11MON04
23.05.12,11:08
Ahojte, neviem si poradiť s došlou faktúrou z ČR od platcu DPH za služby mobilného operátora. My sme plátcovia DPH. Faktúru nám vystavili aj s českou DPH. Podľa nášho zákona o DPH by malo ísť o miesto dodania služby v tuzemsku podľa par. 15 odst. 1, faktúra by mala byť bez DPH a ja by som mala urobiť samozdanenie. Upozornila som na to odberateľa, ale ten mi potvrdil, ze faktúra je z ich strany správna a má byť aj s DPH, keďže k spotrebe dochádza v Českej republike. Mám aj napriek tomu urobiť samozdanenie? Alebo ju len jednoducho zaúčtovať do nákladov a neuvádzať v DP DPH.
Nemáte s tým prosím niekto skúsenosti? Netuším ako to mám vyriešiť, preto budem vďačná za rady.
SilMar Group
23.05.12,12:29
Ahojte, neviem si poradiť s došlou faktúrou z ČR od platcu DPH za služby mobilného operátora. My sme plátcovia DPH. Faktúru nám vystavili aj s českou DPH. Podľa nášho zákona o DPH by malo ísť o miesto dodania služby v tuzemsku podľa par. 15 odst. 1, faktúra by mala byť bez DPH a ja by som mala urobiť samozdanenie. Upozornila som na to odberateľa, ale ten mi potvrdil, ze faktúra je z ich strany správna a má byť aj s DPH, keďže k spotrebe dochádza v Českej republike. Mám aj napriek tomu urobiť samozdanenie? Alebo ju len jednoducho zaúčtovať do nákladov a neuvádzať v DP DPH.
Nemáte s tým prosím niekto skúsenosti? Netuším ako to mám vyriešiť, preto budem vďačná za rady.

Toto sme tu uz tento týždeň riešili... Súhlasim s tebou, že by malo ísť o službu podľa §15/1 a miesto dodania by malo byť SR. Podľa mňa nesprávne vystavili faktúru ...

Keď sme toto riašili s našou daňovou poradkyňou, odporučila nám urobiť aj napriek tomu samozdanenie - vychádzať zo ZD a českú DPH účtovať do nedaňových nákladov. Súhlasim s ňou.
Džudi
23.05.12,12:40
Ja mám faktúry za telefón od nemeckej firmy. Dlho trvalo kým som ich presvedčila , že nemajú účtovať nemeckú DPH asi rok. Počas tohto roka som robila samozdanenia a nemecká DPH bola nedaňový náklad. Teraz už faktúrujú bez nemeckej DPH, robím samozdanenie a odpočítavam si DPH. Takže súhlasím so SilMar Group. Aj na školeniach mi potvrdila Ing. Kováčiková tento postup za správny.
11MON04
23.05.12,12:49
Ja som tiež toho názoru, že samozdanenie urobím aj napriek tomu, že mi tam tú českú DPH vyfakturovali.
Tak to už môžem uzatvoriť, ďakujem veľmi pekne za rady.