tezuju
24.05.12,10:10
Ahojte, chcela by som sa opýtať..Mali sme kontrolu z colného úradu. Pri dovoze z USA sme mali nesprávne údaje o colnej hodnote dovezeného tovaru a nesprávne zaradenie tovaru pod položku colného sadzobníka. Dodatočne nám vymerali colný dlh..Ten uhradíme.
Urobiť predpis cez ID na základe tohto ich zistenia a zaúčtovať nasledovne???

343 (analytika - neuplatnená na vstupe zahraničie??)/379
131 /379

úhrada 379/221

Je to správne?
tezuju
25.05.12,11:08
Nikto neodpovie?:-(
a_je_to
25.05.12,13:57
Ale áno .... je to správne, ibaže, ak je ten tovar už predaný, tak nie 131, ale rovno na 504. Ak je z neho ešte na sklade trebárs 25%, tak z cla 75% na 504 a 25% na 131 a zvýšiť cenu zásob na sklade. A nezabudni, že deň zdaniteľného plnenia a nároku na odpočet je deň zaplatenia colného dlhu, nie vyhotovenia faktúry, alebo nebodaj dodania tovaru.
tezuju
30.05.12,11:36
Naozaj len týmito dvoma zápismi? My účtujeme v omege a treba tam uviesť aj typ sumy pri DPH (napr. dovoz tovaru podľa §49 atd, volny zaklad)..Z tohto som dost vedla...Aby sa mi to potom spravne dalo do danoveho priznania DPH...
a_je_to
30.05.12,16:33
Naozaj len týmito dvoma zápismi? My účtujeme v omege a treba tam uviesť aj typ sumy pri DPH (napr. dovoz tovaru podľa §49 atd, volny zaklad)..Z tohto som dost vedla...Aby sa mi to potom spravne dalo do danoveho priznania DPH...

... no ... dva by aj mohli stačiť. Lebo neviem potom, aký by mal byť ten tretí. Tovar z dovozu predsa už bol zaúčtovaný a aj tak sa účtuje bez DPH, toto bolo iba domeranie colného dlhu. Typ sumy pri DPH musíš vybrať taký, ktorý sumu DPH umiestni do riadku 25 a 21 priznania, to si buď over v cvičnej databáze, alebo nájdi v príručke. No ... a ešte ak tovar z toho dovozu existuje, tak by malo nasledovať zvýšenie skladovej ceny o to domerané clo = 132/131, cez priúčtovanie obstarávacích nákladov k zásobám. Ak už tovar nie je, tak nič.
tezuju
31.05.12,12:41
Ešte jedna otázka "a_je_to", bývalá kolegyňa urobila analytiku 379 000 - DPH JCD a 379 001 clo + dovozná prirážka, pričom dávala za tie roky celé JCD (aj DPH aj clo) bud na jeden alebo druhý účet? Prečo?