VladoG
13.02.06,13:20
Manželka v minulom roku ako dôchodkyňa a pritom SZČO zarobila zo živnosti 90 000 Sk a v októbri prerušila živnosť. Bude musieť po podaní daňového priznania odvody do Soc. poisť., keďže prekročila limit na platenie, alebo prípadne musí živnosť ukončiť, alebo musí platiť v každom prípade?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Muška
13.02.06,12:33
Zastavením živnosti zaniká povinnosť platenia na SP a ZP ako SZČO.
VladoG
15.02.06,12:49
Zastavením živnosti zaniká povinnosť platenia na SP a ZP ako SZČO.

Ďakujem za odpoveď
Luckasari
14.03.06,08:40
Zastavením živnosti zaniká povinnosť platenia na SP a ZP ako SZČO.

a v prípade, že mám len živnosť, a preruším ju, prestanem platiť SP aj ZP ako živnostník, a musím sa ísť prihlásiť na úrad práce? a tam budem platiť ZP ako samoplatiteľ?
STRELEC
14.03.06,08:43
a v prípade, že mám len živnosť, a preruším ju, prestanem platiť SP aj ZP ako živnostník, a musím sa ísť prihlásiť na úrad práce? a tam budem platiť ZP ako samoplatiteľ?Na úrad práce sa nemusíš ísť prihlásiť, ale môžeš, ak chceš.
ondrejvla
14.03.06,08:54
a v prípade, že mám len živnosť, a preruším ju, prestanem platiť SP aj ZP ako živnostník, a musím sa ísť prihlásiť na úrad práce? a tam budem platiť ZP ako samoplatiteľ?

Na Úrad práce sa prihlásiš v prípade, že živnosť zrušíš a nie prerušíš. S prerušením živnosti pôjdeš na SP a ZP, na SP nebudeš platiť a na ZP ti na základe prerušenia určia sumu, z ktorej budeš platiť preddavky. Dúfam, že sa nemýlim a moja odpoveď je správna.
Luckasari
14.03.06,09:23
Na úrad práce sa nemusíš ísť prihlásiť, ale môžeš, ak chceš.

... a to potom "akože" nikde nebudem? neviem ako sa totiž mám na to pozerať
keď si to vezmem z pohľadu, že som zamestnaná vo firme, ukončíme pracovný pomer, ak nenastúpim u iného zamestnávateľa, tak idem na úrad práce, takto nejako som si myslela, že je to aj v živnosti ... :rolleyes:
STRELEC
14.03.06,09:27
... a to potom "akože" nikde nebudem? neviem ako sa totiž mám na to pozerať
keď si to vezmem z pohľadu, že som zamestnaná vo firme, ukončíme pracovný pomer, ak nenastúpim u iného zamestnávateľa, tak idem na úrad práce, takto nejako som si myslela, že je to aj v živnosti ... :rolleyes:
Nie si "vo vzduchu". Si stále živnostníčka, len dočasne, v zmysle zákona na dobu aspoň 6 mesiacov, činnosť nevykonávaš.
Na druhej strane, keďže nemáš žiadne zdaniteľné príjmy, môžeš sa registrovať na úrade práce a za splnenia podmienok aj poberať podporu.
K tejto problematike bola nedávno diskusia. Prípadne skús aj vyhľadať.
Luckasari
14.03.06,09:33
ďakujem pekne za odpovede