djluke9
22.05.12,21:07
Dobrý deň. Nedávno u nás v paneláku odsúhlasili výkon stavebných činností v panelovom dome len do 19:00, respektíve narušovanie pokoja len do 19:00. Podľa verejnej vyhlášky a zákona je nočný kľud až od 22:00. Môže sa odhlasovať na domovej schôdzi aj rozhodnutie ktoré je v rozpore s verejne platnou vyhláškou/zákonom?

Ďalej by som sa chcel spýtať aká je záväznosť uznesení, ktoré sa odsúhlasia na domovej schôdzi. Som vlastník bytu a byt mám už dlhé roky odkúpený. Pretože som na posledných schôdzach nebol, neviem ako sú pre mňa záväzné a čo musí obsahovať platné rozhodnutie? Podľa informácií, ktoré som pozeral v zákone by mi mali ukázať zápisnicu a informovať ma o zmenách. Aj keď som vlastník bytu, môžu mi ,,obyvatelia,, na základe domovej schôdze niečo nadiktovať (myslené uzneseniami, ktoré sú platné pre všetkých). Samozrejme uznesenia budem dodržovať, občas mám ale pocit, že ťažia z neznalosti práv vlastníkov bytov.

Jano
misoft
22.05.12,19:36
Dobrý deň. Nedávno u nás v paneláku odsúhlasili výkon stavebných činností v panelovom dome len do 19:00, respektíve narušovanie pokoja len do 19:00 Veď by si mal byť rád - večer je už kľud, telku môžeš sledovať nerušene. Podľa verejnej vyhlášky a zákona je nočný kľud až od 22:00 No práve - po tejto dobe musí byť kľud. Môže sa odhlasovať na domovej schôdzi aj rozhodnutie ktoré je v rozpore s verejne platnou vyhláškou/zákonom? A čo je v rozpore zo zákonom? V rozpore by bolo, keby odhlasovali 24 hodín v kuse - aj v noci. Čo nie je zakázané, je povolené!

Ďalej by som sa chcel spýtať aká je záväznosť uznesení, ktoré sa odsúhlasia na domovej schôdzi. Som vlastník bytu a byt mám už dlhé roky odkúpený. Pretože som na posledných schôdzach nebol, neviem ako sú pre mňa záväzné a čo musí obsahovať platné rozhodnutie? Podľa informácií, ktoré som pozeral v zákone by mi mali ukázať zápisnicu a informovať ma o zmenách. Aj keď som vlastník bytu, môžu mi ,,obyvatelia,, na základe domovej schôdze niečo nadiktovať (myslené uzneseniami, ktoré sú platné pre všetkých). Samozrejme uznesenia budem dodržovať, občas mám ale pocit, že ťažia z neznalosti práv vlastníkov bytov. Skús si prehľadať celú Poradu - http://www.porada.sk/t52660-zvolanie-schodze-vlastnikov-bytov.html a zákon http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/.
djluke9
22.05.12,20:06
Pýtam sa kvoli tomu, ze cez leto planujeme rekonstrukciu celeho bytu a teda ci bude velky prestupok ked budeme robit az do 10 ci je odsuhlasnie do 19:00 striktne dane, aby sme neprisli do zbytocnych konfliktov.
sito
22.05.12,20:36
Ak budeš vŕtať po 19,00 hod. môžu ostatní do teba vŕtať. Ty vyvŕtaš, oni nie, ale môžu do teba zavŕtať. Ak budeš vŕtať po 22,00 hod. môže ťa vyzvŕtať polícia, mestská, aj štátna. Ale treba prihliadať aj na susedov. Si ich sused, či nie? Ak ozaj nutno potrebuješ po 19 hod, mali by. Ty tiež.
Kvaka
22.05.12,20:43
Pýtam sa kvoli tomu, ze cez leto planujeme rekonstrukciu celeho bytu a teda ci bude velky prestupok ked budeme robit az do 10 ci je odsuhlasnie do 19:00 striktne dane, aby sme neprisli do zbytocnych konfliktov. Našla som k tomu predpis, ktorý obvykle býva premietnutý aj vo všeobecne záväznom nariadení obce, tak si ho nájdi a prečítaj.
Rieši to zákon č. 355/2007 Z. z. Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. K zákonu je platná vyhláška č. 549/2007 Z. z.
Pozri si prílohu k vyhláške PRÍPUSTNÉ HODNOTY URČUJÚCICH VELIČÍN HLUKU VO VONKAJŠOM PROSTREDÍ A HLUKU, INFRAZVUKU A VIBRÁCIÍ VO VNÚTORNOM PROSTREDÍ BUDOV

Je tam bod 2.3 Posudzovanou hodnotou vo vnútornom prostredí budov je

a) maximálna hladina A zvuku pre deň, večer a noc pre kategórie vnútorného priestoru A, B podľa tabuľky č. 3.

Korekcia K pre deň a večer sa uplatňuje iba vtedy, ak celkové trvanie špecifického hluku prekračuje hodnotu 10 minút za deň alebo 5 minút za večer.

Bod 2.8 V pracovných dňoch od 8.00 h do 19.00 h sa pri hodnotení hluku zo stavebnej činnosti vo vnútri budov posudzovaná hodnota stanovuje pripočítaním korekcie K = (-15) dB k maximálnej hladine A zvuku. Pri hodnotení hluku zo stavebnej činnosti sa neuplatňuje korekcia pre špecifický hluk podľa bodu 2.3.

Špecifický hluk je definovaný ako časová alebo frekvenčná zložka zvuku, ktorá je človekom vnímaná ako rušivý, obťažujúci alebo nepríjemný hluk a ktorá spravidla súvisí s konkrétnym zdrojom zvuku. Na účely vyhlášky je to tónový hluk, impulzový hluk a zvlášť rušivý hluk.)

Ja si myslím, že po 19 hodine asi moc veľký hluk robiť nemôžeš.
PASKOV
23.05.12,00:49
Myslím si, že obyčejná slušnost a tolerance je základem spokojeného bydlení v BD.

Rušit sousedy zbytečným hlukem v čase dobré večeře tam zřejmě nepatří.

Děkuji.
nunenko
23.05.12,01:31
Pravdu máš slušnosť a tolerantnosť, žiadne nairadenia a ani uznesenia so schôdzí to nenahradia.
Je tu ešte jeden problém, a to prerábači bytov, ktorý kúpia starý byt a prerobia ho, predajú, kúpia ďalší starý byt...no a tým na susedských vzťahoch, keď už majú podpísané povolenie od susedov, nemusí záležať.
Na druhej steane si neviem dobre predstaviť, ako sa dá takéto uznesenie zo schôdzi uplatňovať na hlučnom susedovi o 20 hodine. Polícia na základe tohto uznesenia veru nezasiahne, a ak by to bol priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, tak pokiaľ by kompetentný úrad rozhodol dávno by bol byt prerobený a na prípadnú pokutu zarobené.
Halli
23.05.12,14:21
Dobrý deň. Nedávno u nás v paneláku odsúhlasili výkon stavebných činností v panelovom dome len do 19:00, respektíve narušovanie pokoja len do 19:00. Podľa verejnej vyhlášky a zákona je nočný kľud až od 22:00. Môže sa odhlasovať na domovej schôdzi aj rozhodnutie ktoré je v rozpore s verejne platnou vyhláškou/zákonom?

Ďalej by som sa chcel spýtať aká je záväznosť uznesení, ktoré sa odsúhlasia na domovej schôdzi. Som vlastník bytu a byt mám už dlhé roky odkúpený. Pretože som na posledných schôdzach nebol, neviem ako sú pre mňa záväzné a čo musí obsahovať platné rozhodnutie? Podľa informácií, ktoré som pozeral v zákone by mi mali ukázať zápisnicu a informovať ma o zmenách. Aj keď som vlastník bytu, môžu mi ,,obyvatelia,, na základe domovej schôdze niečo nadiktovať (myslené uzneseniami, ktoré sú platné pre všetkých). Samozrejme uznesenia budem dodržovať, občas mám ale pocit, že ťažia z neznalosti práv vlastníkov bytov.

Jano


..."som vlastník bytu"....mám práva http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/15.gif
..."som na posledných schôdzach nebol,".....kašlem na to

a nedalo by sa riadiť trochu rozumom?, prečo by ťažili z neznalosti? čo na tom vyťažia?

...no z teba musia mať v dome radosť....:rolleyes:
sito
23.05.12,20:44
V podstate každé rozhodnutie schôdze vlastníkov je platné, aj v prípade, že nie je v súlade so zákonom! Ak nikto nemá námietky, neuplatní si svoje právo vyplývajúce zo zákona je všetko v poriadku, všetkým vyhovuje!

Niekto z Porady sa bude šťazovať?
nunenko
24.05.12,05:28
V podstate každé rozhodnutie schôdze vlastníkov je platné, aj v prípade, že nie je v súlade so zákonom!
Tak to je teda omyl, VšETKO, čO JE NA SCHôDZI PRIJATÉ A JE ROZPORE ZO ZáKONOM, nie je pre nikoho záväzné, ale ak to niečo bolo zákonné bolo prijaté nezákonne, je predmetom sporu a práva prehlasovaného na domáhania sa svojich práv na súde do určitej doby (čo je samozrejme nezmysel, ale zákonný).
V prvom prípade rozhodnutie zo schôdzi nemám dôvod rešpektovať, a mám povinnosť oznamovaciu- oznámiť porušenie zákona, a neplatia na oznámenie žiadne, okrem premlčacej lehoty.
V druhom mám právo obrátiť sa na súd, preto že mám pocit že boli porušené moje práva, bolo mi ukrivdené, a to len v zákonom obmedzenej dobe.
sito
24.05.12,05:59
Tak to je teda omyl, VšETKO, čO JE NA SCHôDZI PRIJATÉ A JE ROZPORE ZO ZáKONOM, nie je pre nikoho záväzné, ale ak to niečo bolo zákonné bolo prijaté nezákonne, je predmetom sporu a práva prehlasovaného na domáhania sa svojich práv na súde do určitej doby (čo je samozrejme nezmysel, ale zákonný).
V prvom prípade rozhodnutie zo schôdzi nemám dôvod rešpektovať, a mám povinnosť oznamovaciu- oznámiť porušenie zákona, a neplatia na oznámenie žiadne, okrem premlčacej lehoty.
V druhom mám právo obrátiť sa na súd, preto že mám pocit že boli porušené moje práva, bolo mi ukrivdené, a to len v zákonom obmedzenej dobe.


Ňuňo, už dávno, ba pra, pra, pra ... dávno sa hovorilo "Nie je žalobcu, nie je sudcu"


Nedá sa, nedá, nedá ...



http://www.youtube.com/watch?v=Vn_PFZ36PDk

Ale dá, dá, dá ...

http://www.youtube.com/watch?v=PAmP_nJbzpg

Ozaj sa ti nedá?

Aj sudca môže byť v istých prípadoch bez roboty.

:);)
luja5
24.05.12,07:50
Môj názor:
Dodržiavanie nočného kľudu, prípadne aj iného kľudu, sa zvykne spravovať domovým poriadkom, ktorí by mal byť tvorený za účasti vlastníkov bytov a NP. Nevidím dôvod, aby v tomto prípade nemohol byť domový poriadok schválený-upravený hlasovaním väčšiny s prijatím príslušného uznesenia.
Len pre zaujímavosť dávam do pozornosti napríklad domový poriadok na http://www.bezpecnebyvanie.sk/pdf/domporiadok1.pdf, ktorého návrh bol upravený na základe pripomienok správcov, osôb s právnickým vzdelaním a zástupcov vlastníkov bytov a v ktorom je o.i. zapracované "konštrukcie, opravy a údržby, ktoré si vyžadujú vŕtanie, pílenie, búchanie a ďalšie hlučné zvuky sa môžu vykonávať od 8.00 do 18.00 v pracovných dňoch a od 9.00 do 16.00 v sobotu".
Zároveň v zákone č. 182/1993 Z.z. som nenašla ustanovenie, ktoré by vylučovalo právo vlastníkov v dome schváliť si, čo a v akej dobe považujú za rušenie svojich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv, čo považujú za rušenie v neprimeranom rozsahu a čo považujú za dobré mravy v dome (v nadväznosti na ust. § 11).
nunenko
24.05.12,08:21
Zároveň v zákone č. 182/1993 Z.z. som nenašla ustanovenie, ktoré by vylučovalo právo vlastníkov v dome schváliť si, čo a v akej dobe považujú za rušenie svojich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv, čo považujú za rušenie v neprimeranom rozsahu a čo považujú za dobré mravy v dome (v nadväznosti na ust. § 11).
To znamená, že ak vlastníci schvália zákaz chovania v bytoch psov, len preto, že nadpolovičná väčšina ich nemá a považuje to za rušenie, je to v poriadku? Alebo si schvália, že gey-ovia sa nemôžu v dome držať za ruky, lebo to ohrozuje mravy? To je tiež v poriadku?
Čo sú dobré mravy a čo rušenie neprimeranom rozsahu našťastie neurčuje väčšina na schôdzi, aj keď si to niektorí myslia.
djluke9
24.05.12,08:26
Ja nechcem robit susedom naschvali. Ale uz teraz sa moze v dome robit az od 9 , ze kvoli detom. Posunuli to len do 19. Cez vikendy sa tiez nema. Hmmm. Neviem kedy sa ma stihnut ta rekonstrukcia bytu. Je to 5 hodin denne a minus vikendy. Z tyzdna sa to predlzi na skoro 3 tyzdne a to nie je bohvieco.

Podotykam, ze sme 20 rokov dome nic neorobili, povinosti, ktore plynu zo spolunazivania so susedmi si plnime, este mam aj na starosti poziadu hliadku v dome.

Informujem sa, aby som sa mohol zastat svojich prav v pripade rozbrojov a aby som zbytocne neorbil ludom na priek, ale zas nenechám si ,,skakat,, po hlave. Podotykam ze este v rovnaky den ako sa tato zalezitost odsuhlasila vecer o 9tej niekto vrtal, rovanko ako druhy den.
Kvaka
24.05.12,08:54
Ja nechcem robit susedom naschvali. Ale uz teraz sa moze v dome robit az od 9 , ze kvoli detom. Posunuli to len do 19. Cez vikendy sa tiez nema. Hmmm. Neviem kedy sa ma stihnut ta rekonstrukcia bytu. Je to 5 hodin denne a minus vikendy. Z tyzdna sa to predlzi na skoro 3 tyzdne a to nie je bohvieco.

Podotykam, ze sme 20 rokov dome nic neorobili, povinosti, ktore plynu zo spolunazivania so susedmi si plnime, este mam aj na starosti poziadu hliadku v dome.

Informujem sa, aby som sa mohol zastat svojich prav v pripade rozbrojov a aby som zbytocne neorbil ludom na priek, ale zas nenechám si ,,skakat,, po hlave. Podotykam ze este v rovnaky den ako sa tato zalezitost odsuhlasila vecer o 9tej niekto vrtal, rovanko ako druhy den.
Pozri si VZN obce, ako aj predpis, ktorý som uviedla vyššie. Oficiálne by si mohol prerábať byt od 8.00 do 19.00, neporušíš zákon. Musíš však vyvesiť oznam, odkedy dokedy budeš prerábať byt. Ak sú v dome malé deti, dohodni sa s rodičmi, kedy tie deti spia, aby si v tom čase napríklad nevŕtal. U nás v dome už bolo toľko rekonštrukcií, že čakám, kedy spadne dom. Najhoršie bolo, keď susedia odstraňovali zárubne, to sa nedalo vydržať.
luja5
24.05.12,09:41
To znamená, že ak vlastníci schvália zákaz chovania v bytoch psov, len preto, že nadpolovičná väčšina ich nemá a považuje to za rušenie, je to v poriadku? Alebo si schvália, že gey-ovia sa nemôžu v dome držať za ruky, lebo to ohrozuje mravy? To je tiež v poriadku?
Čo sú dobré mravy a čo rušenie neprimeranom rozsahu našťastie neurčuje väčšina na schôdzi, aj keď si to niektorí myslia.[/I]
Nunenko, vyjadrila som svoj názor k tomuto prípadu (zadávateľa témy).
Tvoje otázky považujem za otázku typu: môžu sa prerábať byty, ak väčšina odsúhlasí, že nie?
Myslím si, že popri rozmere dobrých mravov existuje v prvom rade zákonný rozmer. Poznám to, lebo sme boli aj psíčkari a máme v dome naďalej zopár psíčkarov, ani základné veci okolo gey-ov nie sú mi celkom neznáme.
Ja som našla len v jednom zákone ustanovenie o nočnom čase, ktorý sa vzťahuje na poskytovateľov a prevádzkovateľov služieb obyvateľstvu a ktorý zrejme prenášajú mestá/obce do svojich VZN. Ak pripojíš nejaký predpis/odkaz, ktorý aspoň príkladovo uvádza, čo sa považuje alebo nepovažuje za dobré mravy v dome v zmysle ust. § 11 zákona č. 182/1993 Z.z., budem len rada (a možno aj iní) :).
nunenko
24.05.12,10:14
luja5
24.05.12,10:31
http://ktp2.upol.cz/uploads/Files/Dobre%20mravy%20v%20judikature%20US%20CR.pdf
Ďakujem, pozriem si to podrobne (zatiaľ som to len prebehla), aj keď sú tam odkazy na české zákony a vyzerá to byť dosť odborne napísané, ale zaujíma ma to ... ;):).

P.S.: Nemáš, prosím Ťa, náhodou niečo aj zo slovenskej judikatúry? Ď.
nunenko
24.05.12,10:44
Tvoje otázky považujem za otázku typu: môžu sa prerábať byty, ak väčšina odsúhlasí, že nie? Presne toho typu, to bol zásah do čierneho