pavel-ba
22.05.12,13:07
Zdravím.

Po tom ako som oslovil dodávateľa nových dverí som bol upozornený, aby som zabezpečil demontáž, preloženie rozvodnej skrinky UPC. Najskôr som ich kontaktoval mailom, ale okrem automatickej odpovede neprišla žiadna iná reakcia. Napísal som teda žiadosť a odniesol som ju na ich pracovisko styku so zákazníkmi, kde som si jednu kópiu nechal potvrdiť.

Dozvedel som sa, že na odpoveď vraj majú jeden mesiac.

A tak sa chcem opýtať vás, ako ďalej postupovať. Dvere sú pripravené k montáži ale kvôli rozvodnej skrinke to nie je možné.

1. Ak teda táto skrinka zasahuje na môj majetok v akej lehote je povinný a či vôbec je povinný ju prevádzkovateľ demontovať/preložiť?

2. Kto by mal hradiť prekládku?

Pripomínam, že nie som zákazníkom UPC.

Ďakujem za akúkoľvek radu
mattto
22.05.12,11:26
1. lehota na to neexistuje, s vlastníctvom veci sú spojené nielen práva, ale aj povinnosti. Jednou z týchto povinností je aj nezasahovať výkonom svojho vlastníckeho práva do výkonu práv ostatných vlastníkov vo vyššej miere ako je nevyhnutné, preto UPC je povinný urobiť kroky, aby si mohol ty demontovať/vymeniť svoje dvere

2. náklady na to má znášať UPC, aj keď sa budú šklbať
pavel-ba
22.05.12,11:31
Ďakujem pekne matto. Ešte keby niekto vedel poradiť podľa akého Zákona a paragrafu som v práve ... hneď by sa mi lepšie dnes spalo... ;-)
mattto
22.05.12,11:42
Ďakujem pekne matto. Ešte keby niekto vedel poradiť podľa akého Zákona a paragrafu som v práve ... hneď by sa mi lepšie dnes spalo... ;-)

vo všeobecnosti platí

§3 ods. 1 OZ Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.

§127 ods. 1 OZ Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Platí to pre vlastníka každej veci, nielen pre vlastníka nehnuteľnosti.

Že zariadenie je súčasťou nejakého telekomunikačného systému upraveného iným zákonom nemení nič na veci
misoft
22.05.12,12:34
Doplním: UPC je súkromná firma a na tú sa zákony ohľadom telekomunikácií vzťahujú len čiastočne - oni ako distribútor (často lokálny, ale pôsobiaci na celom území SR) podliehajú podľa telekomunikačného zákona http://www.skfree.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=9 §4 pod ods. 6 - neverejná sieť. Nemôžu teda svojim konaním, montážou, umiestnením zariadení obmedzovať vlastnícke práva iných (a to sa týka aj ťahania vedení vo vzduchu, po zemi a pod zemou - toto môže len spoločnosť s účasťou štátu a v štátnom záujme (telekomunikácie, elektrická rozvodná sieť, distribúcia plynu, rozvod vody a kanalizácie)
pavel-ba
22.05.12,15:21
Ďakujem vám priatelia... o ďalšom riešení daného problému, či už v dobrom alebo zlom vás budem informovať ... ;-)