JSJP
22.05.12,08:38
AHojte,

naši zamestnanci boli na školení v ČR, ktoré organizovala FO - neplatca DPH. Za toto školenie nám vystavil faktúru bez DPH. Je to správne, má teraz naša spoločnosť samozdaniť túto službu alebo kedže nám poskytol službu neplatca DPH, tak to vôbec neuvádzame do danového priznania DPH?

Ďakujem
SilMar Group
22.05.12,11:18
Pri vzdelávacích službách je veľmi dôležité identifikovať, za čo presne to je. §16/3 - Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne... vydelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ... a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.
Ja ale dôležité si uvedomiť, či sa jedná o vstup, alebo samotné vzdelávanie. Na školení nás to učili tak, že pokiaľ je to len nejaké všeobecné školenie, na ktoré má prístup ktokoľvek, kto má záujem a zaplatí si za vstup, tak miesto dodania je tam, kde sú služby dodané.
Ale pokiaľ je to organizované školenie len pre vyvolené a oslovené zdaniteľné osoby - teda naozaj sa jedná o vzdelávaciu službu ako takú a nikto iný nemá možnosť na to vzdelávanie ísť (je to pre uzavretý okruh ľudí, napr. pre jednu spoločnosť), tak sa posudzuje miesto dodania podľa základného paragrafu §15/1 a miesto dodania je tam, kde má odberateľ sídlo.
Takže v prvom rade musíš presne identifikovať, o akú službu sa jedná a potom môžeme posúdiť, či bol postup správny.
JSJP
22.05.12,11:31
Bolo to školenie všeobecné, kto chcel mohol sa naň prihlásiť.
SilMar Group
22.05.12,11:39
Bolo to školenie všeobecné, kto chcel mohol sa naň prihlásiť.

Za predpokladu, že sa jednalo o VSTUP na vzdelávacie podujatie, miesto dodania by malo byť v ČR a keďže dodávateľ nebol platiteľom DPH, tak by som tú faktúru nesamozdaňovala, ale nechala tak a zaúčtovala len náklady. Podobnú situáciu sme riešili s našou daňovou poradkyňou ale opačne, z pohľadu dodávateľa (neplatiteľa) zo SR do ČR a tá to riešila týmto spôsobom.
Ale určite by som si pri faktúre popísala postupy, paragrafy a myslienky, na základe ktorých som dospela k tomuto záveru. Nech tete v prípade kontroly uľahčíš robotu.