erzi
23.05.12,10:30
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s problémom týkajúcim sa správcu konkurz.podstaty a bývalej zamestnankyne firmy, ktorá je v konkurze.Bola som účtovníčkou vo firme, na ktorú bol vyhlásený konkurz (8/2010). Po mojom skončení prac.pomeru v 9/2010 som ešte na dohodu o vyk. práce do 11/2010 spracovávala uzávierku, ktorú som správcovi odovzdala so všetkými dokumentmi. Za túto prácu mi ešte správca nevyplatil celú odmenu. Aj počas roku 2011 som správcovi poskytovala rôzne informácie ohľadom účtovníctva atď a zasielala rôzne podklady, ktoré som musela ísť spracovať do bývalej firmy, nakoľko tam sa nachádza PC s programom účtovníctva. Všetky ostatné doklady (faktúry, poklad.doklady, DPH...) v papierovej forme zobral správca do archívu. Teraz mi poslal výzvu na poskytnutie súčinnosti, kde odo mňa žiada vypracovanie rôznych zostáv z účtovníctva, ktoré ani neviem, či je ešte možné spracovať a zároveň žiada doklady ku DPH a prepravné listy v papierovej podobe, ktoré ja nemám ani som nikdy nemala, nakoľko všetky doklady týkajúce sa firmy boli vo firme a zobral ich správca.
Zároveň sa mi v tejto výzve "vyhráža" pokutou 3319,39 € a trestnoprávnymi dôsledkami z dôvodu zadržiavania informácii. Na záver podotýkam, že počítač s programom je vo firme, kde si ho správca môže kedykoľvek vyzdvihnúť a jeho účtovníčka, ktorú platí mu môže uvedené informácie z počítača stiahnuť. Ja žiadne dokumenty nevlastním a o dokladoch, ktoré zobral správca nemám ďalšiu vedomosť. Nakoľko som zamestnaná a bývam v inom meste ako je bývala firma, nemám čas a priznám sa ani chuť cestovať tam a hľadať údaje.
Ďakujem za poradenstvo a podľa možnosti aj rýchlu odpoveď.

Erika
mattto
23.05.12,09:19
§ 74 ods. 1 zák. č. 7/2005 Z.z.

Povinnosť poskytnúť súčinnosť podľa tohto zákona rovnako ako úpadca má aj štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu úpadcu, prokurista úpadcu, odborný zástupca zodpovedný za podnikanie úpadcu, likvidátor úpadcu, nútený správca úpadcu a zákonný zástupca úpadcu; ak je úpadcom právnická osoba bez štatutárneho orgánu, povinnosť poskytnúť súčinnosť správcovi rovnako ako úpadca má aj osoba, ktorá vykonávala funkciu štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu naposledy.

§74 ods. 4, 5, 12 zák. č. 7/2005 Z.z.

Ten, kto má u seba záznamy alebo dokumenty týkajúce sa majetku podliehajúceho konkurzu alebo majetok podliehajúci konkurzu, je povinný to oznámiť správcovi, len čo sa dozvie o vyhlásení konkurzu. Tretia osoba je povinná umožniť správcovi tieto záznamy, dokumenty alebo majetok prehliadnuť a na písomnú žiadosť tieto záznamy, dokumenty alebo majetok správcovi vydať alebo urobiť iné opatrenie požadované správcom na zabezpečenie týchto záznamov, dokumentov alebo majetku; tým nie je dotknutá povinnosť zachovávať mlčanlivosť podľa osobitného predpisu.15)

Osoby, ktoré majú listiny a iné veci, ktoré môžu byť dôkazným prostriedkom pri zistení alebo zabezpečení majetku podliehajúceho konkurzu, sú povinné správcovi na písomnú žiadosť tieto listiny prípadne ich kópie alebo veci vydať alebo zapožičať; tým nie je dotknutá povinnosť zachovávať mlčanlivosť podľa osobitného predpisu.

Súčinnosť podľa tohto zákona sú tretie osoby povinné poskytnúť správcovi bezodkladne a bezodplatne. Ak tretia osoba súčinnosť podľa tohto zákona neposkytne, súd jej môže uznesením uložiť na návrh správcu pokutu do 3 300 eur. Uznesenie o uložení pokuty súd doručí správcovi a tomu, komu bola pokuta uložená; uznesenie sa nezverejňuje v Obchodnom vestníku. Proti uzneseniu o uložení pokuty je oprávnený podať odvolanie do 30 dní od doručenia ten, komu bola pokuta uložená. Výnos pokuty je príjmom všeobecnej podstaty; nárok na zaplatenie pokuty uplatní správca. Právoplatné uznesenie o uložení pokuty je exekučným titulom. Ak ide o pokutu uloženú mimo konkurzu, výnos pokuty je príjmom štátneho rozpočtu.


SKP si to veľmi zjednodušuje, ty mu máš poskytnúť iba dokumenty, nie vypracovávať nové (na to má správca vlastných ľudí, resp. spoločnosti, to si účtuje do nákladov a svojej odmeny) Napíš mu to, čo si napísala tu, že si agendu odovzdala, nie si povinná poskytovať mu súčinnosť v tom zmysle, že budeš viesť účtovníctvo a výkazníctvo podľa jeho predstáv a že žiadnymi dokumentami nedisponuješ.
erzi
23.05.12,09:47
Tiež si to myslím, nepatrím do tej skupiny tretích osôb a ani nijakým spôsobom nezadržujem dokumenty keďže ich ani nemám. Ale nikdy človek nevie, čo urobí správca a nechce sa mi s ním ťahať po súdoch a odvolávať sa voči jeho uzneseniam a platiť poplatky. Ďakujem za odpoveď