avipe
13.02.06,13:04
Ahojte, neviem či sa tu už náhodou nevyskytol tento problém, ale nemám čas vyhľadávať na poradách. Takže :
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania ta rok 2005. Mal u nás podpísané vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane 7.328,- Sk. Pri mzdách som ho uplatňovala po celý rok 2005. Teraz priniesol potvrdenie od druhého zamestnávateľa, kde bol tiež zamestnaný v roku 2005, a čo vidím - jemu aj ten druhý zamestnávateľ znižoval základ dane o túto sumu. Keď som sa ho pýtala, či i tam podpisoval vyhlásenie, nevedel.Čo s tým a čo s ním teraz ? Vie mi dakto poradiť ? ďakujem.:mee: :mee:
----------------------------------------------------------------------
avipe
cepeva
13.02.06,12:06
Ahojte, neviem či sa tu už náhodou nevyskytol tento problém, ale nemám čas vyhľadávať na poradách. Takže :
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania ta rok 2005. Mal u nás podpísané vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane 7.328,- Sk. Pri mzdách som ho uplatňovala po celý rok 2005. Teraz priniesol potvrdenie od druhého zamestnávateľa, kde bol tiež zamestnaný v roku 2005, a čo vidím - jemu aj ten druhý zamestnávateľ znižoval základ dane o túto sumu. Keď som sa ho pýtala, či i tam podpisoval vyhlásenie, nevedel.Čo s tým a čo s ním teraz ? Vie mi dakto poradiť ? ďakujem.:mee: :mee:
----------------------------------------------------------------------
avipe
Pri rocnom zuctovani dane mu to dodanis. Proste bude mat nedoplatok na dani z dovodu, ze mu bolo uplatnene v jednom mesiaci dva krat nezdanitelne minimum.
Muška
13.02.06,12:09
Avipe, a je to chyba zamestnanca, on si zodpovedá za to, že si uplatňoval odpoč. položku u obidvoch zamestnávateľov.
/to Ti píšem len pre prípad, že bude hundrať, keď ho pri ročnom zúčtavaní pekne dodaníš :D/
Veronika R
13.02.06,12:13
Ahojte, neviem či sa tu už náhodou nevyskytol tento problém, ale nemám čas vyhľadávať na poradách. Takže :
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania ta rok 2005. Mal u nás podpísané vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane 7.328,- Sk. Pri mzdách som ho uplatňovala po celý rok 2005. Teraz priniesol potvrdenie od druhého zamestnávateľa, kde bol tiež zamestnaný v roku 2005, a čo vidím - jemu aj ten druhý zamestnávateľ znižoval základ dane o túto sumu. Keď som sa ho pýtala, či i tam podpisoval vyhlásenie, nevedel.Čo s tým a čo s ním teraz ? Vie mi dakto poradiť ? ďakujem.:mee: :mee:
----------------------------------------------------------------------
avipe

V tom problém nevidím, predsa musí vedieť čo kde podpisuje, ak to nevie je to jeho problém. Inak nepodpisoval u prechadzajúceho zamestnávateľa pri ukončení pracovného pomeru, kedy si naposledy uplanil nezdaniteľnú časť. Mal to podľa správnosti urobiť, ak nie, bohužiaľ, za chyby sa platí, tebe to vyčítať nemôže. Ty si urobíš len svoju prácu.

PS: aj ja som už mala taký prípad
avipe
13.02.06,17:36
Dakujem pekne za odpovede. Našla som tam však i iný háčik. On platil aj dvakrát odvody do všetkých poistovní. Nie som teraz presne v obraze, ale ak je niekto zamestnaný na dvoch miestach platí aj 2 x odvody? V potvrdení od 2zamestnávateľa má príjmy mínus odvody do poistovní. Nasčítam dokopy i odvody?
-------------------------------------------------------------------------
avipe
Muška
13.02.06,17:38
Ak bol v pracovnom pomere, tak platí aj do všetkých poisťovni. Nasčítaš
Zita4
13.02.06,17:39
Dakujem pekne za odpovede. Našla som tam však i iný háčik. On platil aj dvakrát odvody do všetkých poistovní. Nie som teraz presne v obraze, ale ak je niekto zamestnaný na dvoch miestach platí aj 2 x odvody? V potvrdení od 2zamestnávateľa má príjmy mínus odvody do poistovní. Nasčítam dokopy i odvody?
-------------------------------------------------------------------------
avipe
Z každého zamestnania musí platiť odvody a samozrejme ich zohľadníš aj v RZD.
stuko
13.02.06,19:47
mne sa stalo to iste, u jedneho zamestnavatela som to ani nepodpisoval a automaticky mi sumu nezd. minima zrazal.
Jednoducho ked to spocitas, matika je neuprosna, dostanes danovy nedoplatok, clovek to zaplati a je po probleme ...
avipe
14.02.06,07:03
:) Dakujem Vam pekne vsetkym. Velmi ste mi pomohli.
----------------------------------------------------
avipe:cool:
Posielam vsetkym Valentinka.:D
DušanČ
16.03.07,13:48
Avipe, a je to chyba zamestnanca, on si zodpovedá za to, že si uplatňoval odpoč. položku u obidvoch zamestnávateľov.
/to Ti píšem len pre prípad, že bude hundrať, keď ho pri ročnom zúčtavaní pekne dodaníš :D/

Muška, na druhej strane mzdár je povinný si pri nástupe pracovníka uprostred mesiaca žiadať od nového zamestnanca potvrdenie, či si u bývalého zamestnávateľa uplatnil, resp. neuplatnil nezdaniteľnú čiastku. Ono sa to pri ročnom vyúčtovaní preddavkov dane síce vysporiada, ale pri prepadovej kontrole z DÚ by mzdár mohol dostať pokutu.
Muška
16.03.07,14:05
Dušanko, reagoval si síce na môj príspevok z roku 2006, ale aj tak, na základe čoho mi vyplýva , že musím mať potvrdenie od bývalého zamestnávateľa, či si uplatnil, alebo neuplatnil nezdaniteľnú čiastku?
Paula
16.03.07,14:15
Zamestnanec vo vyhlásení k dani z príjmu potvrdzuje skutočnosti vlastn. podpisom a v tom momente preberá na seba zodpovednosť ;)
DušanČ
16.03.07,14:17
Dušanko, reagoval si síce na môj príspevok z roku 2006, ale aj tak, na základe čoho mi vyplýva , že musím mať potvrdenie od bývalého zamestnávateľa, či si uplatnil, alebo neuplatnil nezdaniteľnú čiastku?
Prepač mi Mušiačik, hlboko sa ospravedlňujem, vôbec som si to nevšimol, čítal som príspevky odzadu a stále sa mi zdalo, že to na seba nadväzuje. Okrem toho ešte stále si pletiem letopočty, aj pri účtovaní a potom sa čudujem, že mi SW nechce doklad zaúčtovať.
No k tej odbornej stránke, je to moja osobná skúsenosť z kontroly. Nakoniec mali tí kontrolóri pravdu, lebo je to z ich pohľadu krátenie dane. Je to ako keď napr. u DPH podávaš DP a súčasne DDP s daňovým preplatkom, ktorý si ihneď odpočítaš. Na to máš nárok až po 30 dňoch.
Ešte raz mi prepáč. Ahoj !