pedrofuture
23.05.12,13:49
Ahojte,

som konateľom s.r.o., ktorá je platca DPH. Chcem kúpiť auto na firmu. Tu: http://goo.gl/lllqY som sa dočítal, že auto sa odpisuje štyri roky (ale sú to údaje z pred 2 rokov). Ja by som chcel auto odpísať hneď v daný rok kúpy.

Predstava je taká, že auto v hodnote 6000 € (s DPH) kúpim (od firmy, ktorá je platca DPH) v máji. DPH, teda 1000 € mi na konci druhého kvartálu vrátia a v daňovom zúčtovaní pre rok 2012 sa mi zníži základ dane zo zisku o 5000 €.
Účtovnícka mi tvrdí, že sa to už takto dá. Ale všetkých ostatných čo som sa pýtal tvrdia, že to treba stále odpisovať celé 4 roky.

Takže otázka: Dá sa celé auto odpísať hneď v rok kúpy?

Michal
marjankaj
23.05.12,12:11
Áno dá sa to. Ak ho kúpiš do 1700 €.
Ak to bude za viac, tak to musíš odpisovať 4 roky.
Ericsoft
07.11.12,10:34
To platí aj pri staršom už jazdenom aute? (6 a viac rokov)
Tweety
07.11.12,10:35
To platí aj pri staršom už jazdenom aute? (6 a viac rokov)
ÁNo, platí.
Žabinka
07.11.12,10:56
To platí aj pri staršom už jazdenom aute? (6 a viac rokov)
Okrem vozidla, preradeného z osobného užívania do podnikania.
Ericsoft
07.11.12,11:07
Okrem vozidla, preradeného z osobného užívania do podnikania.

Vozidlo bolo používané firmou - živnostníkom.

Ale neviem či som správne pochopil, ak bude predané tak je to v poriadku, ak preradené tak nie?
Žabinka
07.11.12,11:15
Ak podnikateľ vozidlo kúpi (nad 1700€), z daňového hľadiska sa posudzuje ako nové vozidlo, čiže odpisuje sa daňovo 4 roky.
Ak podnikateľ preradí vozidlo z osobného užívania do podnikania, stráca nárok na daňové odpisy za roky, pokiaľ mal vozidlo v os. užívaní. Napr. mal vozidlo od r. 2010 v osobnom užiívaní, v r. 2011 ho preradil do podnikania, takže za r.2010 nemá nárok na DO, ale ďalšie 3 roky áno.
Ericsoft
07.11.12,11:30
Za osobné vlastníctvo sa považuje aj keď auto patrilo SZČO?
Ak áno, vzhľadom k tomu že má vyše 6 rokov, už sa pri preradení neodpisuje.

Teda ak ja ako SZČO a majiteľ vozidla ho predám sro-čke, môžem ho v sro odpisovať nasledujúce 4 roky. Tu ale potom narážam na ďlašie veci ako je fakt, "Ak by kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom". Ale pre SZČO to bude ako nezdaniteľný príjem za hnuteľnú vec?
marjankaj
07.11.12,11:34
Za osobné vlastníctvo sa považuje aj keď auto patrilo SZČO?
Ak áno, vzhľadom k tomu že má vyše 6 rokov, už sa pri preradení neodpisuje.

Teda ak ja ako SZČO a majiteľ vozidla ho predám sro-čke, môžem ho v sro odpisovať nasledujúce 4 roky. Tu ale potom narážam na ďlašie veci ako je fakt, "Ak by kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom". Ale pre SZČO to bude ako nezdaniteľný príjem za hnuteľnú vec?
Pri nadobnutí kúpou sa postupuje od začiatku. Teda SRO bude odpisovať 4 roky.

Ak SZČO mala auto v majetku, tak predaj auta musí zdaniť. Do 5 rokov od vyradenia z majetku.
Ericsoft
07.11.12,12:06
No bol to taký zaujímavý stav, že SZČO síce figuruje v TP ako majiteľ a vlastník, ale nikdy si žiadne náklady naň neuplatňovala ani ho nikdy nikde neevidovala. Nezávisle od toho bolo to auto majetkom SZČO?

Tak prípad predaja by znamenal zaplatenie dane ako SZČO z príjmu za predaj MV, plus náklady na znalecký posudok. Výhodou by bola možnosť odpísania v sro. Teda tie dane by sa teoreticky vykrátili.

V prípade preradenia by som s tým nemal spojené žiadne náklady okrem prepisu na polícii?
Emka Roman
07.11.12,14:23
Ak podnikateľ vozidlo kúpi (nad 1700€), z daňového hľadiska sa posudzuje ako nové vozidlo, čiže odpisuje sa daňovo 4 roky.
Ak podnikateľ preradí vozidlo z osobného užívania do podnikania, stráca nárok na daňové odpisy za roky, pokiaľ mal vozidlo v os. užívaní. Napr. mal vozidlo od r. 2010 v osobnom užiívaní, v r. 2011 ho preradil do podnikania, takže za r.2010 nemá nárok na DO, ale ďalšie 3 roky áno.
NIE ako nové.
Ale ako novonadobudnutý HIM (do 1700 € by to bol DHIM odpísateľný naraz ).
Žabinka
07.11.12,14:28
NIE ako nové.
Ale ako novonadobudnutý HIM (do 1700 € by to bol DHIM odpísateľný naraz ).
Nemyslela som nové-ako nové z obchodu, súhlasím, zle som sa vyjadrila.
Ericsoft
07.11.12,14:46
Ďakujem za odpovede, áno, o tej hranici 1700€ viem.

A čo hovoríte na moje myšlienkové pochody čo som písal, či tomu rozumiem dobre..?
marjankaj
07.11.12,15:09
Ďakujem za odpovede, áno, o tej hranici 1700€ viem.

A čo hovoríte na moje myšlienkové pochody čo som písal, či tomu rozumiem dobre..?
No nie som istý:confused:
Ericsoft
07.11.12,15:41
heh super, aj takáto odpoveď poteší.. :D
taiko
07.12.12,17:45
Okrem vozidla, preradeného z osobného užívania do podnikania.
To znamena, ze si mozem dnes ako osoba kupit auto a o mesiac ho predam/preradim do svojej sro, tak ho mozem v tom roku odpisat cele?
KEJKA
07.12.12,18:04
To znamena, ze si mozem dnes ako osoba kupit auto a o mesiac ho predam/preradim do svojej sro, tak ho mozem v tom roku odpisat cele?
celé odpísať - len ak ho predáš za cenu do 1700 EUR.
taiko
07.12.12,18:26
celé odpísať - len ak ho predáš za cenu do 1700 EUR.
Hej, ale je jedno ci ho za kupim od suseda, alebo ked do s.r.o. preradim auto, ktore som pouzival ako osoba na sukromne ucely? Z niektorych prispevkov som nadobudol dojem ze je to rozdiel
KEJKA
07.12.12,22:27
samozrejme, že je rozdiel.
preradenie neexistuje.
Auto môže sro získať kúpou, alebo darom, pričom dar nie je daňový náklad.