martin256
23.05.12,15:24
Ahojte poraďáci,

snáď som správne nazval a zaradil tému, ak nie, dúfam, že to kompetentní presunú. A teraz k veci: včera (22.5.) som štátnou skúškou riadne ukončil druhý stupeň denného štúdia na vysokej škole. Už počas štúdia som pracoval na autorský honorár zdanený zrážkou podľa §43 ods. 3 písm. h) zákona 595/2003 (zmluva uzatvorená podľa z. 618/2003). Na TPP nastúpim až v septembri a dovtedy budem naďalej pracovať na autorské honoráre a určite ich výška prekročí zákonný mesačný limit pre evidenciu nezamestnaných na Úrade práce. Rozhodol som sa preto, že zdravotné poistenie si budem platiť dobrovoľne sám. Aké zdravotné poistenie pre túto situáciu definuje zákon? Ekonómka vo firme, ktorá mi vypláca honoráre, tvrdí, že ide o poistenie dobrovoľne nezamestnaného (samoplatiteľ). Má pravdu? Mne to zo zákona o ZP pripadá ako poistenie SZČO, ale nechcem spochybňovať odborníčku.
veronikasad
23.05.12,13:46
Máš pridelené DIČ z DU ? Podľa akého § si zdaňoval príjmy za rok 2011 ?

Pozri túto tému

http://www.porada.sk/t157894-autorske-honorare.html?highlight=autorsk%C3%A9+honor%C3%A1r e
martin256
23.05.12,13:55
DIČ nemám. Za 2011 mi boli príjmy z aut. honorárov zdanené zrážkou podľa §43 ods. 3 písm. h) Vzhľadom na výšku príjmu (a status denného študenta) som nemal povinnosť podávať DP.
veronikasad
23.05.12,13:59
DIČ nemám. Za 2011 mi boli príjmy z aut. honorárov zdanené zrážkou podľa §43 ods. 3 písm. h) Vzhľadom na výšku príjmu (a status denného študenta) som nemal povinnosť podávať DP.
status študenta nesúvisí s povinnosťou podať DP.
KEJKA
23.05.12,14:07
DIČ nemám. Za 2011 mi boli príjmy z aut. honorárov zdanené zrážkou podľa §43 ods. 3 písm. h) Vzhľadom na výšku príjmu (a status denného študenta) som nemal povinnosť podávať DP.
ak sa ti príjem zdaňuje zrážkovou daňou, nemáš možnosť na jej vrátenie formou nezdaniteľnej sumy, tak vlastne DP nepodávaš.
Po ukončení štúdia si ZP musíš platiť ako samoplatiteľ. ten 3-4 mesiace budeš platiť z minima, rovnako ako keby si bol regostrovaný na DU ako SZČO, takže nerieš.