slvk
23.05.12,17:31
Syn ma urobenu statnu skusku a obdrzal potvrdenie o ukonceni bakalarskeho studia. Chce od septebra pokracovat v inzinierskom studiu. Rodinne pridavky sme na neho nepoberali, lebo mal rok prerusene studium a tym padom prekrocenu dlzku studia. Na studijnom mu dali potvrenie o ukonceni bak.studia s tym, ze si ho ma do 5 dni zaniest na urad prace. Je potrebne to takto urobit aj napriek tomu, ze sme nepoberali ziadne rodinne pridavky? Nestaci doniest v septembri po zapise doklad o studiu, aby nam opatovne vznikol narok na poberanie rodinnych pridavkov? A ako je to so zdravotnou poistovnou? Treba tam ist, alebo nie? Dakujem za radu.
veronikasad
23.05.12,15:35
kolko má syn rokov ?
slvk
23.05.12,15:43
v januári mal 23 rokov
veronikasad
23.05.12,15:45
Pozri zákon o zdr.poistení

(7) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v dennej forme štúdia,
slvk
23.05.12,16:10
Dakujem, takze netreba ist ani na urad prace, ani do VSZP?
veronikasad
23.05.12,16:13
Dakujem, takze netreba ist ani na urad prace, ani do VSZP?
Do VšZP treba - s dokladom o ukončení bakalárskeho štúdia a ak má nejaký doklad o pokračovaní v štúdiu. V septembri odovzdá potvrdenie o návšteve školy.
slvk
23.05.12,16:24
Doklad o pokracovani v studiu nema ziaden
otázka
23.05.12,16:49
Ja som dnes volala do Dôvery, dcéra mala v pondelok štátnice a bude pokračovať ďalej v magisterskom štúdiu. Doklad o ukončení bakalárskeho štúdia netreba predložiť, ale potom doklad vlastne z magisterského štúdia o návšteve školy.
otázka
23.05.12,16:52
Ešte to doplním: tým, že potom predloží doklad o návšteve školy, je aj v období medzi ukončením a novým nastúpením na štúdium poistencom štátu.
ivka70
23.05.12,17:11
Ja som dnes volala do Dôvery, dcéra mala v pondelok štátnice a bude pokračovať ďalej v magisterskom štúdiu. Doklad o ukončení bakalárskeho štúdia netreba predložiť, ale potom doklad vlastne z magisterského štúdia o návšteve školy.

To nie je tak celkom pravda, podla zakona do 8 dni sa ma odhlasit v ZP ako student, ked skoncila Bc. studium.
Az po predlozeni potvrdenia o pokracovani studia a opatovnom prihlaseni v septembri jej spatne uznaju aj prazdniny a nebude nic doplacat. Tato povinnost je dana zakonom ....

Okrem UPSVaR a odhlasenie PnD netreba zabudnut oznamit zamestnavatelovi, ze od buduceho mesiaca nemate narok na danovy bonus (s tym istym potvrdenim)
Ten bude za 3 mesiace do septembra doplateny v rocnom zuctovani dani.
otázka
24.05.12,01:34
Tak ako mi to v poisťovni povedala, tak som to sem napísala....Čo sa týka DB som SZČO. Písala som to sem preto, aby sa informovala vo svojej poisťovni...
ivka70
24.05.12,06:24
Tak ako mi to v poisťovni povedala, tak som to sem napísala....Čo sa týka DB som SZČO. Písala som to sem preto, aby sa informovala vo svojej poisťovni...

Jedna vec je, ze ta informovali ... ale po telefone (co teda tazko dokazes, v pripade problemov). aj v poistovniach na infolinkach sedia rozni ludia :)
druha vec je, co hovori zakon ...a ten jasne definuje povinnost do 8 dni oznamit zmenu ... a ukoncenie Bc. studia je zmena, ktora musi byt nahlasena.
zdeniatqo
24.05.12,13:18
ja som presne toto riesila pred 2 rokmi....
na urad prace - zalezi od uradnicky k akej patrite, konkretne mna ani neevidovala, len sa spytala, ci pokracujem v inzinierskom studiu a ak ano, tak ze ma ani nebude evidovat
ZP - tam papier treba.... tak isto ale potom v septembri treba odniest papier o pokracovani v studiu
ivka70
24.05.12,17:58
ja som presne toto riesila pred 2 rokmi....
na urad prace - zalezi od uradnicky k akej patrite, konkretne mna ani neevidovala, len sa spytala, ci pokracujem v inzinierskom studiu a ak ano, tak ze ma ani nebude evidovat
ZP - tam papier treba.... tak isto ale potom v septembri treba odniest papier o pokracovani v studiu

UP s tym nema vobec nic spolocne :) netreba sa tam evidovat, to nie je povinne.
ZP povinne je.