rodičia...

Sorry, len mi tak napadlo, či si práve nezarábaš na budúce problémy... Pravdepodobnosť ich budúceho možného výskytu sa mi totiž javí ako dosť vysoká. Rada by som sa v Tvojom prípade mýlila.
misoft
22.05.12,12:48
A doplním Oliwu ďalším katastrofickým "scenárom": čo ak sa po "darovaní" tvojho daru manželke a dcére, tieto rozhodnú ťa vyštvať z neho preč? Veď to bude už ich majetok a ty budeš na mizine.
Sany
22.05.12,12:50
Aj ja prispejem do tejto debaty. Nerozumiem vôbec tomu, o čo tu presne ide. Rodičia vraj chceli darovať dom obom (podľa napísaného si myslia, že tak automaticky urobili). Nie je to však tak - dar nie je predmetom BSM. Ja mám čerstvú skúsenosť. Rodičia sa rozhodli darovať mi chalupu, keďže sa už o ňu veľmi nevládzu starať. My s manželom to vlastne už dlhšiu dobu aj financujeme, aj sa manžel teda dosť stará o všeličo okolo chalupy, tak sa opýtali mňa, či to majú darovať iba mne, alebo nám obom. Ja som navrhla - obom - prišlo mi to férové voči manželovi, nakoľko tam nechal dosť svojej práce. Tak sa aj stalo, len neznalosťou to napísali na oboch s tým, že nám to darujú do bezpodielového vlastníctva. Z katastra prišla výzva, že sa to nedá. Buď by sme museli BSM rozšíriť o tento "dar" u notára, alebo druhá možnosť bola: priamo na katastri sme všetci účastníci podpísali zmenu na darovacej zmluve a je z toho podielové vlastníctvo v rovnakom podiele pre oboch...čiže každý z nás vlastní polovicu chalupy. Ale určite by som niečo také neurobila bez vedomia rodičov.
marjankaj
22.05.12,12:57
Aj ja prispejem do tejto debaty. Nerozumiem vôbec tomu, o čo tu presne ide. Rodičia vraj chceli darovať dom obom (podľa napísaného si myslia, že tak automaticky urobili). Nie je to však tak - dar nie je predmetom BSM. Ja mám čerstvú skúsenosť. Rodičia sa rozhodli darovať mi chalupu, keďže sa už o ňu veľmi nevládzu starať. My s manželom to vlastne už dlhšiu dobu aj financujeme, aj sa manžel teda dosť stará o všeličo okolo chalupy, tak sa opýtali mňa, či to majú darovať iba mne, alebo nám obom. Ja som navrhla - obom - prišlo mi to férové voči manželovi, nakoľko tam nechal dosť svojej práce. Tak sa aj stalo, len neznalosťou to napísali na oboch s tým, že nám to darujú do bezpodielového vlastníctva. Z katastra prišla výzva, že sa to nedá. Buď by sme museli BSM rozšíriť o tento "dar" u notára, alebo druhá možnosť bola: priamo na katastri sme všetci účastníci podpísali zmenu na darovacej zmluve a je z toho podielové vlastníctvo v rovnakom podiele pre oboch...čiže každý z nás vlastní polovicu chalupy. Ale určite by som niečo také neurobila bez vedomia rodičov.
Tak ste to mali kúpiť napríklad za 1 €.



Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143


V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
ZEvina
22.05.12,12:58
Ja som tiež verila na nesmrteľnú lásku..... Darovala som synovi a jeho manželke svoj trojizbový byt. Nevesta nabrala pôžičky, byt komplet prerobili, zariadili kuchyňu..... Jedného krásneho dňa, keď syn prišiel o prácu kamiónistu a už nezarábal 1.300,- € mesačne a nemohol si nájsť prácu, nevesta zobrala deti, všetok nábytok a zariadenie, synovi nechala dlhy a odišla s nimi k svojim rodičom.
Nám teraz zostalo len rozmýšľať, čo ďalej.....
sanca
23.05.12,15:55
dakujem za odpovede..., mám na to svoje dôvody prečo to tak chcem spraviť, chcel som len vedieť či sa to dá spraviť hned alebo musím čakať nejakú dobu.
ZEvina
24.05.12,07:09
Ja som tiež verila na nesmrteľnú lásku..... Darovala som synovi a jeho manželke svoj trojizbový byt. Nevesta nabrala pôžičky, byt komplet prerobili, zariadili kuchyňu..... Jedného krásneho dňa, keď syn prišiel o prácu kamiónistu a už nezarábal 1.300,- € mesačne a nemohol si nájsť prácu, nevesta zobrala deti, všetok nábytok a zariadenie, synovi nechala dlhy a odišla s nimi k svojim rodičom.
Nám teraz zostalo len rozmýšľať, čo ďalej.....


vrátim sa k môjmu príspevku.... každá rada dobrá. Čo by ste nám poradili? Nevesta chce polovicu z bytu. Môže súd nariadiť predať ho, aby ju syn mohol vyplatiť? Vďaka za každú radu. Eva
draik
24.05.12,07:46
Môže. Predtým však bude skúmať, či niektorí zo spoluvlastníkov ho nechce ako celok s tým, že druhého vyplatí.
kyss
19.07.12,05:16
Ahojte, vie niekto poradit? Mam vo vlastnictve v podiele 1/2 s bratom byt, z ktoreho idem 1/8 podiel prieviest na brata (konecny podiel bude ja - 3/8 a brat 5/8). Na predmetnom byte je vecne bremeno - pravo dozivotneho uzivania otcom. Videl som vzory darovacich zmluv, ktorych predmetom je zaroven zriadenie vecneho bremena, ale na tejto nehnutelnosti vecne bremeno uz je. Je potrebne v aktualnej darovacej zmluve opat riesit problematiku vecneho bremena, alebo potrebne to nie je a vecne bremeno ostane nedotknute? Musi otec s darovanim suhlasit? Pripadne je ho potrebne uviest v darovacej zmluve ako jednu zo zmluvnych stran? Dakujem
Mária27
19.07.12,05:54
Otec s tým nemusí ani súhlasiť, on má z vecného bremena právo k bytu nie k vlastníkovi, to zostane zachované. Nakoniec, u vás sa vlastníci ani nemenia, menia sa len podiely.
Pre spokojnosť duše a kohokoľvek si môžete uviesť jednou vetou v zmluve, že je k bytu vecné bremeno v prospech otca, ktoré zostáva zachované.
kyss
19.07.12,06:07
Maria27, dakujem za odpoved. Este k tomu, ze vlastnici sa nemenia, menia sa podiely, mozem pouzit jednu zo vzorov darovacich zmluv na internete len so zmenou v tom, ze darca nedaruje nehnutelnost specifikovanu v ... ale v tom, ze darca "touto zmluvou daruje 1/8 podiel na nehnutelnosti specifikovanej v ......." Napr. z tohto vzoru:

Článok II.


1.
Darca touto zmluvou daruje bezodplatne obdarovanému nehnuteľnosti špecifikované v čl. I tejto zmluvy, pričom obdarovaný dar prijíma.
kyss
19.07.12,06:08
na konci mal byt otaznik :-) to sa pytam, netvrdim :-)
Mária27
19.07.12,08:47
Nebude to také jednoduché, ide o zmiešanú zmluvu.
Prevod podielu jednoduchým darovaním by sa dal urobiť podľa § 140 prvá veta občianskeho zákonníka. Išlo by však o darovanie celého podielu. Druhá veta dáva možnosť rozdeliť podiel ale len v prípade nedohody, a to len podľa podielov ostatných spoluvlastníkov.

Ak chceš na brata previesť len časť svojho podielu, ide o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva podľa § 141. To bude predmetom vašej dohody.

Dohoda obsahuje dve časti. V jednej časti napíšete, že máte podielové spoluvlastníctvo s podielmi 1/2, 1/2 a dohodli ste sa o jeho zrušení. V druhej časti napíšete, že vyporiadaním spoluvlastníctva zakladáte nové spoluvlastníctvo v podieloch meno1 3/8, meno2 5/8.

Zároveň ide o bezodplatné vyporiadanie - darca meno1, odarovaný meno2 dar prijíma. .
kyss
19.07.12,10:29
To mi nenapadlo.. pozeram teraz obciansky zakonnik.. takze chapem to spravne, ze je mozne darovat len cely podiel, nie vsak cast zo svojho podielu?? (aktualny stav: ja - 1/2, brat - 1/2, zelany stav: ja - 3/8, brat - 5/8).

Znamena to, ze musime napisat Dohodu o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva, ako pises, na zaklade tvojej odpovede som nasiel este toto -





obč. zákonník § 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

Dohoda musí obsahovať dve časti:
- dohodu o zrušení podielového spoluvlastníctva
- dohodu o vzájomnom vyporiadaní spoluvlastníkov.
Ak sa dohoda uzavrie tak, že vec pripadne niekoľkým z nich a ostatní dostanú primeranú náhradu, v rámci vyporiadania je vlastne založené nové spoluvlastníctvo, lebo to skoršie sa zrušilo. V novom spoluvlastníctve môžu byť podiely spoluvlastníkov iné, ako boli prv.

Je to toto?






Pises, ze zaroven pojde o bezodplatne vyporiadanie - darca meno1, obdarovany meno2 dar prijima. Toto uvedieme jednou vetou do zmluvy o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva? Chapem to spravne, ze teda nepojde o spisanie Darovacej zmluvy, ale o spisanie tiez len jedneho, ale ineho dokumentu - Zmluva o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva, v ramci ktoreho sa spoluvlastnictvo zrusi a zaroven vznikne nove, a v ramci ktoreho bude aj veta o tom bezodplatnom vyporiadani s prijatim daru?

Este ma zaujima - ide o 2 katastralne ukony, alebo 1? T.j. navrh na vklad do katastra bude od nas len 1 za 66,-- eur, alebo pojde o dva samostatne vklady - zrusenie spoluvlastnictva + zalozenie noveho (2x66,-- eur? )? dakujem pekne za odpoved
Mária27
19.07.12,10:43
Do katastra dáš jednu zmluvu, 1x 66,-€. Je to jedna zmiešaná dohoda.
Zmluvu môžeš nazvať Dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva a darovacia zmluva. Ide len o to, aby tam bolo jasné zrušenie súčasných podielov, založenie nových podielov, darovanie -= bezodplatný prevod, kto - komu, darca prijíma.
Darovanie samotné sa v tomto prípade nezapisuje do katastra ako úkon, je to len pre vás, že môžu vzniknúť následky darovania. Teraz už nie je v katastri potrebná ani normálne suma ...
kyss
19.07.12,10:58
myslel som, ze ak podla OZ mozem "nieco" bezplatne prenechat (par. 628), ze nie je podstatne, ze ide len o cast podielu... ustanovenia OZ o spoluvlastnictve som nepozeral, vdaka za informaciu!
Mam obavy z tohto vyporiadavania kvoli danovej povinnosti, dan z darovania je (aktualne) zrusena, preto som vec chcel riesit darovanim. Spolu s bratom sa vyporiadavame so zahradou, ktoru neuziva, mne sa zvysi podiel na zahrade, a bratovi v prislusnom pomere hodnoty zahrady na byte, chceli sme vec riesit dvoma darovacimi zmluvami, aby nam nevznikala danova povinnost (z vlastnictva v podstate nadalej rovnakej hodnoty nehnutelnosti - po zamene vlastnictiev).. Nevies ako je to s danovou povinnostou v pripade dohody o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva?
Mária27
19.07.12,11:00
Môžete to riešiť aj zámennou zmluvou. Dane sa pri prevode platia vtedy, keď nie ste majiteľmi 5 rokov.
kyss
19.07.12,11:51
islo o dedicstvo riesene v roku 2010, na zaklade ktoreho sme sa obaja stali 1/2 vlastnikmi dvoch nehnutelnosti - bytu a zahrady. 5 rokov nie sme majitelmi teda, islo vsak o nadobudnutie dedenim po mame (dedenie v priamom rade).. Nie je v tomto pripade podstatne to, ci mala porucitelka (mama) byt a zahradu vo vlastnictve 5 rokov? A vobec, nerozumiem samotnemu oslobodeniu od dane v pripade v pripade jej vlastnictva 5 rokov, v zakone o dani z prijmu je, ze od dane je oslobodeny prijem z PREDAJA nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov), takisto je oslobodeny prijem z PREDAJA nehnutelnosti vo vlastnictve 5 rokov... o oslobodeni pri prevode vlastnictva (nie predaji) zakon nehovori. Predmetom dane z prijmov je vsak (par. 8) - prijem z prevodu vlastnictva nehnutelnosti... Tak teraz neviem, ci vobec nejake oslobodenie (i po piatich rokoch) existuje, ak nehnutelnost nepredavam, ale prevadzam z titulu zamennej zmluvy, dohody o vyporiadani spoluvlastnictva a podobne...

V skratke - potrebujem vyriesit prevod celeho bratovho podielu zo zahradky na mna, ktoru aktualne vlastnime spolu, v pomere 1/2.
Vlastnime spolu v rovnakom podiele i byt, na ktorom chcem bratovi v hodnote jeho podielu zo zahrady zvysit jeho podiel na byte. Chceme to preto tak, aby po zmenach brat vlastnil 5/8 z bytu a ja 3/8 z bytu, vlastnikom zahradky budem iba ja.

Prepis celeho bratovho podielu zo zahrady na mna vieme riesit darovacou zmluvou (uz len dufam).
Prepis 1/8 podielu z mojho podielu na byte (aktualne vlastnim 1/2) neviem riesit darovacou zmluvou, nakolko to zakon nepovoluje.

Maria27, alebo ostatni poradaci, viete mi prosim poradit sposob riesenia prepisu podielu na byte bez danovych povinnosti? Obe nehnutelnosti sme, ako pisem vyssie, nadobudli dedenim po mame v r. 2010 a neviem isto, ci vlastnila tieto nehnutelnosti 5 rokov.. V pripade, ak v dohode o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva bude v nazve dohody zaroven nazov "Darovacia zmluva", je povinnost platenia dane? Nechcem, aby brat z nadobudnutej 1/8 platil dan, ba dokonca z nejake celej casti nehnutelnosti, ak dohodou o vyporiadavani spoluvlastnictva spoluvlastnictvo rusime a zaklada sa nove...
kyss
19.07.12,12:05
ospravedlnujem sa, uz to pozeram tak dlho, ze zrejme ani zakladnym faktom :-).. do dane z prijmu sa rata, ak sa nemylim, prijem ziskany z prevodu nehnutelnosti.. t.j. ak predam ja nehnutelnost, tak ja z tohto prijmu platim dan (prijem minus vydavky), nie nadobudajuci nehnutelnosti. Spravne to chapem? T.j. ako je to v pripade, ak:
1/ brat daruje mne cely svoj podiel zo zahrady? Predpokladam, ze tu nie je danova povinnost, pre mna ako obdarovaneho, kedze som vec ziskal darom a dan z darovania bola zrusena, a nie je tu danova povinnost ani pre brata, kedze brat mi vec daroval, nic neziskal.
2/ vysporiadam sa z bratom na vlastnictve bytu tak, ze zrusime aktualne spoluvlastnictvo (je v pomere 1/2 brat a ja) a v dohode sa dohodneme o bezodplatnom zalozeni noveho spoluvlastnictva v pomere 5/8 brat a 3/8 ja, je tu povinnost platenia dane? dakujem
Kvaka
20.07.12,11:56
Daň z darovania sa neplatí, to píšeš správne a pri prevode sa platí len vtedy, ak to mama nevlastnila 5 rokov pred smrťou. Vtedy bude dani z príjmu podliehať rozdiel v cene nadobúdacej (za čo mama kúpila), prepočítanej na prevádzaný podiel a cene predajnej. Ak mu to prevedieš za rovnakú cenu, daňová povinnosť z prevodu ti vyjde nulová, ale DP podať musíš. Ale pre istotu si to over na daňovom úrade.
kyss
20.07.12,13:09
Dakujem. Chapem to spravne, ze danova povinnost suvisi len s PREDAJOM nehnutelnosti? Aktualne sa dan z prevodu, prechodu nehnutelnosti (zatial) neplati, neexistuje tiez (zatial) dan z darovania. T.j. ak ja nejakym sposobom, ci uz v ramci dohody o vysporiadani spoluvlastnictva, alebo darovanim prevediem urcity podiel na brata z nehnutelnosti, ktora nesluzila na podnikanie (prevod bytu a zahrady), nebola zaradena v obchodnom majetku, tak dan ziadna. Podla mna, dan pride do uvahy az vtedy, ak budem riesit predaj nehnutelnosti, na zaklade zmluvy, v ktorej bude stanovena cena, za ktoru nehnutelnost prevadzam na kupujuceho. Dan aktualne neexistuje v pripade, ak si dve fyzicke osoby medzi sebou riesia podiel na nehnutelnosti - bez stanovenej kupnej ceny - t.j. darovanim, pripadne vysporiadanim spoluvlastnictva. Mylim sa?
Kvaka
20.07.12,19:17
Dakujem. Chapem to spravne, ze danova povinnost suvisi len s PREDAJOM nehnutelnosti? Aktualne sa dan z prevodu, prechodu nehnutelnosti (zatial) neplati, neexistuje tiez (zatial) dan z darovania. T.j. ak ja nejakym sposobom, ci uz v ramci dohody o vysporiadani spoluvlastnictva, alebo darovanim prevediem urcity podiel na brata z nehnutelnosti, ktora nesluzila na podnikanie (prevod bytu a zahrady), nebola zaradena v obchodnom majetku, tak dan ziadna. Podla mna, dan pride do uvahy az vtedy, ak budem riesit predaj nehnutelnosti, na zaklade zmluvy, v ktorej bude stanovena cena, za ktoru nehnutelnost prevadzam na kupujuceho. Dan aktualne neexistuje v pripade, ak si dve fyzicke osoby medzi sebou riesia podiel na nehnutelnosti - bez stanovenej kupnej ceny - t.j. darovanim, pripadne vysporiadanim spoluvlastnictva. Mylim sa?Tak si to navzájom darujte a bude to bez dane. Ak by ste išli zámennou zmluvou, tak platí pokyn správcu dane, z ktorého citujem: Zámennou zmluvou sa jeden účastník zaväzuje odovzdať druhému účastníkovi určitú vec do vlastníctva a ten sa zaväzuje výmenou odovzdať mu do vlastníctva inú vec. Na zámennú zmluvu platia primerane ustanovenia o kúpnej zmluve (§ 588 až 610 Občianskeho zákonníka), a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu.
Zároveň platí zákon o dani z príjmov, kde je uvedené, že výdavkom pri predaji nehnuteľností získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6136991). V staršom pokyne správcu dane je uvedené, že pri predaji zdedenej nehnuteľnosti je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená v čase dedenia.
Takže si to zameňte tak, aby ste mali daňovú povinnosť nulovú. Ešte by som zistila, odkedy mama vlastnila nehnuteľnosti, lebo od dedenia uplynuli dva roky a tie sa vám k dobe vlastníctva mamy pripočítajú, možno to už máte spolu 5 rokov.
MacoLM
22.11.12,13:42
Dobry den,
stal som sa vlastnikom nehnutelnosti darovanim od matky. ona bola vlastnikom dlhsie ako 5 rokov. pokial som zistil, dan sa neplati, danove priznanie vsak podat musim. vedel by mi niekto poradit ako? ake tlacivo a tak? ci staci ist na danovy a oni mi tam poradia a pomozu? Aka je tam lehota na DP?

Dakujem.
draik
22.11.12,20:06
Daň z darovania neexistuje. Do 30 dní od nadobudnutia bolo potrebné oznámiť správcovi dane (mesto resp. obec) zmenu majiteľa. Daňové priznanie (predkladá sa mestu resp. obci) sa podáva v januári.
MacoLM
26.11.12,14:01
Dobry den draik,

dakujem za odpoved. 30 dni este neuplynulo. Uz mam doma tlacivo pre mesto... najprv som prehnal priatelku na danovy urad pre tlacivo :)
To danove je to iste ktore mi robi zamestnavatel? alebo to budem musiet samostatne?
vopred dakujem a ospravedlnujem sa za nevedomost:)
Kvaka
26.11.12,14:32
Dobry den draik,

dakujem za odpoved. 30 dni este neuplynulo. Uz mam doma tlacivo pre mesto... najprv som prehnal priatelku na danovy urad pre tlacivo :)
To danove je to iste ktore mi robi zamestnavatel? alebo to budem musiet samostatne?
vopred dakujem a ospravedlnujem sa za nevedomost:)Tlačivo je pre daň z nehnuteľnosti, nie pre daň z príjmu, teda nič s daňovým úradom. DPzN podáš až v januári 2013. Zatiaľ podaj oznámenie o zmene vlatsníka na obecný úrad.
Kvaka
26.11.12,14:36
Viac informácií nájdeš aj tu. http://www.cpn.sk/danove-povinnosti-po-kupe-nehnutelnosti

Každý fyzická (alebo právnická osoba) je v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali. Neoznámenie zmien sa sankcionuje.

Čo v praxi znamená, že tak kupujúci, resp. darca ako aj predávajúci, resp. obdarovaný je povinný oznámiť správcovi dane (obec, mesto) to, že prestal byť vlastníkom (predávajúci, aj darca), alebo sa stal vlastníkom (kupujúci, aj obdarovaný) nehnuteľnosti a to najneskôr do 30 dní od povolenia vkladu.
Oznámenie o vzniku / zániku daňovej povinnosti k nehnuteľnosti si stiahnete na internetovej stránke obce, mesta alebo si ju stiahnite tu. K oznámeniu priložte kópiu listu vlastníctva, kópiu kúpnej (darovacej) zmluvy a kópiu rozhodnutia o povolení vkladu. Nevyžaduje sa aby boli kópie úradne overené. Oznámenie pošlite doporučene poštou, prípadne odneste osobne.
draik
26.11.12,16:59
Každý fyzická (alebo právnická osoba) je v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali. Neoznámenie zmien sa sankcionuje.


Dovolím si upozorniť, že od 1.12.2012, keď nadobudne účinnosť veľká novela zákona o miestnych daniach, oznamovacia povinnosť (čo sa týka dane z nehnuteľností) bude zrušená.
Kvaka
26.11.12,17:05
Dovolím si upozorniť, že od 1.12.2012, keď nadobudne účinnosť veľká novela zákona o miestnych daniach, oznamovacia povinnosť (čo sa týka dane z nehnuteľností) bude zrušená.Súhlasím, ale v tomto prípade sa riadi predpisom platným do 30.11.2012.
§ 104f
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. decembra 2012


1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam podľa § 2 ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20121201#f6277054) a ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20121201#f6277063), poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť okrem oznamovacej povinnosti k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje a ohlasovacia povinnosť k poplatku vznikne do 31. decembra 2012, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30. novembra 2012.
Kvaka
26.11.12,17:50
Dnes som zistila, že darovacia zmluva nám bola už zavkladovaná, teda sme na LV zapísaní ako podieloví vlastníci "nášho" bytu od polovice novembra. Rozhodnutie katastra nám ešte nebolo doručené, majú čas do konca mesiaca. Oznamovacia povinnosť nám vznikne v decembri tohto roku, teda oznámiť to musíme, ale daňová povinnosť vznikne až od 1.januára 2013, takže postupujeme podľa nového predpisu. Vychádza mi to tak, že oznámenie podajú iba darcovia.
MacoLM
28.11.12,06:02
Dakujem vam za pomoc.

len taka otazka... ked je na povoleni vkladu datum, na dorucenie rozhodnutia maju 30 dni. Ja mam do 30 dni zase povinnost oznamit zmeny stavu na obec. neprekryva sa to trochu? darovanie sme urobili u notara, a ten vravel, ze pri notarskom zapis je to do 20 dni. alebo take nejak.

mne danova povinnost vznikla 12.11. ale dorucili to az 21.11. od ktoreho datumu sa odvija povinnost do 30 dni nahlasit zmenu?
Kvaka
28.11.12,07:43
Dakujem vam za pomoc.

len taka otazka... ked je na povoleni vkladu datum, na dorucenie rozhodnutia maju 30 dni. Ja mam do 30 dni zase povinnost oznamit zmeny stavu na obec. neprekryva sa to trochu? darovanie sme urobili u notara, a ten vravel, ze pri notarskom zapis je to do 20 dni. alebo take nejak.

mne danova povinnost vznikla 12.11. ale dorucili to az 21.11. od ktoreho datumu sa odvija povinnost do 30 dni nahlasit zmenu?Ty si sa stal 12.11. vlastníkom. Ale daňová povinnosť k dani z nehnuteľnosti ti vznikne až 1. januára 2013. Darcovi naopak, zaniká daňová povinnosť 31. decembra 2012.
janka104
16.01.13,10:22
Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
Tweety
16.01.13,10:25
Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
ÁNo, tento rok má podať DP k dani z nehnuteľnost, ale na MÚ..
Katy a R
16.01.13,10:31
Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
Daňový úrad s tým nič nemá ... treba spraviť DP z nehnuteľnosti do konca januára - na obecný (mestský) úrad.
Vlani mal aj oznamovaciu povinnosť - ale to môže spraviť aj naraz - keď pôjde s DP.
U nás som sa nestretla s prípadom, žeby boli za neskoré oznámenie sankcie ... dúfam, že aj u vás to je tak.
janka104
16.01.13,10:57
ďakujem a musí sa to podať v mieste kde sa tá nehnuteľnosť nachádza? lebo mi bývame 150km od toho.
Katy a R
16.01.13,11:02
ďakujem a musí sa to podať v mieste kde sa tá nehnuteľnosť nachádza? lebo mi bývame 150km od toho.
áno tam treba - ale môžeš poslať poštou (ja som tak spravila, aj rovno s oznámením )
popozeraj si tu na porade témy okolo tejto problematiky - aj potrebné talčivá nájdeš..
janka104
16.01.13,11:05
vďaka za pomoc-)
Tweety
16.01.13,11:08
Správu dane z nehnuteľností vykonáva obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.
Pozri aj tu:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=929
janka104
16.01.13,13:39
no teraz som pozerala,že nehnuteľnosť sme nadobudli už roku 2011 takže asi nás pokuta neminie. a taktiež sme to do 30 dní neohlásili:mee:.
Katy a R
16.01.13,14:48
no teraz som pozerala,že nehnuteľnosť sme nadobudli už roku 2011 takže asi nás pokuta neminie. a taktiež sme to do 30 dní neohlásili:mee:.
to oznámenie ani nie je až taký problém - ale vlani v januári ste mali podať DP .. a aj zaplatiť daň - niekedy v marci, alebo ako obec pošle výmer ...
janka104
17.01.13,12:02
daň bola zaplatená, zaplatila ju darkyňa, len sme to nenahlásili no
Katy a R
19.01.13,10:43
.. darkyňa????
marions
08.03.13,19:29
Dobrý večer,
nemá obdarovaný žiadne iné povinnosti, ani nemá platiť žiadnu daň okrem ohlásenia na mestskom úrade a zaplatenia dani z nehnuteľnosti?
Ďakujem.
marions
09.03.13,09:07
Prosím, odobrí mi to niekto? Nemám žiadnu povinnosť keď dostanem darom nehnuteľnosť? Ďakujem.
Mila123
09.03.13,09:08
Dobrý večer,
nemá obdarovaný žiadne iné povinnosti, ani nemá platiť žiadnu daň okrem ohlásenia na mestskom úrade a zaplatenia dani z nehnuteľnosti?
Ďakujem.
žiadnu,ak dar nepredal.....
marions
09.03.13,09:10
Ďakujem veľmi pekne.
marions
09.03.13,09:12
Ani darca dúfam že nie?
Katy a R
09.03.13,09:13
Prosím, odobrí mi to niekto? Nemám žiadnu povinnosť keď dostanem darom nehnuteľnosť? Ďakujem.

len to DP na obecný úrad. Oznamovať už netreba !
marions
09.03.13,09:17
Ani darca ani obdarovaný nemusia oznamovať na mestský úrad zmenu?
marions
09.03.13,09:24
A na daňový úrad netreba posielať žiadne oznámenie? Ani darca ani obdarovaný?
Mila123
09.03.13,09:26
A na daňový úrad netreba posielať žiadne oznámenie? Ani darca ani obdarovaný?

budem priama!!!!!!

máš teda pocit, že sme ti niečo zamlčali???
alebo chceš niečo platiť štátu?????
alebo , neveríš nám, že sme ti dali úplnú odpoveď????

teda, daj si poradiť od daňového poradcu, ktorému sa za takéto rady aj platí v peniazoch a u nás iba platí to jednoduché, ľudské ďakujem.......
marions
09.03.13,09:33
čítala som v iných príspevkoch že treba niečo v tejto súvislosti oznámiť správcovi dane...a moja prvá otázka bola ohľadom obdarovaného, ďalšie ohľadom darcu, tak sa nepýtam stále dookola...a neviem, z čoho si nadobudla pocit, že si myslím, že mi niekto niečo zatajuje.
Ďakujem za odpovede...aj priamosť, ktorá neviem, či bola na mieste.
Ja si to vážim, že na porade sú skvelí ľudia, ktorí poradia.
Mila123
09.03.13,09:39
čítala som v iných príspevkoch že treba niečo v tejto súvislosti oznámiť správcovi dane...a moja prvá otázka bola ohľadom obdarovaného, ďalšie ohľadom darcu, tak sa nepýtam stále dookola...a neviem, z čoho si nadobudla pocit, že si myslím, že mi niekto niečo zatajuje.
Ďakujem za odpovede...aj priamosť, ktorá neviem, či bola na mieste.
Ja si to vážim, že na porade sú skvelí ľudia, ktorí poradia.

od teba ako účtovníčky je to chabé.......
môj názor, viac nereagujem,pretože v tomto prípade je to strata času
marions
09.03.13,10:06
Ako účtovníčka som sa nestretla s daňou s nehnuteľnosti doteraz. Je to také zlé?
Negoti
09.03.13,10:09
Ako účtovníčka som sa nestretla s daňou s nehnuteľnosti doteraz. Je to také zlé?

odporúčam neriešiť.......poďakuj, zaklikaj ......
marions
09.03.13,10:13
Máš pravdu. Ďakujem za odpovede.
abc1
16.06.14,15:51
Caute, predal som parcelu nadobudnutu darovanim, vlastnil som ju iba 2 roky, podal som DP typ B, a teraz mi dosla vyzva z danoveho na preukazanie prijmov. v darovacej zmluve som nemal oceneny pozemok, mam iba vyjadrenie realitiek mailom, ze ceny pozemkov za poslednych 5 rokov skor klesaju. staci mi to vytlacit a ukazat na DU? Vdaka.
Mária27
20.06.14,11:29
Stačilo asi podať DP typu A. Príjmy preukázať asi vieš - čo si dostal za nehnuteľnosť. Zdaniť si mal rozdiel predajnej ceny a hodnoty nehnuteľnosti v čase darovania. Čo si zdanil?
Choď na daňový úrad - informácie, tam ti poradia, ako to napraviť. Úradník ti dá tlačivo z toho roku, aj ti pomôže to napraviť. Nerobia problém.