tina.mm
24.05.12,08:00
Dobrý deň.
Externe účtujem SRO a potrebovala by som poradiť s účtovaním takéhoto prípadu.

SRO, ktorú účtujem, má zabezpečiť dokončenie a vybavenie bytu.
Má došlé FA za žalúzie spolu s montážou - osobitne vyčíslené žalúzie a montáž - a následne po ich namontovaní do bytu ich fakturuje odberateľovi. Na VFA má tiež osobitne uvedené žalúzie a montáž.

Vedeli by ste mi poradiť ako mám účtovať došlú a aj vyšlú FA?
Môžem to zaúčtovať takto? Došlá FA 501/321, celá suma aj s montážou alebo to musím rozčleniť?
Môžem dať došlú FA priamo do nákladov, keďže to priamo montujú v byte a na sklad to vôbec nejde?
Vyšlá FA - 311/602 opäť celá suma aj s montážou?

Ďakujem.
Adiks
24.05.12,07:46
Došlá faktúra 542/321, vrátane montáže žalúzií, vyšlá faktúra 311/642, vrátane montáže žalúzií.
tina.mm
24.05.12,08:38
Ďakujem.
A vedeli by ste mi poradiť ako mám postupovať v prípade, ak SRO nakúpi elektroinštal. materiál a zabezpečí živnostníka, ktorý urobí elektroinštal. práce v byte. Následne SRO fakturuje odberateľovi faktúru za elektroinštalačné práce.
Môže to byť takto zaúčtované?
Došlá FA za práce 518/321
Nákup materiálu 501/321
Vyšlá FA za práce s materiálom 311/602

ďakujem
Adiks
24.05.12,09:38
Došlú faktúru za elektroinštalačné práce by som účtoval 511/321, ostatné máš zaúčtované dobre.
a_je_to
25.05.12,08:51
Ďakujem.
A vedeli by ste mi poradiť ako mám postupovať v prípade, ak SRO nakúpi elektroinštal. materiál a zabezpečí živnostníka, ktorý urobí elektroinštal. práce v byte. Následne SRO fakturuje odberateľovi faktúru za elektroinštalačné práce.
Môže to byť takto zaúčtované?
Došlá FA za práce 518/321
Nákup materiálu 501/321
Vyšlá FA za práce s materiálom 311/602

ďakujem


Došlú faktúru za elektroinštalačné práce by som účtoval 511/321, ostatné máš zaúčtované dobre.

Došlá FA za práce 518/321 - je správne účtovanie, 511/321 vecne nezopovedá. Živnostník /subdodávateľ/ pre s.r.o. nič neopravoval, iba poskytol službu. Konečný odberateľ /ak je účtovnou jednotkou/ bude samnozrejme došlú faktúru účtovať ako opravu 511/321, ale s.r.o. nie, vecný úkon sa netýkal jej majetku, ale majetku konečného odberateľa.
a_je_to
25.05.12,09:19
Dobrý deň.
Externe účtujem SRO a potrebovala by som poradiť s účtovaním takéhoto prípadu.

SRO, ktorú účtujem, má zabezpečiť dokončenie a vybavenie bytu.
Má došlé FA za žalúzie spolu s montážou - osobitne vyčíslené žalúzie a montáž - a následne po ich namontovaní do bytu ich fakturuje odberateľovi. Na VFA má tiež osobitne uvedené žalúzie a montáž.

Vedeli by ste mi poradiť ako mám účtovať došlú a aj vyšlú FA?
Môžem to zaúčtovať takto? Došlá FA 501/321, celá suma aj s montážou alebo to musím rozčleniť?
Môžem dať došlú FA priamo do nákladov, keďže to priamo montujú v byte a na sklad to vôbec nejde?
Vyšlá FA - 311/602 opäť celá suma aj s montážou?

Ďakujem.


Došlá faktúra 542/321, vrátane montáže žalúzií, vyšlá faktúra 311/642, vrátane montáže žalúzií.

Ide o dodávku - službu materiálovej povahy, ktorú môžeš smelo účtovať u došlej faktúry celú na 518/321 a u odoslanej celú na 311/602, rozpis môže pre informáciu odberateľa zostať. Určite nie na 542/321, ani 311/642, lebo dodávky tomu vecne nezodpovedajú. Účet 542 sa nazýva Predaný materiál /v nezmenenom stave/ a absolútne sa nehodí na účtovanie nákupu spolu so službou zamontovania. Účtovanie je nesúvzťažné, jediným súvzťažným je 542/112, ale to nie je náš prípad. Účet 642 sa nazýva Tržby z predaja materiálu /nezmeneného, tak ako bol nakúpený, bez montáže/ a tu ide o dodávku so zabudovaním.
tina.mm
25.05.12,17:18
Ďakujem veľmi pekne.
Dnes som volala na daňové riaditeľstvo a tam mi poradili, že si mám všetko upresniť v účtovnej smernici. Podľa § 43 ods. 14 Postupov účtovania si môžem presne uviesť, že materiál, ktorý neprejde skladom, ale rovno pôjde odberateľovi môžem dať na účet 501 prípadne 504.
Došlé FA za služby, ak sú osobitne účtované tak mám dať na 518/321.Teraz myslím FA od inej SZČO, ktorá len vykonala službu, nedodala tovar. Vystavenú FA zaúčtovať 311/602 sumu celkom materiál aj s montážou, ale len v prípade materiálu.
Ak budem robiť dodávku tovaru - napríklad vybavenie bytu kuchyns.spotrebičmi, tak mám nákup zaúčtovať cez 504/321 a následne vystavenú FA odberateľovi 311/604 + 602, pričom tu už musím osobitne vyčleniť sumu za tovar a za montáž.

Len teraz som prišla na to, že niektoré FA tomu istému odberateľovi sú fakturované dvojakým spôsobom.
Na jednej FA je uvedené - fakturujeme dodávku mramor. dlažieb - teda len materiál, na druhej je uvedené - fakturujem dodávku a kladenie mramor. dlažieb, pričom je osobitne uvedený materiál a práce. T
Vie mi niekto poradiť, ako to teraz zaúčtovať, aby to bolo nejak jednotne?

Ďakujem pekne.
a_je_to
25.05.12,20:33
Ďakujem veľmi pekne.
Dnes som volala na daňové riaditeľstvo a tam mi poradili, že si mám všetko upresniť v účtovnej smernici. Podľa § 43 ods. 14 Postupov účtovania si môžem presne uviesť, že materiál, ktorý neprejde skladom, ale rovno pôjde odberateľovi môžem dať na účet 501 prípadne 504. áno to je výdaj u Teba
Došlé FA za služby, ak sú osobitne účtované tak mám dať na 518/321 áno to je subdodávka služby, aj keby bola s materálom.Teraz myslím FA od inej SZČO, ktorá len vykonala službu, nedodala tovar. Vystavenú FA zaúčtovať 311/602 sumu celkom materiál aj s montážou, ale len v prípade materiálu. áno
Ak budem robiť dodávku tovaru - napríklad vybavenie bytu kuchyns.spotrebičmi, tak mám nákup zaúčtovať cez 504/321 a následne vystavenú FA odberateľovi 311/604 + 602, pričom tu už musím osobitne vyčleniť sumu za tovar a za montáž. ak bude bez montáže, tak 504,604. Ale ak s montážou, tak len 501 a 602.

Len teraz som prišla na to, že niektoré FA tomu istému odberateľovi sú fakturované dvojakým spôsobom.
Na jednej FA je uvedené - fakturujeme dodávku mramor. dlažieb - teda len materiál, ak v čase dodávky nebolo zrejmé, že ho bude montovať Tvoja firma, tak ok na druhej je uvedené - fakturujem dodávku a kladenie mramor. dlažieb, ak v čase dodávky bolo zrejmé, že ho bude montovať Tvoja firma, tiež ok pričom je osobitne uvedený materiál a práce to je iba vecný rozpis bez dopadu na účtovanie. Je to služba materiálovej povahy.
Vie mi niekto poradiť, ako to teraz zaúčtovať, aby to bolo nejak jednotne? S ohľadom na uvedené sa nemusíš snažiť o účtovné zjednotenie. Skôr by to malo zodpovedať tomu, aká bola objednávka, alebo zmluva v čase dodávky a aké bolo skutočné plnenie.
Ďakujem pekne.
.
Adiks
25.05.12,22:01
Došlá FA za práce 518/321 - je správne účtovanie, 511/321 vecne nezopovedá. Živnostník /subdodávateľ/ pre s.r.o. nič neopravoval, iba poskytol službu. Konečný odberateľ /ak je účtovnou jednotkou/ bude samnozrejme došlú faktúru účtovať ako opravu 511/321, ale s.r.o. nie, vecný úkon sa netýkal jej majetku, ale majetku konečného odberateľa.
Elektroinštalačné práce môžu byť dvojaké: buď opravujem jestvujúcu elektroinštaláciu a účtujem na účte 511 alebo inštalujem novú elektroinštaláciu a účtujem na účte 042, prípadne na účte 501, ak vstupná cena je nižšia ako úroveň stanovená v zákone o dani z príjmov. Účtovanie na účte 518 je nesprávne.
Adiks
25.05.12,22:02
Určite nie na 542/321, ani 311/642, lebo dodávky tomu vecne nezodpovedajú. Účet 542 sa nazýva Predaný materiál /v nezmenenom stave/ a absolútne sa nehodí na účtovanie nákupu spolu so službou zamontovania. Účtovanie je nesúvzťažné, jediným súvzťažným je 542/112, ale to nie je náš prípad. Účet 642 sa nazýva Tržby z predaja materiálu /nezmeneného, tak ako bol nakúpený, bez montáže/ a tu ide o dodávku so zabudovaním.
S týmto súhlasím.
Adiks
25.05.12,22:32
a_je_to, v príspevku č.6 (o dodávke žalúzií s montážou) píšeš: ide o dodávku-službu materiálovej povahy, ktorú môžeš smelo účtovať u došlej FA celú na 518/321 a u odoslanej FA celú na 311/602, rozpis môže pre informáciu odberateľa zostať.
V príspevku č.7 tina.mm píše: ak budem robiť dodávku tovaru-napríklad vybavenie bytu kuchyn.spotrebičmi, tak mám nákup účtovať cez 504/321 a následne vystavenú FA odberateľovi 311/604+602, pričom tu už musím osobitne vyčleniť sumu za tovar a za montáž. Ty jej v príspevku č.8 odpovedáš: ak bude bez montáže tak 504,604, ale ak s montážou tak len 501 a 602. Raz pri nákupe materiálu s montážou hovoríš, že treba účtovať na účet 518, v ďalšom príspevku, že na účet 501, čiže je v tom rozpor a nesúlad. Účty 501 a 602 sú navyše nesúvzťažné a postup z tvojho príspevku č.8 je nesprávny. Platí odpoveď z tvojho príspevku č.6, kde hovoríš, že v prípade došlej FA za nákup materiálu s montážou sa jedná o službu materiálovej povahy, ktorú účtujeme 518/321.
a_je_to
26.05.12,18:17
Elektroinštalačné práce môžu byť dvojaké: buď opravujem jestvujúcu elektroinštaláciu a účtujem na účte 511 alebo inštalujem novú elektroinštaláciu a účtujem na účte 042, prípadne na účte 501, ak vstupná cena je nižšia ako úroveň stanovená v zákone o dani z príjmov. Účtovanie na účte 518 je nesprávne.

Skôr, než odpovieš, že je niečo nesprávne si musíš prečítať a zobrať do úvahy celý kontext. To, čo si napísal síce platí vo všeobecnosti, ale nie pre náš prípad. Jedná sa o subdodávateľskú službu, ktorá opravy ani nezačala, ani nedokončila, iba niečím sa na nich podieľala subdodávateľsky. Nie pre odberateľa, ale pre hlavného dodávateľa, ktorý čiastkovú službu určite neprevzal ako opravu, iba určitú výpomoc na nej. A to nie je oprava. O oprave môže účtovať iba vlastník, alebo nájomník opravovanej veci, keď ju preberie opravenú, nie rozpracovanú. A o investícii tak isto nie, dodávateľ do ničoho neinvestoval, ani to čo mu vypomohol subdodávateľ určite nebude ani zaraďovať a už vôbec nie posudzovať, či ide o investíciu, alebo opravu. Na to je odberateľ, či z toho bude oprava, alebo investícia. Napokon, tak sa s tým stotožnilo aj drsr, podľa príspevku č. 7.
a_je_to
26.05.12,18:25
Ty jej v príspevku č.8 odpovedáš: ak bude bez montáže tak 504,604, ale ak s montážou tak len 501 a 602. Raz pri nákupe materiálu s montážou hovoríš, že treba účtovať na účet 518, v ďalšom príspevku, že na účet 501, čiže je v tom rozpor a nesúlad. Účty 501 a 602 sú navyše nesúvzťažné a postup z tvojho príspevku č.8 je nesprávny. Platí odpoveď z tvojho príspevku č.6, kde hovoríš, že v prípade došlej FA za nákup materiálu s montážou sa jedná o službu materiálovej povahy, ktorú účtujeme 518/321.

... v tom modrom naozaj malo byť 518 ... asi bolo veľa hodín,sorry. Ale účet 501 k montáži a oprave materiálovej povahy, účtovanej na 602 patrí.
Stefan2005
26.05.12,18:38
v zadaní sa uvádzajú práce charakteristické pre poddodávky prác a služieb, v tomto prípade najskôr stavebné...

pomôcka pre ich rozlišovanie (používam ju aj pre potreby účtovania) - metodický list SŠÚ.


Inak téma aj tu na Porade: http://www.porada.sk/t13248-poddodavky.html
do pozornosti dávam prípadnú aktiváciu (pri prechode z roka na rok) určite.