11MON04
22.05.12,08:20
Ahojte, v cestovných náhradách som úplný začiatočník, preto prosím o radu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v Nemecku a predložil mi doklad za ubytovanie. Keďže je to služba z iného členského štátu EU mám urobiť klasické samozdanenie aj keď je doklad s nemeckou DPH?

A ako je to s náhradou za stavné? Zamestnancovi vyplácame stravné lístky. Môžem mu dať aj za tie dni v Nemecku stravné lístky alebo nie a má sa nárok na stravu vyplatiť v hotovosti? Do mzdy potom neuvediem túto náhradu a vyplatím mu to len v hotovosti?
Ďakujem za odpovede.
SSAndrea
22.05.12,07:51
A ten doklad za ubytovanie - to máš faktúru alebo bločik z ERP? Je na tom doklade uvedený nejaký odberateľ?

Keď je zamestnanec na SC, tak nemá nárok na stravný lístok ale vyplácaš mu náhradu za stravné. neuvádzaš to mzdy, vystavíš cestovný príkaz a vyplatíš cez pokladnicu.
11MON04
22.05.12,09:02
Za to ubytovanie nám vystavili faktúru, kde sú naše údaje.
A čo mám urobiť v prípade, že zamestnancovi boli vyplatené stravné lístky za celý apríl a aj strhnuté zo mzdy a on mi až v máji predložil cesťák, kde bol v apríli na pracovnej ceste? Stačilo by keby som mu dala za máj menej lístkov o ten počet, ktoré dostal v apríli naviac?
SilMar Group
22.05.12,09:40
Ahojte, v cestovných náhradách som úplný začiatočník, preto prosím o radu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v Nemecku a predložil mi doklad za ubytovanie. Keďže je to služba z iného členského štátu EU mám urobiť klasické samozdanenie aj keď je doklad s nemeckou DPH?

A ako je to s náhradou za stavné? Zamestnancovi vyplácame stravné lístky. Môžem mu dať aj za tie dni v Nemecku stravné lístky alebo nie a má sa nárok na stravu vyplatiť v hotovosti? Do mzdy potom neuvediem túto náhradu a vyplatím mu to len v hotovosti?
Ďakujem za odpovede.

Pri ubytovaní platí - miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - §16/1 Zákona o DPH, takže Nemecko a nemecká DPH je tam správne a samozdanenie sa neuplatňuje. Ak to nie je v rámci cesťáku, tak by ste si mohli budúci rok nárokovať vrátenie DPH a postupovať podľa §55f.

Za čas strávený na pracovnej ceste dostáva cestovné náhrady a preto mu neprináležia stravné lístky. Do mzdy sa cestovné náhrady neuvádzajú - sú len vyplatené v rámci cesťáku.
SilMar Group
22.05.12,09:42
Za to ubytovanie nám vystavili faktúru, kde sú naše údaje.
A čo mám urobiť v prípade, že zamestnancovi boli vyplatené stravné lístky za celý apríl a aj strhnuté zo mzdy a on mi až v máji predložil cesťák, kde bol v apríli na pracovnej ceste? Stačilo by keby som mu dala za máj menej lístkov o ten počet, ktoré dostal v apríli naviac?

Ja si myslím, že úplne postačí, ak mu dáš menej stravných lístkov za máj...
11MON04
22.05.12,09:52
To viem, že faktúra je správna aj s DPH. Takže samozdanenie nemusím robiť, keďže to je správne vyfakturované? Lebo mám faktúru z ČR od mobilného operátora tiež už s DPH a tam som sa dozvedela, že ju aj tak mám samozdaniť. Potom to je z dôvodu, že podľa par. 15 by malo byť miesto dodania podľa odberateľa - teda SR a faktúra by mala byť bez DPH?
SilMar Group
22.05.12,09:55
To viem, že faktúra je správna aj s DPH. Takže samozdanenie nemusím robiť, keďže to je správne vyfakturované? Lebo mám faktúru z ČR od mobilného operátora tiež už s DPH a tam som sa dozvedela, že ju aj tak mám samozdaniť. Potom to je z dôvodu, že podľa par. 15 by malo byť miesto dodania podľa odberateľa - teda SR a faktúra by mala byť bez DPH?

presne tak, dolezite je miesto dodania sluzby.
11MON04
22.05.12,09:56
Tak už v tom mám jasno. Ďakujem za radu.
11MON04
22.05.12,11:57
Reagujem ešte k problému vyššie:
faktúra z ČR od platcu DPH pre slovenského odberateľa - platca DPH za služby od mobilného operátora. Dospelo sa k záveru, že keď je takáto faktúra vystavená aj s DPH, tak treba ju napriek tomu samozdaniť, lebo podľa nášho par. 15 ods. 1 je miesto dodania služby v tuzemsku a mala by byť vystavená bez dane. Volala som dodávateľovi a upozornila na to, ale podľa ich je to správne a má to byť aj s DPH, keďže k spotrebe dojde u nich. A teraz čo? Mám takéto služby samozdaniť alebo nie? Podľa nich je to dobre a podľa našich zákonov by to malo byť bez DPH. Neviem teda aký mám zvoliť postup.
SilMar Group
22.05.12,12:00
Reagujem ešte k problému vyššie:
faktúra z ČR od platcu DPH pre slovenského odberateľa - platca DPH za služby od mobilného operátora. Dospelo sa k záveru, že keď je takáto faktúra vystavená aj s DPH, tak treba ju napriek tomu samozdaniť, lebo podľa nášho par. 15 ods. 1 je miesto dodania služby v tuzemsku a mala by byť vystavená bez dane. Volala som dodávateľovi a upozornila na to, ale podľa ich je to správne a má to byť aj s DPH, keďže k spotrebe dojde u nich. A teraz čo? Mám takéto služby samozdaniť alebo nie? Podľa nich je to dobre a podľa našich zákonov by to malo byť bez DPH. Neviem teda aký mám zvoliť postup.

Pokiaľ viem, tak služby sú v rámci EU dosť harmonizované a miesto dodania by sa malo určovať rovnako. Ak ste si objednali službu pod slovenským VAT, tak - podľa mňa - mali vystaviť službu bez DPH. Ale možno sa mýlim.
11MON04
22.05.12,12:04
Povedali mi, že to tak je správne, že všetky faktúry vystavujú s DPH. Tak keď na tom trvajú mám faktúru zaúčtovať len do nákladov, výšku DPH do nedaňových výdavkov a túto faktúru neuvádzať v DP DPH?
SilMar Group
23.05.12,12:48
Povedali mi, že to tak je správne, že všetky faktúry vystavujú s DPH. Tak keď na tom trvajú mám faktúru zaúčtovať len do nákladov, výšku DPH do nedaňových výdavkov a túto faktúru neuvádzať v DP DPH?

Daňový úrad ti môže napadnúť, že si neurobila samozdanenie a neodviedla daň (niektoré daňováčky by nad tým mávli rukou, že veď plusom mínusom sa to vyrovná, iné by striktne trvali na tom, že si mala postupovať podľa §69 a odviesť daň a že si si ju nenárokovala je tvoj problém - záleží od toho, na akú tetu narazíš). Ja by som urobila aj to samozdanenie a uviedla do DP.
11MON04
23.05.12,12:53
Ok, ďakujem, urobím to radšej tak.
11MON04
07.06.12,05:58
Ahojte, pripajam este jednu otazocku k teme vyssie. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v aprili, cestak predlozil az v maji po vyplatnom termine a tak mu boli za cely april vyplatene stravne listky aj za tie dni pocas ktorych bol na pracovnej ceste a mali mu byt vyplatene cestovne nahrady za stavne v hotovosti. Odpoved tu bola, ze staci ked mu v maji dam o ten rozdiel z aprila menej listkov teraz.
Chcem doplnit este otazku, ze ci sa to neda urobit tak, ze by sme mu doplatili ten rozdiel, napr. ma narok na 5€ za jeden den co bol na pracovnej ceste, bol mu uz ale dany stravny listok v hodnote 3€, nestacilo by vyplatit mu na zaklade cestaku v hotovosti len ten rozdiel 2€ za ten den co bol na ceste?
Dakujem za pomoc.
Mila123
07.06.12,06:01
určite nie.....
tie 3 € za jeden SL sa delí položkovite na príspevok od zamestnávateľa, príspevok zo SF a príspevok zamestnanca?
11MON04
07.06.12,06:22
áno, 45% si platí zamestnanec a zvyšných 55% hradí zamestnávateľ. Jasné, takže z tohto dôvodu to potom nie je možné, že?
SilMar Group
07.06.12,06:44
áno, 45% si platí zamestnanec a zvyšných 55% hradí zamestnávateľ. Jasné, takže z tohto dôvodu to potom nie je možné, že?

no a este ak sa ti tam nejaky socialny fond pripletie...

Určite by som to nerobila.
11MON04
07.06.12,06:55
hej, uz mi to je jasne, ze to nejde. Dakujem.