mončičip
23.05.12,11:44
Ahojte, chcela by som sa poradiť. Som toho času nezamestnaná a poberám podporu ešte jeden mesiac. Vyzerá to tak že potom budem na sociálke. Mám 3 roky do riadneho dôchodku. Chcela by som si vybaviť opatrovanie na mamu, ktorá je má rôzne diagnozy- mozgová príhoda a iné. Počula som že na opatrovanie je nutný preukaz ZŤP, je to pravda? Od čoho závisí príjem za opatrovanie rod. príslušníka?Alebo sú aj iné možnosti opatrovania?


A ešte jedna otázka ohľadne odchodu do predčasného starob.dôchodku.Môžem si dať žiadosť o odchod do predčas.star.dôchodku aj ked budem na sociálke alebo PN?
veronikasad
23.05.12,09:55
Žiadosť o predčasný starobný dôchodok nemôžeš podať skor ako dva roky pred dovršením dôch.veku.
MarcoM
23.05.12,09:58
Zdravím, takže príspevok na opatrovanie je biedny myslím, že to je 199,17 € keď sa opatruje jedna osoba so ZŤP. Čiže áno oplatí sa mať vybavené už aj ZŤP. Za vás bude UPSVAR potom platiť všetky odvody. Ale dostanete len tých 199,17 euro. Neviem či Vaša mama má nárok na invalidný dochodok ak áno treba začať konať, pokiaľ ho už nemá. Keď už budete mať rozhodnutie z posudkového na UPSVARe a Vaša mama bude mať viac ako 70%, dostanete kartičku ZŤP-S, následne si možete vybaviť parkovací preukaz, rovnako možete zájsť na príslušný obecný úrad a žiadať vyhradené miesto pre ZŤP-S. Na UPSVARe Vám rovno napíšu aj na ktoré kompenzácie mate nárok (dietne, ošatne, na nákup pomocky, .......) a vtedy sa tam podáva žiadosť aj na opatrovanie.

Čo sa týka žiadosti o predčasný starobný dochodok, obávam sa že by Vás to poškodilo. Výhodnejšie by bolo počkať ešte tie 3 roky, lebo pokiaľ viem, tak keď sa začne poberať predčasný, dosť sa tým zníži celkový dochodok. A ako bolo povedané vyššie mozete on poziadat iba ak mate 2 roky do riadneho dochodku.

Držím palce, ale je to boj na dlho. Pripravte sa niekedy aj veci urgovať.
mončičip
23.05.12,10:02
Mama má už 88 rokov. Jedná sa mi o to že je potrebné ju opatrovať a kedže budem na sociálke, tak by mi prišli vhod aj nejaké peniaze.
mončičip
23.05.12,10:10
To mi je jasné, že skôr nie ako dva roky. Len vyzerá to tak, že si už prácu nenájdem a budem na sociálke. Počula som že z PN a sociálky sa nedá ísť na predčasný star. dôchodok. Neviem či je to pravda.
veronikasad
23.05.12,10:14
To mi je jasné, že skôr nie ako dva roky. Len vyzerá to tak, že si už prácu nenájdem a budem na sociálke. Počula som že z PN a sociálky sa nedá ísť na predčasný star. dôchodok. Neviem či je to pravda.
Neviem čo rozumieš sociálkou. Ak poberania dávky v hmotnej núdzi, môžeš ju poberať aj počas procesu schvaľovania predč.star.dôchodku, čo trvá niekedy aj 3 mesiace. Po priznaní PSD ti dávku v hmotnej núdzi započítajú.
Xanti
23.05.12,10:14
Tu máš niečo popísané o príspevku na opatrovanie. http://www.employment.gov.sk/pp-na-opatrovanie.html

Podľa mňa priznajú ho len osobe z ŤZP. Ale nie je povedané, že mamka si nemôže požiadať o preukaz ŤZP http://www.employment.gov.sk/preukaz-fyzickej-osoby-stzp.html takže asi len podať žiadosť o ŤZP pre mamku a zároveň o príspevok na opatrovanie pre teba.
Katy a R
23.05.12,10:21
To mi je jasné, že skôr nie ako dva roky. Len vyzerá to tak, že si už prácu nenájdem a budem na sociálke. Počula som že z PN a sociálky sa nedá ísť na predčasný star. dôchodok. Neviem či je to pravda.
(neviem síce čo znamená byť na sociálke???)
Ale: čo sa týka tvojho dôchodku .. platí viď zák o SP
Čo sa týka kompenzáciíí (ak by bola mamka posúdená ako ŤZP) - tak pozri http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
tam nájdeš aj ako sa vypočíta výška príspevku .. a veru môže výjsť aj nič (ak má mamka dobrý dôchodok):confused:
Ale už je to tu rozoberané v témach o kompenzáciách aj príspevku na opatrovanie .. popozeraj
mončičip
23.05.12,10:22
Ano dávka v hmotnej núdzi, lebo podporu v nezamestnanosti mám už len na 1 mesiac. Hmm, len tá dávka v hmotnej núdzi mi pokazí výmer na predč. star. dôchodok. No asi s tým nič nenarobím. Dakujem za odpoved.
Xanti
23.05.12,10:25
Mončičip
nič Ti dávka v hmotnej núdzi nepokazí. Lebo do dôchodku sa neberú roky kedy si nezamestnaná. Nič nikto vtedy za teba neplatí, tak Ti nemá čo pokaziť dôchodok.
Katy a R
23.05.12,10:25
Ano dávka v hmotnej núdzi, lebo podporu v nezamestnanosti mám už len na 1 mesiac. Hmm, len tá dávka v hmotnej núdzi mi pokazí výmer na predč. star. dôchodok. No asi s tým nič nenarobím. Dakujem za odpoved.
no lenže na dávku v hmotnej núdzi máš nárok len po splnení dosť tvrdých kritériíí - nie automaticky;):confused:.
A takisto sa ti nepočíta do dôchodku ani doterajšia doba v evidencii na UPSVaR.
A pravda je, že ak by si opatrovala mamku, tak by si sa mohla prihlásiť na dôchodkové poistenie - a štát by za teba platil (aj keď len z minima):) Čiže táto doba by sa počítala.
mončičip
23.05.12,15:46
No to je pravda, dávku v hmotnej núdzi aj tak nedostanem, lebo manžel poberá dôchodok, takže práve preto som chcela aspon za opatrovanie niečo dostať, lebo maminu tak či tak treba opatrovať, ked sa jej zhoršil zdrav.stav. Aspon niečo ak by som dostala od štátu, aby som nejako prežila, kým si budem môcť požiadať o predčas.star.dôchodok.
Katy a R
23.05.12,16:21
No to je pravda, dávku v hmotnej núdzi aj tak nedostanem, lebo manžel poberá dôchodok, takže práve preto som chcela aspon za opatrovanie niečo dostať, lebo maminu tak či tak treba opatrovať, ked sa jej zhoršil zdrav.stav. Aspon niečo ak by som dostala od štátu, aby som nejako prežila, kým si budem môcť požiadať o predčas.star.dôchodok.
Len si uvedom, že peňažné príspevky a kompenzácie sú primárne určené na riešenie (kompenzovanie) zdravotného postihnutia ŤZP osoby - teda v tomto prípade mamky - a nie na riešenie tvojho poistenia a príjmu!!!
Takže keď pôjdeš žiadať na UPSVaR o posúdenie mamky (ŤZP) a nejaké kompenzácie - tak maj toto na mysli !!!!;):)