Spyko24
22.05.12,14:01
Zdravim, minuly rok som bol zamestnany a mal som uraz (3 operacie), bol som na PN a poberal som nemocenske dávky. V marci mi skoncila zmluva a nepredlzili mi ju, aj nadalej som poberal este par dni nemocenske davky, potom som skoncil PNku a platil som si sam zdravotne poistenie cca mesiac, potom som sa prihlasil na urad prace ale po par tyzdnoch som isiel znovu na operaciu. Takze teraz som vedeny na urade prace ako nezamestnany a som na PN, nebudem poberat znovu nemocenske davky? Ci to len ked som zamestnany?

Ďakujem.
ivka70
22.05.12,12:05
Ked si si nezacal platit nemocenske poistenie, nemaju ti byt z coho nemocenske davky platene.
Zdravotne poistenie s tym nesuvisi.
veronikasad
22.05.12,12:05
Zdravim, minuly rok som bol zamestnany a mal som uraz (3 operacie), bol som na PN a poberal som nemocenske dávky. V marci mi skoncila zmluva a nepredlzili mi ju, aj nadalej som poberal este par dni nemocenske davky, potom som skoncil PNku a platil som si sam zdravotne poistenie cca mesiac, potom som sa prihlasil na urad prace ale po par tyzdnoch som isiel znovu na operaciu. Takze teraz som vedeny na urade prace ako nezamestnany a som na PN, nebudem poberat znovu nemocenske davky? Ci to len ked som zamestnany?


Ďakujem.
Ak nová PN-ka nezačala do 7 dní od skončenia prac.pomeru, nemáš nárok na nemocenské z ochrannej doby.
Aby ti vznikol nárok na nemocenské aspoň z minima, musíš sa pred začiatkom PN-ky prihlásiť ako dobrovolný platitel v soc.poisťovni. Počas PN-ky odvody neplatíš, nezabudni sa však po skončení PN-ky odhlásiť, lebo si vyrobíš "veľkú sekeru"
Spyko24
22.05.12,12:09
Takze pre zaciatkom PN som sa mal prihlasit na socialke aby som si platil odvody, pocas PN by som ich neplatil a potom po skonceni PN by som sa mal odhlasit z platenia odvodov?
Spyko24
25.05.12,09:17
Škoda, že som to nevdel pre PN :( Už je asi neskoro si podať žiadosť na sociálku na dobrovolné platenie?
veronikasad
25.05.12,09:21
Škoda, že som to nevdel pre PN :( Už je asi neskoro si podať žiadosť na sociálku na dobrovolné platenie?
Porozprávaj sa s ošetrujúcim lekárom, či je možné súčasnú PN-ku ukončiť a vystaviť novú. Ak ano, pred vystavením novej PN-ky sa v SP zaregistruj ako dobrovolne poistená osoba. Nárok na nemocenské budeš mať z min.vymer.základu. Nezabudni do 8. dňa nasl.kal.mesiaca zaplatiť alikv.časť dobr.poistenia a po skončení PN-ky sa z poistenia hneď odhlásiť.