iMONK
21.05.12,11:52
22.12.2009 kúpila naša SRO, (v tom čase neplatca DPH) jazdené AUTO bez DPH od občana, nepodnikateľa, neplatcu DPH, predávame ho v roku 2012 už ako platcovia DPH inej SRO s DPH alebo bez DPH? :)
Tweety
21.05.12,09:55
22.12.2009 kúpila naša SRO, (v tom čase neplatca DPH) jazdené AUTO bez DPH od občana, nepodnikateľa, neplatcu DPH, predávame ho v roku 2012 už ako platcovia DPH inej SRO s DPH alebo bez DPH? :)
Predaj bude s dph.
iMONK
21.05.12,10:01
Ďakujem !!!
iMONK
21.05.12,10:10
P.S. Ak by bol tento predaj opäť občanovi, nepodnikateľovi, môže byť bez DPH? (fakticky sme autu žiadnu pridanú hodnotu nedodali, ba práve naopak, preto by sme neradi platili Daň z pridanej hodnoty...) :) :) :)
Tweety
21.05.12,10:27
P.S. Ak by bol tento predaj opäť občanovi, nepodnikateľovi, môže byť bez DPH? (fakticky sme autu žiadnu pridanú hodnotu nedodali, ba práve naopak, preto by sme neradi platili Daň z pridanej hodnoty...) :) :) :)
Nie, nič by to na povinnosti odviezť daň nemenilo.
iMONK
21.05.12,10:41
Ď! :)
mata82
21.05.12,11:05
Predaj bude s dph.

tu sa neuplatní §85/i2 ?
Tweety
21.05.12,11:07
tu sa neuplatní §85/i2 ?
A mal by? Veď MV nekupoval s daňou, na ktorú nebol nárok na odpočet.
mata82
21.05.12,11:11
A mal by? Veď MV nekupoval s daňou, na ktorú nebol nárok na odpočet.
Aha, vďaka za objasnenie :)
janapill
15.06.12,06:48
A ako to je s dph, ak ojazdené auto predáva s.r.o.-platca DPH do Čiech? , občanovi ČR (nepodnikateľ, neplatca dph) ??? Máme vystaviť FA s DPH??
Auto účtovnú ZC už nemá žiadnu, akurát daňovú lebo jeden rok sme si neuplatnili odpis.
janapill
15.06.12,07:20
A ako to je s dph, ak ojazdené auto predáva s.r.o.-platca DPH do Čiech? , občanovi ČR (nepodnikateľ, neplatca dph) ??? Máme vystaviť FA s DPH??
Auto účtovnú ZC už nemá žiadnu, akurát daňovú lebo jeden rok sme si neuplatnili odpis.

prosím neporadíte, lebo potrebujem vystaviť FA, podľa mňa by to malo byť s DPH. Tak??
azla
15.06.12,07:36
Záleží či ide o NA
alebo OA, pri nadobudnutí ktorého nebola uplatnená Dph.

Pri NA - s Dph.
Pri OA - ak nebola pri nadobudnutí uplatnená Dph(§49/3), tak sa uplatní postup podľa §42- oslobodenie od dane.
janapill
15.06.12,07:52
Záleží či ide o NA
alebo OA, pri nadobudnutí ktorého nebola uplatnená Dph.

Pri NA - s Dph.
Pri OA - ak nebola pri nadobudnutí uplatnená Dph(§49/3), tak sa uplatní postup podľa §42- oslobodenie od dane.

Ďakujem. Ide o dodávku, kategória N - a pri nadobudnutí bola uplatnená DPH, takže s dph , nezáleží, že to bude predané do čiech. Iné by to bolo ak by bol odberateľ platcom DPH, vtedy by som mohla uplatniť §43-oslob.od dane. Chápem to správne??
Tweety
15.06.12,07:54
Ďakujem. Ide o dodávku, kategória N - a pri nadobudnutí bola uplatnená DPH, takže s dph , nezáleží, že to bude predané do čiech. Iné by to bolo ak by bol odberateľ platcom DPH, vtedy by som mohla uplatniť §43-oslob.od dane. Chápem to správne??
Kedže nemôžeš preniesť daň. povinnosť, fakturuješ s dph. Oslobodenie by si uplatnili pri fa pre platiteľa.
janapill
15.06.12,08:01
Ok. veľká vďaka, Pre istotu si to overujem. ĎAkujem
Katka_M
15.06.12,08:11
mozem aj ja otazku? sme vo velmi podobnej situacii. len auto sme v roku 2010 kupili od neplatcu DPH a teraz v roku 2012 ho opat predavame neplatcovi DPH-sukromnej osobe. vtedy bude tiez predaj s DPH? dakujem za odpoved.
Tweety
15.06.12,08:13
mozem aj ja otazku? sme vo velmi podobnej situacii. len auto sme v roku 2010 kupili od neplatcu DPH a teraz v roku 2012 ho opat predavame neplatcovi DPH-sukromnej osobe. vtedy bude tiez predaj s DPH? dakujem za odpoved.
A vy ste platiteľmi, alebo nie?
Katka_M
15.06.12,08:18
ano, to som zabudla spomenut, my sme platci DPH
Tweety
15.06.12,08:19
ano, to som zabudla spomenut, my sme platci DPH
Potom predávate s dph.
Katka_M
15.06.12,08:20
dakujem pekne za odpoved. :)
Katka_M
15.06.12,09:00
a este jedna otazka. ak je zostatkova cena auta vyssia ako suma, za ktoru ho predavame, rozdiel ide do N a je pripocitatelna polozka?
SilMar Group
15.06.12,09:05
a este jedna otazka. ak je zostatkova cena auta vyssia ako suma, za ktoru ho predavame, rozdiel ide do N a je pripocitatelna polozka?

nie - §19/3b - len pozor na zostatkovú cenu účtovnú a daňovú...
Katka_M
15.06.12,09:16
co to presne znamena? nam sa uctovne odpisy rovnaju danovym.
SilMar Group
15.06.12,09:27
co to presne znamena? nam sa uctovne odpisy rovnaju danovym.

ak sa účtovné a daňové odpisy rovnajú a nerobili ste prerušenie odpisovania, tak sa rovnajú aj zostatková cena daňová a účtovná, potom nemusíš nemusíš upravovať neúčtovne daňové priznanie z titulu rozdielu ZC daňovej a účtovnej.

Takže zostatková cena je plne odpočítateľná.
Katka_M
15.06.12,09:29
dakujem pekne za odpoved. :)
bgkredit
10.07.12,09:52
chcela som sa len k tejto téme opýtať, či nie je rozdiel či sro má živnosť na nákup a predaj ojazdených automobilov. Potom sa DPH nepočíta podľa osobitnej úpravy, t.j. len z rozdielu?
SilMar Group
11.07.12,14:22
chcela som sa len k tejto téme opýtať, či nie je rozdiel či sro má živnosť na nákup a predaj ojazdených automobilov. Potom sa DPH nepočíta podľa osobitnej úpravy, t.j. len z rozdielu?

ak sa jedná o nákup a predaj ojazdených automobilov, tak sa postupuje §66.
janapill
12.07.12,07:20
A ako to bude ak mám jeden taký prípad:
FO-podnikateľ platca DPH kúpil niekedy v r.2008 od v.o.s (platca DPH) ojazdené osobné auto, kde v.o.s mu vystavila Fa bez DPH (keďže ona vtedy nemala nárok na uplat.odpočtu z osob.vozidiel). Teraz táto FO predala toto auto za ZC s.r.o., má vystaviť FA s dph slebo bez??? Ďakujem
janapill
12.07.12,12:01
A ako to bude ak mám jeden taký prípad:
FO-podnikateľ platca DPH kúpil niekedy v r.2008 od v.o.s (platca DPH) ojazdené osobné auto, kde v.o.s mu vystavila Fa bez DPH (keďže ona vtedy nemala nárok na uplat.odpočtu z osob.vozidiel). Teraz táto FO predala toto auto za ZC s.r.o., má vystaviť FA s dph slebo bez??? Ďakujem
Prosím neviete mi to odsúhlasiť? Lebo potrebujem vystaviť FA. Ďakujeeem
SilMar Group
12.07.12,12:09
A ako to bude ak mám jeden taký prípad:
FO-podnikateľ platca DPH kúpil niekedy v r.2008 od v.o.s (platca DPH) ojazdené osobné auto, kde v.o.s mu vystavila Fa bez DPH (keďže ona vtedy nemala nárok na uplat.odpočtu z osob.vozidiel). Teraz táto FO predala toto auto za ZC s.r.o., má vystaviť FA s dph slebo bez??? Ďakujem

Ja by som k tomu tu DPH dala, pretože to nespadá pod výnimky pri dodaní §85/i/2 - Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa §49/7/a v znení účinnom do 31.12.2009. Keďže vy ste to auto kupili bez DPH, pri nadobudnutí sme nemohli vylúčiť odpočítanie dane.
Tweety
12.07.12,12:12
Prosím neviete mi to odsúhlasiť? Lebo potrebujem vystaviť FA. Ďakujeeem
Fa s dph.
cicus
16.08.12,20:51
Ahojte,
prosím potvrdte moju úvahu. Slovenský platiteľ dph kúpil v r.2011 auto v Taliansku od občana. To nepolo predmetom dane, preto sme neuvádzali ani vo výkaze dph. Teraz chceme predať auto na Slovensku pre plátcu dph.(ani nie je dôležité, či je kupujúci plátca) Podľa mňa treba vystaviť faktúru s dph, pretože to auto nebolo "oslobodené" ale nebolo predmetom dane. Neuplatňujem teda §42a vystavujem faktúru s dph. ďakujem
SilMar Group
16.08.12,21:53
Ahojte,
prosím potvrdte moju úvahu. Slovenský platiteľ dph kúpil v r.2011 auto v Taliansku od občana. To nepolo predmetom dane, preto sme neuvádzali ani vo výkaze dph. Teraz chceme predať auto na Slovensku pre plátcu dph.(ani nie je dôležité, či je kupujúci plátca) Podľa mňa treba vystaviť faktúru s dph, pretože to auto nebolo "oslobodené" ale nebolo predmetom dane. Neuplatňujem teda §42a vystavujem faktúru s dph. ďakujem
uvazuješ správne