ESTER
21.05.12,20:22
Dostali sme faktúru z Poľska za tovar. Na faktúre okrem tovaru je vyčíslená aj hodnota prepravy za tovar. Následne prišla ďalšia faktúra, ktorá má názov Faktura VAT korekta - má svoje číslo, je na nej vyčíslená už len suma prepravy, ktorá je už raz uvedená a zaplatená na pôvodnú prvú faktúru. Ale celkový výsledok tej faktúry VAT korekta je "Razem 0". Nerozumiem, k čomu súži táto faktúra. Mám ju vôbec evidovať? A ak áno, ako to zaevidovať, keď tá cena za prepravu už je raz zaevidovaná ako samozdanenie na príslušný riadkoch v priznaní k DPH.
mondes
21.05.12,18:43
Dostali sme faktúru z Poľska za tovar. Na faktúre okrem tovaru je vyčíslená aj hodnota prepravy za tovar. Následne prišla ďalšia faktúra, ktorá má názov Faktura VAT korekta - má svoje číslo, je na nej vyčíslená už len suma prepravy, ktorá je už raz uvedená a zaplatená na pôvodnú prvú faktúru. Ale celkový výsledok tej faktúry VAT korekta je "Razem 0". Nerozumiem, k čomu súži táto faktúra. Mám ju vôbec evidovať? A ak áno, ako to zaevidovať, keď tá cena za prepravu už je raz zaevidovaná ako samozdanenie na príslušný riadkoch v priznaní k DPH.

Ak je to skutočne faktúra za tú istú prepravu ako na predošlej faktúre, tak ja by som tú nulovú faktúru priložila k tej predošlej a neevidovala by som ju. Ale nech sa vyjadria ešte skúsenejší.
kukučka
21.05.12,19:01
Skúsenosti s poľskými faktúrami síce nemám, len trochu rozumiem poľskému jazyku. Ak si dostal opravnú daňovú faktúru, mala by obsahovať už fakturovanú pôvodnú položku a potom novú a aj vyčíslenie rozdielu.
Prikladám vzor http://www.podatek.info.pl/faktura_vat_korygujaca.php
ESTER
21.05.12,19:13
Áno je to tak ako píš kukučka, aj ten priložený vzor sedí, len nerozumiem poľskej daňovej logike prečo to vlastne takto robia. Čo opravujú keď výsledkom opravy je vlastne 0. Takže ja som to vyriešila tak ako píše mondes. Len či je to správne, neviem.
mondes
19.10.12,20:43
Zdravím Vás. Medzi poľskými faktúrami som našla aj doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry, avšak v názve nemá názov "FAKTURA VAT," ale "Wewnatrzwspóĺnotowa dostawa towaru" (v preklade Dodanie tovaru v rámci krajín EU - aspoň si myslím). Neviete náhodou, čo to znamená, či to môžem považovať za faktúru a samozdaniť? Ďakujem pekne.
mondes
20.10.12,17:55
Posúvam.
mondes
21.10.12,16:42
Prosím Vás, keď mám na poľskej faktúre u dodávateľa skratku NIP, tak to je IČ DPH alebo DIČ? A IČO sa môže v Poľsku nazývať REGON? Prosím Vás, ak viete, poraďte, aj na vyššie uvedený príspevok. Srdečná vďaka.
srska
21.10.12,16:46
Prosím Vás, keď mám na poľskej faktúre u dodávateľa skratku NIP, tak to je IČ DPH alebo DIČ? A IČO sa môže v Poľsku nazývať REGON? Prosím Vás, ak viete, poraďte, aj na vyššie uvedený príspevok. Srdečná vďaka.zvyčajne je to na faktúre z pl takto a je to ič dph:
NIP: PL 1234567899 a overiť sa to dá tu:http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/
Dubak2000
21.10.12,16:52
REGON je ICO a NIP je DIC. Ale asi to moze byt aj IC DPH.
srska
21.10.12,16:54
REGON je ICO a NIP je DIC. Ale asi to moze byt aj IC DPH.ak má pred 10 miestnym číslom PL je to ič dph a overiť sa dá v systéme vies
mondes
23.10.12,13:08
Ďakujem.
mondes
23.10.12,13:13
Zdravím Vás. Medzi poľskými faktúrami som našla aj doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry, avšak v názve nemá názov "FAKTURA VAT," ale "Wewnatrzwspóĺnotowa dostawa towaru" (v preklade Dodanie tovaru v rámci krajín EU - aspoň si myslím). Neviete náhodou, čo to znamená, či to môžem považovať za faktúru a samozdaniť? Ďakujem pekne.

.....a s týmto sa nikto nestretol? Mám pred sebou už druhý takýto doklad.

..... asi to dám tiež ako faktúru z EU.
yvica
23.01.13,13:02
mám faktúru z poľska je vystavená s dph??? nemala by byť bez dph a samozdaniť? ako ju uvádzam v dp? dík
Taserda
23.01.13,13:18
VAT je v PL ako naše DPH. Znamená to asi že ste kúpili bez DPH.
yvica
23.01.13,14:23
vie mi niekto poradiť čo s faktúrou z poľska vystavenou s dph, dodávateľ je platca dph aj odberateľ je platca...
mondes
23.01.13,14:49
vie mi niekto poradiť čo s faktúrou z poľska vystavenou s dph, dodávateľ je platca dph aj odberateľ je platca...

V tom prípade, ak aj jedna aj druhá strana je platiteľom DPH, faktúra mala byť vystavená bez DPH. Je treba žiadať o opravu faktúry.
martinius
23.01.13,15:00
vie mi niekto poradiť čo s faktúrou z poľska vystavenou s dph, dodávateľ je platca dph aj odberateľ je platca...

Neuvádzaš, za čo je tá faktúra, mohli ju vystaviť nesprávne s DPH ale existuje pár prípadov, kedy nedochádza k samozdaneniu (napr.školenia), vtedy budeš účtovať DPH na 548 a môžeš požiadať o vrátenie dane (za istých podmienok).
yvica
23.01.13,18:07
no jedná sa o tovar, keďže viem, že by mala byť bez dph nakoľko sú obidvaja platci dph, tak som sa dopátrala v prílohe som oskenovala na prvom je pôvodná fa základ,dph a spolu a potom bola vystavena faktura korekta asi opravná kde je základ a dph mínusom a bola vrátená na účet čo mám teraz ako účtovať zaúčtujem len opravnú kde základ 15784,70 zl prepočítam kurzom predchádzajúcim v deň vyst. fa(neviem prečo nie v deň vystavenia fa-nikde som sa nedočítala) a samozdaním a uvediem do dp dph a potom vrátenú dph na účet by som ako účtovala? a keďže bola platená v hotovosti treba asi vytvoriť pokladňu pl odkiaľ uhradím a neviem akým kurzom-dňom úhrady? a vrátenú dph na účet vrátili v eurách prepočítavam? asi nie, prosím ako postupovať ďakujemmmm
yvica
24.01.13,09:04
nikto mi k tomu neporadí? no urobila som to tak, že som samozdanila základ, nakoľko tam bola opravná fa a dph zaplatenú vrátili na účet. ale neviem ako zaúčtovať tú vrátenu dph od dodávateľa a možno blbá otázka ale prečo sa dáva kurz deň predchádzajúci vystaveniu faktúry, niekedy to bolo v deň vystavenia fa a odvtedy som nemala cudzie meny??? dík